Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 lutego 2017 r.
11:43

Minister: Nie chcemy, aby Polska była zagrożona. Prawnik HFPC: Przed czym mamy chronić Polskę?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 11 A A

Przede wszystkim wzrost poziomu bezpieczeństwa ma przynieść nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terenie Polski. Chodzi też o uszczelnienie granic. Tak zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Organizacje pozarządowe obawiają się jak nowe przepisy będą realizowane w praktyce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Głównym elementem nowelizacji jest wprowadzenie tzw. procedury granicznej wobec cudzoziemców. To daje Straży Granicznej uprawnienia do przeprowadzenia uproszczonego postępowania, trwającego do 28 dni, w sprawie o nadanie statusu uchodźcy wobec cudzoziemców oraz do umieszczania ich na czas postępowania w ośrodkach strzeżonych, m.in. w Białej Podlaskiej. Procedura ta obejmie osoby, które m.in. nie mają dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy, składają wniosek o ochronę międzynarodową z innych powodów niż obawa przed prześladowaniem albo składają kolejny wniosek o ochronę ze względu na nowe okoliczności lub stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Takie rozwiązanie, zdaniem ministerstwa, pozwoli na lepszą kontrolę nad falami nielegalnej migracji.

– Procedury graniczne zostały już wprowadzone w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, m.in. na Węgrzech – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. – Chodzi nam przede wszystkim o bezpieczeństwo, po drugie o uszczelnienie granic, a także o wprowadzenie procedur, które ułatwią wydalanie z Polski tych którzy próbują tu wjechać nielegalnie bądź traktują nasz kraj jako tranzytowy – stwierdził Błaszczak. – Nie chcemy, aby Polska była zagrożona napływem imigrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki Północnej. Nie chcemy aby dochodziło u nas do zdarzeń takich jak np. w Niemczech, czyli do zamachów terrorystycznych – zaznaczył minister.

Nowelizacja ustawy zakłada również utworzenie listy bezpiecznych krajów trzecich i bezpiecznych krajów pochodzenia. W przypadku, gdy cudzoziemiec przybędzie z któregoś z tych państw, wówczas jego wniosek o udzielenie ochrony może zostać od razu uznany za bezzasadny lub postępowanie w jego sprawie może zostać przeprowadzone w trybie przyspieszonym.

Obawy co do realizacji tych rozwiązań w praktyce ma Helsińska Fundacja Praw Człowieka. – Już sam kontekst, sposób ogłoszenia budzi niepokój, bo minister mówi że to zwiększy poziom bezpieczeństwa Polski. Przed czym mamy chronić Polskę? Do tej pory cudzoziemcy ubiegający się o azyl czy ochronę w Polsce, nie stwarzali żadnego zagrożenia dla nas – zauważa Jacek Białas, prawnik z HFPC. – Poza tym Polska nie jest celem masowego napływu cudzoziemców. A osoby które tu trafiają często uciekają ze swoich krajów w obawie przez prześladowaniami – dodaje Białas.

HFPC obawia się, że procedura graniczna o której mowa w nowelizacji może być nadużywana. – Oby nie było tak że każdy cudzoziemiec, nawet ten który będzie uciekał przed prześladowaniami, będzie traktowany jako osoba nadużywająca postępowań azylowych. Nasza obawa wynika choćby z tego co dzieje się na granicy w Terespolu, gdzie cudzoziemcy po kilkadziesiąt razy tłumaczą strażnikom że uciekają przed prześladowaniami i nic z tego nie wynika – tłumaczy prawnik.

Obecnie niektóre powstępowania uchodźcze trwają nawet 2 lata. – A jeżeli teraz ma to trwać 28 dni, to obawiamy się że mogą być one mało rzetelne – przyznaje Jacek Białas.

Przypomnijmy, że najwięcej cudzoziemców ubiegających się udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej, który prowadzi Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obok tego recepcyjnego działa jeszcze ośrodek strzeżony prowadzony przez Straż Graniczną.

– W obecnej chwili Straż Graniczna nie planuje zmian w funkcjonowaniu Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej – odpowiada nam krótko ppor. Agnieszka Golias, rzecznik Straży Granicznej. Podobnie zresztą zapewnia rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców w kontekście ośrodka recepcyjnego.

Z danych urzędu wynika, że w ubiegłym roku 12 tys. cudzoziemców złożyło w Polsce wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ale blisko 80 proc. spraw zostało umorzonych ponieważ cudzoziemcy nie byli zainteresowani kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścili kraj. Większość wniosków - 73 proc. złożyli obywatele Rosji, głównie narodowości czeczeńskiej. 11 proc. to obywatele Ukrainy, 7 proc. Tadżykistanu i 3 proc. Armenii. W sumie, w ubiegłym roku tylko 390 cudzoziemców spełniło warunki nadania jednej z form ochrony w Polsce - statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub pobytu tolerowanego.

Pozostałe informacje

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium