Afrykański pomór świń dotarł do województwa lubelskiego. W piątek ognisko tej choroby stwierdzono w gospodarstwie w gminie Janów Podlaski.
Potwierdziły to wyniki badań Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Hodowla w Starych Buczycach liczyła 36 świń. To jedenaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce, czyli od 17 lutego 2014 roku.
- Ognisko zostało już opanowane. Świnie zostały uśpione i zutylizowane - mówi Radomir Bańko powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej. - Ognisko zostało zabezpieczone. Przeprowadziliśmy dezynfekcję. Wyznaczyliśmy obszary zapowietrzone. Na drogach rozłożyliśmy maty dezynfekcyjne. Teraz będziemy przeglądać wszystkie gospodarstwa w okręgu zapowietrzonym - podkreśla Bańko. Poza tym, powiatowy lekarz weterynarii wyda specjalne rozporządzenie.
- Będzie dotyczyło zakazu handlu żywcem i przemieszczania świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii na terenie zapowietrzonym - precyzuje Bańko. Jak doszło do zarażenia wirusem? - Ustalamy to wspólnie z policją - zaznacza lekarz weterynarii.
Wirus afrykańskiego pomoru świń nie zagraża zdrowiu ani życiu człowieka. Nawet zjedzenie zarażonego mięsa nie niesie ryzyka. Jednak ASF szybko dziesiątkuje stada tuczników, a to może zachwiać krajową hodowlą świń.
Komisja Europejska w związku z nowymi ogniskami ASF u świń zwiększyła w Polsce strefę, w której od 12 sierpnia obowiązują zaostrzone rygory (tzw. obszar ochronny). W województwie lubelskim strefa obejmuje: gminę Hanna w powiecie włodawskim, w powiecie bialskim gminy: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Terespol z miastem Terespol, Piszczac, Kodeń, Tuczna, Sławatycze i Sosnówka.