Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 listopada 2019 r.
21:31

Araby znowu pod młotek. Środowisko koniarzy pisze do ministra

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
28 22 A A
Pinga – klacz wystawiona do dzierżawy. Kilka lat temu była na tej zasadzie w saudyjskiej stadninie Aljawza Stud
Pinga – klacz wystawiona do dzierżawy. Kilka lat temu była na tej zasadzie w saudyjskiej stadninie Aljawza Stud (fot. MOHAMMED ABU HAIMED/ARCH. DW)

Lista arabów na grudniową aukcję na Służewcu, na której jest 10 klaczy ze stadniny w Janowie Podlaskim, wzburzyła środowisko koniarzy. Twierdzą, że znalazły się na niej konie zbyt cenne dla polskiej hodowli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Proszę o interwencję i wycofanie klaczy – przede wszystkim z dzierżaw” – apeluje do ministra rolnictwa Alina Sobieszak, prowadząca branżowy „Araby Magazine”. Na opublikowanej liście znalazło się w sumie 58 koni – wyścigowych i pokazowych. Pochodzą ze stadnin państwowych i prywatnych. To konie na sprzedaż, ale również do dzierżawy, z możliwością pobrania zarodków.

– Wyprzedaje się konie najcenniejsze, konie legendy. I to na zimowym przetargu – zwraca uwagę Grażyna Czachorowska-Szczupak, miłośniczka koni.

Co budzi niepokój środowiska? – Na liście widzimy niesprzedane w sierpniu tego roku (na aukcji Pride of Poland – red.) Adelitę i Amarenę z Janowa, obie niezwykle cenne dla hodowli młode klacze stadne. Jest tam też jedna z piękniejszych młodych janowskich klaczy Bambina, niesprzedana w 2018 roku. Klacze te nie zostawiły w stadninie córek, które kontynuowałyby ich linie żeńskie – podkreśla Sobieszak i przyznaje, że stadniny organizowały zimowe sprzedaże. – Ale chodziło o konie z „niższej półki”, by zrobić miejsce na kolejny rocznik – tłumaczy.

Branżę najbardziej niepokoi zapowiedziana dzierżawa klaczy. – Dzierżawa ma być obiektem licytacji i stadnina nie ma żadnego wpływu na to, dokąd cenna klacz trafi. Na aukcji oferuje się do dzierżawy pięć klaczy, a pobrane od nich zarodki wykluczą nas z konkurencji hodowlanej – zwraca uwagę Sobieszak.

Mowa m.in. o 15-letniej Pindze z Janowa Podlaskiego, czempionce świata. – Jej poprzednia dzierżawa, przedłużona przez byłego członka zarządu stadniny, do dzisiaj nie została rozliczona – przypomina ekspertka. Sprawę tej dzierżawy nadal bada CBA.

– „Ratowanie” w ten sposób finansów stadnin jest wielką krótkowzrocznością – podkreśla Sobieszak i pisze w tej sprawie do ministra rolnictwa Jana Ardanowskiego z prośbą o interwencję i wycofanie klaczy, przede wszystkim z dzierżaw.

Przypomnijmy, że przed tegoroczną aukcją Pride of Poland w Janowie Podlaskim minister Ardanowski zapewniał, że to „nie jest wyprzedaż sreber narodowych”.

– A czy teraz, po opublikowaniu listy na zimową aukcję, przejdą panu ministrowi przez gardło te same słowa? – zastanawia się z kolei Marek Szewczyk, autor popularnego w branży bloga „HipoLogika”.

Grzegorz Czochański p.o. prezes janowskiej stadniny radzi, by poczekać do aukcji. – Konie zostały wytypowane przez zarząd spółki, czyli przeze mnie – przyznaje Czochański. – Na sprzedaż trafią te konie, które były już w ofercie aukcji Pride of Poland w tym i w ubiegłym roku. Będzie też możliwość wydzierżawienia. Ale jeszcze żadna z klaczy nie została ani sprzedana, ani wydzierżawiona, więc nie możemy wróżyć z fusów – podkreśla prezes.

Stadnina w Janowie Podlaskim ubiegły rok zamknęła ze stratą 3,2 mln zł. Podczas ostatniej aukcji Pride of Poland sprzedano 14 koni za 1,4 mln euro

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Simon / 19 listopada 2019 r. o 22:05
PiS zniszczy wszystko!
Avatar
gość / 19 listopada 2019 r. o 21:45
Brak słów, szkoda łez, wstyd, kpina, draństwo, głupota ... Fachowcy i patrioci z PiS ...
Avatar
Andy / 20 listopada 2019 r. o 05:18
Sprawa jest prosta. Pisowcy szukają pieniędzy by zrealizować obiecanki przedwyborcze.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 07:35
Przypomnę że w Gminie Janów Podlaski w ostatnich wyborach parlamentarnych zdecydowanie wygrało PiS. Więc o co wam wszystkim chodzi. Taka polityka ludowi przecież pasuje.
Avatar
Lublinianka / 20 listopada 2019 r. o 08:25
"Pora umierać"- , trzeba na prawdę mieć dużo samozaparcia żeby 150 lat tradycji zniszczyć w ciągu 3 m-cy, a teraz jeszcze nie mając pojęcia o hodowli podejmować takie decyzje. Ludzie ! dyr. Krzyształowić w grobie się przewraca, a moje 5 letnie studia na zootechnice o kant d... potłuc skoro mamy takich pseudo fachowców.
Avatar
j23 / 20 listopada 2019 r. o 10:42
Plan Morawieckiego: Sprzedać wszystko w p..du!! Budynki wyburzyć i posadzić kartofle.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 11:25
Dziura w budżecie jest tak wielka, że sama podwyżka akcyzy na szlugi i alko nie wystarczy - trzeba wyprzedawać co sie da, żeby jeszcze chwile titanica utrzymać na powierzchni.
Avatar
hańba im / 20 listopada 2019 r. o 14:53
urzędnicy rządowi, którzy powinni działać na rzecz dobra Państwa bezwzględnie niszczą i wyprzedają to, co mamy najcenniejszego: polskie nieskażone prastare lasy, których nam zazdroszczą w całej zachodniej Europie, polską hodowlę koni z bogatą tradycją, która zarabiała grube pieniądze. Czy sprzedawczykostwo ma jakieś granice? to niszczycielstwo wygląda na sterowanie przez obcą agenturę.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 07:16
Przepraszam: " topielec brzydko sie chwyta"....
Avatar
byłem w sb jestem w pis / 20 listopada 2019 r. o 11:52
PO niszczyło panstwo, PiS naprawiło. Co by rząd nie zrobił, to dla totalnej demolki jest złe. Co mają sprzedawać jak nie konie... Meble?
 No godności napewno nie, bo jej nigdy za grosz nie mieli.
Avatar
kwa kwa kwa / 22 listopada 2019 r. o 11:20
A prawda jest taka, że na c*** państwo zajmuje się hodowlą koni. W jakim normalnym kraju państwo zajmuje się takimi sprawami? Sprzedać całą tą stadninę i niech prywaciasz sie martwi, ale w polsce potrzebne są panstwowe spółki, bo gdzie bedzie pracować elita zwycięskiej partii?
 Założyć tam hodowle kaczorów - tyle pieknych okazów mamy.
Avatar
Ekonomista / 20 listopada 2019 r. o 18:20
A prawda jest taka, że na c*** państwo zajmuje się hodowlą koni. W jakim normalnym kraju państwo zajmuje się takimi sprawami? Sprzedać całą tą stadninę i niech prywaciasz sie martwi, ale w polsce potrzebne są panstwowe spółki, bo gdzie bedzie pracować elita zwycięskiej partii?
Avatar
pozyczka z ANNA CHROMA / 20 listopada 2019 r. o 17:48
Cześć przyjaciele Nazywam się TERESA ZAJAK Jeśli potrzebujesz pilnego kredytu Zaprosiłem cię do skontaktowania się z ANNA CHROMA I nie będziesz rozczarowany To tylko sugestia Mam pożyczkę w wysokości 130 000 Zl dzięki temu wspaniałemu człowiekowi Aby uzyskać więcej informacji Odpowiedz mi krótką wiadomością Lub skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą annachroma1949@gmail.com skontaktuj się z moim adresem e-mail: teresazajac133@gmail.com Autorzy ANNA CHROMA Będziesz miał rozwiązania dla wszystkich swoich problemów Potwierdzam to Jeśli nie potrzebujesz pożyczki Więc poinformuj swoją rodzinę i przyjaciół dziękuję
Cześć przyjaciele Nazywam się TERESA ZAJAK Jeśli potrzebujesz pilnego kredytu Zaprosiłem cię do skontaktowania się z ANNA CHROMA I nie będziesz rozczarowany To tylko sugestia Mam pożyczkę w wysokości 130 000 Zl dzięki temu wspaniałemu człowiekowi Aby uzyskać więcej informacji Odpowiedz mi krótką wiadomością Lub skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą annachroma1949@gmail.com skontaktuj się z moim adresem e-mail: teresazajac133@gmail.com Autorzy ANNA CHROMA Będziesz miał rozwiązania dla wszystkich swoich problemów Potwierdzam to Jeśli nie potrz... rozwiń
Avatar
wonchamie / 20 listopada 2019 r. o 15:55
Wy lewaki w rurkach na doopie napiszcie szczerze bez ideologicznej propagandy na ch... komu te konie? Co to średniowiecze mamy czy co? W Polsce od 4 lat ludziom zyje się dobrze i każdy ma auto to konie komu?
 Nie musisz sie popisywac glupota i ciemniactwem bo juz wszyscy wiedza, ze w Swidniku mieszka glownie wiejska, pislamska cebula a co liczby samochodow to tymi starymi szrotami, z ktorych jestescie jak kazdy wiesniak tacy dumni,w takiej malej dziurze niedlugo potrujecie hahaha.
Avatar
SB / 20 listopada 2019 r. o 15:02
urzędnicy rządowi, którzy powinni działać na rzecz dobra Państwa bezwzględnie niszczą i wyprzedają to, co mamy najcenniejszego: polskie nieskażone prastare lasy, których nam zazdroszczą w całej zachodniej Europie, polską hodowlę koni z bogatą tradycją, która zarabiała grube pieniądze. Czy sprzedawczykostwo ma jakieś granice? to niszczycielstwo wygląda na sterowanie przez obcą agenturę.
  Tak masz rację to może być robota agenta TW Marek
Avatar
hańba im / 20 listopada 2019 r. o 14:53
urzędnicy rządowi, którzy powinni działać na rzecz dobra Państwa bezwzględnie niszczą i wyprzedają to, co mamy najcenniejszego: polskie nieskażone prastare lasy, których nam zazdroszczą w całej zachodniej Europie, polską hodowlę koni z bogatą tradycją, która zarabiała grube pieniądze. Czy sprzedawczykostwo ma jakieś granice? to niszczycielstwo wygląda na sterowanie przez obcą agenturę.
Avatar
głos ze Świdnika / 20 listopada 2019 r. o 13:15
Wy lewaki w rurkach na doopie napiszcie szczerze bez ideologicznej propagandy na ch... komu te konie? Co to średniowiecze mamy czy co? W Polsce od 4 lat ludziom zyje się dobrze i każdy ma auto to konie komu?
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 12:49
piękne stworzenia - stworzenia a nie dzieło przypadku ___________ google : " Autograf Jezusa w kodzie DNA "
Avatar
byłem w sb jestem w pis / 20 listopada 2019 r. o 11:52
PO niszczyło panstwo, PiS naprawiło. Co by rząd nie zrobił, to dla totalnej demolki jest złe. Co mają sprzedawać jak nie konie... Meble?
 No godności napewno nie, bo jej nigdy za grosz nie mieli.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 11:25
Dziura w budżecie jest tak wielka, że sama podwyżka akcyzy na szlugi i alko nie wystarczy - trzeba wyprzedawać co sie da, żeby jeszcze chwile titanica utrzymać na powierzchni.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski
dużo zdjęć z niedzielnego meczu
galeria

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski

Dwanaście punktów straty z pierwszego meczu udało się odrobić żużlowcom Motoru Lublin w rewanżowym spotkaniu finałowym PGE Ekstraligi. Lublinianie sięgnęli po złoto Drużynowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w historii.

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?
zdjęcia
galeria

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?

Dawny Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie jest już po remoncie. – Mogę śmiało powiedzieć, że to obecnie najpiękniejszy budynek w naszym mieście – mówi burmistrz Marta Majewska i zdradza, kiedy przy ul. 3 Maja nastąpi oficjalne otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego
galeria

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego

Rozmowa z Jackiem Ziółkowskim, menadżerem Motoru Lublin

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje
film

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje

Nie żyje 3-letni chłopczyk, który został przygnieciony przez bramę automatyczną. Do tragicznego wypadku doszło w gminie Ksawerów w województwie łódzkim. Szczegóły zdarzenia wyjaśnia policja.

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

W meczu z KPR Gminy Kobierzyce na boisko wróciła Daria Szynkaruk. To kolejna po Oktawii Płomińskiej zawodniczka, która wraca do zespołu po urazie.

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Na początku przyszłego miesiąca powinien się zacząć montaż nowej wiaty na przystanku komunikacji miejskiej obok szpitala przy al. Kraśnickiej. Zarząd Transportu Miejskiego zapłaci za nią niemal 72 tys. zł.