Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 listopada 2019 r.
14:21

Dyrektor zwolniony dyscyplinarnie za podwyżki dla nauczycieli? Bunt w szkole, społeczność stanęła w jego obronie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
18 21 A A

Lubelski zarząd Zakładu Doskonalenia Zawodowego zwolnił dyscyplinarnie wieloletniego dyrektora oddziału w Białej Podlaskiej. Zaplombowano nawet drzwi do jego gabinetu. Nauczyciele, rodzice i uczniowie protestują. – Chcemy powrotu naszego dyrektora – mówią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek Henryk Zacharuk, który przez ponad 20 lat kierował bialskim ZDZ, dowiedział się, że nie jest już dyrektorem.

– Odwołano mnie dyscyplinarnie. Powody są dla mnie niezrozumiałe – przyznaje. – Zarzuca się mi m.in., że przyznałem podwyżki nauczycielom, tymczasem takie było rozporządzenie. A oskarża się mnie o niepotrzebne koszty – dziwi się Zacharuk.

Podobnego zdania jest Krystyna Rachoń–Kulicka, prezes ZNP w Białej Podlaskiej. – Rozporządzenie wyraźnie mówi, że należało podwyższyć wynagrodzenie – potwierdza.

W ocenie Zacharuka, decyzja jest pewnego rodzaju rewanżem za to, że nie poparł on nowych władz zarządu w Lublinie. – Zaplombowano mój gabinet i sekretariat, nie informując nauczycieli o tym – dodaje.

Ale w środę rano nauczyciele zdążyli już skrzyknąć się przed szkołą, stając w obronie dyrektora. – Zarząd stworzył paraliż w szkole. Nie ma osoby decyzyjnej. Nie jesteśmy o niczym informowani – zaznacza Anna Chmiel, nauczyciel historii. Proces dydaktyczny przebiega jednak normalnie, w środę i w czwartek odbywa się tu konkurs z wiedzy o dopalaczach, a po nim normalne lekcje.

Do placówki uczęszcza ponad 800 uczniów, pracuje tu ponad 60 nauczycieli.  – To jest paranoja, żeby dyrektorowi zabroniono wejść do gabinetu. Jesteśmy tutaj, bo chcemy powrotu dyrektora, w przeciwnym razie, będziemy protestować, wspierają nas też rodzice – podkreśla Anna Chmiel. Szkoła jest w bardzo dobrej kondycji. – W tym roku przyjęliśmy 12 klas, to rekord. Mamy dobrą kadrę i innowacyjne rozwiązania. Pracownie są dobrze wyposażone. Smutne, że organ prowadzący z Lublina chce to sparaliżować – ubolewa Zacharuk.

Okazuje się, że 21 listopada zmienił się zarząd ZDZ w Lublinie. To nowa prezes Katarzyna Kusa po kilku dniach od objęcia stanowiska zwolniła dyrektora bialskiego oddziału. – Współpraca z poprzednim zarządem układała się dobrze – przyznaje były dyrektor ZDZ.

W środę nauczyciele nie wiedzieli, kto teraz jest ich dyrektorem. – Czujemy sie zagrożeni, bo nie wiemy czy my też nie stracimy posady – przyznają.

W południe na szkolnej hali zgromadził się tłum – nauczycieli, rodziców i uczniów. – Nasz dyrektor jest najlepszy, nie zgadzamy się z decyzją zarządu, to błąd. Dyrektor w niczym nie zawinił, wspiera nas w każdej inicjatywie, z jaką do niego przychodzimy. Będziemy protestować – mówią Ewelina i Anna, uczennice ZDZ.

– Jeżeli pani prezes w Lublinie zwolniła pana dyrektora, powinna stanąć przed wszystkimi i powiedzieć dlaczego to zrobiła – uważa z kolei prezes ZNP w Białej Podlaskiej.

Sprawą zaniepokojone są władze miasta. – To ważna dla kształcenia zawodowego placówka. Jest to szkoła prywatna, niezwiązana z Urzędem Miasta, ale dobrze uzupełnia ofertę naszych miejskich szkół. Ufam, że właściciele szkoły w swojej decyzji odnośnie dyrektora szkoły, wezmą pod uwagę te wszystkie znaczące fakty, że sytuacja jak najszybciej się ustabilizuje – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk.

Kuratorium oświaty też niewiele może w tej sprawie zrobić. – Organem prowadzącym szkoły ZDZ, m.in. odział w Białej Podlaskiej, jest to stowarzyszenie oświatowe i to do jego prezesa należy kierować zapytania. Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektora delegatury naszego kuratorium w Białej Podlaskiej, w placówce nie ma żadnych zakłóceń w realizacji zajęć dydaktycznych – zaznacza Jolanta Misiuk, dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

W środę od rana próbowaliśmy się skontaktować z panią prezes ZDZ w Lublinie Katarzyną Kusą. Najpierw przez kilka godzin miała spotkania. – Jeżeli pani prezes wyda oświadczenie, to na pewno je państwo otrzymacie – usłyszeliśmy później w sekretariacie. – W przeciągu ostatniego roku w prawie wszystkich oddziałach ZDZ na Lubelszczyźnie odwołano dyrektorów. Pan Zacharuk jest ostatni – mówi nam Dorota Hordyjewska ze związku zawodowego "Solidarność" z lubelskiego ZDZ.

e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Poznaniak / 27 listopada 2019 o 15:42
+44
do gościa, który napisał "Te nauczyciele nie wiedza chyba jakie ich miejsce w szeregu. Koniec z pluciem i wyrzucaniem klub po nogi rządu. ". Właśnie po to są "TE" nauczyciele, żeby w społeczeństwie zredukować ilość nieuków takich jak Pan (Pani). To, że Kaczyński kaleczy język polski nie musi i stanowczo nie powinno być normą!
Avatar
Ksionc / 27 listopada 2019 o 16:55
+29
Przecież to proste, nowy zarząd ma swoich ludzi na takie miejsca
Avatar
Absolwentka M. / 27 listopada 2019 o 19:22
+26
To absurd co się dzieje. Dzięki Panu Henrykowi ta szkoła rośnie! A teraz nowy zarząd chce to zaprzepaścić ? Coś tu chyba jest nie tak!! Przez 4 lata byłam w tej szkole i nie żałuje decyzji w której to właśnie ją wybrałam. Nie wyobrażam sobie innego dyrektora na tym stanowisku! Żadnego innego dyrektora jeżdżącego z młodzieżą na nartach! Żadnego innego rozpoczynającego szkolne akademie! Żadnego innego rozpoczynającego studniówkę! Żadnego innego chodzącego z uczniami do kina! Żadnego innego wręczającego uczniom nagrody! Żadnego innego tak wspierającego uczniów! ŻADNEGO INNEGO!!! #muremzadyrektorem!!!!! NIE MA ZDZ-tu bez DYREKTORA HENRYKA ZACHARUKA!
To absurd co się dzieje. Dzięki Panu Henrykowi ta szkoła rośnie! A teraz nowy zarząd chce to zaprzepaścić ? Coś tu chyba jest nie tak!! Przez 4 lata byłam w tej szkole i nie żałuje decyzji w której to właśnie ją wybrałam. Nie wyobrażam sobie innego dyrektora na tym stanowisku! Żadnego innego dyrektora jeżdżącego z młodzieżą na nartach! Żadnego innego rozpoczynającego szkolne akademie! Żadnego innego rozpoczynającego studniówkę! Żadnego innego chodzącego z uczniami do kina! Żadnego innego wręczającego uczniom nagrody! Żadnego innego tak wsp... rozwiń
Avatar
robert / 27 listopada 2019 o 21:07
+21
Usuwając dobrego dyrektora ktoś z Lublina chce zniszczyć szkoły ZDZ w Białej Podlaskiej! Trzeba podnieść alarm!
Avatar
Uczniowie / 27 listopada 2019 o 14:56
+19
Będziemy walczyć do końca! Protest trwa! Domagamy się przywrócenia dyrektora na stanowisko!!!!
Avatar
Tom / 27 listopada 2019 o 15:25
+17
Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta.
Avatar
znudzony / 28 listopada 2019 o 17:13
+9
Pewnie przyszła jakaś z PiS-u i czyści wszystkich. Kto nie z PiS-u ten wróg
Avatar
Klara / 28 listopada 2019 o 19:48
+8
Tacy uczniowie to skarb w dzisiejszych czasach! Brawo. Jeśli ktoś przez 27 lat się spisywał a nagle prezesowi się nie podoba to raczej z prezesem coś jest nie tak. Jak można objąć stanowisko i juz po tygodniu zwalniać? Jakiś niedowartościowany ten prezesina. Pewnie gówniarz jakiś.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 19:50
+1
W Lublinie tez zmienili na niekompetentna ,nie szanujaca wspolpracownikow. Z Pulawach zniszczyla ZDZ teraz czas na Lublin
Avatar
654 / 30 listopada 2019 o 08:08
0
"Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta." Ty sam jesteś analfabetą!!!! #muremzadyrektorem
 
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 19:50
+1
W Lublinie tez zmienili na niekompetentna ,nie szanujaca wspolpracownikow. Z Pulawach zniszczyla ZDZ teraz czas na Lublin
Avatar
654 / 30 listopada 2019 o 08:08
0
"Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta." Ty sam jesteś analfabetą!!!! #muremzadyrektorem
 
Avatar
POMYŚL to nie boli / 29 listopada 2019 o 04:40
-1
Pojedź do Janowa !  W STADNINIE TEŻ NOWE WŁADZE
Avatar
Klara / 28 listopada 2019 o 19:48
+8
Tacy uczniowie to skarb w dzisiejszych czasach! Brawo. Jeśli ktoś przez 27 lat się spisywał a nagle prezesowi się nie podoba to raczej z prezesem coś jest nie tak. Jak można objąć stanowisko i juz po tygodniu zwalniać? Jakiś niedowartościowany ten prezesina. Pewnie gówniarz jakiś.
Avatar
znudzony / 28 listopada 2019 o 17:13
+9
Pewnie przyszła jakaś z PiS-u i czyści wszystkich. Kto nie z PiS-u ten wróg
Avatar
Czytelnik / 28 listopada 2019 o 00:14
0
W sieci krążą filmiki z wypowiedziami pana dyrektora i to sa jego słowa! 
Avatar
AN / 27 listopada 2019 o 21:09
-31
AN - Opamiętajcie się nauczyciele NIE wkręcajcie w to uczniów i rodziców, jestem ciekawy czy mieliście zezwolenie na taki protest.Osoba która udzieliła informacji na temat przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora to jest cyt. udzielenie podwyżek nauczycielom niech poda źródło pochodzenia tych informacji, gdyż prawdopodobnie są to spekulacje mające na celu odwrócenie uwagi od faktycznych przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora. Tego typu mijające się z prawdą informacje podane do publicznej wiadomości mają na celu wybielenie oraz przedstawienie w pozytywnym świetle w/w Pana
AN - Opamiętajcie się nauczyciele NIE wkręcajcie w to uczniów i rodziców, jestem ciekawy czy mieliście zezwolenie na taki protest.Osoba która udzieliła informacji na temat przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora to jest cyt. udzielenie podwyżek nauczycielom niech poda źródło pochodzenia tych informacji, gdyż prawdopodobnie są to spekulacje mające na celu odwrócenie uwagi od faktycznych przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora. Tego typu mijające się z prawdą informacje podane do publicznej wiadomości mają na ce... rozwiń
Avatar
robert / 27 listopada 2019 o 21:07
+21
Usuwając dobrego dyrektora ktoś z Lublina chce zniszczyć szkoły ZDZ w Białej Podlaskiej! Trzeba podnieść alarm!
Avatar
Gość / 27 listopada 2019 o 21:05
-10
Jesli to jest szkola prywatna,to o co chodzi?
Avatar
miejscowy polak i patriota... / 27 listopada 2019 o 20:29
-27
a niby to dlaczego nowe władze i rząd nie ma wskazywać nowych ludzi na stanowiska co to mogą zrobić dobrze dzieciom i młodzieży w tej pedagogiczno-wychowawczej placówce? są chyba lepsze i fachowe siły co to poczynią postępowe patriotyczne kroki wyzwalające uczynność i za proponują chęć do pracy twórczej?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powstaną nowe drogi w Lublinie. Będzie łatwiej wyjechać sprzed dworca kolejowego

Powstaną nowe drogi w Lublinie. Będzie łatwiej wyjechać sprzed dworca kolejowego 0 2

Nowa droga biegnąca częściowo wiaduktem na skraju parku Ludowego ma wyprowadzić ruch sprzed dworca kolejowego do ul. Lubelskiego Lipca ’80. Prezydent miasta szykuje już zezwolenie na przebudowę dróg koło parku i Targów Lublin. To część przygotowań do budowy przez miasto dużego dworca autobusowego.

Lubelskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionego tydzień temu 21-latka

Lubelskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionego tydzień temu 21-latka 9 1

Tragicznie zakończyły się poszukiwania młodego mężczyzny, z okolic Łęcznej. W poniedziałek wyłowiono jego zwłoki z rzeki Wieprz. Dokładne przyczyny śmierci 21-latka wyjaśniają policja i prokuratura.

Instalacja kamer do monitoringu – krok po kroku

Instalacja kamer do monitoringu – krok po kroku 0 0

Monitoring domu to dzisiaj standard, o który powinien zadbać każdy właściciel posesji. Warto więc mieć pod kontrolą swoje cztery kąty nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Kamery pomogą Ci dowiedzieć się, jak doszło do zdarzenia i kto w nim uczestniczył. Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega instalacja kamer i jak je zamontować, by dobrze chroniły każdą część nieruchomości, zapraszamy do lektury.

Czas na “polskie przełamanie”? Zapowiedź PŚ w Klingenthal

Czas na “polskie przełamanie”? Zapowiedź PŚ w Klingenthal 0

Po nieudanych zawodach Pucharu Świata w Niżnym Tagile dla polskich zawodników, karuzela pucharowych zmagań przenosi się do Niemiec. W najbliższy weekend, czeka nas rywalizacja w Klingenthal. Czy Kamil Stoch i spółka zdołają zameldować się na podium zarówno w konkursie drużynowym, jak i indywidualnym?

Czekając na wiosnę z optymizmem. Górnik Łęczna w liczbach

Czekając na wiosnę z optymizmem. Górnik Łęczna w liczbach 0 0

Pierwsza część sezonu drugiej ligi kilkanaście dni temu dobiegła końca. Kibice w Łęcznej po jej zakończeniu mają wiele powodów do optymizmu. Zespół trenera Kamila Kieresia nadawał ton rozgrywkom i wiosną będzie bić się o awans na zaplecze PKO BP Ekstraklasy

Strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć osób nie żyje. Zamachowiec się zastrzelił
film

Strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć osób nie żyje. Zamachowiec się zastrzelił 1 2

Co najmniej sześć osób zginęło wskutek strzelaniny w szpitalu w Ostrawie. Czeska policja poszukuje sprawcy.

Ukrainiec zatrzymany za planowanie zamachu terrorystycznego w centrum handlowym w Puławach
pilne

Ukrainiec zatrzymany za planowanie zamachu terrorystycznego w centrum handlowym w Puławach 226 23

Ukraiński fanatyk religijny Maksym S. miał planować zamach terrorystyczny w centrum Puław. Zdaniem Prokuratury Krajowej, chodziło o detonację materiałów wybuchowych w "samochodzie-pułapce". Mężczyzna został aresztowany.

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu
galeria

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu 0 2

Do wypadku doszło w poniedziałek po godz. 20.30 w miejscowości Terebela. Kierowca volkswagenem na zakręcie drogi stracił panowanie nad pojazdem.

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur
13 grudnia 2019, 20:00

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Polish Floyd to krakowska formacja koncertująca z najsłynniejszymi utworami kultowego zespołu Pink Floyd. Już 13 grudnia o godz. 20 grupa wystąpi w Centrum Spotkania Kultur z wyjątkowym koncertem-spektaklem "The Best of Pink Floyd Experience".

Koncert Natalii Przybysz w Klubie30
12 grudnia 2019, 20:00

Koncert Natalii Przybysz w Klubie30 0 1

12 grudnia o godz. 20 na scenie Klubu30 (ul. Jasna 7) wystąpi Natalia Przybysz. Piosenkarka będzie promować swoją nową płytę.

Ferie Zimowe w Teatrze Andersena

Ferie Zimowe w Teatrze Andersena 0 0

Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 7-12 lat, to propozycja Teatrum im. Hansa Christiana Andersena oraz Centrum Spotkania Kultur na ferie zimowe. Zajęcia odbędą się w dniach 14-24 stycznia.

700-metrowy lokal w centrum Lublina stoi pusty. Nie ma na niego chętnych

700-metrowy lokal w centrum Lublina stoi pusty. Nie ma na niego chętnych 22 58

Od nowa zaczyna się szukanie chętnych na puste lokale w gmachu Astorii. Pomimo dobrej lokalizacji nikt nie chce się tu wprowadzić. Tym razem Ratusz postanowił obniżyć stawkę za największy z lokali, ten po kurczakach i pizzy. Na nowego gospodarza czekają także inne miejskie adresy do wynajęcia.

Bór Dąbie spędzi zimę nad strefą spadkową

Bór Dąbie spędzi zimę nad strefą spadkową 0 0

Beniaminek Bór Dąbie ma dobrą pozycję wyjściową na drodze do pozostania w lidze na kolejny sezon

Sześć firm chce projektować stadion Lublinianki

Sześć firm chce projektować stadion Lublinianki 8 9

Sześć pracowni architektonicznych rywalizuje o kontrakt na zaprojektowanie budynku z trybunami dla stadionu piłkarskiego przy ul. Leszczyńskiego

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem
galeria

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem 179 64

Miedziana blacha na wieżach kościoła budowanego nieopodal ul. Nadbystrzyckiej przykuwa uwagę internautów. To jedna z pięciu budowanych obecnie świątyń w mieście.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!