Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 grudnia 2024 r.
13:45

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Autor: Zdjęcie autora eb
Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara
Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara (fot. UM)

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród wielu gości na otwarciu dużej inwestycji była też rodzina Riada Haidara, lekarza i posła, który zmarł po ciężkiej chorobie w maju 2023 roku. I niemal od razu radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o to, by to właśnie Haidar został patronem mostu. Do tej pory, oficjalna decyzja, czyli stosowna uchwała w tej sprawie nie była procedowana na sesji. Jednak nawet prezydent kilka razy publicznie ochrzcił już przeprawę „aleją Riada Haidara”.

Ale kilka miesięcy temu z bialskich parafii wypłynęła druga propozycja. Księża i wierni zainicjowali zbiórkę podpisów pod wnioskiem o nazwanie arterii imieniem świętego Jozafata Kuncewicza. „Żył w latach 1580–1623, zasłynął jako gorliwy duszpasterz, a potem arcybiskup Połocka na kresach Rzeczpospolitej. Był wielkim orędownikiem jedności chrześcijan. Zginął śmiercią męczeńską w Witebsku. Trumna z ciałem św. Jozafata przebywała w Białej ponad 200 lat” – brzmiało uzasadnienie, które odczytywano w kościołach, a później trafiło na biurko prezydenta.

I to właśnie do tej postaci w swoim przemówieniu nawiązał Kamil Haidar, syn zmarłego lekarza i polityka. - Chciałbym, aby to była decyzja mieszkańców, jego pacjentów, przyjaciół, sąsiadów. Wiele kontrowersji z tym było. My o to nie zabiegaliśmy, nie marzyliśmy o tym.  To była inicjatywa klubu radnych KO. Dlatego z pewną troską przyjmowałem dyskusje, które się później toczyły. Pojawiły się głosy, że to ma być most świętego Kuncewicza, który w Białej Podlaskiej nigdy nie był, a jedyne czym się wsławił, to mordowaniem prawosławnych, czyli naszych przyjaciół, waszych sąsiadów i współmieszkańców- stwierdził Haidar.  Jeszcze podczas wydarzenia, zareagował jedynie ksiądz kanonik Marian Daniluk, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. - Święty Jozafat to jeden z najważniejszych orędowników jedności chrześcijan. Zginął męczeńską śmiercią w 1623 roku. To on został zamordowany, nie był zaś mordercą - prostował ksiądz Daniluk. Nawet na stronie internetowej parafii pojawiła się wzmianka o tym incydencie. „Jak przyznaje wielu uczestników tej uroczystości i mieszkańców miasta oraz licznych czcicieli świętego Jozafata, że zostali boleśnie dotknięci, a ich uczucia religijne zranione, i że oczekują naprawienia doznanej krzywdy” - czytamy w parafialnych ogłoszeniach.

Z kolei w poniedziałek oświadczenie wystosował biskup siedlecki Kazimierz Gurda, który wypowiedź Kamila Haidara traktuje jako pomówienie świętego.  „Zostały wypowiedziane obraźliwe, kłamliwe słowa o św. Jozafacie Kuncewiczu, jednym z patronów naszej diecezji. Został on nazwany mordercą prawosławnych. A prawda jest inna; to on poniósł śmierć męczeńską z rąk prawosławnych w roku 1623 w Witebsku. Zostało powiedziane, że tu w Białej nigdy nie był. Ale to w Białej Podlaskiej jego ciało było czczone i znajdowało schronienie przez ponad 200 lat. To tu przybywali unici, aby modlić się przy jego trumnie. Boli nas zakłamywanie historii. Ktoś chce napisać historie waszego miasta i naszej diecezji według własnych idei, nie według prawdy, ale według poprawności politycznej i dla własnych potrzeb. Szkoda, że most, który łączy stał się znakiem podziału i fałszywych oskarżeń” – stwierdza biskup siedlecki.

Zareagowały też środowiska prawicowe.  - Apeluję o rozwagę i szacunek w publicznych wypowiedziach, zwłaszcza podczas uroczystości, które powinny łączyć, a nie dzielić mieszkańców miasta. Wzywam również pana prezydenta do podjęcia działań, które naprawią wyrządzone krzywdy przywrócą atmosferę jedności oraz wzajemnego szacunku w Białej Podlaskiej- podkreśla Dariusz Litwiniuk, szef klubu PiS w radzie.

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) przyznaje, że jest mu przykro, bo takie słowa nie powinny paść podczas piątkowego wydarzenia. - Organizując uroczystość otwarcia mostu, nie mieliśmy żadnego wpływu na wypowiedzi jej uczestników, w tym najbliższych śp. Riada Haidara. (…) Jest mi przykro i po prostu po ludzku smutno, bo w dniu wielkiego święta  mieszkańców padły słowa, których nigdy nie słyszeliśmy z ust Riada Haidara. Wręcz przeciwnie - otrzymał przecież medal Zasłużonego dla Tolerancji Fundacji Ekumenicznej. Z budowaniem mostów i porozumienia zawsze był kojarzony i to te piękne zasługi wpłynęły na inicjatywę radnych, którzy wystąpili ze stanowiskiem uczczenia pamięci o nim poprzez nadanie nazwy “Aleja Riada Haidara”- tłumaczy Litwiniuk.  Podkreśla, że jako prezydent w swoich działaniach razem z urzędnikami kieruje się dobrem i szacunkiem wobec wszystkich mieszkańców, budowaniem wspólnoty w zgodnym dialogu. - Dlatego już kilka miesięcy temu uzgadniałem z księdzem dziekanem Marianem Danilukiem, że jedno z nowych rond powinno otrzymać imię św. Jozafata Kuncewicza jako postaci silnie związanej z historią naszego miasta i regionu-podkreśla prezydent. Jednocześnie wierzy, że bialczanie potrafią tworzyć wspólnotę. -  I wielokrotnie to potwierdziliśmy, że pomimo zdarzających się różnic zdań i poglądów  za najważniejszą wartość uznajemy współdziałanie. Apeluję, żeby zawsze tak było- stwierdza na koniec Litwiniuk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium