Ubezpieczenia komunikacyjne mają ścisły związek z nieprzewidzianymi zdarzeniami mającymi miejsce na drodze i w ruchu pojazdów. Wypadki i stłuczki mogą się zdarzyć każdemu. Wykup polisy gwarantuje złagodzenie skutków finansowych wynikających z określonego zdarzenia, a jej zakres uzależniony jest od rodzaju ubezpieczenia. Ubezpieczenia komunikacyjne zapewniają bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i jego pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, do którego należą także motocykliści, rowerzyści i piesi. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje ubezpieczeń OC, AC oraz NNW. Dowiedzmy się czym się różnią i jaki jest zakres ich ochrony.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu jest obowiązkowym ubezpieczeniem zapewniającym ochronę majątku. W sytuacji nieprzyjemnego zdarzenia towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie odpowiedzialność i zobowiązuje się do pokrycia kosztów i zadość uczynienia osobom poszkodowanym. Odpowiedzialność ekonomiczna dotyczy zdrowia oraz mienia osób trzecich nawet jeśli wypadek miał miejsce z winy kierowcy. Likwidacja szkody wiąże się z tym, że przy kolejnej składce do opłacenia towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględni zwyżkę za szkodowość.
Ubezpieczenie Autocasco
AC, czyli tzw. autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, którego zadaniem jest ochrona pojazdu kierowcy. Jeżeli bezpośrednim sprawcą wypadku będziemy my sami, to towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie na siebie odpowiedzialność finansową i pokryje koszty naprawy naszego samochodu. Ubezpieczyciel likwiduje zaistniałą szkodę również w sytuacji całkowitej straty auta, a zatem kradzieży również.
NNW
Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem osobowym ochrony zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów. Ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia bezpieczeństwo wszystkim osobom przebywającym w ubezpieczonym pojeździe w chwili wypadku bez względu na stopień pokrewieństwa i powinowactwa z kierowcą. Towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach likwidacji szkody zobowiązuje się wypłacić świadczenie wszystkim poszkodowanym.
Auto zastępcze w ramach ubezpieczeń
Prawo do wynajęcia samochodu przysługuje wtedy, gdy jest ono niezbędne do pracy, w sytuacji prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a także zaspokojenia potrzeb konsumpcyjnych i życiowych. W ramach OC przysługuje oczywiście tylko poszkodowanemu i spoczywa na ubezpieczeniu sprawcy. W przypadku AC przysługuje kierowcy nawet wtedy, gdy to on był bezpośrednim sprawcą zdarzenia. Trzeba jednak uważnie czytać umowę zawieraną z ubezpieczycielem w ramach autocasco, gdyż nie każde AC przewiduje zwrot kosztów poniesionych na wynajem auta.
Ubezpieczenia pojazdów, to największa grupa zawieranych w Polsce polis. Cechują się one najwyższą sumą wpłaconych składek, ale i najwyższą sumą wypłaconych świadczeń w ramach odszkodowań. Gwarantują bezpieczeństwo, rekompensują uszczerbek na zdrowiu oraz zapewniają transport pasażerom i naprawę auta.