Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 lipca 2014 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Droga krajowa nr 19 zablokowana. Rolnicy domagają się wyższych cen

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

Od soboty trwa protest plantatorów porzeczek, wiśni oraz jabłek. Blokują krajową "dziewiętnastkę w Kózkach (pow. łosicki).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rolnicy z woj. lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego chcą w ten sposób zwrócić uwagę rządu na niskie ceny skupu owoców miękkich. Pośród ok. 300 protestujących są plantatorzy z pow. bialskiego. - To zmowa cenowa zakładów przetwórczych - uważa Marian Chwedoruk z gm. Konstantynów, jeden z organizatorów pikiety. - Cena spadła nawet do 40 groszy za kilogram. W ubiegłym roku można było liczyć na 1,50 zł - precyzuje Maciej Chełstowski, producent porzeczki z Hruda w gm. Biała Podlaska. - Nie opłaca się uruchamiać kombajnu, dlatego część owoców zostawiłem na krzakach - dodaje.

Z kolei, za wiśnie w skupie płacą 80 groszy za kilogram, tymczasem wyprodukowanie kilograma tych owoców kosztuje od 1,5 do 2 złotych. Dla wielu plantatorów produkcja staje się nieopłacalna. Dlatego jednym z ich głównych postulatów jest wprowadzenie ceny minimalnej ustalonej w oparciu właśnie o koszty produkcji. - W tej sprawie liczymy na działania resortu rolnictwa, bo przetwórcy tłumaczą się zapasami z poprzedniego roku - zaznacza Chwedoruk.

Zdaniem pikietujących, jeżeli rząd nie zainterweniuje, wielu producentów owoców czeka bankructwo. Jak dotąd, szef resort rolnictwa Marek Sawicki zwrócił się tylko do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten ma zbadać czy "zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup porzeczki czarnej i czerwonej nie naruszają zasad konkurencji” - czytamy na stronie internetowej MRiRW. W tym samym komunikacie znajdziemy też informację, że "koszty produkcji 1 kg porzeczki, przy plonie 7 ton z 1 hektara wynoszą w Polsce ok. 2 złotych za kg”.

- Problem spadku cen dotyczy nie tylko owoców miękkich - zauważa Waldemar Daniluk kierownik rolnego referat w gminie Biała Podlaska. - Ten sam scenariusz dzieje się w przypadku rzepaku i rynku zbożowego w ogóle. Nie ma gwarancji ceny, nie ma stabilizacji w rolnictwie - podkreśla urzędnik.

Komitet protestacyjny zaapelował do plantatorów o zaprzestanie wysyłania owoców do skupu przynajmniej do czwartku. Do tego czasu ma potrwać blokada "dziewiętnastki”. - Jeżeli rząd zareaguje wcześniej, to odpuścimy - przyznaje producent z gm. Konstantynów.

Rolnicy blokują drogę krajową, chodząc po przejściu dla pieszych. Wzdłuż jezdni ustawili traktory i maszyny rolnicze. Przepuszczają tylko pojazdy uprzywilejowane oaz autobusy.

W niedzielę na miejscu pikiety odprawiona była msza polowa. O powodach protestu miały też informować pobliskie parafie. Sytuację monitoruje policja, która radzi by skorzystać z objazdów: od strony Białegostoku w Siemiatyczach drogą nr 62, a od strony Lublina w Międzyrzecu Podlaskim drogą nr 2. - Akcja protestacyjna jest legalna i przebiega bez żadnych incydentów - potwierdza Tomasz Zozula, rzecznik łosickiej policji.

Protest sposobem na dzika

Pikietę zapowiadają też rolnicy którzy mają dość dzików niszczących im uprawy. W poniedziałek będą protestować na krajowej "dwójce” w Rogoźnicy. - Stamtąd po godz. 9 sznur kilkudziesięciu oflagowanych ciągników bardzo powoli wyruszy w stronę Międzyrzeca Podlaskiego - mówi organizator Adam Olszewski, rolnik z gminy Międzyrzec.

Protestujący chcą by koła łowiecka podjęły działania zmierzające do redukcji stale rosnącej populacji dzików. - Potrzebne są też niezależne komisje do oceny wyrządzonych szkód. Tylko w ten sposób możemy uzyskać odpowiednie odszkodowania - tłumaczy Olszewski.

Rolnicy chcą w poniedziałek spotkać się z przedstawicielami kół łowieckich i władzami powiatu. - Problem jest poważny i istnieje od wielu lat. Teraz nastąpiła jego eskalacja ze względu na znaczny wzrost populacji dzika - dodaje organizator.

W związku z akcją, od godz. 9 na krajowej "dwójce” w okolicach Miedzyrzeca Podlaskiego należy spodziewać się utrudnień w ruchu. Protest jest jednak legalny, został zgłoszony odpowiednim służbom. W tej samej sprawie protestować mają też rolnicy z woj. podlaskiego. - Jestem z nimi w kontakcie. Wspólnie zdecydujemy jakie działania podejmować dalej - zaznacza Olszewski.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Paraliż kolejowy pod Warszawą. Awarii uległ rozjazd od strony zachodniej.

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

W środku nocy młodzi chłopcy próbowali się schować w toalecie na dęblińskim dworcu. Okazało się, że wcześniej zgłoszono ich zaginięcie.

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

Zastępca prezydenta Michała Litwiniuka (PO) 14 maja odejdzie do innego urzędu. Nazwisko nowego bliskiego współpracownika mamy poznać za kilka dni.

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Mówią, że ideał nie istnieje. Wbrew temu, ekipa agencji weselnej AlexShow udowodnia, że to nie tak. Eksperci od organizacji wiedzą, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby przyszli małżonkowie mogli cieszyć się wymarzoną uroczystością. Agencja przeprowadziła ponad 2500 wesel w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy. Dlatego zespół z pewnością ma pomysły, aby zafascynować każdą parę.

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium