Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 listopada 2019 r.
14:21

Dyrektor zwolniony dyscyplinarnie za podwyżki dla nauczycieli? Bunt w szkole, społeczność stanęła w jego obronie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
18 21 A A

Lubelski zarząd Zakładu Doskonalenia Zawodowego zwolnił dyscyplinarnie wieloletniego dyrektora oddziału w Białej Podlaskiej. Zaplombowano nawet drzwi do jego gabinetu. Nauczyciele, rodzice i uczniowie protestują. – Chcemy powrotu naszego dyrektora – mówią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek Henryk Zacharuk, który przez ponad 20 lat kierował bialskim ZDZ, dowiedział się, że nie jest już dyrektorem.

– Odwołano mnie dyscyplinarnie. Powody są dla mnie niezrozumiałe – przyznaje. – Zarzuca się mi m.in., że przyznałem podwyżki nauczycielom, tymczasem takie było rozporządzenie. A oskarża się mnie o niepotrzebne koszty – dziwi się Zacharuk.

Podobnego zdania jest Krystyna Rachoń–Kulicka, prezes ZNP w Białej Podlaskiej. – Rozporządzenie wyraźnie mówi, że należało podwyższyć wynagrodzenie – potwierdza.

W ocenie Zacharuka, decyzja jest pewnego rodzaju rewanżem za to, że nie poparł on nowych władz zarządu w Lublinie. – Zaplombowano mój gabinet i sekretariat, nie informując nauczycieli o tym – dodaje.

Ale w środę rano nauczyciele zdążyli już skrzyknąć się przed szkołą, stając w obronie dyrektora. – Zarząd stworzył paraliż w szkole. Nie ma osoby decyzyjnej. Nie jesteśmy o niczym informowani – zaznacza Anna Chmiel, nauczyciel historii. Proces dydaktyczny przebiega jednak normalnie, w środę i w czwartek odbywa się tu konkurs z wiedzy o dopalaczach, a po nim normalne lekcje.

Do placówki uczęszcza ponad 800 uczniów, pracuje tu ponad 60 nauczycieli.  – To jest paranoja, żeby dyrektorowi zabroniono wejść do gabinetu. Jesteśmy tutaj, bo chcemy powrotu dyrektora, w przeciwnym razie, będziemy protestować, wspierają nas też rodzice – podkreśla Anna Chmiel. Szkoła jest w bardzo dobrej kondycji. – W tym roku przyjęliśmy 12 klas, to rekord. Mamy dobrą kadrę i innowacyjne rozwiązania. Pracownie są dobrze wyposażone. Smutne, że organ prowadzący z Lublina chce to sparaliżować – ubolewa Zacharuk.

Okazuje się, że 21 listopada zmienił się zarząd ZDZ w Lublinie. To nowa prezes Katarzyna Kusa po kilku dniach od objęcia stanowiska zwolniła dyrektora bialskiego oddziału. – Współpraca z poprzednim zarządem układała się dobrze – przyznaje były dyrektor ZDZ.

W środę nauczyciele nie wiedzieli, kto teraz jest ich dyrektorem. – Czujemy sie zagrożeni, bo nie wiemy czy my też nie stracimy posady – przyznają.

W południe na szkolnej hali zgromadził się tłum – nauczycieli, rodziców i uczniów. – Nasz dyrektor jest najlepszy, nie zgadzamy się z decyzją zarządu, to błąd. Dyrektor w niczym nie zawinił, wspiera nas w każdej inicjatywie, z jaką do niego przychodzimy. Będziemy protestować – mówią Ewelina i Anna, uczennice ZDZ.

– Jeżeli pani prezes w Lublinie zwolniła pana dyrektora, powinna stanąć przed wszystkimi i powiedzieć dlaczego to zrobiła – uważa z kolei prezes ZNP w Białej Podlaskiej.

Sprawą zaniepokojone są władze miasta. – To ważna dla kształcenia zawodowego placówka. Jest to szkoła prywatna, niezwiązana z Urzędem Miasta, ale dobrze uzupełnia ofertę naszych miejskich szkół. Ufam, że właściciele szkoły w swojej decyzji odnośnie dyrektora szkoły, wezmą pod uwagę te wszystkie znaczące fakty, że sytuacja jak najszybciej się ustabilizuje – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk.

Kuratorium oświaty też niewiele może w tej sprawie zrobić. – Organem prowadzącym szkoły ZDZ, m.in. odział w Białej Podlaskiej, jest to stowarzyszenie oświatowe i to do jego prezesa należy kierować zapytania. Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektora delegatury naszego kuratorium w Białej Podlaskiej, w placówce nie ma żadnych zakłóceń w realizacji zajęć dydaktycznych – zaznacza Jolanta Misiuk, dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

W środę od rana próbowaliśmy się skontaktować z panią prezes ZDZ w Lublinie Katarzyną Kusą. Najpierw przez kilka godzin miała spotkania. – Jeżeli pani prezes wyda oświadczenie, to na pewno je państwo otrzymacie – usłyszeliśmy później w sekretariacie. – W przeciągu ostatniego roku w prawie wszystkich oddziałach ZDZ na Lubelszczyźnie odwołano dyrektorów. Pan Zacharuk jest ostatni – mówi nam Dorota Hordyjewska ze związku zawodowego "Solidarność" z lubelskiego ZDZ.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Poznaniak / 27 listopada 2019 r. o 15:42
do gościa, który napisał "Te nauczyciele nie wiedza chyba jakie ich miejsce w szeregu. Koniec z pluciem i wyrzucaniem klub po nogi rządu. ". Właśnie po to są "TE" nauczyciele, żeby w społeczeństwie zredukować ilość nieuków takich jak Pan (Pani). To, że Kaczyński kaleczy język polski nie musi i stanowczo nie powinno być normą!
Avatar
Ksionc / 27 listopada 2019 r. o 16:55
Przecież to proste, nowy zarząd ma swoich ludzi na takie miejsca
Avatar
Absolwentka M. / 27 listopada 2019 r. o 19:22
To absurd co się dzieje. Dzięki Panu Henrykowi ta szkoła rośnie! A teraz nowy zarząd chce to zaprzepaścić ? Coś tu chyba jest nie tak!! Przez 4 lata byłam w tej szkole i nie żałuje decyzji w której to właśnie ją wybrałam. Nie wyobrażam sobie innego dyrektora na tym stanowisku! Żadnego innego dyrektora jeżdżącego z młodzieżą na nartach! Żadnego innego rozpoczynającego szkolne akademie! Żadnego innego rozpoczynającego studniówkę! Żadnego innego chodzącego z uczniami do kina! Żadnego innego wręczającego uczniom nagrody! Żadnego innego tak wspierającego uczniów! ŻADNEGO INNEGO!!! #muremzadyrektorem!!!!! NIE MA ZDZ-tu bez DYREKTORA HENRYKA ZACHARUKA!
To absurd co się dzieje. Dzięki Panu Henrykowi ta szkoła rośnie! A teraz nowy zarząd chce to zaprzepaścić ? Coś tu chyba jest nie tak!! Przez 4 lata byłam w tej szkole i nie żałuje decyzji w której to właśnie ją wybrałam. Nie wyobrażam sobie innego dyrektora na tym stanowisku! Żadnego innego dyrektora jeżdżącego z młodzieżą na nartach! Żadnego innego rozpoczynającego szkolne akademie! Żadnego innego rozpoczynającego studniówkę! Żadnego innego chodzącego z uczniami do kina! Żadnego innego wręczającego uczniom nagrody! Żadnego innego tak wsp... rozwiń
Avatar
robert / 27 listopada 2019 r. o 21:07
Usuwając dobrego dyrektora ktoś z Lublina chce zniszczyć szkoły ZDZ w Białej Podlaskiej! Trzeba podnieść alarm!
Avatar
Uczniowie / 27 listopada 2019 r. o 14:56
Będziemy walczyć do końca! Protest trwa! Domagamy się przywrócenia dyrektora na stanowisko!!!!
Avatar
Tom / 27 listopada 2019 r. o 15:25
Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta.
Avatar
Klara / 28 listopada 2019 r. o 19:48
Tacy uczniowie to skarb w dzisiejszych czasach! Brawo. Jeśli ktoś przez 27 lat się spisywał a nagle prezesowi się nie podoba to raczej z prezesem coś jest nie tak. Jak można objąć stanowisko i juz po tygodniu zwalniać? Jakiś niedowartościowany ten prezesina. Pewnie gówniarz jakiś.
Avatar
znudzony / 28 listopada 2019 r. o 17:13
Pewnie przyszła jakaś z PiS-u i czyści wszystkich. Kto nie z PiS-u ten wróg
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 19:50
W Lublinie tez zmienili na niekompetentna ,nie szanujaca wspolpracownikow. Z Pulawach zniszczyla ZDZ teraz czas na Lublin
Avatar
654 / 30 listopada 2019 r. o 08:08
"Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta." Ty sam jesteś analfabetą!!!! #muremzadyrektorem
 
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 19:50
W Lublinie tez zmienili na niekompetentna ,nie szanujaca wspolpracownikow. Z Pulawach zniszczyla ZDZ teraz czas na Lublin
Avatar
654 / 30 listopada 2019 r. o 08:08
"Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta." Ty sam jesteś analfabetą!!!! #muremzadyrektorem
 
Avatar
POMYŚL to nie boli / 29 listopada 2019 r. o 04:40
Pojedź do Janowa !  W STADNINIE TEŻ NOWE WŁADZE
Avatar
Klara / 28 listopada 2019 r. o 19:48
Tacy uczniowie to skarb w dzisiejszych czasach! Brawo. Jeśli ktoś przez 27 lat się spisywał a nagle prezesowi się nie podoba to raczej z prezesem coś jest nie tak. Jak można objąć stanowisko i juz po tygodniu zwalniać? Jakiś niedowartościowany ten prezesina. Pewnie gówniarz jakiś.
Avatar
znudzony / 28 listopada 2019 r. o 17:13
Pewnie przyszła jakaś z PiS-u i czyści wszystkich. Kto nie z PiS-u ten wróg
Avatar
Czytelnik / 28 listopada 2019 r. o 00:14
W sieci krążą filmiki z wypowiedziami pana dyrektora i to sa jego słowa! 
Avatar
AN / 27 listopada 2019 r. o 21:09
AN - Opamiętajcie się nauczyciele NIE wkręcajcie w to uczniów i rodziców, jestem ciekawy czy mieliście zezwolenie na taki protest.Osoba która udzieliła informacji na temat przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora to jest cyt. udzielenie podwyżek nauczycielom niech poda źródło pochodzenia tych informacji, gdyż prawdopodobnie są to spekulacje mające na celu odwrócenie uwagi od faktycznych przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora. Tego typu mijające się z prawdą informacje podane do publicznej wiadomości mają na celu wybielenie oraz przedstawienie w pozytywnym świetle w/w Pana
AN - Opamiętajcie się nauczyciele NIE wkręcajcie w to uczniów i rodziców, jestem ciekawy czy mieliście zezwolenie na taki protest.Osoba która udzieliła informacji na temat przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora to jest cyt. udzielenie podwyżek nauczycielom niech poda źródło pochodzenia tych informacji, gdyż prawdopodobnie są to spekulacje mające na celu odwrócenie uwagi od faktycznych przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora. Tego typu mijające się z prawdą informacje podane do publicznej wiadomości mają na ce... rozwiń
Avatar
robert / 27 listopada 2019 r. o 21:07
Usuwając dobrego dyrektora ktoś z Lublina chce zniszczyć szkoły ZDZ w Białej Podlaskiej! Trzeba podnieść alarm!
Avatar
Gość / 27 listopada 2019 r. o 21:05
Jesli to jest szkola prywatna,to o co chodzi?
Avatar
miejscowy polak i patriota... / 27 listopada 2019 r. o 20:29
a niby to dlaczego nowe władze i rząd nie ma wskazywać nowych ludzi na stanowiska co to mogą zrobić dobrze dzieciom i młodzieży w tej pedagogiczno-wychowawczej placówce? są chyba lepsze i fachowe siły co to poczynią postępowe patriotyczne kroki wyzwalające uczynność i za proponują chęć do pracy twórczej?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Moto Session 2022. W Lublinie będą bolidy F1
1 października 2022, 12:00
galeria

Moto Session 2022. W Lublinie będą bolidy F1

Gratka dla pasjonatów motoryzacji. W najbliższy weekend na terenie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędą się targi motoryzacyjne połączone z emocjonującymi pokazami. Będzie można zobaczyć klasyki, bolidy F1 i auta luksusowe.

Podpalił punkt szczepień w Zamościu. Minister wyznaczył za niego nagrodę. Wyrok na Huberta C.
galeria

Podpalił punkt szczepień w Zamościu. Minister wyznaczył za niego nagrodę. Wyrok na Huberta C.

Groziło mu nawet 15 lat więzienia, ale ostatecznie Hubert C., który podpalił punkt szczepień i stację sanepidu w Zamościu, a wcześniej dwie wieże telefonii komórkowej w Złojcu usłyszał mniej surowy wyrok.

Lublin. Staruszka oddała nieznajomemu paczkę. W środku 130 tys. zł

Lublin. Staruszka oddała nieznajomemu paczkę. W środku 130 tys. zł

Metody działania ciągle są te same. Dzwoni ktoś z banku i mówi, że pieniądze na koncie są zagrożone. Albo otrzymuje się sms-em wiadomość, że trzeba dopłacić drobną kwotę za prąd. Może też zadzwonić wnuczek i lamentować, że spowodował poważny wypadek. To wszystko oszustwa.

Jak dokładnie działa retinol? Korzyści wynikające ze stosowania retinolu.

Jak dokładnie działa retinol? Korzyści wynikające ze stosowania retinolu.

Retinol jest składnikiem aktywnym wielu kosmetyków. Jest pochodną witaminy A i pozytywnie działa na skórę. Korzyści z jego stosowania mogą odczuć zarówno osoby młode, jak i ze skórą dojrzałą. Warto poznać je wszystkie i dowiedzieć się jak prawidłowo stosować retinol na skórę.

Akademia Wincentego Pola Budowlani II Lublin z pierwszym zwyciestwem

Akademia Wincentego Pola Budowlani II Lublin z pierwszym zwyciestwem

W 2. kolejce Akademia Wincentego Pola Budowlani II Lublin pokonała Gryfy Rugby Ruda Śląska 49:15.

Lubelskie. Nagle do radiowozu podbiega mężczyzna i błaga o pomoc. W samochodzie nieprzytomny niemowlak. Nagranie
wideo
film

Lubelskie. Nagle do radiowozu podbiega mężczyzna i błaga o pomoc. W samochodzie nieprzytomny niemowlak. Nagranie

Dzisiaj wiemy, że życiu i zdrowiu niemowlaka nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo – informuje policja i akcji w Łukowie.

Lakiery hybrydowe na jesień – jakie kolory warto mieć w swojej kolekcji?

Lakiery hybrydowe na jesień – jakie kolory warto mieć w swojej kolekcji?

Lakiery hybrydowe na jesień – jakie kolory warto mieć w swojej kolekcji?

Kaja Godek w sądzie w Lublinie. Ale mediacje się nie udały
galeria

Kaja Godek w sądzie w Lublinie. Ale mediacje się nie udały

Kiedy przed lubelskim sądem toczyły się mediacje Kai Godek i Barta Staszewskiego na ulicy stali mężczyźni z bilboardami zrównującymi LGBT z pedofilią. W takiej atmosferze nikt nie liczył na polubowne załatwienie sprawy. I rzeczywiście, już wkrótce ruszy proces.

Siewki w Ratuszu, czyli rodzina na zdjęciach
30 września 2022, 16:30

Siewki w Ratuszu, czyli rodzina na zdjęciach

O godz. 16.30 wernisaż w Galerii Fotografii "Ratusz", a pół godziny później w Corner Pubie spotkanie z autorką. Tak będzie w piątek (30 września) w Zamościu. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne otwiera bowiem nową wystawę. To będą "Siewki" Marty Kieli-Czarnik.

Muzeum w Puławach dostało prezent. Prosto z USA

Muzeum w Puławach dostało prezent. Prosto z USA

Ponad 80 grafik i rysunków Jana Piotra Norblina oraz jego ucznia, Michała Płońskiego trafiło do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunki od rodzinnej fundacji Blochów z Nowego Jorku.

Roman Szymański (Polski Cukier Pszczółka Start): Stworzono fajną drużynę, na którą warto przychodzić

Roman Szymański (Polski Cukier Pszczółka Start): Stworzono fajną drużynę, na którą warto przychodzić

Rozmowa z Romanem Szymańskim, środkowym Polskiego Cukru Pszczółka Start Lublin

Miasto Szkła Krosno – Start II Lublin 116:74. Mogło być gorzej

Miasto Szkła Krosno – Start II Lublin 116:74. Mogło być gorzej

Start II Lublin został rozgromiony przez Miasto Szkła Krosno

Lubelskie. Volvo uderzyło w drzewo. Kierowca zmarł w szpitalu

Lubelskie. Volvo uderzyło w drzewo. Kierowca zmarł w szpitalu

Tragiczny wypadek w miejscowości Leszczanka (gmina Drelów). Nie żyje kierowca volvo.

17-latka zatrzymana i skuta za pisanie kredą po chodniku w pobliżu kościoła
film

17-latka zatrzymana i skuta za pisanie kredą po chodniku w pobliżu kościoła

17-latka przed kościołem w Toruniu napisała na chodniku hasła poparcia dla środowiska LGBTQ+ i krytykujące Kościół. Jak relacjonuje, w pewnym momencie została skuta kajdankami przez policjantów.

Twórcze soboty dla dzieci w Galerii Labirynt
1 października 2022, 13:00

Twórcze soboty dla dzieci w Galerii Labirynt

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na październikowe zajęcia edukacyjne dla dzieci. Spotkania będą się odbywały w soboty o godz. 13.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!