W ciągu roku pomagają 1200 ofiarom przestępstw. Lubelskie Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej otworzyło filię w Białej Podlaskiej. W innych miastach regionu można liczyć na wsparcie prawników i psychologów ze stowarzyszenia POSTIS. Też gratis.
Najczęściej chodzi o przemoc w rodzinie. Osoby pokrzywdzone mogą tu liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną lub socjalną. Analizując skalę przestępczości w powiecie bialskim oraz świadczoną tu pomoc w tym zakresie, uznaliśmy, że brakuje punktu z kompleksową ofertą wsparcia - mówi prezes Bona Fides Iwona Przewor i wylicza, że placówka dostała już 20 wniosków o pomoc a działa od miesiąca.
- Niektórzy mają poczucie pokrzywdzenia nawet wtedy, gdy ZUS nie przyznaje komuś renty. Wtedy staramy się wyjaśniać, czym właściwie jest pokrzywdzenie - dodaje pani prezes, która tłumaczy, że celem ich działalności jest niwelowanie skutków przestępstwa, jakiego dana osoba doświadczyła.
- Mniej więcej po roku działalności w Białej Podlaskiej, będziemy w stanie zdecydować czy rozbudujemy i rozwiniemy tu swoją obecności - zapowiada Przewor. Podobne filie działają w Parczewie, Włodawie czy Zamościu.
- Siec pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem to koncepcja, która dopiero się rozwija w naszym województwie - mówi Aleksandra Warmińska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. - Pracujemy na stworzeniem pewnych standardów świadczonej pomocy. Bo potrzeba jest ogromna.
Na stworzenie centrów pomocy interdyscyplinarnej Bona Fides dostało dotację z Ministerstwa Sprawiedliwości - 800 tys. zł.
Gratis POSTIS
Na wsparcie prawnika i psychologa mogą też liczyć poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, przestępstwach z użyciem przemocy, nadużyć seksualnych, molestowania, czy rozboju. - Nie ograniczamy się jednak wyłącznie do przestępstw kryminalnych - zapewnia Barbara Bojko-Kulpa, prezes stowarzyszenia POSTIS. - Na naszą pomoc mogą liczyć również ofiary oszustw, czy konsumenci, którzy nie wiedzą, jak dochodzić swoich praw. Nasze wsparcie ma charakter interwencyjny. Jeśli coś się stało, wskażemy kroki, jakie należy podjąć w danej sprawie. Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Ma potrwać rok.
* W Lublinie z porad można skorzystać w Centrum Wolontariatu przy ul. Głębokiej 17 ( ostatni wtorek miesiąca), parafii pw. Św. Rodziny przy ul. Jana Pawła II (ostatni czwartek miesiąca) oraz w gmachu Sądu Okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu 43 (pierwszy czwartek miesiąca). * Prawnicy i psychologowie dyżurują także w Radzyniu Podlaskim, Zamościu, Biłgoraju, Świdniku i Puławach.
* Aby skorzystać z pomocy: zadzwoń (tel. 502 695 394, w godz. 10.00-14.00) lub napisz (pomoc.postis@onet.pl).
(jsz)