Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

16 maja 2018 r.
15:51

Zastosowanie robotów w medycynie

0 0 A A

Gdyby porównać praktyki medyczne sprzed kilku wieków ze stosowanymi obecnie, można by mieć wątpliwości, czy w obu przypadkach aby na pewno mówimy o medycynie. W procesy ochrony i ratowania zdrowia angażuje się dziś technologię w różnej postaci, co czasami sprawia wrażenie, jako bylibyśmy w przyszłości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lekarze mają do dyspozycji coraz to nowsze technologie. Wdrożenie rozwiązań z zakresu automatyki medycznej otwiera sztuce lekarskiej wiele wrót. Choroby i schorzenia, które jeszcze kiedyś wydawały się najzwyczajniej zabójcze, dzięki wykorzystaniu robotów dołączają do grona uleczalnych. Znaczne korzyści płynące ze stosowania robotów w medycynie to powód, dla którego ciężko znaleźć przeciwników robotyzacji leczenia. Roboty można znaleźć już w wielu gałęziach tej dziedziny.

Ginekologia

Roboty umożliwiają przeprowadzenie niemal każdej operacji w obrębie jamy brzusznej. O ile w przypadku prostych operacji są w stanie zrobić dokładnie to samo co człowiek, o tyle przy operacjach bardziej złożonych i pod presją czasu okażą się skuteczniejsze. Stosunkowo wysoki koszt użycia robotów przemawia na ich niekorzyść, przez co przy prostych przypadkach najczęściej się ich nie stosuje. Gdy tylko wystąpi jednak trudniejsza sytuacja, medycyna nie waha się długo, aby z robotów skorzystać. Najczęściej są stosowane w ginekologii onkologicznej, tzn. w histerektomii, przy usuwaniu ognisk endometriozy, mięśniaków albo w wyłuszczaniu zmian łagodnych w obrębie jajnika.

Urologia

Historia robotów urologicznych nabiera tempa w 2000 roku, kiedy to we Frankfurcie po raz pierwszy przeprowadzony zostaje zabieg radykalnej prostatektomii. Od tego czasu rozwiązanie określane skrótem RARP (z ang. robot assisted radical prostatectomy) szybko staje się wiodącą metodą leczenia raka prostaty. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie: przewaga z zastosowania tej techniki objawia się np. w zmniejszonej utracie krwi i mniejszej liczbie powikłań. Wszystkie te czynniki razem wzięte pozwalają na szybszy powrót potencji i trzymania moczu oraz na krótszy pobyt w szpitalu.

Te liczne zalety pozwoliły na popularyzację robotów w urologii. Należy tu nadmienić o słynnych robotach da Vinci, z wykorzystaniem których przeprowadzono spory odsetek zrobotyzowanych operacji urologicznych. Należą do nich operacje takie jak reimplantacja moczowodu, pieloplastyka, wazowazostomia albo całkowita i częściowa nefrektomia.

Chirurgia ogólna

Tu podobnie – za narodziny robotyki chirurgicznej można uznać rok 2000. Wtedy to użyto robota da Vinci w chirurgii przełyku i trzustki. W 2008 roku dzięki robotowi udało się po raz pierwszy małoinwazyjnie pobrać fragment wątroby od żywego dawcy.

Obecnie w chirurgii roboty często stosuje się np. przy leczeniu otyłości. Przy użyciu maszyn można łatwiej operować choćby przewody pokarmowe.

Kardiologia

Roboty są niezwykle przydatne tam, gdzie liczy się precyzja. Do takich dziedzin medycyny można bez wahania zaliczyć kardiologię. Kardiolodzy wymieniają wiele zalet z użycia technik małoinwazyjnych przy pomocy robotów. To min. mniejsze nacięcia, krótszy czas pobytu w szpitalu oraz szybszy powrót do stanu przedoperacyjnej aktywności a także lepsze efekty kosmetyczne.

Do operacji wykonywanych obecnie za pośrednictwem robotów należy zaliczyć plastykę zastawki mitralnej (to jednocześnie najczęściej przeprowadzana procedura), korekcję wrodzonych wad serca, ablację stosowaną w leczeniu migotania przedsionków, rewaskularyzację tętnic wieńcowych i resekcję wewnątrzsercowych zmian nowotworowych.

Porównanie szczegółów operacji przeprowadzonej z wykorzystaniem robota ze szczegółami tej wykonanej przez ludzi mogą zaskakiwać. Robot pracuje tutaj… wolniej. Z porównania takiego wykonanego w latach 2006-2009 jasno wynika, że robot operował średnio o 40 minut dłużej. Przekłada się to natomiast na kilka zalet: operowani przez robota mieli mniej powikłań w postaci migotania przedsionków i wysięku opłucnej. Krócej o jeden dzień przebywali z tego powodu w szpitalu. Dodatkowo podczas operowania przez robota potrzeba prawie dwukrotnie mniej preparatów zastępczych dla krwi, gdyż jej ubytki są znacznie mniejsze.

Neurochirurgia

Neurochirurgia to również dziedzina, w której wysoki nacisk kładzie się na precyzję. Dodatkowo zaletami operującego są tutaj pewna powtarzalność ruchów i zdolność do operacji w wąskim polu. Wszystko to potrafią roboty.

Mogą pracować na kilka sposobów: robot może mieć z góry założone działanie, które ma tylko zrealizować, może być sterowany przez lekarza, albo może pracować w trybie mieszanym.

Okulistyka

Trwa wiele obecnie prac mających na celu wprowadzenie robotów operujących do okulistyki. Pierwszą na świecie operację z wykorzystaniem robota przeprowadzono w tej dziedzinie w 2016 roku. Nadzieje są spore, gdyż roboty eliminują drżenie rąk, a to przy rozmiarze operowanych w okulistyce struktur jest niezwykle istotne oraz mają zdolność do niezwykle precyzyjnych ruchów. We wspominanym zabiegu, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii, nacięcie na gałce ocznej wykonane przez robota mierzyło mniej niż 1 mm.

Roboty to wielka nadzieja dla medycyny, która może w przyszłości znacznie wydłużyć życie ludzi.

Pozostałe informacje

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium