Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 stycznia 2020 r.
8:07

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 29 A A
Radni Białej Samorządowej uważają, że decyzja wojewody była polityczna
Radni Białej Samorządowej uważają, że decyzja wojewody była polityczna (fot. E.Burda)

Miasto skieruje uchwałę "żłobkową" do konsultacji Rady Rodziców. Tymczasem, radni Białej Samorządowej uważają że decyzja wojewody, który unieważnił tę uchwałę, była polityczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie chodzi o uchwałę z 25 listopada ubiegłego roku o likwidacji zespołu żłobków w Białej Podlaskiej. Władze miasta zapewniały, że likwidacji ulega tylko formuła zespołu, bo placówki pozostają w swoich lokalizacjach, ale będą miały po jednym dyrektorze, bez zastępców.

– To skróci drogę dostępu do szefa jednostki dla rodziców i pracowników – przekonywał prezydent Michał Litwiniuk i zapewniał, że dzieci nadal pozostaną w tych samych grupach, z tymi samymi opiekunami.

Ale już wtedy dyskusja na sesji była burzliwa. Głos zabrał nawet były prezydent, a obecnie poseł PiS Dariusz Stefaniuk.

Przeciwnicy uchwały podnosili wówczas, że to próba pozbycia się dyrektor zespołu Agnieszki Kulickiej. Ostatecznie, Rada Rodziców poskarżyła się do wojewody lubelskiego, bo radni uchwałę przyjęli. A wojewoda Lech Sprawka unieważnił ją w całości, bo jego zdaniem została podjęta z naruszeniem ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. "(...) jeżeli ustawodawca ustanowił wymóg zaopiniowania przez radę rodziców żłobka np. w kwestii zmian regulaminu organizacyjnego żłobka, to (...) należy stwierdzić, że obowiązek ten dotyczy tym bardziej kwestii likwidacji żłobka (zespołu żłobków)" – pisze wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym. A takiej opinii przy uchwale zabrakło.

Zdaniem Białej Samorządowej, decyzja wojewody ma charakter polityczny. – Wystarczy przypomnieć sobie atmosferę z tamtej sesji, co wtedy mówiono, m.in. że to próba zwolnienia człowieka – zauważa Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady z Białej Samorządowej. – Nie może być tak, że rada rodziców, która nie ma umocowania prawnego, uzurpuje sobie prawo, żeby taką radą rodziców być – tłumaczy.

Okazuje się bowiem, że każdy ze żłobków może mieć swoją radę rodziców, ale zespół już niekoniecznie, bo takiego zapisu w statucie zespołu nie ma.

– Wojewoda dostał takie wyjaśnienia, że tak naprawdę powinny być dwie Rady Rodziców przy każdym żłobku, ale pomimo tego uznał że rada rodziców zespołu, która nie ma umocowania w statucie, spełnia swoją rolę – dziwi się Broniewicz. – Uzasadnienie wojewody liczy kilka stron, a powinno być to jedno zdanie "nie bo nie" – dostaliśmy takie zlecenie, żeby unieważnić tą uchwałę– uważa przewodniczący rady.

Jego zdaniem, zespół nic nie wnosił do funkcjonowania placówek. – Była to taka czapa nad dwoma żłobkami. Na przykład dwa dni po sesji, nastąpiła awaria ciepłownicza w żłobku przy ulicy Leszczynowej. W moim przekonaniu umiejscowienie tego żłobka w tamtym miejscu było złym rozwiązaniem. Tam będą ciągłe awarie systemu ciepłowniczego – tłumaczy Bogusław Broniewicz.

Przypomnijmy, że na potrzeby drugiego żłobka zaadaptowano pomieszczenia Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Była to inicjatywa poprzedniego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). Miasto dostało wówczas dofinansowanie na ten cel z programu ministerialnego "Maluch Plus".

W związku z rozstrzygnięciem wojewody, miasto mogło odwołać sie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego bądź podjąć uchwałę na nowo z uwzględnieniem uwagi wojewody.

– Podjęto decyzję o skierowaniu projektu uchwały do konsultacji Rady Rodziców. Formalnie będzie ona przekazana za kilka dni – zaznacza Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik magistratu

Z kolei, dyrektor zespołu żłobków od kilku tygodni przebywa na zwolnieniu lekarskim.

e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Dima / 26 stycznia 2020 o 16:17
+13
Broniewicz przed rozstrzygnięciem wyborów wyraźnie mówił, że nie poprze Litwiniuka . To było perfidne kłamstwo nr 1. Poparł, lecz zapowiedział, że nie za jakikolwiek stołek. To było kłamstwo nr 2. Rzucił się na stołek przewodniczącego, jakby to były tony złota. Napluł wszystkim w twarz. Obiecał, że będzie się przyglądał dla dobra miasta na ręce władzy. Tak się przygląda , że wszystko popiera bez żadnej krytyki. To kłamstwo nr 3. Za wąska ul. Warszawska była przedmiotem jego protestu, jak rządził Stefaniuk, który tp protest skończył się jak dostał stanowisko, a u władzy jest. Litwiniuk . To kolejne kłamstwo. Czujniki, psie wybiegi , walkę z odpartyjnieniem miasta , również skończyło się szybko, również od czasu o czym piszę wyżej. Itd... Zatrudnijcie się lepiej w cyrku.
Broniewicz przed rozstrzygnięciem wyborów wyraźnie mówił, że nie poprze Litwiniuka . To było perfidne kłamstwo nr 1. Poparł, lecz zapowiedział, że nie za jakikolwiek stołek. To było kłamstwo nr 2. Rzucił się na stołek przewodniczącego, jakby to były tony złota. Napluł wszystkim w twarz. Obiecał, że będzie się przyglądał dla dobra miasta na ręce władzy. Tak się przygląda , że wszystko popiera bez żadnej krytyki. To kłamstwo nr 3. Za wąska ul. Warszawska była przedmiotem jego protestu, jak rządził Stefaniuk, który tp protest skończył się jak ... rozwiń
Avatar
Zmartwiona / 26 stycznia 2020 o 16:19
+11
Drodzy państwo! Tyle szumu wokół żłobków było a dlaczego teraz nic się nie dzieje? Nikt się nie interesuje czy dzieci mają opiekę, jakiej jakości jest ta opieka, zero kontroli! Na Leszczynowej nie ma nikogo z kim można porozmawiać! Ile to jeszcze potrwa?
Avatar
Ewka / 26 stycznia 2020 o 16:04
+11
Ledwie trzy osoby z Rozrządowej , a wypowiadają się jakby były ich miliony. Już dostatecznie skompromitowaliście się w tym mieście. Śmieją się z was i wam prosto w twarz. Broniewicz jako przewodniczący to najgorsze co mogło spotkać nas wszystkich. Kłamstwo i wazeliniarstwo to naczelne hasła tych jegomości. Jesteście żałośni.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 11:29
+9
O pokazali się ludzie Bronka. Panie Bronek nie ośmieszaj się. Czemu nie robisz konferencji kiedy bóbr dał swoim ulotkarzom i magazynierowwi takie pieniądze.
Avatar
Hector / 26 stycznia 2020 o 10:46
+9
Z każdym kolejnym dniem wali jeszcze większym syfem w mieście i żaden soczysty uśmiech tego nie zmieni... Narzekaliście na DS, no ML wsepół z BB dopiero robią w Białej bajzel. Nie wspomnę już o tym, że obecny włodarz jak każdy platfus przed wyborami obiecywał nieprawdę.
Avatar
Heluś / 26 stycznia 2020 o 09:47
+9
Broniewicz czemu się nie wypowiadasz w sprawach w których Litwiniuk i jego współpracownicy dają d**
Avatar
&& / 26 stycznia 2020 o 16:24
+8
Słuchajcie Broniewicz! Was już podsumowali w ostatnich wyborach jak również w poprzednich i jeszcze w poprzednich. Twoje porażki, to wyraz tego, że mieszkańcy mają was gdzieś . Takiego szamba , z waszym udziałem, nie było do tej pory w mieście. Przynosisz wstyd na każdym kroku. Kabaret i bezczelne uśmiechy to sobie możecie urządzać tam skąd pochodzicie. Nie jesteś osobą godną nawet spojrzenia, nie mówiąc już o słuchaniu.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 16:24
+7
Ja bym chciał odwołać bobra w końcu
Avatar
Aksen / 26 stycznia 2020 o 16:29
+7
Ten pan po środku ma niesamowite kompetencje , pomysły. Jego największy wysiłek intelektualny to nasadzenie wespół z Kodziarzami koszulki na pomnik Kraszewskiego. Mało tego , taki był odważny , że robił to tak odważnie z innymi , żeby nikt nie wiedział , kto tego dokonał. Rycerz z niego , że ho, ho jak z koziej d........ trąba.
Avatar
Won z Białej / 26 stycznia 2020 o 12:31
+7
Bronek byłeś już na nowym odcinku warszawskiej która będzie wąska ? Za Stefaniuka latales barykady hahaa
Avatar
Bialczanin / 29 stycznia 2020 o 18:14
+3
Istotnie,  na sesji w piątek radni panujący starają się przesłonić grandę z olbrzymimi podwyżkami - swoimi tematami - m.in. nazwą ronda i stanowiskiem w sprawie nieprzedłużenia kontraktu posłowi...  Bialczanie dostają  pozorowana zadymę zamiast dokładnego wyliczenia - jak bardzo zawyżono podwyżkę śmieci na podstawie wody... Kabarecik polityczny trwa, a ludzie płacą jak za zboże!
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 17:53
0
Co to jest Rada Rodziców . Przecież logiczne  myślenie wskazuje że Rada Rodziców w żłobku niema umocowania , gdyż ich pociechy to są dzieci do lat 3,- A dziecko do lat 3 jeszcze nie potrafi  przekazać to co ta Kulicka wyprawia  z dziećmi i pracownikami . O co tu chodzi ? Chyba  że w czasie kampanii wyborczej dzieci widziały jak Kulicka siedziała  i w komputerze w czasie godzin pracy ,,pluła'' na tych co jej   mocodawca  wskazał .
W czasach niewolnictwa człowiek wykorzystywał drugiego człowieka, a teraz jest zupełnie odwrotnie. Obecnie za działalność internetową płacą 15 tysi.
 A jak mają z czego, kiedy opłata śmieciowa wzrosła trzykrotnie, bo wicek musi dostać 15, żona wicka nie może być gorsza, zachwilę wskoczy na dyrektorski stołek. To trzeba takie komentarzowe gnioty pisać, które nie mają sensu i odniesienia w rzeczywistości. Rada rodziców nie jest pachołkiem ani prezydenta, ani radnych, ani dyrekcji żłobka. Rada ma ustawowe prawa, które obowiązują w tym kraju. I niestety dla kasty PeOwców nie ma wyjątków, prawo jest prawem i przestrzegać go muszą, nawet kiedy ich prawnik na sesji rady miasta interpretuje to prawo na korzyść kasty, bo chyba myśli, że ma do czynienia z ciemnym motłochem. Tu jak widać to nie przeszło, a teraz próbują zrobić z tego sprawę polityczną, bo chcieliby wyjść z tej sytuacji z gębą, a tu blada d...pa, w którą stronę się nie obrócą.
ote>  A jak mają z czego, kiedy opłata śmieciowa wzrosła trzykrotnie, bo wicek musi dostać 15, żona wicka nie może być gorsza, zachwilę wskoczy na dyrektorski stołek. To trzeba takie komentarzowe gnioty pisać, które nie mają sensu i odniesienia w rzeczywistości. Rada rodziców nie jest pachołkiem ani prezydenta, ani radnych, ani dyrekcji żłobka. Rada ma ustawowe prawa, które obowiązują w tym kraju. I niestety dla kasty PeOwców nie ma wyjątków, prawo jest prawem i przestrzegać go muszą, nawet kiedy ich prawnik na sesji rady miasta interpretuj... rozwiń
Avatar
Wariat / 29 stycznia 2020 o 17:24
+1
Co to jest Rada Rodziców . Przecież logiczne  myślenie wskazuje że Rada Rodziców w żłobku niema umocowania , gdyż ich pociechy to są dzieci do lat 3,- A dziecko do lat 3 jeszcze nie potrafi  przekazać to co ta Kulicka wyprawia  z dziećmi i pracownikami . O co tu chodzi ? Chyba  że w czasie kampanii wyborczej dzieci widziały jak Kulicka siedziała  i w komputerze w czasie godzin pracy ,,pluła'' na tych co jej   mocodawca  wskazał .
 W czasach niewolnictwa człowiek wykorzystywał drugiego człowieka, a teraz jest zupełnie odwrotnie. Obecnie za działalność internetową płacą 15 tysi.
 W czasach niewolnictwa człowiek wykorzystywał drugiego człowieka, a teraz jest zupełnie odwrotnie. Obecnie za działalność internetową płacą 15 tysi. rozwiń
Avatar
Michalina Zabłocka / 29 stycznia 2020 o 12:47
-1
Co to jest Rada Rodziców . Przecież logiczne myślenie wskazuje że Rada Rodziców w żłobku niema umocowania , gdyż ich pociechy to są dzieci do lat 3,- A dziecko do lat 3 jeszcze nie potrafi przekazać to co ta Kulicka wyprawia z dziećmi i pracownikami . O co tu chodzi ? Chyba że w czasie kampanii wyborczej dzieci widziały jak Kulicka siedziała i w komputerze w czasie godzin pracy ,,pluła'' na tych co jej mocodawca wskazał .
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 16:24
+7
Ja bym chciał odwołać bobra w końcu
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 08:39
+5
Macie tupet farbowane lisy, nie ma co.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 22:29
+5
Pisiorki wszyscy wiedzą że piszecie tu komentarze za kasę. Broniewicz już raz ustawił waszych pod urzędem miasta. Na FB tak was nie widać. Tylko tu - za kotarą odważne pieski
 Te PeOwski pudlu, mocniej się staraj, bo gabinecik że stołkiem dyrektorskim dostanie żona kogoś innego. I to twoje trollowanie psu na budę ... xD
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 19:51
-6
Pisiorki wszyscy wiedzą że piszecie tu komentarze za kasę. Broniewicz już raz ustawił waszych pod urzędem miasta. Na FB tak was nie widać. Tylko tu - za kotarą odważne pieski
Avatar
Rob / 26 stycznia 2020 o 18:47
+5
Lepszy ten Bronek niż Potocki od jogi i Chodziński z wykształcenia dyrektor
 Może i lepszy, wszystko wszystkim obiecywał... I G zrobił.Ktoś,kto uwierzył byłemu i aktualnemu pelowcowi, teraz drapie się po jajcach.... Panowie Broniewicz i Jakubiec i ten co opowiadał, że ma piłkę zamiast głowy! Kto zasypał nowiutkie fundamenty pod trybuny i halę na stadionie??? Ile publicznych pieniędzy zostało wyrzuconych w błoto? milion czy więcej? Co na to prokuratura?
Avatar
Aksen / 26 stycznia 2020 o 16:29
+7
Ten pan po środku ma niesamowite kompetencje , pomysły. Jego największy wysiłek intelektualny to nasadzenie wespół z Kodziarzami koszulki na pomnik Kraszewskiego. Mało tego , taki był odważny , że robił to tak odważnie z innymi , żeby nikt nie wiedział , kto tego dokonał. Rycerz z niego , że ho, ho jak z koziej d........ trąba.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 0

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 1:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 1:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 0

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 6 1

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 8 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 3 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 8 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 1

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 17 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany
film

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany 0 1

Łódź. 65-letni Litwin próbował porwać 6-letnią dziewczynkę na łódzkim dworcu. Zarejestrowały to kamery monitoringu.

Lublin: Zaczynają budowę nowych bloków mieszkalnych w starej części Bronowic

Lublin: Zaczynają budowę nowych bloków mieszkalnych w starej części Bronowic 0 9

Dwa bloki z 84 mieszkaniami powstaną na zlecenie miejskiej spółki TBS „Nowy Dom” przy ul. Składowej w starej części Bronowic. Wykonawca robót poinformował o zmianie w organizacji ruchu. Składowa, między Łęczyńską a wjazdem na plac budowy, stała się drogą dwukierunkową.

Trzech kandydatów na stanowisko dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim

Trzech kandydatów na stanowisko dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim 0 3

Jest trzech kandydatów na dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim. Nowego szefa placówki poznamy do końca lutego.

Puławy opuszczają "Euroregion Bug", ale mogą wejść do nowego stowarzyszenia

Puławy opuszczają "Euroregion Bug", ale mogą wejść do nowego stowarzyszenia 7 14

Przez dziewiętnaście lat Puławy należały do stowarzyszenia zrzeszającego przygraniczne samorządy "Euroregion Bug". Władze miasta uznały, że dalsze członkostwo nie przyniesie żadnych korzyści. Za wyjściem opowiedzieli się również radni z komisji kultury i promocji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.