Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 kwietnia 2016 r.
6:51

Nowy zarząd ma pomysł na stadninę w Janowie. Więcej dla turystów. Zwiedzenie, nauka jazdy, pokazy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów
W 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów

Nowy zarząd stadniny w Janowie Podlaskim chce wykorzystać jej turystyczny potencjał. Jak? Będzie zwiedzanie z przewodnikiem, nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczkami czy pokazy koni dla turystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W strukturze placówki powstał właśnie dział turystyczny, którego do tej pory tu nie było. Natomiast w jednym z budynków znajdzie się punkt informacji turystycznej. - To działania naturalne, a nie rewolucja. To nowa gałąź działalności, która nie koliduje z naszymi innymi działaniami – przekonuje Marek Skomorowski, od dwóch miesięcy p.o. prezesa. – Jak dotąd przychody z turystyki były znikome.

W 2015 roku z tego tytułu do kasy wpłynęło 12 tys. zł – precyzuje Skomorowski. Jego zdaniem potencjał miejsca i jego infrastruktura nie są wykorzystywane. – A w sezonie, podczas weekendów przez stadninę przewija się do tysiąca osób – zaznacza. 

Obecnie w 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów. Do tego 1680 hektarów terenu. Jak zarząd chce wykorzystać ten potencjał? – Będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem. Zarówno dla grup szkolnych czy firm, jak i dla osób indywidualnych, również obcokrajowców. Przed wejściem każdy będzie musiał zapoznać się z regulaminem – zapowiada Marek Skomorowski. Wejście będzie płatne. Cennik pojawi się wkrótce na nowej stronie janowskiej stadniny – www.skjanow.pl. Przy obiekcie powstaną też nowe miejsca parkingowe.

Chętni będą mogli skorzystać z nauki jazdy konnej. W planach także przejazdy wozami i bryczkami. – Będziemy także organizować pokazy koni dla turystów. Ludzie zobaczą jak wygląda pokaz trenowania koni, jak one się wtedy zachowają. Jeżeli będzie zainteresowanie, to o pracy z końmi opowiedzą nasi masztalerze czy koniuszy –opowiada szef stadniny. Placówka może też organizować imprezy sportowe związane branżą końską. – W ten sposób chcemy zwiększyć przychody z turystyki i wykorzystać bazę którą mamy. Jest tutaj hala za ponad 5 mln zł, z dużym zapleczem socjalnym i pokazowym.

A wykorzystywana jest tylko kilka razy w roku - zauważa z kolei Karolina Zabłotna menedżer ds. turystyki i promocji w stadninie. Zdaniem zarządu, przy placówce brakuje też stałej wystawy muzealnej.

– Stadnina przez wiele lat zgromadziła liczne trofea, ma bogaty dorobek. Warto to pokazać ludziom – przekonuje Skomorowski. 

Istotną rolę będzie ogrywać strona www.skjanow.pl która docelowo ma stać się platformą ze zintegrowaną ofertą turystyczną gminy. - Zaczynamy od zera. Bo poprzednią stronę dla stadniny prowadziła firma prywatna. Nie zgodziła się aby sprzedać nam domenę ani jej zawartość. Dlatego wszystko musimy sami wytworzyć – przyznaje Zabłotna. Oprócz naukowych publikacji o koniach i ich rodowodach, strona posłuży jako informator turystyczny m.in. z bazą noclegową. Nie zabraknie też nowinek technologicznych, np. webcamer, czyli transmisji online na żywo ze stajni. - Wychodzimy z kompleksową ofertą. Koordynujemy te działania, ale współpracujemy z naszymi sąsiadami, którzy zapewniają turystom bazę noclegową – tłumaczy menedżer.

Kolejnym ukłonem w stronę turystów ma być infolinia. – W związku z tym, że zależy nam na kompleksowej obsłudze chcemy infolinią objąć nie tylko stadninę, ale również miejsca gdzie można zarezerwować nocleg czy wybrać się na obiad – zaznacza Karolina Zabłotna. – Pomysł infolinii czy platformy jest dobry. W pierwszej kolejności turyści udają się do stadniny, później szukają noclegu. Nasz dworek znajduje się 3 kilometry od stadniny. Jak ktoś szuka komfortu, ciszy i spokoju, to u nas.

Czekamy na dalsze szczegóły ze stadniny – mówi Peter Zuzek właściciel Dworku nad Bugiem w miejscowości Bubel-Granna. Największe obłożenie turystów dworek odnotowuje podczas sierpniowych Dni Konia Arabskiego. – Mamy nadzieję, że w tym roku również się odbędą – dodaje Zuzek.

Pomysł podoba się też władzom gminy. - To dobre rozwiązania, które możemy wspierać organizacyjnie czy technicznie – zapewnia Jacek Hura wójt gminy Janów Podlaski. – Nauka jazdy konnej czy przejażdżki bryczkami to poszerzenie oferty. To może przyciągnąć więcej turystów – uważa wójt. Z kolei, zdaniem prof. Krystyny Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej wszystko zależy od proporcji. – Pomysł nie jest głupi, ale nie może być na pierwszym planie. Poza tym, nie jest to rewolucja, bo turystyka, np. zwiedzanie z przewodnikiem czy nauka jazdy konnej w stadninie była, ale na mniejszą skalę – komentuje Chmiel, która zasiada również w powołanej przez ministerstwo rolnictwa Radzie ds. Hodowli Koni. 

Turystyka ma być także szansę na aktywizację pracowników stadniny. – Nie chcemy zwiększać zatrudnienia. Będziemy bazować na naszych instruktorach. To będzie dla nich dodatkowe wynagrodzenie. To oni będą mogli udzielać nauki jazdy konnej czy opowiadać turystom o codziennej pracy z końmi – podkreśla p.o. prezesa. Czy na tym turystycznym biznesie nie ucierpią konie? - Bezpieczeństwo koni i ludzi to podstawa. Zdarza się, że turyści wchodzą bez nadzoru w różne miejsca. Dlatego chcemy, aby ruch na terenie stadniny odbywał się w sposób kontrolowany – zaznacza szefostwo spółki.

Nowością będą też cykliczne mini-aukcje otwarte dla wszystkich chętnych. Najbliższa odbędzie się w sobotę o godz. 12:00. – Wystawiamy 19 koni. Chcemy aby były to aukcje publiczne. Jak wiemy hipika w Polsce się rozwija, a ludzie wciąż nie wiedzą, że araba można kupić już za kilka tysięcy złotych. Nie trzeba mieć milionów – podsumowuje Marek Skomorowski.

Pozostałe informacje

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium