Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 kwietnia 2022 r.
18:44

Licealiści z Białej Podlaskiej poznawali historie Żydów. "Młodzież się wciągnęła"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Młodzież z bialskiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego spotkała się niedawno z izraelską dziennikarką i reżyserką Hilą. Jej dziadkowie urodzili się w Białej Podlaskiej
Młodzież z bialskiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego spotkała się niedawno z izraelską dziennikarką i reżyserką Hilą. Jej dziadkowie urodzili się w Białej Podlaskiej (fot. ALO )

– Na początku nie wiedzieliśmy nawet, czy takie ślady znajdziemy – mówią uczniowie z bialskiego liceum, którzy właśnie zostali nagrodzeni za swój projekt w programie „Szkoła Dialogu”. Młodzież poznawała historie Żydów mieszkających kiedyś w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Namówiła ich do tego Sylwia Tyburska, nauczycielka języka angielskiego. – To był czas głębokiej pandemii i lockdownu. Szukałam projektu, który dałby nam szansę popracować razem, trochę zdalnie, a trochę na powietrzu – opowiada wychowawczyni klasy III B Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, z którą wzięła udział w programie Szkoły Dialogu. Młodzi z całej Polski mają szansę odkrywać rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach. Uczniowie z Białej Podlaskiej zostali właśnie docenieni przez organizatorów i staną się „twarzą” kolejnej edycji tego programu.

– W pierwszym momencie nie wiedziałam nawet, czy znajdziemy ślady ludności żydowskiej w naszej miejscowości, ale po jednej historii zaczęły się pojawiać kolejne – tłumaczy nauczycielka. Na przykład w maju ubiegłego roku młodzieży udało się spotkać z żydowską rodziny Torenhajmów, która odwiedziła miasto nad Krzną. – Byliśmy z nimi na kirkucie przy ulicach Nowej i Dolnej. Wysłuchaliśmy ich historii – zaznacza Tyburska. A jeszcze wcześniej uczniowie uczestniczyli w warsztatach z ekspertami z Forum Dialogu. – Młodzież się wciągnęła, niektórzy bardzo emocjonalnie do tego podeszli. Mieliśmy sporo wycieczek po mieście śladami dawnych zdjęć z Żydami – opowiada nauczycielka.

Jej uczniowie przygotowali mapę Białej Podlaskiej z uwzględnieniem żydowskich akcentów, m.in. dawnego getta czy żydowskiego szpitala. – Dowiedziałem się na przykład, że kilka ulic od placu Wolności, a więc od centrum miasta, były egzekucje na ludności żydowskiej, nawet w biały dzień. A w tym miejscu nie ma nawet żadnego znaku o tej historii – nie może uwierzyć Sebastian. Młodzież zdziwiło też, że niewiele o Żydach można dowiedzieć się choćby w miejskim punkcie informacji turystycznej. – A przecież przed wojną ta ludność stanowiła dwie trzecie populacji Białej Podlaskiej – zaznacza Sebastian.

Niedawno młodzi spotkali się z Hilą Timor Aszur, izraelską reżyserką filmów dokumentalnych, pisarką i dziennikarką, która niedawno wydała swoją książkę „Skórka od chleba”. Opisuje w niej historię swoich przodków, którzy mieszkali przy ulicy Sadowej w Białej Podlaskiej.

– Uczniowie zadawali mi mnóstwo pytań. To był dla mnie zaszczyt o tym opowiadać – wyznaje nam pani Hila, z którą udało nam się skontaktować. – To, co mnie szczególnie zaskakuje to fakt, że 12 lat temu, gdy miałam spotkanie w Białej Podlaskiej w innej szkole z młodzieżą, to wówczas klasa nie wiedziała nic o historii bialskich Żydów. A teraz mogłam już opowiadać więcej szczegółowych rzeczy m.in. które pochodzą z mojej książki. Głównie o moich dziadkach, którzy urodzili w Białej Podlaskiej – tłumaczy izraelska reżyserka. O projekcie bialskiej młodzieży zamierza również napisać w izraelskiej prasie.

Tymczasem młodym ludziom pomysłów nie brakuje. – Zastanawiamy się nad oprowadzeniem innych uczniów po mieście i pokazywaniem miejsc związanych z żydowską historią – precyzują. Z kolei 22 kwietnia planują wykład o historii bialskich Żydów w swoim liceum. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 10.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Kibice Orlen Oil Motoru będą musieli chwilę poczekać na kolejny mecz swoich pupili

Orlen Oil Motor nie pojedzie w Grudziądzu. Piątkowy mecz przełożony

Nie w najbliższy piątek, a dopiero w niedzielę, 18 maja odbędzie się mecz piątej kolejki PGE Ekstraligi: Bayersystem GKM Grudziądz z Orlen Oil Motorem Lublin.

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium