Dobry czajnik elektryczny posłuży Ci nawet przez kilkanaście lat. Najpierw trzeba jednak zainwestować w urządzenie wysokiej jakości, które będzie przygotowywać zdrową i dobrą w smaku wodę. Wielu kupujących obawia się odkładającego się w czajniku osadu z kamienia. Jaki czajnik wybrać, żeby zawsze cieszyć się zdrową wodą?
Czajnik z filtrem czy bez?
Chociaż czajniki elektryczne nie tracą na popularności, to do łask wracają też klasyczne czajniki na kuchenkę gazową. Mają wiele zalet, chociażby z reguły większą pojemność od modeli elektrycznych, są tanie, a gotowanie w nich wody średnio kosztuje mniej. Nie da się ukryć, że jedna wada czajników gazowych dyskryminuje je w oczach wielu kupujących. Jest to brak filtra, który zabezpieczałby przed przedostawaniem się kamiennego osadu do kubka z kawą czy herbatą. Jeśli masz już czajnik gazowy, możesz używać dzbanków filtrujących i przelewać z nich wodę do czajnika.
Z kolei w przypadku modeli elektrycznych, filtry są już niemal codziennością. Z racji ich popularyzacji, takie urządzenia są już coraz tańsze i nie musimy obawiać się większego wydatku na urządzenie jedynie z uwagi na posiadanie przez niego filtra. Dlaczego lepiej kupić czajnik z filtrem? Filtr zabezpieczy nie tylko przed przedostawaniem się kamienia z czajnika do szklanki. Redukuje również ilość chloru i przyczynia się do zmiękczania wody. Jeśli zdecydujemy się na filtr węglowy, wyeliminuje on też wszelkie zapachy z wody.
Powstawanie kamienia w czajniku
Jak powstaje kamień w czajniku? Dzieje się tak w przypadku, gdy woda dostarczana przez wodociągi jest twarda, a zarazem bogata w składniki mineralne. Podczas gotowania jony wapnia i magnezu wytrącają się i tworzą warstwę osadu. Kamienia nie należy się więc obawiać, jednak biały nalot jest nieestetyczny, zarówno wewnątrz czajnika, jak i zauważalny na powierzchni przygotowanego napoju. W przypadku, gdy kamień odkłada się w czajniku w dużych ilościach, a my nie zadbamy o jego usuwanie, może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
Jaki czajnik z filtrem wybrać?
Kiedy zdecydowałeś się już na czajnik elektryczny z filtrem, przyjrzyj się też innym parametrom urządzenia – są równie ważne. Istotna jest moc czajnika – im większa, tym szybciej zagotujesz wodę. Zwróć też uwagę na pojemność i dobierz ją do swoich potrzeb, liczby domowników i tego, do czego zazwyczaj przygotowujesz ciepłą wodę. Przyjrzyj się również materiałowi wykonania. Najczęściej będzie to plastik (lżejszy i tańszy, ale też mniej trwały), stal (cięższa, ale elegancka i odporna na zarysowania) i szkło (lekkie, świetnie wyglądające, ale szybciej się nagrzewają i mogą opatrzyć).
Czy cena ma znaczenie?
Cena czajnika w dużej mierze jest uzależniona od materiału jego wykonania, a także dodatkowych funkcji. To nieprawda, że tanie czajniki szybko się psują, a gotowana w nich woda jest niezdrowa. Najczęściej tego typu modele posiadają tylko podstawową funkcję i są wykonane z plastiku. Ponadto, obecny w nich filtr możesz wymieniać, kamienia z czajnika pozbywać się domowymi sposobami, np. zagotowując wodę z octem raz na kilka miesięcy.
Godne polecenia modele czajników z filtrem znajdziesz na Neo24: https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/czajniki.html