Chcą ustanowić rekord Polski, czytając dzieła Henryka Sienkiewicza. Akcja odbędzie się 5 maja – w 170. rocznicę urodzin noblisty.
Chcą ustanowić rekord Polski, czytając dzieła Henryka Sienkiewicza. Akcja odbędzie się 5 maja – w 170. rocznicę urodzin noblisty.
Ma to związek z ustanowieniem przez Sejm roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Pisarz urodził się i spędził dzieciństwo w Woli Okrzejskiej w powiecie łukowskim. Obecnie jest tam muzeum, które wspólnie z Biurem Rekordów Guinnessa organizuje akcję ustanowienia rekordu w jak największej liczbie osób czytających wspólnie Sienkiewicza.
– To nasz pomysł, z którym zwróciliśmy się do szkół i instytucji kultury w całym kraju. Chodzi o czytanie fragmentów dzieł, np. w szkołach sienkiewiczowskich, zarówno chórem, jak i przez pojedyncze osoby. Później uczestnicy z całej Polski prześlą nam zdjęcia i udokumentowanie całej akcji. To przekażemy do Biura Rekordów Guinnessa – tłumaczy Katarzyna Cybulska z muzeum. – U nas będą uczniowie z pobliskich szkół. Na pewno ponad 150 osób – precyzuje Cybulska.
Placówka proponuje czytanie „Ogniem i mieczem”, „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Quo Vadis”, „W pustyni i w puszczy”, ale też innych utworów, jak „Sabałowa bajka”, „Dwie łąki”, „Na jasnym brzegu” czy „Sachem”.
Każdy uczestnik czytania otrzyma jubileuszowy balon z napisem „Czytam Sienkiewicza”. Początek akcji o godz. 10. Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej muzeum: www.muzeumsienkiewicza.eu.
Tego samego dnia o godz. 16 placówka zaprasza na otwarcie wystawy „Najpiękniejsze Sienkiewiczowskie Pocztówki”. Do tego koncert muzyczny uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Puławach. – W związku z rokiem Sienkiewicza widzimy wzmożony ruch turystyczny. Od początku roku odwiedziło nas już ponad 30 wycieczek. W roku ubiegłym w tym samym czasie było ich o ponad połowę mniej – precyzuje Katarzyna Cybulska.
Sienkiewicz był pierwszym Słowianinem, który otrzymał Nagrodę Nobla. Dzisiaj jest prawdopodobnie patronem największej liczby szkół w Polsce. Muzeum w Woli Okrzejskiej otwarto w 1966 roku w miejscu, gdzie był dworek babki pisarza, Felicjanny Cieciszowskiej.