Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 września 2019 r.
19:34

17-latek zabił ojca stając w obronie matki. "Był cichym, zamkniętym uczniem. W szkole nie pokazywał emocji"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
702 62 A A
To nie była pierwsza taka awantura w mieszkaniu
To nie była pierwsza taka awantura w mieszkaniu

Rodzinna awantura zakończyła się tragedią. 17-letni Michał P., stając w obronie matki, śmiertelnie dźgnął nożem swojego agresywnego ojca. Chłopcu grozi teraz nawet dożywocie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To nie była pierwsza taka awantura w mieszkaniu wywołana przez głowę rodziny Marcina P. Świadczy o tym m.in. Niebieska Karta, którą policja zakłada w przypadku stwierdzenia przemocy. 23 sierpnia doszło jednak do tragedii. – Po godz. 16.00 dyżurny międzyrzeckiego komisariatu otrzymał zgłoszenie dotyczące mężczyzny ranionego nożem.

Kiedy policjanci dotarli na miejsce, trwała już akcja reanimacyjna. Niestety, pomimo prowadzonej przez załogę karetki pogotowia reanimacji, 40-latek zmarł – relacjonuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik bialskiej policji. Michał P. zadał ojcu ciosy nożem w szyję i kark, bo ten groził, że zabije jego i matkę. Ciosy okazały się śmiertelne.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim, która postawiła 17-latkowi zarzut zabójstwa. – Nastolatek przyznał się do zadawania ciosów – mówi Marzena Wojtuń, zastępca prokuratura rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Śledczy przesłuchują świadków i zbierają opinie biegłych. Czekają też na wyniki sekcji zwłok.

Nastolatek został tymczasowo aresztowany. Tak 30 sierpnia zdecydował Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim. – Jako przesłankę zastosowania tego środka zapobiegawczego sąd wskazał grożącą podejrzanemu surową karę. Czyn zagrożony jest karą od 8 lat więzienia do dożywocia – zaznacza Barbara Markowska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie.

W miniony poniedziałek do sądu wpłynęło jednak zażalenie na ten areszt, które złożył adwokat z urzędu Paweł Grzywocz.  - Jeszcze nie zostało ono rozpoznane.  Będziemy się też starać o zmianę kwalifikacji czynu, czyli udowodnienie, że działał on w afekcie, a nie z premedytacją, że to było silne wzburzenie usprawiedliwione okolicznościami – tłumaczy mecenas Przemysław Bałut, obrońca Michała P.. Taka kwalifikacja łagodzi karę do maksymalnie 10 lat więzienia. 

Środowisko szkolne nie może uwierzyć w to, co się stało. – Jestem podwójnie zszokowany, bo to uczeń naszej szkoły i mój sąsiad z osiedla. A z ojcem chodziłem do jednej szkoły, bo byliśmy rówieśnikami – mówi Arkadiusz Stefaniuk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Międzyrzecu Podlaskim. Michał P. powinien teraz chodzić do drugiej klasy. – Do tej pory był cichym, zamkniętym uczniem, w szkole nie pokazywał emocji. Nigdy nie było uwag czy nagan na niego – przyznaje dyrektor. – Nie dawał po sobie poznać, że w domu nie dzieje się dobrze. Dopiero teraz, po fakcie, to wiemy – dodaje Stefaniuk.

Sąsiedzi z bloku wiedzieli jednak, że Marcin P. nadużywał alkoholu. – Niejednokrotnie słychać było krzyki – przyznaje jeden z mieszkańców. – W ciągu ostatnich dwóch lat odnotowaliśmy pod tym adresem jedną interwencję dotyczącą nieporozumień rodzinnych. Na jej podstawie sporządzona została Niebieska Karta – potwierdza rzecznik bialskiej policji.

Marcin P. miał już wcześniej konflikty z prawem. – Odbywał kary pozbawienia wolności w zakładach karnych – zaznacza rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. Był kilkakrotnie skazany za znęcenie się nad żoną, odpowiadał też za kradzież i jazdę pod wpływem alkoholu.

e-Wydanie

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Oburzona / 18 września 2019 o 05:56
+91
Młodego, pewnie w tragicznym stanie psychicznym chłopaka wsadzili do aresztu! Za to, że uratował życie matki, którą chciał zabić bandyta z przestępczą przeszłością- brawo szeryfie Ziobro, czy naprawdę o taką zmianę chodziło??? AAAA przecież ojciec tak po chrześcijańsku lał kobietę, to faktycznie w sumie nic złego......
Avatar
Kaja / 18 września 2019 o 09:05
+88
W tym kraju nie ma prawa i stróży prawa. Tutaj więcej praw ma pijak, awanturnik, sadysta i zgraja psycholi, ktorych sie nie leczy, nie zamyka. Pytam gdzie byla policja skoro gość był po odsiadce i niebieska karta w rodzinie. Porażka chlopak zrobił to, czego nie zrobił nikt ze służb do tego powołanych. Uważam, że policja wezwana do awanturujacego sie pijaka w domu czy na ulicy powinna ich zabierać i spuszczać na dolku wpi...ol i wysyłać do kamieniołomów w Bieszczady tak jak stoją. Byłaby naturalna selekcja i spokój dla rodziny. A tak pastwią się darmozjady i jeszcze cierpią niewinne osoby. ZGROZA
W tym kraju nie ma prawa i stróży prawa. Tutaj więcej praw ma pijak, awanturnik, sadysta i zgraja psycholi, ktorych sie nie leczy, nie zamyka. Pytam gdzie byla policja skoro gość był po odsiadce i niebieska karta w rodzinie. Porażka chlopak zrobił to, czego nie zrobił nikt ze służb do tego powołanych. Uważam, że policja wezwana do awanturujacego sie pijaka w domu czy na ulicy powinna ich zabierać i spuszczać na dolku wpi...ol i wysyłać do kamieniołomów w Bieszczady tak jak stoją. Byłaby naturalna selekcja i spokój dla rodziny. A tak pastwią ... rozwiń
Avatar
Pzkksns / 17 września 2019 o 22:23
+85
Nigdy nie będę w stanie zrozumieć jak dorosły czlowiek, który przecież powinien być odpowiedzialny i świadomy swoich czynów, może przez wiele lat z premedytacją doprowadzać do ruiny życie swoje i swoich najbliższych. Nie zrozumiem też dlaczego z takim człowiekiem praktycznie nic nie można zrobić. Życie z taką osobą jest piekielnie trudne, przepełnione uczuciem strachu i bezsilności,a z drugiej strony poczuciem ogromnej odpowiedzialności za swoją rodzinę. Ktoś przecież musi stanąć w obronie słabszych jej członków. Nikt, kto nie przeżył tego na własnej skórze nie zrozumie nigdy, jak ciężka jest to walka. Jej konsekwencje ciągną się za człowiekiem przez długie lata, śnią po nocach, przeszkadzają w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Naprawdę uważam, że takie okoliczności powinny być traktowane jako szczególnie łagodzące, a kara za ten czyn wręcz symboliczną. Już samo życie z tym człowiekiem było dla tego chłopaka wystarczającą karą.
Nigdy nie będę w stanie zrozumieć jak dorosły czlowiek, który przecież powinien być odpowiedzialny i świadomy swoich czynów, może przez wiele lat z premedytacją doprowadzać do ruiny życie swoje i swoich najbliższych. Nie zrozumiem też dlaczego z takim człowiekiem praktycznie nic nie można zrobić. Życie z taką osobą jest piekielnie trudne, przepełnione uczuciem strachu i bezsilności,a z drugiej strony poczuciem ogromnej odpowiedzialności za swoją rodzinę. Ktoś przecież musi stanąć w obronie słabszych jej członków. Nikt, kto nie przeżył tego n... rozwiń
Avatar
gość / 19 września 2019 o 01:07
+77
"Czyn zagrożony jest karą od 8 lat więzienia do dożywocia" Pamiętacie sprawę z Rakowisk? Bydlak, który w bestialski sposób zamordował swoich rodziców dostał tylko 25 lat. Tam nie było przemocy. Miał normalną rodzinę, spokój, wyprane i wyprasowane markowe ciuszki. Mieszkał w ładnym domu, który był owocem ciężkiej pracy jego rodziców. Michał przez 17 lat żył w piekle stworzonym przez ojca-kata. Jeśli zostanie skazany "nawet" na 8 lat to to będzie kpina. Miał czekać, aż ojciec zrealizuje swoje groźby?? Należy mu się spokój i pomoc dobrego terapeuty na koszt państwa. Jak widać niebieską kartą można sobie co najwyżej dupę podetrzeć.
"Czyn zagrożony jest karą od 8 lat więzienia do dożywocia" Pamiętacie sprawę z Rakowisk? Bydlak, który w bestialski sposób zamordował swoich rodziców dostał tylko 25 lat. Tam nie było przemocy. Miał normalną rodzinę, spokój, wyprane i wyprasowane markowe ciuszki. Mieszkał w ładnym domu, który był owocem ciężkiej pracy jego rodziców. Michał przez 17 lat żył w piekle stworzonym przez ojca-kata. Jeśli zostanie skazany "nawet" na 8 lat to to będzie kpina. Miał czekać, aż ojciec zrealizuje swoje groźby?? Należy mu się spokój i... rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2019 o 11:40
+77
Tego chłopca powinno sie objąć opieka, a nie wsadzać go do aresztu i więzienia! To on tu jest ofiara! Wystarczajaco juz miał zła w swoim zyciu, teraz mu jeszcze w imię prawa zniszczymy resztę życia???
Avatar
Anna / 17 września 2019 o 21:54
+76
Brawo ! Z ust mi to wyjołes/aś !  Szkoda młodego chłopaczyny , całe życie przed nim .... Ale brawo za odwagę , brawo za obronę kobiety , a przede wszystkim wielki szacun za obronę matki !!! Mam nadzieję że wytrzyma te ciężkie chwile, dla mnie jest bohaterem ! 
Avatar
Gośc / 18 września 2019 o 09:03
+71
I tak właśnie działo u nas prawo i policja, mąż znęcał się nad rodziną, miał niebieską karte i z tym nic nie zrobili, powinni zamknąć takiego s******** albo dać mu zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych. A teraz się dziwią że syn w końcu nie wytrzymał, moim zdaniem ten czyn powinien otrzymać miano obrony koniecznej i dzieciak powinien zostać uniewinniony.
Avatar
lis / 17 września 2019 o 21:09
+70
i na cholere ta Niebieska Karta ? dzielnicowy przychodzil raz w tygodniu o godz 15 pytac czy wszystko dobrze i wypelniac stos bardzo waznych papierkow ? Teraz nie ma winnych, kazdy gryzipiorek swoje papierki wypelnil, zrobil raport, przepchnal sprawe dalej... Zostawic chlopaka! zrobil tego czego system nie byl w stanie zrobic - zapewnil bezpieczenstwo swojej rodzinie. To ze czlowiek poniosl smierc to tragedia, ale wine za to ponosza te Ci wszyscy ktorzy mogli działać ale zachowali biernosc chowajac sie za procedurami.
Avatar
Ktoś / 19 września 2019 o 05:45
+67
Byłem w jego skórze przez większość moich lat młodości. To co się dzieje wtedy w głowie i jakie ma skutki dzisiaj dla mnie jako 32 latka, wie tylko ten kto to przeszedł. Michał nie jest mordercą. Mordercą jest ustawodawca, prawo, niebieska karta, którą zamiata się pod dywan. Dlatego od 6 lat nie mieszam w tym paradoksie. Wyjechałem. Oddycham... Mając wspaniajao rodzinę dzis... Wciąż znoszę skutki tego wszystkiego. Trzymaj się Michale i liczę, że są ludzie, którzy Cię z tego wyciągną.
Avatar
TOMASZ / 17 września 2019 o 20:26
+67
UNIEWINNIA GO NA PEWNO TEGO MU Z CALEGO SERCA ZYCZE
Avatar
Bartek / 8 października 2019 o 15:04
+9
Dla mnie to bohater. Stanäł w obronie matki. Ile mógł chłopak znieść i ile patrzyć. Powinien dostać medal. Prawo jest okrutne. Zmaruje się w więzieniu. Adwokaci pomóżcie mu.
Avatar
Adrian / 22 września 2019 o 21:00
+23
Brawo za odwagę, jest bohaterem a nie przestępcą w normalnym kraju nie było by żadnego procesu tylko wyciągnęli by sztywniaka za nogi i sprawa zamknięta.
Avatar
Gość / 21 września 2019 o 10:13
+34
Szczerze? Jak dla mnie to nie morderstwo tylko obrona konieczna, młody bronił wszelkiej świętości czyli matki... Jak stary się znęcał nad nimi fizycznie i emocjonalnie to jak widać należało się... Ja bym dał CO NAJWYŻEJ prace społeczne żeby odciągnąć jego głowę od tego nieszczęścia...
Avatar
Iwona / 20 września 2019 o 20:11
+40
Też żyłam w takiej rodzine. Chłopak działał w obronie własnej i swojej matki. Jaka kara więzienie...puknujcie się w łeb!!! Uwolnić chłopaka. Dobrze zrobił....ile można....jestem za Tobą...uniewinnił to!!!!!
Avatar
gość / 19 września 2019 o 15:43
+59
To chyba raczej ani morderstwo, ani też zabójstwo w afekcie. Po prostu samoobrona. Chłopaka do domu. I do psychologa, aby pomógł mu wyjść z traumy. Mam wrażenie, że prawo działa w ten sposób, bo ma chronić domowych bandziorów -a są nimi często np. mundurowi.
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 09:46
+6
***s://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/zabil-konkubenta-matki-ja-ranil-21-latek-nie-trafi-do-wiezienia-oficjalna-strona-programu-uwaga-tvn,299374.html?fbclid=IwAR0o0bk_r8LvhfNfz7eIOkpf6Edw-tWo5FCl4if7gojVdEq8yxJtPPnpcBI Tutaj jest podobna sprawa. Jeszcze dostał nowe zycie ;)
Avatar
Gosc / 19 września 2019 o 07:06
+36
Ile jest takich rodzin, patologii, awantury, bijatyki, a jak co do czego dojdzie to wszyscy świeci. Chłopak stanol w obronie matki, tak jak w wielu rodzinach gdzie rodzice się leja, a dzieciaki ich rozdzielaja, aż w końcu któreś za mocno udezy bo będzie już dorosły i pójdzie siedzieć za rodziców patroli. 
Avatar
Ktoś / 19 września 2019 o 05:45
+67
Byłem w jego skórze przez większość moich lat młodości. To co się dzieje wtedy w głowie i jakie ma skutki dzisiaj dla mnie jako 32 latka, wie tylko ten kto to przeszedł. Michał nie jest mordercą. Mordercą jest ustawodawca, prawo, niebieska karta, którą zamiata się pod dywan. Dlatego od 6 lat nie mieszam w tym paradoksie. Wyjechałem. Oddycham... Mając wspaniajao rodzinę dzis... Wciąż znoszę skutki tego wszystkiego. Trzymaj się Michale i liczę, że są ludzie, którzy Cię z tego wyciągną.
Avatar
gość / 19 września 2019 o 01:07
+77
"Czyn zagrożony jest karą od 8 lat więzienia do dożywocia" Pamiętacie sprawę z Rakowisk? Bydlak, który w bestialski sposób zamordował swoich rodziców dostał tylko 25 lat. Tam nie było przemocy. Miał normalną rodzinę, spokój, wyprane i wyprasowane markowe ciuszki. Mieszkał w ładnym domu, który był owocem ciężkiej pracy jego rodziców. Michał przez 17 lat żył w piekle stworzonym przez ojca-kata. Jeśli zostanie skazany "nawet" na 8 lat to to będzie kpina. Miał czekać, aż ojciec zrealizuje swoje groźby?? Należy mu się spokój i pomoc dobrego terapeuty na koszt państwa. Jak widać niebieską kartą można sobie co najwyżej dupę podetrzeć.
"Czyn zagrożony jest karą od 8 lat więzienia do dożywocia" Pamiętacie sprawę z Rakowisk? Bydlak, który w bestialski sposób zamordował swoich rodziców dostał tylko 25 lat. Tam nie było przemocy. Miał normalną rodzinę, spokój, wyprane i wyprasowane markowe ciuszki. Mieszkał w ładnym domu, który był owocem ciężkiej pracy jego rodziców. Michał przez 17 lat żył w piekle stworzonym przez ojca-kata. Jeśli zostanie skazany "nawet" na 8 lat to to będzie kpina. Miał czekać, aż ojciec zrealizuje swoje groźby?? Należy mu się spokój i... rozwiń
Avatar
gość / 18 września 2019 o 23:20
+53
"Do tej pory był cichym, zamkniętym uczniem, w szkole nie pokazywał emocji." Dobrze znam to uczucie bo sama jestem dzieckiem alkoholika. Teraz jestem dorosła, ale w dzieciństwie miałam myśli samobójcze i też tkwiłam w takim odrętwieniu. Ludzie myślą, że to nieśmiałość, a człowiek jest martwy w środku. Ile jeszcze musi być takich dzieci, które w końcu pękną? Dzieci, które chwycą za nóż w obronie własnej, odbiorą sobie życie lub przeżyją i będą lizać swoje rany u terapeuty? Co jeszcze musi się stać, żeby politycy przestali zamiatać polską patologię pod dywan? Jako społeczeństwo musimy wstawić się za tym chłopakiem. Sprawa nie może ucichnąć #tematdlauwagi
"Do tej pory był cichym, zamkniętym uczniem, w szkole nie pokazywał emocji." Dobrze znam to uczucie bo sama jestem dzieckiem alkoholika. Teraz jestem dorosła, ale w dzieciństwie miałam myśli samobójcze i też tkwiłam w takim odrętwieniu. Ludzie myślą, że to nieśmiałość, a człowiek jest martwy w środku. Ile jeszcze musi być takich dzieci, które w końcu pękną? Dzieci, które chwycą za nóż w obronie własnej, odbiorą sobie życie lub przeżyją i będą lizać swoje rany u terapeuty? Co jeszcze musi się stać, żeby politycy przestali zamiatać p... rozwiń