Na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu przyjęto w poniedziałek w poczet pełnoprawnych studentów 650 pierwszaków.
Kadra Wydziału nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony studentów.
– Dokonaliście właściwego wyboru. Otwarty niedawno Regionalny Ośrodek Badań i Rozwoju czy hala sportowo-widowiskowa powstały przede wszystkim z myślą o was – mówił podczas poniedziałkowej uroczystości inauguracji roku akademickiego profesor Jerzy Sadowski, prorektor ds. ogólnych WWFiS.
Władze uczelni pochwaliły się też Szkołą Trenerów PZPN. – Studenci kierunków wychowanie fizyczne oraz sport będą mogli uzyskiwać uprawnienia instruktorskie i trenerskie wraz z licencją UEFA B – zaznaczył Sadowski.
Druga bialska uczelnia, Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II, ma pod swoimi skrzydłami liczniejszą grupę studentów.
– Kształci się u nas ok. 3,4 tys. osób, z czego 1,2 tys. to studenci pierwszego roku – podaje Dorota Karwacka, dyrektor gabinetu rektora PSW. Sporą, bo liczącą 360 osób ekipę stanowią obcokrajowcy, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. – Największym zainteresowaniem cieszyła się fizjoterapia, bezpieczeństwo narodowe oraz budownictwo.
Daleko w tyle za PSW i WWFiS pozostaje Kolegium Licencjackie UMCS w Białej Podlaskiej, gdzie obecnie uczy się tylko 17 studentów, z czego 9 osób na polonistyce i 8 osób na slawistyce.
Kolegium zostanie stopniowo zamknięte. Studenci przyjęci do kolegium w latach ubiegłych, będą kontynuować studia aż do zakończenia procesu dydaktycznego tzn. do 2015 roku – wyjaśnia Aneta Adamska z Biura Prasowego UMCS.
Słabo w rankingu
Natomiast WWFiS uplasował się na 62. pozycji z akceptowalną notą "B”. Wyższa pozycja w rankingu oznacza większą dotację na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne.