Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 lutego 2002 r.
17:10
Edytuj ten wpis

Cenne szyszki z podlaskich lasów

0 0 A A

W Nadleśnictwie Radzyń Podlaski dobiega końca sezon zbioru szyszek sosnowych,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trwa on od listopada do marca. Dotychczas zerwano ich około 800 kg, chociaż obecny plan przewiduje prawie dwukrotnie więcej. Gdyby zamierzenia te zostały zrealizowane, to uzyska się ponad 20 kg nasion, kosztujących po około 400 zł za kilogram.
Z myślą o zapewnieniu rozmnażania się drzew leśnych, cały kraj podzielony został na regiony nasienne. Dla niektórych gatunków istnieją jeszcze mniejsze jednostki, zwane mikroregionami. Mikroregion, do którego należy Nadleśnictwo Radzyń Podlaski obejmuje w całości dwa nadleśnictwa - międzyrzeckie i radzyńskie, a także częściowo parczewskie. Tego rodzaju mikroregion musi być samowystarczalny, zarówno pod względem zbioru nasion jak i uprawy sadzonek tych drzew. Zabronione jest sprowadzanie ich z innych terenów. Ma to przede wszystkim związek z istnieniem ekotypów geograficznych i klimatycznych danego regionu.
- Szyszki zrywa się z gospodarczych drzewostanów nasiennych w trakcie pozyskiwania drewna w okresie zimowym - informuje Elżbieta Gomółka, specjalista służby leśnej w radzyńskim nadleśnictwie - Drewno to zdobywa się wyłącznie w okresie urodzaju szyszek, co zdarza się raz na kilka lat. W tym sezonie notuje się średni urodzaj szyszek sosny zwyczajnej, występującej w naszym mikroregionie. Szyszki zrywa się również z drzew i drzewostanów elitarnych, które nie są ścinane. Wówczas czynność tę wykonuje się na drzewach rosnących. Pozyskane w ten sposób nasiona służą do zakładania upraw tzw. pochodnych (o udokumentowanym rodowodzie) lub plantacyjnych upraw nasiennych. Próbki tych nasion trafiają również do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy koło Karpacza z myślą o ich długookresowym przechowywaniu.
Nasi leśnicy, żyjący w XIX i na początku XX wieku, nie znając dokładnie przywiązania drzew do określonych terenów, popełnili wiele błędów, sprowadzając nasiona z odległych miejsc np. z Cesarstwa Austriackiego. Wprowadzając je często na niewłaściwe siedliska, spowodowali że stare drzewostany są osłabione, chore i wadliwie ukształtowane. W tej sytuacji poddawane są one tzw. przebudowie, polegającej na stopniowym usuwaniu małych powierzchni i sadzeniu właściwych gatunków. Dlatego też w Nadleśnictwie Radzyń mającym bardzo żyzne siedliska, ostatnio ogranicza się wprowadzanie sosny, a preferuje dąb. Obecnie zbierane nasiona sosny będą więc wykorzystane dopiero za kilka lat, a większość jej sadzonek służyć ma do zalesienia gruntów porolnych, głównie niepaństwowych.
Z drzew ściętych szyszki zrywają pracownicy zakładów usług leśnych. Natomiast zrywaniem szyszek z drzew rosnących zajmują się firmy specjalizujące się w tego rodzaju czynnościach. Dlatego też nasiona te są o wiele droższe od pozyskiwanych z szyszek drzew ściętych.

Pozostałe informacje

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!