Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 listopada 2019 r.
14:21

Dyrektor zwolniony dyscyplinarnie za podwyżki dla nauczycieli? Bunt w szkole, społeczność stanęła w jego obronie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
18 21 A A

Lubelski zarząd Zakładu Doskonalenia Zawodowego zwolnił dyscyplinarnie wieloletniego dyrektora oddziału w Białej Podlaskiej. Zaplombowano nawet drzwi do jego gabinetu. Nauczyciele, rodzice i uczniowie protestują. – Chcemy powrotu naszego dyrektora – mówią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek Henryk Zacharuk, który przez ponad 20 lat kierował bialskim ZDZ, dowiedział się, że nie jest już dyrektorem.

– Odwołano mnie dyscyplinarnie. Powody są dla mnie niezrozumiałe – przyznaje. – Zarzuca się mi m.in., że przyznałem podwyżki nauczycielom, tymczasem takie było rozporządzenie. A oskarża się mnie o niepotrzebne koszty – dziwi się Zacharuk.

Podobnego zdania jest Krystyna Rachoń–Kulicka, prezes ZNP w Białej Podlaskiej. – Rozporządzenie wyraźnie mówi, że należało podwyższyć wynagrodzenie – potwierdza.

W ocenie Zacharuka, decyzja jest pewnego rodzaju rewanżem za to, że nie poparł on nowych władz zarządu w Lublinie. – Zaplombowano mój gabinet i sekretariat, nie informując nauczycieli o tym – dodaje.

Ale w środę rano nauczyciele zdążyli już skrzyknąć się przed szkołą, stając w obronie dyrektora. – Zarząd stworzył paraliż w szkole. Nie ma osoby decyzyjnej. Nie jesteśmy o niczym informowani – zaznacza Anna Chmiel, nauczyciel historii. Proces dydaktyczny przebiega jednak normalnie, w środę i w czwartek odbywa się tu konkurs z wiedzy o dopalaczach, a po nim normalne lekcje.

Do placówki uczęszcza ponad 800 uczniów, pracuje tu ponad 60 nauczycieli.  – To jest paranoja, żeby dyrektorowi zabroniono wejść do gabinetu. Jesteśmy tutaj, bo chcemy powrotu dyrektora, w przeciwnym razie, będziemy protestować, wspierają nas też rodzice – podkreśla Anna Chmiel. Szkoła jest w bardzo dobrej kondycji. – W tym roku przyjęliśmy 12 klas, to rekord. Mamy dobrą kadrę i innowacyjne rozwiązania. Pracownie są dobrze wyposażone. Smutne, że organ prowadzący z Lublina chce to sparaliżować – ubolewa Zacharuk.

Okazuje się, że 21 listopada zmienił się zarząd ZDZ w Lublinie. To nowa prezes Katarzyna Kusa po kilku dniach od objęcia stanowiska zwolniła dyrektora bialskiego oddziału. – Współpraca z poprzednim zarządem układała się dobrze – przyznaje były dyrektor ZDZ.

W środę nauczyciele nie wiedzieli, kto teraz jest ich dyrektorem. – Czujemy sie zagrożeni, bo nie wiemy czy my też nie stracimy posady – przyznają.

W południe na szkolnej hali zgromadził się tłum – nauczycieli, rodziców i uczniów. – Nasz dyrektor jest najlepszy, nie zgadzamy się z decyzją zarządu, to błąd. Dyrektor w niczym nie zawinił, wspiera nas w każdej inicjatywie, z jaką do niego przychodzimy. Będziemy protestować – mówią Ewelina i Anna, uczennice ZDZ.

– Jeżeli pani prezes w Lublinie zwolniła pana dyrektora, powinna stanąć przed wszystkimi i powiedzieć dlaczego to zrobiła – uważa z kolei prezes ZNP w Białej Podlaskiej.

Sprawą zaniepokojone są władze miasta. – To ważna dla kształcenia zawodowego placówka. Jest to szkoła prywatna, niezwiązana z Urzędem Miasta, ale dobrze uzupełnia ofertę naszych miejskich szkół. Ufam, że właściciele szkoły w swojej decyzji odnośnie dyrektora szkoły, wezmą pod uwagę te wszystkie znaczące fakty, że sytuacja jak najszybciej się ustabilizuje – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk.

Kuratorium oświaty też niewiele może w tej sprawie zrobić. – Organem prowadzącym szkoły ZDZ, m.in. odział w Białej Podlaskiej, jest to stowarzyszenie oświatowe i to do jego prezesa należy kierować zapytania. Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektora delegatury naszego kuratorium w Białej Podlaskiej, w placówce nie ma żadnych zakłóceń w realizacji zajęć dydaktycznych – zaznacza Jolanta Misiuk, dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

W środę od rana próbowaliśmy się skontaktować z panią prezes ZDZ w Lublinie Katarzyną Kusą. Najpierw przez kilka godzin miała spotkania. – Jeżeli pani prezes wyda oświadczenie, to na pewno je państwo otrzymacie – usłyszeliśmy później w sekretariacie. – W przeciągu ostatniego roku w prawie wszystkich oddziałach ZDZ na Lubelszczyźnie odwołano dyrektorów. Pan Zacharuk jest ostatni – mówi nam Dorota Hordyjewska ze związku zawodowego "Solidarność" z lubelskiego ZDZ.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Poznaniak / 27 listopada 2019 r. o 15:42
+44
do gościa, który napisał "Te nauczyciele nie wiedza chyba jakie ich miejsce w szeregu. Koniec z pluciem i wyrzucaniem klub po nogi rządu. ". Właśnie po to są "TE" nauczyciele, żeby w społeczeństwie zredukować ilość nieuków takich jak Pan (Pani). To, że Kaczyński kaleczy język polski nie musi i stanowczo nie powinno być normą!
Avatar
Ksionc / 27 listopada 2019 r. o 16:55
+29
Przecież to proste, nowy zarząd ma swoich ludzi na takie miejsca
Avatar
Absolwentka M. / 27 listopada 2019 r. o 19:22
+26
To absurd co się dzieje. Dzięki Panu Henrykowi ta szkoła rośnie! A teraz nowy zarząd chce to zaprzepaścić ? Coś tu chyba jest nie tak!! Przez 4 lata byłam w tej szkole i nie żałuje decyzji w której to właśnie ją wybrałam. Nie wyobrażam sobie innego dyrektora na tym stanowisku! Żadnego innego dyrektora jeżdżącego z młodzieżą na nartach! Żadnego innego rozpoczynającego szkolne akademie! Żadnego innego rozpoczynającego studniówkę! Żadnego innego chodzącego z uczniami do kina! Żadnego innego wręczającego uczniom nagrody! Żadnego innego tak wspierającego uczniów! ŻADNEGO INNEGO!!! #muremzadyrektorem!!!!! NIE MA ZDZ-tu bez DYREKTORA HENRYKA ZACHARUKA!
To absurd co się dzieje. Dzięki Panu Henrykowi ta szkoła rośnie! A teraz nowy zarząd chce to zaprzepaścić ? Coś tu chyba jest nie tak!! Przez 4 lata byłam w tej szkole i nie żałuje decyzji w której to właśnie ją wybrałam. Nie wyobrażam sobie innego dyrektora na tym stanowisku! Żadnego innego dyrektora jeżdżącego z młodzieżą na nartach! Żadnego innego rozpoczynającego szkolne akademie! Żadnego innego rozpoczynającego studniówkę! Żadnego innego chodzącego z uczniami do kina! Żadnego innego wręczającego uczniom nagrody! Żadnego innego tak wsp... rozwiń
Avatar
robert / 27 listopada 2019 r. o 21:07
+21
Usuwając dobrego dyrektora ktoś z Lublina chce zniszczyć szkoły ZDZ w Białej Podlaskiej! Trzeba podnieść alarm!
Avatar
Uczniowie / 27 listopada 2019 r. o 14:56
+19
Będziemy walczyć do końca! Protest trwa! Domagamy się przywrócenia dyrektora na stanowisko!!!!
Avatar
Tom / 27 listopada 2019 r. o 15:25
+17
Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta.
Avatar
Klara / 28 listopada 2019 r. o 19:48
+9
Tacy uczniowie to skarb w dzisiejszych czasach! Brawo. Jeśli ktoś przez 27 lat się spisywał a nagle prezesowi się nie podoba to raczej z prezesem coś jest nie tak. Jak można objąć stanowisko i juz po tygodniu zwalniać? Jakiś niedowartościowany ten prezesina. Pewnie gówniarz jakiś.
Avatar
znudzony / 28 listopada 2019 r. o 17:13
+9
Pewnie przyszła jakaś z PiS-u i czyści wszystkich. Kto nie z PiS-u ten wróg
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 19:50
+1
W Lublinie tez zmienili na niekompetentna ,nie szanujaca wspolpracownikow. Z Pulawach zniszczyla ZDZ teraz czas na Lublin
Avatar
654 / 30 listopada 2019 r. o 08:08
0
"Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta." Ty sam jesteś analfabetą!!!! #muremzadyrektorem
 
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 19:50
+1
W Lublinie tez zmienili na niekompetentna ,nie szanujaca wspolpracownikow. Z Pulawach zniszczyla ZDZ teraz czas na Lublin
Avatar
654 / 30 listopada 2019 r. o 08:08
0
"Siano z butów wystaje nie dość że prostak to jeszcze analfabeta." Ty sam jesteś analfabetą!!!! #muremzadyrektorem
 
Avatar
POMYŚL to nie boli / 29 listopada 2019 r. o 04:40
-1
Pojedź do Janowa !  W STADNINIE TEŻ NOWE WŁADZE
Avatar
Klara / 28 listopada 2019 r. o 19:48
+9
Tacy uczniowie to skarb w dzisiejszych czasach! Brawo. Jeśli ktoś przez 27 lat się spisywał a nagle prezesowi się nie podoba to raczej z prezesem coś jest nie tak. Jak można objąć stanowisko i juz po tygodniu zwalniać? Jakiś niedowartościowany ten prezesina. Pewnie gówniarz jakiś.
Avatar
znudzony / 28 listopada 2019 r. o 17:13
+9
Pewnie przyszła jakaś z PiS-u i czyści wszystkich. Kto nie z PiS-u ten wróg
Avatar
Czytelnik / 28 listopada 2019 r. o 00:14
0
W sieci krążą filmiki z wypowiedziami pana dyrektora i to sa jego słowa! 
Avatar
AN / 27 listopada 2019 r. o 21:09
-31
AN - Opamiętajcie się nauczyciele NIE wkręcajcie w to uczniów i rodziców, jestem ciekawy czy mieliście zezwolenie na taki protest.Osoba która udzieliła informacji na temat przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora to jest cyt. udzielenie podwyżek nauczycielom niech poda źródło pochodzenia tych informacji, gdyż prawdopodobnie są to spekulacje mające na celu odwrócenie uwagi od faktycznych przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora. Tego typu mijające się z prawdą informacje podane do publicznej wiadomości mają na celu wybielenie oraz przedstawienie w pozytywnym świetle w/w Pana
AN - Opamiętajcie się nauczyciele NIE wkręcajcie w to uczniów i rodziców, jestem ciekawy czy mieliście zezwolenie na taki protest.Osoba która udzieliła informacji na temat przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora to jest cyt. udzielenie podwyżek nauczycielom niech poda źródło pochodzenia tych informacji, gdyż prawdopodobnie są to spekulacje mające na celu odwrócenie uwagi od faktycznych przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora. Tego typu mijające się z prawdą informacje podane do publicznej wiadomości mają na ce... rozwiń
Avatar
robert / 27 listopada 2019 r. o 21:07
+21
Usuwając dobrego dyrektora ktoś z Lublina chce zniszczyć szkoły ZDZ w Białej Podlaskiej! Trzeba podnieść alarm!
Avatar
Gość / 27 listopada 2019 r. o 21:05
-10
Jesli to jest szkola prywatna,to o co chodzi?
Avatar
miejscowy polak i patriota... / 27 listopada 2019 r. o 20:29
-27
a niby to dlaczego nowe władze i rząd nie ma wskazywać nowych ludzi na stanowiska co to mogą zrobić dobrze dzieciom i młodzieży w tej pedagogiczno-wychowawczej placówce? są chyba lepsze i fachowe siły co to poczynią postępowe patriotyczne kroki wyzwalające uczynność i za proponują chęć do pracy twórczej?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

15 grudnia ruszy kampania informacyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa

15 grudnia ruszy kampania informacyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa

15 grudnia ruszy kampania informacyjna i profrekwencyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Najpierw ruszy specjalna strona internetowa, infolinia, a następnie kampania w mediach tradycyjnych i elektronicznych.

Dzieci zamknięte w domach. Nie zawsze bezpieczne, nie zawsze z pomocą

Dzieci zamknięte w domach. Nie zawsze bezpieczne, nie zawsze z pomocą

Pozbawione wsparcia w potrzebie i narażone na różne formy krzywdzenia oraz pełne obaw – tak według najnowszego badania wyglądała sytuacja wielu nastolatków w czasie przymusowego zamknięcia w domach. Zdalna nauka jest dla nich dodatkowym stresem. Zwłaszcza, że w nauce przeszkadzają im często... rodzice.

Niedzielski: Szczepionki na koronawirusa nie są dopuszczone dla dzieci

Niedzielski: Szczepionki na koronawirusa nie są dopuszczone dla dzieci

Szczepienie na koronawirusa będzie przede wszystkim ukierunkowane dla dorosłych - powiedział w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował przy tym, że żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia sugestii do stosowania wobec dzieci.

Zawetowanie unijnego budżetu może uderzyć w program Erasmus. Organizacje studenckie odpowiedzą protestami
film

Zawetowanie unijnego budżetu może uderzyć w program Erasmus. Organizacje studenckie odpowiedzą protestami

Studenci z ruchu Stop Demontażowi Edukacji zapowiadają protesty w odpowiedzi na ewentualne zawetowanie przez rząd unijnego budżetu. Polskie weto w Brukseli może bowiem spowodować, że zabraknie środków na kontynuację programu wymiany studenckiej Erasmus.

Chris Niedenthal gościem Akademii Odkryć Fotograficznych
5 grudnia 2020, 13:00

Chris Niedenthal gościem Akademii Odkryć Fotograficznych

Chris Niedenthal, legendarny brytyjski fotoreporter, będzie gościem najbliższej Akademii Odkryć Fotograficznych, która w formie online odbędzie się 5 grudnia o godz. 13.

Łęczna. Barbórkowa msza w święto patronki górników
galeria

Łęczna. Barbórkowa msza w święto patronki górników

Górnicy z Bogdanki w tym roku nie mogą w pełni świętować. Przez sytuację epidemiologiczną nie można było zorganizować dużej uroczystości. Nie ma też tradycyjnej Karczmy Piwnej. Właściwie jedynym miejscem, gdzie górnicy mogą świętować razem – choć w ograniczonej liczbie – są msze. Taka właśnie odbyła się w piątek w parafii Św. Barbary w Łęcznej. Przypomnijmy, że nazwa Barbórka nie jest przypadkowa. Pochodzi od imienia Barbary – świętej, która jest patronką górników.

Radzyń Podlaski: Przetarg na remont pałacu trzeba przetłumaczyć na 27 języków

Radzyń Podlaski: Przetarg na remont pałacu trzeba przetłumaczyć na 27 języków

Do końca listopada miasto miało ogłosić wielki przetarg na remont pałacu Potockich. Tak się jednak nie stało. Urzędnicy tłumaczą… to koniecznością przetłumaczenia ogłoszenia na 27 języków.

"Ratujemy Mikołajki" - performance online już w sobotę
5 grudnia 2020, 17:00

"Ratujemy Mikołajki" - performance online już w sobotę

Pracowania Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają do obejrzenia wyjątkowego familijnego performance'u "Ratujemy Mikołajki", który zostanie zaprezentowany na Facebooku 5 i 6 grudnia o godz. 17.

Największy pustostan w województwie lubelskim znalazł kupca

Największy pustostan w województwie lubelskim znalazł kupca

Sześciopiętrowy budynek nieukończonego sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Nałęczowie, po latach starań i ośmiu przetargach, znalazł nabywcę. Agencja Mienia Wojskowego otrzymała za niego 8 mln zł. Nowy właściciel, spółka Arche zamierza przeprowadzić w nim kapitalny remont.

Azoty Puławy w niedzielę chcą podtrzymać dobrą passę w Szczecinie

Azoty Puławy w niedzielę chcą podtrzymać dobrą passę w Szczecinie

Wyjazdowym przeciwnikiem Azotów Puławy będzie Sandra SPA Pogoń Szczecin. Niedzielne spotkanie zostanie rozegrane o godzinie 16.

Na półkolonie do szkoły. W zajęciach nie wezmą udziału wszyscy uczniowie

Na półkolonie do szkoły. W zajęciach nie wezmą udziału wszyscy uczniowie

Uczniowie w całej Polsce będą odpoczywali w czasie ferii zimowych w tym samym czasie: od 4 do 17 stycznia. Wyjechać na zimowiska nie będą mogli, ale będą mogli brać udział w półkoloniach w szkołach i placówkach oświatowych. W tych zajęciach udział wezmą jednak tylko nieliczni.

Lek na cukrzycę może zmniejszać wśród kobiet ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Lek na cukrzycę może zmniejszać wśród kobiet ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy, ma związek z mniejszym ryzykiem zgonu z powodu COVID-19 wśród kobiet – wynika z badań opublikowanych w piśmie „The Lancet Healthy Longevity”.

Dwa lata więzienia dla dwóch mężczyzn za potrącenie autem pieszej i zostawienie jej w rowie
film

Dwa lata więzienia dla dwóch mężczyzn za potrącenie autem pieszej i zostawienie jej w rowie

Dwaj mężczyźni zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Krośnie za śmiertelne potrącenie kobiety i nieudzielenie pomocy. Obaj usłyszeli wyroki dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd uchylił zarzut zabójstwa.

Lublin: Mieszkańcy palą w piecach śmieciami, ekolodzy namawiają do zmian

Lublin: Mieszkańcy palą w piecach śmieciami, ekolodzy namawiają do zmian

13 tys. zł wyda miasto na przekonywanie mieszkańców jednej z dzielnic, że mogą ogrzewać domy mniej uciążliwie dla środowiska i sąsiadów. O taką akcję poprosiła Rada Dzielnicy Dziesiąta, gdzie bywa aż siwo od dymu. Czy palących w piecu śmieciami uda się nakłonić do wydatków na inne ogrzewanie?

Kolizja na rondzie w Lublinie. Są utrudnienia w ruchu

Kolizja na rondzie w Lublinie. Są utrudnienia w ruchu

W piątek po południu na rondzie Mohyły zderzyły się ze sobą osobowe bmw i renault. Na miejscu trwa interwencja policji i straży pożarnej. Są utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.