Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 kwietnia 2019 r.
17:19

Burza po słowach Biereckiego o „oczyszczaniu Polski z niegodnych ludzi”. Senator komentuje

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 89 A A

Po słowach senatora Grzegorza Biereckiego (PiS) o „oczyszczaniu Polski z niegodnych ludzi” w sieci zawrzało. Minister Joachim Brudziński wezwał do przeprosin. A znana politolog komentuje: To próba wątpliwego etycznie budowania kapitału politycznego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie ustaniemy, aż nie doprowadzimy do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej (...). Konsekwentne wskazanie winnych i wymierzenie im kary, może oczyścić Polskę – mówił w środę w Białej Podlaskiej senator Grzegorz Bierecki. 

Słowa tej treści padły podczas miejskich uroczystości związanych z 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Przed kościołem św. Antoniego oprócz polityków i władz samorządowych, zgromadziła się też młodzież z bialskich szkół.

– Ja w swoim wystąpieniu podkreślałem, że w dniu rocznicy mordu w Katyniu i katastrofy w Smoleńsku jednoczymy się, by uczcić pamięć ofiar. Nie przyszłoby mi do głowy, że w takim miejscu i w takiej chwili, usłyszymy słowa budzące w Polakach, którzy byli ofiarami nazizmu, najgorsze skojarzenia – komentuje Michał Litwiniuk (PO), prezydent Białej Podlaskiej.

– To skandaliczna wypowiedź – dodaje wiceprzewodniczący rady miasta Robert Woźniak (KO). – Przecież po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku był apel do polityków „Stop mowie nienawiści” – przypomina. – To straszne słowa i to jeszcze przy takiej uroczystości. Nie powinny one paść. Nie wiem jak można je usprawiedliwić.

Radni Zjednoczonej Prawicy, z którymi rozmawialiśmy w czwartek, nie chcą odnosić się do tej wypowiedzi. Odsyłają do biura senatora. Z kolei Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, poinformowała, że partia w żaden sposób nie będzie karać senatora za tę wypowiedź.

W sieci zawrzało. Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński skomentował na Twitterze, że „można tylko ze współczuciem popukać się w głowę”. – Wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna, dająca paliwo naszym oponentom. Mam nadzieję, że będzie refleksja i słowo przepraszam – podkreśla Brudziński.

Senator Bierecki tłumaczy, że jego „słowa zostały wyjęte z kontekstu”. – Nikt z obecnych na uroczystościach tak tego nie odebrał. Dopiero wyrwane z całości przemówienia i spreparowane przez media moje słowa nabierają takiego wydźwięku. Mówiłem wyłącznie o konieczności demokratycznej oceny tego, co się stało przed i po 10 kwietnia, o niezbędności ukarania winnych – tłumaczy Bierecki. – Choć uważam, że trzeba dużo złej woli, by tak odczytywać moje słowa, to przepraszam za to, że mogły zostać źle zrozumiane.

Ewa Marciniak, znana politolog i dyrektor Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego nie ma wątpliwości, że wypowiedź senatora Biereckiego to przejaw mowy nienawiści.

– Są to słowa o wykluczeniu ze wspólnoty narodowej. Słowa o „oczyszczaniu z niegodnych ludzi” padły w wyjątkowej dla Polski rocznicy, w dniu, w którym każdy bez wyjątku ma prawo do wspominania ofiar katastrofy smoleńskiej i ich uczczenia – komentuje Marciniak.

– Używanie określeń dzielących ludzi na „godnych” i „niegodnych” jest próbą wątpliwego etycznie budowania kapitału politycznego. Wypowiedź ta wpisuje się w praktyki polityczne, których istotą jest stygmatyzacja, poszukiwanie wroga, konfliktowanie. Senator Bierecki powinien przeprosić i zdawać sobie sprawę z tego, że nawiązują one do najtragiczniejszych zdarzeń w historii Europy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 r. o 17:30
+20
cham nad chamem na wieki wiekow amen
Avatar
az / 11 kwietnia 2019 r. o 20:39
+16
"Musimy oczyścić naszą Rzeszę z ludzi niegodnych przynależenia do wspólnoty narodowej" 1933 Adolf "Musimy oczyścić naszą ojczyznę z ludzi niegodnych przynależenia do wspólnoty narodowej" 2019 senator PiS Czym różnią się te wypowiedzi?
Avatar
piotreks719 / 11 kwietnia 2019 r. o 18:40
+16
dziwię się że ktoś dopuszcza do publicznych wypowiedzi takiego szmaciarza i prostaka...patrząc na niego to trzeba oczyścić polskę ze SKOKów i eferzystów....aha i te krzywe zębiska mógłby se zrobić..pewnie mu z ryja capi...pisiory tak podobno mają
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 r. o 19:11
+14
Dlaczego ta łachudra jeszcze nie siedzi ??
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 r. o 17:39
+14
A co zawinił ten Magadaskar, że tylu pisiorów tam chcesz wysłać?
Avatar
kaczy cyrk / 11 kwietnia 2019 r. o 17:41
+13
Brawo Panie senatorze dla wszystkich antypolakow, antykatolikow, niszczycieli Polskiej suwerenności, przeciwników budowania nowej silnej Polski wilczy bilet na Madagaskar
  A co zawinił ten Magadaskar, że tylu pisiorów tam chcesz wysłać?
Avatar
Heniek / 11 kwietnia 2019 r. o 23:04
+12
A może zaczął by od siebie za ograbianie Polaków w skokach i wyprowadzanie pieniędzy za granicę.
Avatar
ja / 11 kwietnia 2019 r. o 22:26
+12
Ależ ten klient jest obleśny. Fuuuuuuuj. Jeszcze może ma pianę w kącikach ust?? Oblech nawet w garniturze jest oblechem
Avatar
ale jaja / 11 kwietnia 2019 r. o 20:05
+12
Kwiczy lewactwo i postkomuna aż milo.Brawo senatorze.
 No słychać kwik komuchów z pisu - senator wyje w pierwszym rzedzie :))
Avatar
ziarno zasiane kiełkuje / 11 kwietnia 2019 r. o 22:52
+11
Wyjdzie taki i mówi o "oczyszczaniu " a potem ci co go słuchali latają z nożami dziś w Wa-wie było dwóch takich czyścicieli
Avatar
Wariat / 20 kwietnia 2019 r. o 08:16
0
Cofam ostanie zdanie , głupi nie jesteś. Ile płacą ?
Avatar
Henio / 20 kwietnia 2019 r. o 00:33
0
Jesli chodzi o badanie katastrofy należało dokładnie zdabać wrak , określić czy brak jest śladów materiałów wybuchowych , zbadać oryginały wszystkich rejestratorów lotu ,przeprowadzić dokładną sekcję zwłok, umiędzynarodowić komisję badającą, zastosować inną konwencję, poprosić o zdjęcia satelitarne inne kraje. Zamiast tego otrzymaliśmy jakiś psychologiczny bełkot, naciski na pilotów, brzozę itp, itd. Dla mnie symptomatyczne jest to ze osoby odpowiedzialne otrzymały awanse, a nie zostały ukarane. Przypomne też ile osób zginęło w dziwnych okolicznościach związanych ze sprawą. Mierzi mnie tez pseudonaukowy język w rodzaju uszkodzenie turbiny na zwiększonym ciągu przy odejściu jak w Ile w 1980 roku. Nad moim lasem w 44 spadł ruski samolot w wyniku wytworzenia w silniku dodatkowych kanałów dolotu powietrza przez szwabski karabin maszynowy, można do tego tez zgrabnie nawiązać. Możesz Heniu jeszcze do pomocy wziąć Jagnę to będzie 3 głosy przeciw mojemu jednemu. Płacą ci czy jesteś głupi sam z siebie ?
 Wariacie, akurat tutaj nie musiałem nikogo brać do pomocy. Boryna sam się zgłosił, a ja tylko zacytowałem i sprostowałem jego wypowiedź. Zgadzam się jednak z tobą co do awansów, bo dla mnie też jest symptomatyczne, że osoby bezpośrednio odpowiedzialne za doprowadzenie do katastrofy otrzymały awanse.  A tak poza tym, to zacząłeś już leczyć się na nogi?
ote>  Wariacie, akurat tutaj nie musiałem nikogo brać do pomocy. Boryna sam się zgłosił, a ja tylko zacytowałem i sprostowałem jego wypowiedź. Zgadzam się jednak z tobą co do awansów, bo dla mnie też jest symptomatyczne, że osoby bezpośrednio odpowiedzialne za doprowadzenie do katastrofy otrzymały awanse.  A tak poza tym, to zacząłeś już leczyć się na nogi? rozwiń
Avatar
*** / 19 kwietnia 2019 r. o 21:25
0
Każdy może wyrazić swoją opinię. Była nawet i pancerna brzoza, telefon Jarosława i wiele innych,które padały z ust ekspertów. W tym przypadku dowodem nr. 1 jest wrak samolotu. Mimo wszystko ten samolot powinien być wycofany z eksploatacji, a nie reanimowany do dalszej służby. I co by tu nie napisano można powiedzieć jedno co jest oczywiste, że nie ma prawdy bezwzględnej, wszystko można poddać w wątpliwość. Żadna teoria bez dogłębnego zbadania wszystkich elementów związanych z tą sprawą nic nie wniesie do wyjaśnienia katastrofy. Kiedy ferujemy opinie oparte na poszlakach, to trzeba uznać, że i wariat ma taką samą rację jak pozostali. 
Każdy może wyrazić swoją opinię. Była nawet i pancerna brzoza, telefon Jarosława i wiele innych,które padały z ust ekspertów. W tym przypadku dowodem nr. 1 jest wrak samolotu. Mimo wszystko ten samolot powinien być wycofany z eksploatacji, a nie reanimowany do dalszej służby. I co by tu nie napisano można powiedzieć jedno co jest oczywiste, że nie ma prawdy bezwzględnej, wszystko można poddać w wątpliwość. Żadna teoria bez dogłębnego zbadania wszystkich elementów związanych z tą sprawą nic nie wniesie do wyjaśnienia katastrofy. Kiedy feruje... rozwiń
Avatar
Wariat / 19 kwietnia 2019 r. o 19:36
0
Jesli chodzi o badanie katastrofy należało dokładnie zdabać wrak , określić czy brak jest śladów materiałów wybuchowych , zbadać oryginały wszystkich rejestratorów lotu ,przeprowadzić dokładną sekcję zwłok, umiędzynarodowić komisję badającą, zastosować inną konwencję, poprosić o zdjęcia satelitarne inne kraje. Zamiast tego otrzymaliśmy jakiś psychologiczny bełkot, naciski na pilotów, brzozę itp, itd. Dla mnie symptomatyczne jest to ze osoby odpowiedzialne otrzymały awanse, a nie zostały ukarane. Przypomne też ile osób zginęło w dziwnych okolicznościach związanych ze sprawą. Mierzi mnie tez pseudonaukowy język w rodzaju uszkodzenie turbiny na zwiększonym ciągu przy odejściu jak w Ile w 1980 roku. Nad moim lasem w 44 spadł ruski samolot w wyniku wytworzenia w silniku dodatkowych kanałów dolotu powietrza przez szwabski karabin maszynowy, można do tego tez zgrabnie nawiązać. Możesz Heniu jeszcze do pomocy wziąć Jagnę to będzie 3 głosy przeciw mojemu jednemu. Płacą ci czy jesteś głupi sam z siebie ?
Jesli chodzi o badanie katastrofy należało dokładnie zdabać wrak , określić czy brak jest śladów materiałów wybuchowych , zbadać oryginały wszystkich rejestratorów lotu ,przeprowadzić dokładną sekcję zwłok, umiędzynarodowić komisję badającą, zastosować inną konwencję, poprosić o zdjęcia satelitarne inne kraje. Zamiast tego otrzymaliśmy jakiś psychologiczny bełkot, naciski na pilotów, brzozę itp, itd. Dla mnie symptomatyczne jest to ze osoby odpowiedzialne otrzymały awanse, a nie zostały ukarane. Przypomne też ile osób zginęło w dziwnych okol... rozwiń
Avatar
Henio / 19 kwietnia 2019 r. o 17:46
0
Masz sporo racji, z tym że "uszkodzenie turbiny na zwiększonym ciągu przy odejściu od lądowania" to nie ta katastrofa. W ten sposób doszło do katastrofy Ił-62 Kopernik, 14 marca 1980 r., w pobliżu Okęcia. I tak jak kiedyś montowano do Ił-ów wyeksploatowany silnik, tzw. lidera, to teraz dzieją się dziwne rzeczy z zaczynającymi się rozlatywać silnikami w naszych MiG-ach 29. Na szczęście w ostatnim wypadku pilotowi udało się bezpiecznie katapultować - fotel zadziałał prawidłowo.  
Avatar
Boryna / 19 kwietnia 2019 r. o 12:40
0
Jeżeli szukacie winnych katastrofy, to nalezałoby zacząć śledztwo od logistycznego przygotowania wizyty w Katyniu. Wniosek jest jeden przy takim bałaganie i zgrzytach Tusk -  Kaczyński nic dobrego nie mogło wyniknąć. Oczywistym dla mnie, pierszy krok Tuska to dymisja, Sztab WP i naczalstwo z wojsk lotnicznych powinno odpowiadać za katastrofę. Być może, że należało zwerfikować remont kapitalny samolotu w Tule. Przy wydłużonych normach pracy silników mogło dojść do uszkodzenia turbin na zwiększonym ciągu przy odejściu od lądowania. Można to odnieś do analogi katastrofy nad lasem Kabackim. Inne nie publikowane katastrofy sprzętu tego typu wynikały z przeciążenia silników i wydłużonego okresu eksploatacji. Jakość stali i podatność na zmęczenie to oczywisty problem w radzieckich samolotach. Ale to nie ma nic wspólnego z Panem Biereckim. Wniosek jest oczywisty, że nie warto być Judymem i reaktywacja Kas Stefczyka w klimacie powszego złodziejstwa i dyzminowych karier wielu polityków ery postsolidarnościowej, nakłada piętno nawet na ludzi uczciwych.
Jeżeli szukacie winnych katastrofy, to nalezałoby zacząć śledztwo od logistycznego przygotowania wizyty w Katyniu. Wniosek jest jeden przy takim bałaganie i zgrzytach Tusk -  Kaczyński nic dobrego nie mogło wyniknąć. Oczywistym dla mnie, pierszy krok Tuska to dymisja, Sztab WP i naczalstwo z wojsk lotnicznych powinno odpowiadać za katastrofę. Być może, że należało zwerfikować remont kapitalny samolotu w Tule. Przy wydłużonych normach pracy silników mogło dojść do uszkodzenia turbin na zwiększonym ciągu przy odejściu od lądowania. Można to od... rozwiń
Avatar
Henio / 19 kwietnia 2019 r. o 11:33
0
Zupełnie wystarczające okazało się badanie kopii zapisów rejestratorów, z których wynika, że wcześniejsze katastrofy w Mirosławcu i w Powidzu, niczego, nikogo w naszych Siłach Powietrznych nie nauczyły. Np. coś takiego: "Widać jakieś 400 metrów około i, na nasz gust, podstawy są poniżej 50 metrów grubo", a zaraz potem: "No, natomiast powiem szczerze, że możecie spróbować jak najbardziej". I to wszystko przy minimach (bez wnikania w szczegóły) rzędu: widzialność pozioma 1000 m, podstawa chmur 50m. A taką "dobrą radę" dał kto? Młodszy kolega z pułku, który wcześniej wylądował Jakiem. W dodatku, po drodze było jeszcze "Arek, teraz widać 200" (KILKA DŁUGOŚCI SAMOLOTU!!!). I co? Na nikim to nie zrobiło wrażenia.
Zupełnie wystarczające okazało się badanie kopii zapisów rejestratorów, z których wynika, że wcześniejsze katastrofy w Mirosławcu i w Powidzu, niczego, nikogo w naszych Siłach Powietrznych nie nauczyły. Np. coś takiego: "Widać jakieś 400 metrów około i, na nasz gust, podstawy są poniżej 50 metrów grubo", a zaraz potem: "No, natomiast powiem szczerze, że możecie spróbować jak najbardziej". I to wszystko przy minimach (bez wnikania w szczegóły) rzędu: widzialność pozioma 1000 m, podstawa chmur 50m. A taką "dobrą radę&... rozwiń
Avatar
Wariat / 19 kwietnia 2019 r. o 10:13
0
A tak, tak, wystarczy odpowiednio zinterpretować przepisy i odpowiednio uzupełnić dokumentację.
 Badanie wraku, sekcje zwłok, badanie oryginalnych zapisów rejestratorów. Było?
Avatar
Henio / 18 kwietnia 2019 r. o 20:00
0
A tak, tak, wystarczy odpowiednio zinterpretować przepisy i odpowiednio uzupełnić dokumentację.
Avatar
Wariat / 18 kwietnia 2019 r. o 12:10
0
Wierzyć to możesz sobie, oczywiście jeśli sprawia ci to przyjemność, w urojenia zainfekowanych nienawiścią umysłów. A to, co ustaliła komisja, wynika nie tylko z zapisów rejestratorów, ale także z analizy istniejącej dokumentacji. Jednym z takich ustaleń jest na przykład to, że w jednostce powołanej do przewożenia VVIP-ów tak skompletowano załogę samolotu, że trzech spośród czterech jej członków, w tym OBAJ PILOCI, nie posiadało ważnych uprawnień do wykonywania lotów!!!
  ***s://wpolityce.pl/smolensk/233440-uprawnienia-o-czym-zapomniala-komisja-millera
  ***s://wpolityce.pl/smolensk/233440-uprawnienia-o-czym-zapomniala-komisja-millera rozwiń