Wcześniej Białorusini, teraz Francuzi podpatrują, jakimi metodami pracują terapeuci ośrodka Wspólny Świat.
Istniejący od 2007 roku Wspólny Świat to obecnie ośrodek terapii, przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. W sumie otacza opieką 150 dzieci z autyzmem. Współpraca z Francją trwa już 3 lata. W ubiegłym roku pracownicy bialskiego ośrodka odwiedzali podobne placówki nad Sekwaną, a teraz Francuzi przez kilka dni obserwują, jak pracuje się z osobami z autyzmem w Białej Podlaskiej.
– Na co dzień zajmujemy się wsparciem dla dzieci i młodzieży z różnymi deficytami. W naszym ośrodku diagnozujemy przede wszystkim najmłodszych – opowiada Elsie Colas ze stowarzyszenia GPA 79-16 we francuskim Niort. – Mamy podobne metody pracy i terapii, ale tutaj wszystko jest skumulowane w jednym miejscu – zauważa Colas.
Razem z nią przyjechali jeszcze lekarze i przedstawiciele innych francuskich stowarzyszeń. – W związku z tym, że diagnostyka jest na wyższym poziomie niż kiedyś, osób z autyzmem jest więcej we Francji. Chcemy porównać nasze metody pracy z tymi, które się tutaj stosuje. Nie wiem, czy mamy możliwości, aby tak szeroką ofertę przedstawić naszym podopiecznym – przyznaje z kolei Diane Compain ze stowarzyszenia Emmanuelle, mama chłopca z autyzmem.
Francuskie stowarzyszenia mają większe niż Polacy doświadczenie w prowadzeniu domów pobytu dla dorosłych autystów. Z tego chce skorzystać Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat, również mama nastoletniego chłopca z autyzmem.
– W naszym odczuciu trudne jest zapewnienie bezpieczeństwa dla autystów w takim domu. A nasze ambitne plany się nie zmieniają, brniemy do przodu z budową Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem – podkreśla Chwałek. – Nie mamy w tym doświadczenia, dlatego chcę dopytać o pewne rzeczy gości z Francji. Przed nami jeszcze sporo pracy koncepcyjnej – dodaje pani prezes.
Stowarzyszenie ma już pozwolenie na budowę pierwszego etapu inwestycji – ośrodka terapii i diagnostyki oraz przedszkola. – Opracowujemy projekt budowlany dla drugiego etapu – szkoły podstawowej i gimnazjum. I koncepcyjnie domykamy obiekt dla dorosłych – precyzuje Anna Chwałek.
Centrum ma się mieścić na działce po byłym zajeździe u Radziwiłła, jego koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł. – Nasza ubiegłoroczna wizyta we Francji wzmocniła nas, bo doszliśmy do wniosku, że mamy u siebie naprawdę dobre rozwiązania. A tam jest o tyle lepiej, że wsparcie dla dorosłych osób z autyzmem jest uregulowane systemowo. A w Polsce do dzisiaj nie jest to uregulowane. Domy dla dorosłych powstają w Krakowie czy Warszawie. Ale muszą się same finansować – tłumaczy szefowa Wspólnego Świata. – To, co jest teraz, to dramat, bo dorośli autyści często lądują w szpitalach psychiatrycznych albo domach opieki społecznej, gdzie ich funkcjonowanie się pogarsza – podkreśla.