Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

6 kwietnia 2018 r.
9:59

Trądzik – często ignorowane zagrożenie

0 3 A A

Powszechnie uważa się choroby skórne, szczególnie trądzik, za drobną niedogodność, charakterystyczną dla okresu dojrzewania i niegroźną. To spory błąd. Światowa Organizacja Zdrowia i wielu specjalistów przestrzega przed lekceważeniem tej choroby- dotyka ona coraz więcej osób (również starszych),a nieleczona może stać się przyczyną wielu poważnych dysfunkcji, tak w wymiarze społecznym, jak i w pracy całego organizmu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Negatywna moc mitu

Trądzik kojarzy się przede wszystkim ze szpecącymi bliznami na skórze, głównie na twarzy i szyi. Nie jest to największe zagrożenie jakie niesie z sobą ta choroba. Do momentu wyleczenia, osoba dotknięta trądzikiem musi zmagać się z negatywnymi komentarzami, żartami na swój temat i objawami dyskryminacji. W dalszej perspektywie może to prowadzić do izolacji, depresji, utraty pewności siebie, niepowodzeń w życiu osobistym i zawodowym. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w zwyczajowym dyskursie uważa się to schorzenie za błahe, przemijające wraz z ustabilizowaniem się gospodarki hormonalnej organizmu. Tymczasem, jak podaje portal tradzik.edu.pl, problem dotyczy również osób dorosłych, wśród których zaobserwowano znaczny wzrost liczby zachorowań. Obecnie problem dotyczy przeszło 50% kobiet i 40% mężczyzn po 20 roku życia, a nieleczona choroba skóry może im towarzyszyć nawet w wieku średnim (do 40 roku życia). Oczywiście, skutki społeczne choroby są tym bardziej uciążliwe, im starsza jest osoba, której ona dotyka. Jeśli stan chorobowy utrzymuje się przez dłuższy czas, problemy z funkcjonowaniem w wymiarze społecznym nasilają się, a do problemów natury emocjonalnej może dołączyć także zrezygnowanie, depresja lub apatia.

Kluczowe rozpoznanie

Leczenie trądziku z reguły, niestety, jest długim procesem i nierzadko dość złożonym (łączącym w sobie kilka różnych rodzajów terapii). Dla zapewnienia właściwej skuteczności podjętych działań konieczna jest właściwa diagnoza. Trądzik ma wiele odmian i każda z nich wymaga innych metod leczenia. Zaleca się więc powierzenie diagnozy i wyznaczenie planu terapii lekarzowi, ponieważ w większości przypadków metody „domowe” głównie szkodzą lub pozostają obojętne wobec przyczyny choroby.

Jak podaje portal https://www.dermatolog.pl, poza trądzikiem niemowlęcym, który dotyczy dzieci do 1 roku życia, choroba ma kilka odmian. Bez prawidłowego rozpoznania skuteczne wyleczenie którejkolwiek z nich może okazać się bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Pod nazwą trądziku pospolitego kryje się grupa chorób skóry, w których występowanie łojotoku współistnieje z wyraźnymi zmianami skórnymi. Wykwity, wypryski, torbiele i cysty są wypełnione płynem surowiczo-ropnym. Skuteczne leczenie polega zazwyczaj na podawaniu leków i terapii objawowej.

Trądzik różowaty objawia się krostkami lub rumianiami o charakterystycznej, bladoróżowej barwie. Przyczyną choroby jest łojotok oraz uwarunkowane genetycznie zaburzenia naczynioworuchowe (częste czerwienienie się większych fragmentów skóry na skutek spożywania alkoholu, zmęczenia, stresu, itd.). Ta odmiana trądziku pozostawiona dłużej bez leczenia może skutkować poważnymi komplikacjami – trwający dłużej stan zapalny niekiedy powoduje groźne urazy okulistyczne.

Trądzik bliznowcowy atakuje najczęściej w okolicach karku, szyi i ramion. Charakterystycznym objawem są zapalne krostki i grudki, które mogą po pewnym czasie łączyć się w zgrubienia (keloidy). Powodują one punktowe łysienie, a same keloidy mogą łączyć się z sobą i tworzyć zespoły dużych, szpetnych narośli.

Charakterystyczne dla naszych czasów są odmiany: polekowa i zawodowa. W obu przypadkach równowagę hormonalną organizmu i/lub stan skóry naruszają substancje chemiczne przyjmowane przez pacjenta. W tym sensie, trądzik polekowy można traktować jako skutek uboczny podjętej agresywnej terapii lekowej, dotyczącej innego schorzenia (szczególnie w przypadku chorób gruczołu tarczowego, przyjmowania barbituranów czy silnych leków sterydowych). Odmiana zawodowa jest zwykle związana z pracą w przemyśle chemicznym, gdzie przetwarza się ropę naftową, oleje mineralne, czy związki chloru.

Zaburzenia w produkcji androgenów i testosteronu prowadzą do trądziku ropowiczego. Stanowi on niejako kontynuację „klasycznej” formy choroby – nieleczone zwykłe wykwity mogą zmienić się z czasem w formę torbielowatych zmian ropnych. Ich usunięcie może pozostawić na skórze trwałe ślady w postaci nieregularnych blizn lub przebarwień. Tę formę schorzenia leczy się zazwyczaj antybiotykami w połączeniu z zabiegami kosmetycznymi.

Podobny charakter ma trądzik piorunujący. Poza zmianami ropnymi i martwiczymi mogą pojawiać się również silne bóle mięśniowe, a obszar występowania dotyczy często sporych połaci skóry twarzy, pleców, i klatki piersiowej. Chorobę należy leczyć szybko – zazwyczaj mocnymi dawkami kortykosteroidów oraz leczeniem miejscowym poprzez aplikację okładów odkażających.

Skumulowane efekty kilku odmian choroby występują w trądziku skupionym. Mogą w nim występować stany zapalne i zmiany skórne, a także przetoki, blizny koloidalne, ropienie i in. Przyczyną powstawania trądziku skupionego jest rogowacenie ujść mieszków włosowych na skutek ponadnormatywnego wydzielania łoju. Leczenie, podobnie jak w innych odmianach, wykorzystuje silne środki farmaceutyczne (gł. antybiotyki), kwasy, czy metody fizyczne (krioterapia, laseroterapia, etc.).

Przygotowanie terapii

Kluczowym elementem większości terapii jest zmiana stylu życia oraz farmakoterapia. W pierwszym przypadku chodzi głównie o kwestie higieny skóry (zapobieganie zbytniemu przesuszaniu czy uszkodzeniom) oraz złagodzenie sposobu odżywiania. Leczeniu trądziku sprzyja bowiem rezygnacja z produktów o wysokim stopniu przetworzenia oraz potraw pikantnych i tłustych. Kluczowe jest także dostarczanie organizmowi wielu witamin we właściwych proporcjach – artykuł widoczny pod adresem: https://www.tradzik.edu.pl/tabletki-na-tradzik/ wymienia najważniejsze z nich.

Dla samej terapii silnymi lekami ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz systematycznie informować go o wszystkich zmianach. Powikłania trądzikowe często wchodzą w skład innych, poważniejszych zagrożeń dla organizmu jak choćby syndrom HAIR-AN, wrodzony przerost nadnerczy czy zespół wielotorbielowych jajników, tak więc każdy niepokojący objaw lub odstępstwo od planu leczenia powinny być natychmiastowo zgłaszane.

Skumulowany efekt małych zaniechań

Trądzik, we wszystkich swoich odmianach, jest w pewnym sensie odbiciem wszelkich negatywnych zmian w stylu życia współczesnych społeczeństw. Niewłaściwa dieta, niski poziom świadomości higienicznej, ignorowanie wyraźnych objawów chorobowych czy długotrwała praca w szkodliwych warunkach prowadzą początkowo do mało uciążliwych form trądziku, ale nieleczone potrafią czynić ogromne spustoszenie w układzie skórnym oraz gospodarce hormonalnej organizmu. Obserwowany od lat trend wydłużenia się wieku pacjentów, którym dokucza ta choroba, wskazują na to, że nasz styl życia jest coraz bardziej niezdrowy. Pierwsze objawy trądziku, niezależnie od wieku pacjenta i okoliczności, w jakich wystąpiły, należy potraktować jak bardzo poważny sygnał, świadczący o alarmowej sytuacji pod powierzchnią skóry. W takiej sytuacji, podjęcie natychmiastowych działań (przede wszystkim konsultacji dermatologicznych i endokrynologicznych) jest koniecznością, która pozwoli uchronić się przed poważnymi konsekwencjami.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rolnik / 14 kwietnia 2018 r. o 22:00
+1
Ja mam swój olej CBD z własnej legalnej uprawy o zawartości 23% .Jak ktoś zainteresowany to proszę o kontakt SMS +49 160 98004871
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2018 r. o 00:16
+1
polecam produkty na bazie konopi pomogą w problemach skórnych i depresji proszę poczytać ich właściwościach tu ***carun1.blogspot.com/2018/04/olej-cbd-i-kosmetyki-konopne-do.html
Avatar
Agata / 7 stycznia 2020 r. o 13:22
0
Na piękną cerę polecam sok z selera, marchewki, pietruszki i rzeżuchy. Co jakiś piję taki sok i z innych warzyw i owoców inspirując się poradami terapiasokami.pl/skora-wlosy-paznokcie-soki. Takie soki nie tylko dobrze wpływają na wygląd ale są zdrowe, często leczą różne choroby czy schorzenia i dają mnóstwo energii. Nie trzeba stosować kremów. Wystarczy umiarkowana dieta, czasami głodówka i picie soków dla uzupełnienia diety. Kiedyś też piłem sparzone drożdże które można kupić w sklepie. Po tygodniu już było widać różnicę (skóra, włosy, paznokcie) na plus. Warto spróbować.
Na piękną cerę polecam sok z selera, marchewki, pietruszki i rzeżuchy. Co jakiś piję taki sok i z innych warzyw i owoców inspirując się poradami terapiasokami.pl/skora-wlosy-paznokcie-soki. Takie soki nie tylko dobrze wpływają na wygląd ale są zdrowe, często leczą różne choroby czy schorzenia i dają mnóstwo energii. Nie trzeba stosować kremów. Wystarczy umiarkowana dieta, czasami głodówka i picie soków dla uzupełnienia diety. Kiedyś też piłem sparzone drożdże które można kupić w sklepie. Po tygodniu już było widać różnicę (skóra, włosy, paz... rozwiń
Avatar
Agata / 7 stycznia 2020 r. o 13:22
0
Na piękną cerę polecam sok z selera, marchewki, pietruszki i rzeżuchy. Co jakiś piję taki sok i z innych warzyw i owoców inspirując się poradami terapiasokami.pl/skora-wlosy-paznokcie-soki. Takie soki nie tylko dobrze wpływają na wygląd ale są zdrowe, często leczą różne choroby czy schorzenia i dają mnóstwo energii. Nie trzeba stosować kremów. Wystarczy umiarkowana dieta, czasami głodówka i picie soków dla uzupełnienia diety. Kiedyś też piłem sparzone drożdże które można kupić w sklepie. Po tygodniu już było widać różnicę (skóra, włosy, paznokcie) na plus. Warto spróbować.
Na piękną cerę polecam sok z selera, marchewki, pietruszki i rzeżuchy. Co jakiś piję taki sok i z innych warzyw i owoców inspirując się poradami terapiasokami.pl/skora-wlosy-paznokcie-soki. Takie soki nie tylko dobrze wpływają na wygląd ale są zdrowe, często leczą różne choroby czy schorzenia i dają mnóstwo energii. Nie trzeba stosować kremów. Wystarczy umiarkowana dieta, czasami głodówka i picie soków dla uzupełnienia diety. Kiedyś też piłem sparzone drożdże które można kupić w sklepie. Po tygodniu już było widać różnicę (skóra, włosy, paz... rozwiń
Avatar
rolnik / 14 kwietnia 2018 r. o 22:00
+1
Ja mam swój olej CBD z własnej legalnej uprawy o zawartości 23% .Jak ktoś zainteresowany to proszę o kontakt SMS +49 160 98004871
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2018 r. o 00:16
+1
polecam produkty na bazie konopi pomogą w problemach skórnych i depresji proszę poczytać ich właściwościach tu ***carun1.blogspot.com/2018/04/olej-cbd-i-kosmetyki-konopne-do.html
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lotnisko. Ryanair ogłosił rozkład na sezon zimowy. Gdzie polecimy z Lublina?

Lotnisko. Ryanair ogłosił rozkład na sezon zimowy. Gdzie polecimy z Lublina?

Z Portu Lotniczego Lublin do Dublina polecimy także zimą. Połączenie znalazło się właśnie w ogłoszonym przez linię Ryanair rozkładzie na nadchodzący sezon zimowy.

Moje podium – Cezary Samczuk

Moje podium – Cezary Samczuk

„Moje podium” to cykl reportaży o ludziach sportu, którzy kiedykolwiek w swojej karierze zdobywali medale i stawali na podium. Bohaterami są nie tylko sami sportowcy, ale także trenerzy, szkoleniowcy, działacze – ci wszyscy, którzy mieli swój udział w zdobywanym medalu. To przecież także ich zasługa.

Skandal na Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Jeden z gości uderzył byłego wiceprezesa stadniny
galeria

Skandal na Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Jeden z gości uderzył byłego wiceprezesa stadniny

- Chyba trzy razy w twarz otwartą dłonią – tak Marek Szewczyk opisuje jak uderzył Mateusza Leniewicza-Jaworskiego, byłego członka zarządu stadniny w Janowie Podlaskim. Do incydentu doszło tuż przed rozpoczęciem sławnej aukcji koni arabskich.

Przewaga własnej nieruchomości nad hotelem na hiszpańskim wybrzeżu w epoce COVID-19

Przewaga własnej nieruchomości nad hotelem na hiszpańskim wybrzeżu w epoce COVID-19

Nowa rzeczywistość związana z wirusem SARS-CoV-2 zaskoczyła nas wszystkich, w równym stopniu branżę deweloperską, jak też branżę hotelarską. W związku z łagodzeniem obostrzeń przez poszczególne kraje, wróciła możliwość podróżowania, co ma istotne znaczenie szczególnie w okresie wakacyjnym. Osoby planujące wyjazd wakacyjny do Hiszpanii zastanawiają się, jaki rodzaj zakwaterowania wybrać hotel czy apartament.

Daewoo wjechało w grupę rowerzystek. Nie żyje mieszkanka Puław

Daewoo wjechało w grupę rowerzystek. Nie żyje mieszkanka Puław

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w poniedziałek wieczorem na ul. Włostowickiej w Puławach. Kierowca daewoo podczas wyprzedzenia wjechał w grupę rowerzystów jadących z naprzeciwka. Na miejscu zginęła 41-letnia kobieta.

Palarnia kawy – czym różni się od zwykłej kawiarni?

Palarnia kawy – czym różni się od zwykłej kawiarni?

Większość z nas była choć raz w życiu w dobrej kawiarni. Tego typu miejsca korzystają z gotowych i sprowadzanych kaw. Natomiast wypalaniem ziaren na miejscu zajmują się z kolei palarnie, takie jak Palarnia Kawy Proper. Na czym polega sekret palarni kaw i czym różnią się od kawiarni? Sprawdź!

Lubelskie. W szczerym polu, łańcuchami uwiązane do bel słomy. Zaniedbane psy

Lubelskie. W szczerym polu, łańcuchami uwiązane do bel słomy. Zaniedbane psy

Policja odebrała rolnikowi dwa psy. Zwierzęta były łańcuchami przywiązane do bel słomy.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 sierpnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 sierpnia 2020 r.

Zadbaj o siebie - naturalna żywność oraz suplementy

Zadbaj o siebie - naturalna żywność oraz suplementy

Dostęp do naturalnej żywności i suplementów wspomagających zdrowie jest obecnie o wiele łatwiejszy niż dawniej. Czym charakteryzują się takie produkty? Na jakiej podstawie je wybierać? Na co mogą nam pomóc? Poniżej podajemy kilka przykładów żywności będącej skarbnicą zdrowych składników dla naszych organizmów.

551 nowych przypadków koronawirusa. 12 osób zmarło

551 nowych przypadków koronawirusa. 12 osób zmarło

Ministerstwo zdrowia informuje o nowych zachorowaniach. W całym kraju zmarło 12 osób.

Koronawirus. 8 nowych przypadków w województwie lubelskim

Koronawirus. 8 nowych przypadków w województwie lubelskim

Chorzy to mieszkańcy m.in. Białej Podlaskiej, Lublin i Chełma. W sumie służby informują o ośmiu nowych przypadkach Covid-19.

Letnie sukienki - wybierz modele na wiele okazji

Letnie sukienki - wybierz modele na wiele okazji

Każda kobieta dba o swój wizerunek i stawia na ubrania, które podkreślają atuty, a tuszują mankamenty sylwetki. Jeśli wiemy, czego potrzebuje nasza figura, łatwiej nam dobrać odpowiednie fasony, a jest ich naprawdę sporo, dlatego bez trudu dopasujemy to, co wpisze się w nasze oczekiwania i wyczucie estetyki. Latem chętnie nosimy sukienki, a mamy do wyboru mnóstwo wariantów. Podstawowy podział dotyczy długości. Zarówno mini, midi jak i maxi wpasują się w nasze potrzeby.

Raport o stanie Puław. Mieszkańców ubywa, dług rośnie

Raport o stanie Puław. Mieszkańców ubywa, dług rośnie

238 stron liczy puławski „Raport o stanie miasta". Dokument opowiada m.in. o stanie finansów, ilości firm, inwestycjach, majątku, aktualnych strategiach, ochronie przyrody itp. Opracowanie ma zostać przyjęte podczas najbliższej sesji, pod koniec sierpnia.

Stal Kraśnik, Avia i Lewart dokonają kolejnych transferów?

Stal Kraśnik, Avia i Lewart dokonają kolejnych transferów?

Sezon 2020/2021 już trwa, ale kluby cały czas mogą dokonywać transferów. Niewykluczone, że kilku z naszych trzecioligowców uzupełni jeszcze kadry. Mówi się, że nowi zawodnicy mogą pojawić się w zespołach z: Kraśnika, Świdnika i Lubartowa.

Malują, koszą, sprzątają. Wolontariusze we włodawskim hospicjum
ZDJĘCIA
galeria

Malują, koszą, sprzątają. Wolontariusze we włodawskim hospicjum

Kopią, koszą, malują i sprzątają, a wszystko po to by pomóc w słusznej sprawie. Grupa ponad 60 uczestników programu Liga NGOs – reprezentantów organizacji pozarządowych od 2 do 15 sierpnia pomaga w pracach wykończeniowych przy budowie hospicjum

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.