Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

6 kwietnia 2018 r.
9:59

Trądzik – często ignorowane zagrożenie

0 3 A A

Powszechnie uważa się choroby skórne, szczególnie trądzik, za drobną niedogodność, charakterystyczną dla okresu dojrzewania i niegroźną. To spory błąd. Światowa Organizacja Zdrowia i wielu specjalistów przestrzega przed lekceważeniem tej choroby- dotyka ona coraz więcej osób (również starszych),a nieleczona może stać się przyczyną wielu poważnych dysfunkcji, tak w wymiarze społecznym, jak i w pracy całego organizmu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Negatywna moc mitu

Trądzik kojarzy się przede wszystkim ze szpecącymi bliznami na skórze, głównie na twarzy i szyi. Nie jest to największe zagrożenie jakie niesie z sobą ta choroba. Do momentu wyleczenia, osoba dotknięta trądzikiem musi zmagać się z negatywnymi komentarzami, żartami na swój temat i objawami dyskryminacji. W dalszej perspektywie może to prowadzić do izolacji, depresji, utraty pewności siebie, niepowodzeń w życiu osobistym i zawodowym. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w zwyczajowym dyskursie uważa się to schorzenie za błahe, przemijające wraz z ustabilizowaniem się gospodarki hormonalnej organizmu. Tymczasem, jak podaje portal tradzik.edu.pl, problem dotyczy również osób dorosłych, wśród których zaobserwowano znaczny wzrost liczby zachorowań. Obecnie problem dotyczy przeszło 50% kobiet i 40% mężczyzn po 20 roku życia, a nieleczona choroba skóry może im towarzyszyć nawet w wieku średnim (do 40 roku życia). Oczywiście, skutki społeczne choroby są tym bardziej uciążliwe, im starsza jest osoba, której ona dotyka. Jeśli stan chorobowy utrzymuje się przez dłuższy czas, problemy z funkcjonowaniem w wymiarze społecznym nasilają się, a do problemów natury emocjonalnej może dołączyć także zrezygnowanie, depresja lub apatia.

Kluczowe rozpoznanie

Leczenie trądziku z reguły, niestety, jest długim procesem i nierzadko dość złożonym (łączącym w sobie kilka różnych rodzajów terapii). Dla zapewnienia właściwej skuteczności podjętych działań konieczna jest właściwa diagnoza. Trądzik ma wiele odmian i każda z nich wymaga innych metod leczenia. Zaleca się więc powierzenie diagnozy i wyznaczenie planu terapii lekarzowi, ponieważ w większości przypadków metody „domowe” głównie szkodzą lub pozostają obojętne wobec przyczyny choroby.

Jak podaje portal https://www.dermatolog.pl, poza trądzikiem niemowlęcym, który dotyczy dzieci do 1 roku życia, choroba ma kilka odmian. Bez prawidłowego rozpoznania skuteczne wyleczenie którejkolwiek z nich może okazać się bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Pod nazwą trądziku pospolitego kryje się grupa chorób skóry, w których występowanie łojotoku współistnieje z wyraźnymi zmianami skórnymi. Wykwity, wypryski, torbiele i cysty są wypełnione płynem surowiczo-ropnym. Skuteczne leczenie polega zazwyczaj na podawaniu leków i terapii objawowej.

Trądzik różowaty objawia się krostkami lub rumianiami o charakterystycznej, bladoróżowej barwie. Przyczyną choroby jest łojotok oraz uwarunkowane genetycznie zaburzenia naczynioworuchowe (częste czerwienienie się większych fragmentów skóry na skutek spożywania alkoholu, zmęczenia, stresu, itd.). Ta odmiana trądziku pozostawiona dłużej bez leczenia może skutkować poważnymi komplikacjami – trwający dłużej stan zapalny niekiedy powoduje groźne urazy okulistyczne.

Trądzik bliznowcowy atakuje najczęściej w okolicach karku, szyi i ramion. Charakterystycznym objawem są zapalne krostki i grudki, które mogą po pewnym czasie łączyć się w zgrubienia (keloidy). Powodują one punktowe łysienie, a same keloidy mogą łączyć się z sobą i tworzyć zespoły dużych, szpetnych narośli.

Charakterystyczne dla naszych czasów są odmiany: polekowa i zawodowa. W obu przypadkach równowagę hormonalną organizmu i/lub stan skóry naruszają substancje chemiczne przyjmowane przez pacjenta. W tym sensie, trądzik polekowy można traktować jako skutek uboczny podjętej agresywnej terapii lekowej, dotyczącej innego schorzenia (szczególnie w przypadku chorób gruczołu tarczowego, przyjmowania barbituranów czy silnych leków sterydowych). Odmiana zawodowa jest zwykle związana z pracą w przemyśle chemicznym, gdzie przetwarza się ropę naftową, oleje mineralne, czy związki chloru.

Zaburzenia w produkcji androgenów i testosteronu prowadzą do trądziku ropowiczego. Stanowi on niejako kontynuację „klasycznej” formy choroby – nieleczone zwykłe wykwity mogą zmienić się z czasem w formę torbielowatych zmian ropnych. Ich usunięcie może pozostawić na skórze trwałe ślady w postaci nieregularnych blizn lub przebarwień. Tę formę schorzenia leczy się zazwyczaj antybiotykami w połączeniu z zabiegami kosmetycznymi.

Podobny charakter ma trądzik piorunujący. Poza zmianami ropnymi i martwiczymi mogą pojawiać się również silne bóle mięśniowe, a obszar występowania dotyczy często sporych połaci skóry twarzy, pleców, i klatki piersiowej. Chorobę należy leczyć szybko – zazwyczaj mocnymi dawkami kortykosteroidów oraz leczeniem miejscowym poprzez aplikację okładów odkażających.

Skumulowane efekty kilku odmian choroby występują w trądziku skupionym. Mogą w nim występować stany zapalne i zmiany skórne, a także przetoki, blizny koloidalne, ropienie i in. Przyczyną powstawania trądziku skupionego jest rogowacenie ujść mieszków włosowych na skutek ponadnormatywnego wydzielania łoju. Leczenie, podobnie jak w innych odmianach, wykorzystuje silne środki farmaceutyczne (gł. antybiotyki), kwasy, czy metody fizyczne (krioterapia, laseroterapia, etc.).

Przygotowanie terapii

Kluczowym elementem większości terapii jest zmiana stylu życia oraz farmakoterapia. W pierwszym przypadku chodzi głównie o kwestie higieny skóry (zapobieganie zbytniemu przesuszaniu czy uszkodzeniom) oraz złagodzenie sposobu odżywiania. Leczeniu trądziku sprzyja bowiem rezygnacja z produktów o wysokim stopniu przetworzenia oraz potraw pikantnych i tłustych. Kluczowe jest także dostarczanie organizmowi wielu witamin we właściwych proporcjach – artykuł widoczny pod adresem: https://www.tradzik.edu.pl/tabletki-na-tradzik/ wymienia najważniejsze z nich.

Dla samej terapii silnymi lekami ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz systematycznie informować go o wszystkich zmianach. Powikłania trądzikowe często wchodzą w skład innych, poważniejszych zagrożeń dla organizmu jak choćby syndrom HAIR-AN, wrodzony przerost nadnerczy czy zespół wielotorbielowych jajników, tak więc każdy niepokojący objaw lub odstępstwo od planu leczenia powinny być natychmiastowo zgłaszane.

Skumulowany efekt małych zaniechań

Trądzik, we wszystkich swoich odmianach, jest w pewnym sensie odbiciem wszelkich negatywnych zmian w stylu życia współczesnych społeczeństw. Niewłaściwa dieta, niski poziom świadomości higienicznej, ignorowanie wyraźnych objawów chorobowych czy długotrwała praca w szkodliwych warunkach prowadzą początkowo do mało uciążliwych form trądziku, ale nieleczone potrafią czynić ogromne spustoszenie w układzie skórnym oraz gospodarce hormonalnej organizmu. Obserwowany od lat trend wydłużenia się wieku pacjentów, którym dokucza ta choroba, wskazują na to, że nasz styl życia jest coraz bardziej niezdrowy. Pierwsze objawy trądziku, niezależnie od wieku pacjenta i okoliczności, w jakich wystąpiły, należy potraktować jak bardzo poważny sygnał, świadczący o alarmowej sytuacji pod powierzchnią skóry. W takiej sytuacji, podjęcie natychmiastowych działań (przede wszystkim konsultacji dermatologicznych i endokrynologicznych) jest koniecznością, która pozwoli uchronić się przed poważnymi konsekwencjami.

Pozostałe informacje

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Po efektownej wyjazdowej wygranej z Radunią Stężyca, Wisła Grupa Azoty w sobotę zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem II Lubin (godz. 16).

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów
galeria

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Saperzy zakończyli prace przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ewakuowani mieszkańcy mogą wrócić do domów.

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Słoneczna prognoza pogody
Pogoda na weekend
film

Słoneczna prognoza pogody

Jak co weekend przedstawiamy prognozę pogody dla Lubelszczyzny. Tradycyjnie przygotowali ją meteorolodzy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

Mniej czy więcej niż poprzednicy? Wiemy, ile zarobi wiceprezydent Zamościa

Mniej czy więcej niż poprzednicy? Wiemy, ile zarobi wiceprezydent Zamościa

Nieco mniej, niż poprzedniczka na identycznym stanowisku, ale więcej niż drugi z wiceprezydentów za czasów Andrzeja Wnuka ma zarabiać Marek Kudela, pierwszy zastępca Rafała Zwolaka, nowego prezydenta Zamościa.

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Na pomysł wpadli dwaj mieszkańcy gminy Niedźwiada. Upili się, położyli się na jezdni i pozorowali potrącenie, bo chcieli mieć podwózkę do domu radiowozem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium