Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 lipca 2014 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Droga krajowa nr 19 zablokowana. Rolnicy domagają się wyższych cen

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

Od soboty trwa protest plantatorów porzeczek, wiśni oraz jabłek. Blokują krajową "dziewiętnastkę w Kózkach (pow. łosicki).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rolnicy z woj. lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego chcą w ten sposób zwrócić uwagę rządu na niskie ceny skupu owoców miękkich. Pośród ok. 300 protestujących są plantatorzy z pow. bialskiego. - To zmowa cenowa zakładów przetwórczych - uważa Marian Chwedoruk z gm. Konstantynów, jeden z organizatorów pikiety. - Cena spadła nawet do 40 groszy za kilogram. W ubiegłym roku można było liczyć na 1,50 zł - precyzuje Maciej Chełstowski, producent porzeczki z Hruda w gm. Biała Podlaska. - Nie opłaca się uruchamiać kombajnu, dlatego część owoców zostawiłem na krzakach - dodaje.

Z kolei, za wiśnie w skupie płacą 80 groszy za kilogram, tymczasem wyprodukowanie kilograma tych owoców kosztuje od 1,5 do 2 złotych. Dla wielu plantatorów produkcja staje się nieopłacalna. Dlatego jednym z ich głównych postulatów jest wprowadzenie ceny minimalnej ustalonej w oparciu właśnie o koszty produkcji. - W tej sprawie liczymy na działania resortu rolnictwa, bo przetwórcy tłumaczą się zapasami z poprzedniego roku - zaznacza Chwedoruk.

Zdaniem pikietujących, jeżeli rząd nie zainterweniuje, wielu producentów owoców czeka bankructwo. Jak dotąd, szef resort rolnictwa Marek Sawicki zwrócił się tylko do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten ma zbadać czy "zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup porzeczki czarnej i czerwonej nie naruszają zasad konkurencji” - czytamy na stronie internetowej MRiRW. W tym samym komunikacie znajdziemy też informację, że "koszty produkcji 1 kg porzeczki, przy plonie 7 ton z 1 hektara wynoszą w Polsce ok. 2 złotych za kg”.

- Problem spadku cen dotyczy nie tylko owoców miękkich - zauważa Waldemar Daniluk kierownik rolnego referat w gminie Biała Podlaska. - Ten sam scenariusz dzieje się w przypadku rzepaku i rynku zbożowego w ogóle. Nie ma gwarancji ceny, nie ma stabilizacji w rolnictwie - podkreśla urzędnik.

Komitet protestacyjny zaapelował do plantatorów o zaprzestanie wysyłania owoców do skupu przynajmniej do czwartku. Do tego czasu ma potrwać blokada "dziewiętnastki”. - Jeżeli rząd zareaguje wcześniej, to odpuścimy - przyznaje producent z gm. Konstantynów.

Rolnicy blokują drogę krajową, chodząc po przejściu dla pieszych. Wzdłuż jezdni ustawili traktory i maszyny rolnicze. Przepuszczają tylko pojazdy uprzywilejowane oaz autobusy.

W niedzielę na miejscu pikiety odprawiona była msza polowa. O powodach protestu miały też informować pobliskie parafie. Sytuację monitoruje policja, która radzi by skorzystać z objazdów: od strony Białegostoku w Siemiatyczach drogą nr 62, a od strony Lublina w Międzyrzecu Podlaskim drogą nr 2. - Akcja protestacyjna jest legalna i przebiega bez żadnych incydentów - potwierdza Tomasz Zozula, rzecznik łosickiej policji.

Protest sposobem na dzika

Pikietę zapowiadają też rolnicy którzy mają dość dzików niszczących im uprawy. W poniedziałek będą protestować na krajowej "dwójce” w Rogoźnicy. - Stamtąd po godz. 9 sznur kilkudziesięciu oflagowanych ciągników bardzo powoli wyruszy w stronę Międzyrzeca Podlaskiego - mówi organizator Adam Olszewski, rolnik z gminy Międzyrzec.

Protestujący chcą by koła łowiecka podjęły działania zmierzające do redukcji stale rosnącej populacji dzików. - Potrzebne są też niezależne komisje do oceny wyrządzonych szkód. Tylko w ten sposób możemy uzyskać odpowiednie odszkodowania - tłumaczy Olszewski.

Rolnicy chcą w poniedziałek spotkać się z przedstawicielami kół łowieckich i władzami powiatu. - Problem jest poważny i istnieje od wielu lat. Teraz nastąpiła jego eskalacja ze względu na znaczny wzrost populacji dzika - dodaje organizator.

W związku z akcją, od godz. 9 na krajowej "dwójce” w okolicach Miedzyrzeca Podlaskiego należy spodziewać się utrudnień w ruchu. Protest jest jednak legalny, został zgłoszony odpowiednim służbom. W tej samej sprawie protestować mają też rolnicy z woj. podlaskiego. - Jestem z nimi w kontakcie. Wspólnie zdecydujemy jakie działania podejmować dalej - zaznacza Olszewski.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium