Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 kwietnia 2016 r.
6:51

Nowy zarząd ma pomysł na stadninę w Janowie. Więcej dla turystów. Zwiedzenie, nauka jazdy, pokazy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 26 A A
W 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów
W 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów

Nowy zarząd stadniny w Janowie Podlaskim chce wykorzystać jej turystyczny potencjał. Jak? Będzie zwiedzanie z przewodnikiem, nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczkami czy pokazy koni dla turystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W strukturze placówki powstał właśnie dział turystyczny, którego do tej pory tu nie było. Natomiast w jednym z budynków znajdzie się punkt informacji turystycznej. - To działania naturalne, a nie rewolucja. To nowa gałąź działalności, która nie koliduje z naszymi innymi działaniami – przekonuje Marek Skomorowski, od dwóch miesięcy p.o. prezesa. – Jak dotąd przychody z turystyki były znikome.

W 2015 roku z tego tytułu do kasy wpłynęło 12 tys. zł – precyzuje Skomorowski. Jego zdaniem potencjał miejsca i jego infrastruktura nie są wykorzystywane. – A w sezonie, podczas weekendów przez stadninę przewija się do tysiąca osób – zaznacza. 

Obecnie w 16 stajniach stadnina ma 295 koni czystej krwi arabskiej i 111 angloarabów. Do tego 1680 hektarów terenu. Jak zarząd chce wykorzystać ten potencjał? – Będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem. Zarówno dla grup szkolnych czy firm, jak i dla osób indywidualnych, również obcokrajowców. Przed wejściem każdy będzie musiał zapoznać się z regulaminem – zapowiada Marek Skomorowski. Wejście będzie płatne. Cennik pojawi się wkrótce na nowej stronie janowskiej stadniny – www.skjanow.pl. Przy obiekcie powstaną też nowe miejsca parkingowe.

Chętni będą mogli skorzystać z nauki jazdy konnej. W planach także przejazdy wozami i bryczkami. – Będziemy także organizować pokazy koni dla turystów. Ludzie zobaczą jak wygląda pokaz trenowania koni, jak one się wtedy zachowają. Jeżeli będzie zainteresowanie, to o pracy z końmi opowiedzą nasi masztalerze czy koniuszy –opowiada szef stadniny. Placówka może też organizować imprezy sportowe związane branżą końską. – W ten sposób chcemy zwiększyć przychody z turystyki i wykorzystać bazę którą mamy. Jest tutaj hala za ponad 5 mln zł, z dużym zapleczem socjalnym i pokazowym.

A wykorzystywana jest tylko kilka razy w roku - zauważa z kolei Karolina Zabłotna menedżer ds. turystyki i promocji w stadninie. Zdaniem zarządu, przy placówce brakuje też stałej wystawy muzealnej.

– Stadnina przez wiele lat zgromadziła liczne trofea, ma bogaty dorobek. Warto to pokazać ludziom – przekonuje Skomorowski. 

Istotną rolę będzie ogrywać strona www.skjanow.pl która docelowo ma stać się platformą ze zintegrowaną ofertą turystyczną gminy. - Zaczynamy od zera. Bo poprzednią stronę dla stadniny prowadziła firma prywatna. Nie zgodziła się aby sprzedać nam domenę ani jej zawartość. Dlatego wszystko musimy sami wytworzyć – przyznaje Zabłotna. Oprócz naukowych publikacji o koniach i ich rodowodach, strona posłuży jako informator turystyczny m.in. z bazą noclegową. Nie zabraknie też nowinek technologicznych, np. webcamer, czyli transmisji online na żywo ze stajni. - Wychodzimy z kompleksową ofertą. Koordynujemy te działania, ale współpracujemy z naszymi sąsiadami, którzy zapewniają turystom bazę noclegową – tłumaczy menedżer.

Kolejnym ukłonem w stronę turystów ma być infolinia. – W związku z tym, że zależy nam na kompleksowej obsłudze chcemy infolinią objąć nie tylko stadninę, ale również miejsca gdzie można zarezerwować nocleg czy wybrać się na obiad – zaznacza Karolina Zabłotna. – Pomysł infolinii czy platformy jest dobry. W pierwszej kolejności turyści udają się do stadniny, później szukają noclegu. Nasz dworek znajduje się 3 kilometry od stadniny. Jak ktoś szuka komfortu, ciszy i spokoju, to u nas.

Czekamy na dalsze szczegóły ze stadniny – mówi Peter Zuzek właściciel Dworku nad Bugiem w miejscowości Bubel-Granna. Największe obłożenie turystów dworek odnotowuje podczas sierpniowych Dni Konia Arabskiego. – Mamy nadzieję, że w tym roku również się odbędą – dodaje Zuzek.

Pomysł podoba się też władzom gminy. - To dobre rozwiązania, które możemy wspierać organizacyjnie czy technicznie – zapewnia Jacek Hura wójt gminy Janów Podlaski. – Nauka jazdy konnej czy przejażdżki bryczkami to poszerzenie oferty. To może przyciągnąć więcej turystów – uważa wójt. Z kolei, zdaniem prof. Krystyny Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej wszystko zależy od proporcji. – Pomysł nie jest głupi, ale nie może być na pierwszym planie. Poza tym, nie jest to rewolucja, bo turystyka, np. zwiedzanie z przewodnikiem czy nauka jazdy konnej w stadninie była, ale na mniejszą skalę – komentuje Chmiel, która zasiada również w powołanej przez ministerstwo rolnictwa Radzie ds. Hodowli Koni. 

Turystyka ma być także szansę na aktywizację pracowników stadniny. – Nie chcemy zwiększać zatrudnienia. Będziemy bazować na naszych instruktorach. To będzie dla nich dodatkowe wynagrodzenie. To oni będą mogli udzielać nauki jazdy konnej czy opowiadać turystom o codziennej pracy z końmi – podkreśla p.o. prezesa. Czy na tym turystycznym biznesie nie ucierpią konie? - Bezpieczeństwo koni i ludzi to podstawa. Zdarza się, że turyści wchodzą bez nadzoru w różne miejsca. Dlatego chcemy, aby ruch na terenie stadniny odbywał się w sposób kontrolowany – zaznacza szefostwo spółki.

Nowością będą też cykliczne mini-aukcje otwarte dla wszystkich chętnych. Najbliższa odbędzie się w sobotę o godz. 12:00. – Wystawiamy 19 koni. Chcemy aby były to aukcje publiczne. Jak wiemy hipika w Polsce się rozwija, a ludzie wciąż nie wiedzą, że araba można kupić już za kilka tysięcy złotych. Nie trzeba mieć milionów – podsumowuje Marek Skomorowski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 r. o 23:37
0
Mysle, ze powialo wreszcie swiezym powietrzem i stadnina bedzie sie rozwijac. Miejmy nadzieje, ze ktos wreszcie popracuje nad dobra strona internetowa tej placowki. Dzieki z gory!!
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 r. o 12:43
0
Co za bzdurny pomysł w stylu jak zarobić parę złotych tracąc miliony.. Zagraniczni kupcy wycofują się z aukcji to zarząd i władza brzytwy się chwyta - a to wymyśla jakiś sztuczny twór typu rada do spraw hodowli koni (kolejne wydatki z pieniędzy podatników!), a to robi jakąś jarmarczną agroturystykę w najlepszej hodowli koni arabskich na świecie... Konie arabskie "pure polish" z Janowa Podlaskiego, Michałowa i Białki to najbardziej znana polska marka za granicą, kojarzona jednoznacznie pozytywnie z Polską jak np. muzyka Szopena.. i dotąd była też najbardziej luksusowa...
Co za bzdurny pomysł w stylu jak zarobić parę złotych tracąc miliony.. Zagraniczni kupcy wycofują się z aukcji to zarząd i władza brzytwy się chwyta - a to wymyśla jakiś sztuczny twór typu rada do spraw hodowli koni (kolejne wydatki z pieniędzy podatników!), a to robi jakąś jarmarczną agroturystykę w najlepszej hodowli koni arabskich na świecie... Konie arabskie "pure polish" z Janowa Podlaskiego, Michałowa i Białki to najbardziej znana polska marka za granicą, kojarzona jednoznacznie pozytywnie z Polską jak np. muzyka Szopena.. i ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 16:37
0
Hahaha z najlepszych stadnin na świecie zrobią agruturystykę. Za cztery lata rządów Pislamu cała Polska to będzie jedna wielka agruturystyka.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 16:05
0
hahaha zdjecie z konikiem 5zł. Się odkujemy...
Avatar
gość / 22 kwietnia 2016 r. o 12:55
0

>Z tego co słyszałem od znajomych to obecnie jest całkowity zakaz odwiedzenia koni.

Nic dziwnego, koń jest bardzo wrażliwy, mógłby złapać jakieś odludzkie mikrozwierzątka i już po nim. Poza tym przy ruchu turystycznym jest zawsze hałas i zamieszanie. Do tego, tak jak w zoo, są miłośnicy karmienia zwierząt czym popadnie, robienia selfie w nawet najbardziej zakazanych miejscach, a czasem jakiś gówniarz strzeli z procy.

Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 11:40
0
Czy konie mnie słyszą?
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 11:19
0
Z tego co słyszałem od znajomych to obecnie jest całkowity zakaz odwiedzenia koni. Przyjeżdżają wycieczki z kraju i zagranicy i podobno turyści nie są wpuszczani ani do stajni ani nie mogą mieć żadnego kontaktu z końmi!! Żal mi też pracowników, którzy są teraz traktowani podmiotowo i pracują pod dużą presją zarządu i ministra.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 11:16
0

I co po dobrych pomysłach ja smród rozszedł sie po całym świecie a na jego neutralizację pójdą teraz miliony przez długie lata!!!!!!!


Kto za to zapłaci? Raczej nie pan minister i dyrektor od dobrej zmiany.
Avatar
buahaha / 22 kwietnia 2016 r. o 10:51
0

Haha niech jeszcze w Azotach puławskich otworzą dział turystyczny. Jak się nie zna na podstawowej działalności to trzeba uciekać w turystykę i inne bzdury.

Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 10:50
0
I co po dobrych pomysłach ja smród rozszedł sie po całym świecie a na jego neutralizację pójdą teraz miliony przez długie lata!!!!!!!
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 r. o 23:37
0
Mysle, ze powialo wreszcie swiezym powietrzem i stadnina bedzie sie rozwijac. Miejmy nadzieje, ze ktos wreszcie popracuje nad dobra strona internetowa tej placowki. Dzieki z gory!!
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 r. o 12:43
0
Co za bzdurny pomysł w stylu jak zarobić parę złotych tracąc miliony.. Zagraniczni kupcy wycofują się z aukcji to zarząd i władza brzytwy się chwyta - a to wymyśla jakiś sztuczny twór typu rada do spraw hodowli koni (kolejne wydatki z pieniędzy podatników!), a to robi jakąś jarmarczną agroturystykę w najlepszej hodowli koni arabskich na świecie... Konie arabskie "pure polish" z Janowa Podlaskiego, Michałowa i Białki to najbardziej znana polska marka za granicą, kojarzona jednoznacznie pozytywnie z Polską jak np. muzyka Szopena.. i dotąd była też najbardziej luksusowa...
Co za bzdurny pomysł w stylu jak zarobić parę złotych tracąc miliony.. Zagraniczni kupcy wycofują się z aukcji to zarząd i władza brzytwy się chwyta - a to wymyśla jakiś sztuczny twór typu rada do spraw hodowli koni (kolejne wydatki z pieniędzy podatników!), a to robi jakąś jarmarczną agroturystykę w najlepszej hodowli koni arabskich na świecie... Konie arabskie "pure polish" z Janowa Podlaskiego, Michałowa i Białki to najbardziej znana polska marka za granicą, kojarzona jednoznacznie pozytywnie z Polską jak np. muzyka Szopena.. i ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 16:37
0
Hahaha z najlepszych stadnin na świecie zrobią agruturystykę. Za cztery lata rządów Pislamu cała Polska to będzie jedna wielka agruturystyka.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 16:05
0
hahaha zdjecie z konikiem 5zł. Się odkujemy...
Avatar
gość / 22 kwietnia 2016 r. o 12:55
0

>Z tego co słyszałem od znajomych to obecnie jest całkowity zakaz odwiedzenia koni.

Nic dziwnego, koń jest bardzo wrażliwy, mógłby złapać jakieś odludzkie mikrozwierzątka i już po nim. Poza tym przy ruchu turystycznym jest zawsze hałas i zamieszanie. Do tego, tak jak w zoo, są miłośnicy karmienia zwierząt czym popadnie, robienia selfie w nawet najbardziej zakazanych miejscach, a czasem jakiś gówniarz strzeli z procy.

Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 11:40
0
Czy konie mnie słyszą?
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 11:19
0
Z tego co słyszałem od znajomych to obecnie jest całkowity zakaz odwiedzenia koni. Przyjeżdżają wycieczki z kraju i zagranicy i podobno turyści nie są wpuszczani ani do stajni ani nie mogą mieć żadnego kontaktu z końmi!! Żal mi też pracowników, którzy są teraz traktowani podmiotowo i pracują pod dużą presją zarządu i ministra.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 11:16
0

I co po dobrych pomysłach ja smród rozszedł sie po całym świecie a na jego neutralizację pójdą teraz miliony przez długie lata!!!!!!!


Kto za to zapłaci? Raczej nie pan minister i dyrektor od dobrej zmiany.
Avatar
buahaha / 22 kwietnia 2016 r. o 10:51
0

Haha niech jeszcze w Azotach puławskich otworzą dział turystyczny. Jak się nie zna na podstawowej działalności to trzeba uciekać w turystykę i inne bzdury.

Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 r. o 10:50
0
I co po dobrych pomysłach ja smród rozszedł sie po całym świecie a na jego neutralizację pójdą teraz miliony przez długie lata!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Starcia policji z demonstrantami w wielu miastach na Białorusi

Starcia policji z demonstrantami w wielu miastach na Białorusi

Starcia białoruskich służb specjalnych i demonstrantów na Białorusi. Do najbrutalniejszych zajść dochodzi w Mińsku i Brześciu. Ale nie tylko tam. Protesty w miastach i miasteczkach to nowe zjawisko. Do tej pory na ulice wychodzili tylko mieszkańcy stolicy.

Nowa dyrektor SPSK1: Musimy przyjmować więcej pacjentów

Nowa dyrektor SPSK1: Musimy przyjmować więcej pacjentów

Rozmowa z Beatą Gawelską, nową dyrektor szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie

Zuzanna Sklepowicz (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin): Chcę się dalej rozwijać

Zuzanna Sklepowicz (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin): Chcę się dalej rozwijać

ROZMOWA z Zuzanną Sklepowicz, koszykarką Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin

W kamasze z uśmiechem. Miesięczny żołd to 1095 zł
galeria

W kamasze z uśmiechem. Miesięczny żołd to 1095 zł

Sześćdziesięcioro młodych ludzi rozpoczęło wczoraj przygodę z Wojskiem Polskim. W 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się wcielenie ochotników do służby przygotowawczej. Na dobry początek wojsko nakarmiło i ubrało. Potem było trudniej.

64 krzaki dorodnych konopi na posesji w Niedrzwicy

64 krzaki dorodnych konopi na posesji w Niedrzwicy

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie podejrzewali, że dwaj mieszkańcy powiatu lubelskiego prowadzą nielegalną uprawę konopi.

Zbrodnia w Wierzchowiskach. Zabili, a zwłoki pocięli piłą

Zbrodnia w Wierzchowiskach. Zabili, a zwłoki pocięli piłą

Jest akt oskarżenia w sprawie brutalnej zbrodni w Wierzchowiskach Pierwszych niedaleko Janowa Lubelskiego. Emerytowany policjant i jego partnerka zabili swojego sąsiada i poćwiartowali jego zwłoki. Grozi im dożywocie.

Koronawirus w Lubelskiem. 1/3 zakażeń w jednym powiecie

Koronawirus w Lubelskiem. 1/3 zakażeń w jednym powiecie

Dziś w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli podległych wojewodzie służb. Mimo wciąż rosnącej liczby zakażeń, wciąż nie ma podstaw, by w naszym regionie ogłosić „żółte” lub „czerwone” powiaty.

Nie tylko Chatka Żaka. Brak chętnych do prowadzenia lokali dla studentów

Nie tylko Chatka Żaka. Brak chętnych do prowadzenia lokali dla studentów

UMCS nie może znaleźć przedsiębiorców, którzy otworzą kawiarnię w Chatce Żaka i lokale gastronomiczne na terenie Kampusu Zachodniego. Powód? Brak pewności, że od października studenci wrócą na uczelnię

Kotłownia znika, będzie Biedronka

Kotłownia znika, będzie Biedronka

W „pezetmocie” przy Prusa 9 trwa rewolucja. Znika kotłowania, a za kilka dni do historii przejdzie komin rodem z wczesnego PRL. Co stanie na tym miejscu?

Wcale nie Zamoy czy Staszic. Do jakich szkół średnich jest najwięcej chętnych

Wcale nie Zamoy czy Staszic. Do jakich szkół średnich jest najwięcej chętnych

W środę absolwenci szkół podstawowych dowiedzą się, czy dostali się do wymarzonych ogólniaków i techników. Na tych, którym noga się powinęła, czeka jeszcze blisko tysiąc wolnych miejsc.

Lubartów. Nie będzie referendum, ale broni nie składają

Lubartów. Nie będzie referendum, ale broni nie składają

Definitywnie zakończyła się sprawa rozpisania referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Lubartów. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę na decyzję odmowną komisarza wyborczego. Organizatorzy nie poddają się i zapowiadaj starania o kolejne referendum. Tym razem będą chcieli odwołać także burmistrz .

Centralny Plac Zabaw: Jazzpospolita i Alameda 5
14 sierpnia 2020, 20:30

Centralny Plac Zabaw: Jazzpospolita i Alameda 5

Przed nami kolejny weekend atrakcji na Centralnym Placu Zabaw. Odwiedzających w najbliższych dniach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) czekają m.in. koncerty zespołów Jazzpospolita i Alameda 5.

Biedronka zaskarży decyzję UOKiK. Chodzi o 115 mln zł kary

Biedronka zaskarży decyzję UOKiK. Chodzi o 115 mln zł kary

Właściciel sieci Biedronka odwoła się od 115-milionowej kary nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za rozbieżności między cenami na półkach a cenami w systemie kasowym. Spółka twierdzi, że różnice wynikały wyłącznie z nieumyślnych błędów pracowników

KAS walczy z hazardem. Przestępcy odpowiadają gazem łzawiącym

KAS walczy z hazardem. Przestępcy odpowiadają gazem łzawiącym

Pełne ręce roboty mieli w ostatnich dniach funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Zatrzymali aż 50 automatów do gier, a z nimi gotówkę na wypłaty wygranych i amfetaminę. Przestępcy nie pozostają dłużni – na śledczych czyhają zasadzki z miotaczami gazu.

Edach Budowlani przegrali sparing w Siedlcach

Edach Budowlani przegrali sparing w Siedlcach

Tydzień przed inauguracją nowego sezon Edach Budowlani Lublin rozegrali mecz kontrolny z Awentą Pogonią Siedlce. Już w weekend obie drużyny spotkają się ponownie, tym razem w walce o ligowe punkty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!