Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 września 2019 r.
19:27

Kto sprowadził wojsko do miasta? Prezydent i wicemarszałek licytują się na osiągnięcia

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
8 41 A A
Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej i Dariusz Stefaniuk, obecny wicemarszałek województwa, wcześniej również prezydent Białej Podlaskiej
Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej i Dariusz Stefaniuk, obecny wicemarszałek województwa, wcześniej również prezydent Białej Podlaskiej (fot. archiwum)

W ten weekend w Białej Podlaskiej odbędą się dwie imprezy związane z lotnictwem. Na jedną zaprasza prezydent Michał Litwiniuk, a na drugą Urząd Marszałkowski w Lublinie na czele z wicemarszałkiem Dariuszem Stefaniukiem (PiS). Jednocześnie, obaj panowie przypisują sobie starania odnośnie planowanego powrotu wojska do miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejskie Obchody Święta Lotnictwa odbywają się we współpracy z Bialskopodlaskim Oddziałem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego oraz Sekcją Lotniczą SIMP. Początek  niedzielę o godz. 11.00. Wtedy odprawiona zostanie msza w intencji lotnictwa w kościele garnizonowym przy ulicy Dokudowskiej.

Później na placu przed kościołem meldunek złoży dowódca Kompanii Reprezentacyjnej. O tradycjach lotniczych południowego Podlasia opowie płk pil. Wiesław Sokołowski. Wystąpi też Orkiestra Wojskowa. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa o Szkole Orląt w Dęblinie.

Z kolei, urząd marszałkowski organizuje piknik pod znamiennym hasłem „Wojsko wraca do Białej Podlaskiej”. Na terenach zielonych przy hali AWF na ulicy Marusarza odbędą się pokazy sprzętu wojskowego, broni strzeleckiej, walki oraz występy orkiestr wojskowych. Będą też dmuchańce dla najmłodszych. Początek o godz. 13.00. Na miejscu ma być m.in. gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, wicepremier Jacek Sasin oraz wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot.

Temat wojska i lotnictwa odżył w Białej Podlaskiej na początku tego roku, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że jest zainteresowane przejęciem lotniska w Białej Podlaskiej. Ma tu bowiem stacjonować garnizon dla sił lądowych i terytorialnych w ramach tworzonej właśnie 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Mowa o 1500 żołnierzach.

– Już prawie rok intensywnie współpracujemy z Ministerstwem Obrony Narodowej, dowództwem 18. Dywizji Zmechanizowanej, Rejonowym Zarządem Infrastruktury oraz Agencją Mienia Wojskowego w związku z powrotem wojska na bialskie lotnisko – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk. – Odbyło się wiele spotkań i rozmów. Nie jestem sobie w stanie przypomnieć, by w którymkolwiek uczestniczył przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego lub by była mowa o jego aktywności w tym względzie, choć niektórzy medialnie sami sobie takie zasługi przypisują. Działania na rzecz utworzenia Garnizonu Wojskowego Biała Podlaska powinny łączyć, a nie dzielić – uważa Litwiniuk.

W wywiadzie dla jednego z lokalnych tygodników wicemarszałek Dariusz Stefaniuk (PiS) zaznacza, że to on jeszcze jako prezydent Białej Podlaskiej spotykał się w tej sprawie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Jego zdaniem, Biała Podlaska zasługuje na swoją jednostkę wojskową.

– Obecnie strony, czyli miasto i MON, otrzymały protokół uzgodnień dotyczących odebrania darowizny (lotnisko – przyp. red.) do wniesienia ewentualnych korekt i uwag. Teraz jest etap ich zgłaszania – zaznacza na koniec Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik magistratu.

e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DS kłamczuszek / 19 września 2019 o 23:05
+13
A co z holdingiem spożywczym na lotnisku? Przecież Dariusz  Stefaniuk obiecywał w kampanii rok temu? A co z recyklingiem samolotów? Gdzie te 1500 miejsc pracy Obiecanych przez Dariusza Stefaniuka? Bladego pojęcia nie miał Dariusz o pomysłach wojska rok temu A teraz przypisuje sobie sukces. Kłamca jak premier Matouszek kłamczuszek za co został skazany prawomocnym wyrokiem. A jak tam Biała na plusie? I tu znowu kłamał Dariusz.
Avatar
Darek nie kłam bo to grzech / 19 września 2019 o 22:10
+10
***s://bialanews.pl/wiceminister-rolnictwa-w-bialej-powstanie-przetwornia-owocow-i-warzyw/ Rok temu obiecywali holding ziemniaczany. Pisowskie klamczuszki A teraz mówią że mówili o lotnisku
Avatar
Wojtek / 19 września 2019 o 20:08
+10
Urząd Marszałkowski nie miał żadnego wpływu na decyzję wojska. Prezydent miasta także... Ani obecny, ani poprzedni. Nie jest to zasługa ani Stefaniuka, ani Litwiniuka. Siłą rzeczy w kwestii lotniska z wojskiem współpracuje miasta i prezydent miasta, bo kwestia dotyczy terenów (jeszcze) miejskich. Marszałek województwa nie jest tu stroną. Przykre jest natomiast to, że wojsko polskie uczestniczy w kampanii wyborczej PIS, bo tym jest ten piknik Urzędu Marszałkowskiego (z udziałem kandydatów na posłów). Wojsko powinno być apolityczne.
Avatar
Ja67 / 20 września 2019 o 06:03
+8
Urząd Marszałkowski nie miał żadnego wpływu na decyzję wojska. Prezydent miasta także... Ani obecny, ani poprzedni. Nie jest to zasługa ani Stefaniuka, ani Litwiniuka. Siłą rzeczy w kwestii lotniska z wojskiem współpracuje miasta i prezydent miasta, bo kwestia dotyczy terenów (jeszcze) miejskich.  Marszałek województwa nie jest tu stroną. Przykre jest natomiast to, że wojsko polskie uczestniczy w kampanii wyborczej PIS, bo tym jest ten piknik Urzędu Marszałkowskiego (z udziałem kandydatów na posłów). Wojsko powinno być apolityczne.
 Czyli uważasz, że na obchodach miejskich nie pojawi się np. Hajdar lub Żmijan w towarzystwie Litwiniuka i np. bezpartyjnego Broniewicza? Obyś miał rację...
 Czyli uważasz, że na obchodach miejskich nie pojawi się np. Hajdar lub Żmijan w towarzystwie Litwiniuka i np. bezpartyjnego Broniewicza? Obyś miał rację... rozwiń
Avatar
Bialczanka / 19 września 2019 o 22:02
+8
Niech przyszły rząd Polski przywróci wizy zakupowe dla Białorusinów!!!!! To miasto z czasem wyludni się całkowicie . Po co rozbudowa Rywala,po co wstrzymana Karuzela!? Dla kogo? Co za kraj ...
Avatar
Młoda Bialczanka / 19 września 2019 o 21:56
+8
Strefa ekonomiczna nie wypaliła za rządów Dariusza więc trzeba jakoś zagospodarować teren. Partia PiS przypisuje sobie prawie wszystkie sukcesy niezależnie od regionu.
Avatar
Wariat / 21 września 2019 o 09:55
+5
Gdzie jest Broniewicz i jego biała samorządowa już nie interesuje ich los lotniska ,tyle szumu było i co broniu wyszło jak zwykle.
 PO i Broniewicz z Komorowskim wyprowadzili wojsko z Białej. PO, Litwiniuk, Broniewicz sprowadzili wojsko do Białej. Biała rozbabrana, Sidorska tor motocrosowy, same kurna sukcesy. Tylko ścieżki rowerowe robią, aż się cała Biała przerzuci na pedały i tak wpedałujemy w II dekadę XXI wieku.
Avatar
Bez samolotów? / 19 września 2019 o 19:58
+5
Coś mi tu Pani Redaktor nie pasuje. Z tego co mi wiadomo i widziałem na ogłoszeniu impreza lotniczą, którą organizuje Prezydent Miasta z innymi(ha ha) ma się odbyś 22.09.2019 tzn w niedzielę. Ale może się mylę. I moim skromnym zdaniem to niewypał organizowanie imprezy lotniczej bez samolotów bądź przynajmniej wystawy statyczne. Już nie chce mi się dalej komentować. A na koniec,, jacy organizatorzy taka impreza''
Avatar
wojtek / 19 września 2019 o 19:57
+5
Kampania trwa, stefaniuk kombinuje :)
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 19:40
+5
Bronisław Komorowski, ten od żyrandola będąc ministrem bezbronności wojsko wyprowadził z Białej. Wywalił wojsko na samym środku granicy wschodniej... Proponuję zatem Prezydentowi Litwiniukowi więcej pokory, ładny uśmiech to nie wszystko.
Avatar
??? / 4 października 2019 o 16:34
0
Jeżeli pan Stefaniuk twierdzi, że już dawno z ogromnym, osobistym zaangażowaniem sprowadzał wojsko na nasze lotnisko, to na jakiej podstawie wydał pieniądze podatników na wyburzanie starej zabudowy powojskowej oraz na wycinkę drzew na terenie lotniska?
Avatar
Kaśka / 22 września 2019 o 21:10
+1
Ania, puściutka laleczka, ledwo PSW ukonczyła, z zawodu od zawsze sekretareczka również na PSW, daje się robić na boki na wszelkie sposoby, a i ściany są cienkie, a sąsiedzi mają długie języki..... A taki miły chłopiec się wydawał .....
Avatar
Kajetan / 22 września 2019 o 21:04
0
Nie stary, tak uważają puściutkie laleczki typu Ania Misia- uroda taka sobie, a w główce puściutko aż piszczy
Avatar
Kajetan / 22 września 2019 o 21:01
+2
Zapytaj się Baranie co z Twoją niebieską kartą! Starą obkładasz codziennie i myślisz, że każdy tak robi. Znam Stefaniukową osobiście i dziewczyna z zachowania jest twardsza niż Ty i Twoja stara kiedykolwiek. W życiu Stefaniukowa nie dała by się po mordzie obijać. Już szybciej uwierzył bym, że to ona prowadzi jego twardą ręką a nie na odwrót. Tak pier.. mogą tylko ci, co cipy mają w domu a nie inteligentne, mega ogarnięte kobiety i widać, że wogóle ich nie znasz półgłówku
Avatar
rylec / 22 września 2019 o 14:24
+2
Na temat wykorzystania terenów po lotnisku przez ostatnie lata ogłupiano bialczan na różne sposoby. Począwszy od sławetnego Turka po kolejnych prezydentów naszego miasta. Umiejscowienie na wspomnianym terenie jednostki wojskowej wydaje się pomysłem mało trafionym. Blokuje on na kolejnych wiele lat rozwój Białej Podlaskiej, która i tak zapomniana jest przez rządzących.
Avatar
Wariat / 21 września 2019 o 09:55
+5
Gdzie jest Broniewicz i jego biała samorządowa już nie interesuje ich los lotniska ,tyle szumu było i co broniu wyszło jak zwykle.
 PO i Broniewicz z Komorowskim wyprowadzili wojsko z Białej. PO, Litwiniuk, Broniewicz sprowadzili wojsko do Białej. Biała rozbabrana, Sidorska tor motocrosowy, same kurna sukcesy. Tylko ścieżki rowerowe robią, aż się cała Biała przerzuci na pedały i tak wpedałujemy w II dekadę XXI wieku.
Avatar
Gość / 21 września 2019 o 06:53
+4
Gdzie jest Broniewicz i jego biała samorządowa już nie interesuje ich los lotniska ,tyle szumu było i co broniu wyszło jak zwykle.
Avatar
Niezadowolony. / 21 września 2019 o 05:58
+1
To który z Panów przypisuje sobie likwidację lotniska? Dlaczego nie zostawiono części na działalność lotniczą? Wojska lądowe mogą stacjonować wszędzie a samoloty już nie. Pytam jeszcze raz, komu podziękować na wyborach za nie zostawienie jednego pasa i likwidację lądowiska?
Avatar
Gość / 20 września 2019 o 20:38
+1
Pinokio ma dlugi nosek. Nosek wciaz mu sie wydluza I wydluza. Ale wujek Grzesiu ma na tego nochala cudowne nozyczki. Ciachnie raz a potem przez miesiac albo poltora kinol nie rosnie. Potem niestety odrasta....a wujo znow musi go odcinac...I tak juz od dobrych paru lat. Wspanialy ten nasz wujcio.
Avatar
Hector / 20 września 2019 o 14:15
-1
Urząd Marszałkowski nie miał żadnego wpływu na decyzję wojska. Prezydent miasta także... Ani obecny, ani poprzedni. Nie jest to zasługa ani Stefaniuka, ani Litwiniuka. Siłą rzeczy w kwestii lotniska z wojskiem współpracuje miasta i prezydent miasta, bo kwestia dotyczy terenów (jeszcze) miejskich.  Marszałek województwa nie jest tu stroną. Przykre jest natomiast to, że wojsko polskie uczestniczy w kampanii wyborczej PIS, bo tym jest ten piknik Urzędu Marszałkowskiego (z udziałem kandydatów na posłów). Wojsko powinno być apolityczne.
 Przy platfusach nie było wcześniej wojskowych? Oj, nie było przy nich wojskowych, skoro platfusy dewastowali siły zbrojne.
 Przy platfusach nie było wcześniej wojskowych? Oj, nie było przy nich wojskowych, skoro platfusy dewastowali siły zbrojne. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko
6 grudnia 2019, 19:24

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko 0 0

W dniach 6-8 grudnia o nietypowej godzinie - 19.24, w lubelskim mieszkaniu w centrum Lublina przy ul. Obrońców Pokoju 9/4a będzie można zobaczyć premierowo nowy spektakl Teatru Klepisko - "Matka".

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas"

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas" 2 0

W tym tygodniu po raz pierwszy w tym sezonie wydadzą gorącą zupę. Aktywiści Food Not Bombs od 19 lat pomagają potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. W każdą sobotę o godz. 14 pod Bramą Krakowską

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal”

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” 1 4

„Żądam ponownej sprzedaży karnetów”, „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” – kibice Speed Car Motoru Lublin nie zostawili suchej nitki na władzach klubu po wczorajszej sprzedaży karnetów. Całoroczne wejściówki na nowy sezon rozeszły się w kilka minut, ale wielu fanów odeszło od komputerów zawiedzionych

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF 0 0

W czwartek w Wiedniu odbyło się losowanie fazy grupowej Pucharu EHF. Zespół z Lublina trafił do grupy C wraz z zespołami z Węgier, Rumunii i Danii.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów 0 0

Akcja Kolejna edycja „Środy z Ambasadorem”. Tym razem jej bohaterem była dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados, która tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała w 2007 roku. Pretekstem do spotkania była zaplanowana na najbliższą niedzielę wielka uliczna zbiórka darów w ramach organizowanej po raz 27. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin 0 6

Nowego wiceprzewodniczącego wybrała lubelska Rada Miasta, w której zasiadają od dziś dwie nowe osoby. Wszystko to jest konsekwencją ostatnich wyborów parlamentarnych, które skutkowały wyborem dwojga miejskich radnych do Sejmu. Z tego samego powodu nastąpiła także zmiana na stanowisku szefa klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System 0 1

Sprawdzamy, jak nasze drużyny wypadają w klasyfikacji Pro Junior System. W grupie czwartej III ligi zdecydowanie prowadzi Korona II Kielce przed Wólczanką Wólka Pełkińska, ale wysoko są także: Stal Kraśnik i Avia Świdnik.