Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 października 2020 r.
17:10

To nie jest koniec rolniczych blokad dróg. W Międzyrzecu Podlaskim będą protestować całodobowo

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
69 4 A A

– Rząd, zamiast myśleć jak wyjść z sytuacji po Covid–19, wbija kolejny nóż w plecy rolników – denerwuje się Marek Sulima, radny powiatu bialskiego i producent drobiu. W środę razem z innymi rolnikami w ramach protestu blokował krajową „dwójką” koło Międzyrzeca Podlaskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Paraliż drogowy dotknął ponad 200 miejsc w Polsce, w tym przynajmniej kilkanaście na Lubelszczyźnie. Powód? To sprzeciw wobec procedowanej nowelizacji ustawy chroniącej zwierzęta. Obejmuje ona m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ogranicza ubój rytualny.

– Walczymy o cofnięcie tej ustawy w całości. Poprawki Senatu nic nie załatwiają. Cel to podzielenie rolników – uważa Adam Olszewski ze wsi Zasiadki. Tzw. piątka dla zwierząt ma teraz wrócić pod obrady Sejmu, choć w zmienionej przez Senat treści. Senatorowie chcą m.in. dłuższych terminów na wejście ustawy w życie.

Ale rolnicy domagają się całkowitego odrzucenia tej ustawy. – Będziemy protestować do skutku – zapowiadają. Chociaż ci z powiatu bialskiego swój protest w rejonie hotelu Chrobry na razie zgłosili na 6 dni. – W dzień i w nocy tu będziemy. Damy radę – przekonuje Piotr Zaniewicz, rolnik z Rogoźnicy (gmina Międzyrzec Podlaski). 

Akurat rolnicy z powiatu bialskiego nie pierwszy raz wyszli na drogi. W ten sposób walczyli już gdy ich gospodarstwa dotknął m.in. afrykański pomór świń. – Oszukano nas już wcześniej, chociaż głosowaliśmy na PiS. Na wioskach większość gospodarstw hodowała świnie. To była zdrowa żywność przecież. A teraz może zostało po jednym gospodarstwie z trzodą. To samo chcą teraz z bydłem zrobić – uważa Zaniewicz. – Czy oni dążą do tego, żeby na wsiach zostały tylko domki letniskowe – dziwi się rolnik z Rogoźnicy.

Ale jego zdaniem, skutki „piątki dla zwierząt” odczują nie tylko ludzie na wsiach.– Cena za bydło spadła o 20 proc. A w sklepach wszystko drożeje, to chyba widać. Kto na tym zarabia? Pośrednik – tłumaczy rolnik z Rogoźnicy.  W jego ocenie, reakcja jest łańcuchowa i w końcu wszyscy odczują kryzys rolnictwa.

Protestujący przekonują, że nie chcą od rządu odszkodowań. – Dajcie nam tylko normalnie pracować i godziwie żyć, utrzymując rodziny – podkreśla pan Szczepan. – Jak wprowadzą zakaz uboju rytualnego, to położą nas na łopatki – dodaje.

To rolnik, który kilka tygodni temu pod biurem posła Riada Haidara w Międzyrzecu Podlaskim krzyczał „Zdrajca, do Syrii”.– Nie żałuję tego – komentuje teraz pan Szczepan.

Przypomnijmy, że poseł KO odnosząc się do tego, stwierdził, że te „ksenofobiczne  i rasistowskie hasła nie mieszczą się w żadnym kanonie cywilizowanej dyskusji”.

Tymczasem, rolnicy przekonują, że nie mają wyjścia. – Daliśmy radę przez wieki. Teraz pewnie też sobie poradzimy. Ale co z naszymi dziećmi i z naszą Polską. Ci ludzie muszą się opamiętać. Ta usta musi zejść z obrad. Należy ją odłożyć na lepsze czasy – uważa Marek Sulima i apeluje do samorządowców z powiatu bialskiego.– Niech wójtowie zwołują sesje rady i w formie stanowisk wyrażają sprzeciw wobec tej ustawy.

Na blokadzie drogi krajowej w Międzyrzecu Podlaskim w związku z ograniczeniami spowodowanymi Covid–19 mogło brać udział tylko 25 rolników. Nad organizacją ruchu czuwała policja, która wyznaczyła objazdy przez miasto. – Jak strajkują, to niech jadą do Warszawy, pod Sejm. Bo tutaj nic nie wskórają – uważa jeden z kierowców, który musiał czekać na przejazd w związku z blokadą.

Rolnicy oczekują spotkania z premierem. – Składamy ofertę panu premierowi. Dajemy czas do piątku włącznie na wyznaczenie terminu spotkania – zaznacza Michał Kołodziejczak, szef Agrounii, który od kilku tygodni skrzykuje rolników na kolejne protesty. Jeżeli premier nie odpowie, to rolnicy mają zaostrzyć protesty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium