Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

25 czerwca 2010 r.
18:43
Edytuj ten wpis

Radzyń Podlaski to nie tylko pałac. Zobacz co warto zwiedzić

Na co dzień uczy wychowania fizycznego. W wolnym czasie jest zapalonym turystą, zakręconym na punkcie Radzynia Podlaskiego. Zna tu każdy zaułek, a z młodymi ludźmi odkrywa kolejne magiczne miejsca. W naszym przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” Robert Mazurek zaprasza na spacer po Radzyniu, jakiego nie znacie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Skąd taka pasja? – Opiekuję się Szkolnym Kołem Krajoznawczo-Turystycznym PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim, gdzie jestem nauczycielem wychowania fizycznego – rzeczowo wyjaśnia Robert Mazurek. Radzyń odkrywa dla siebie i pokazuje go młodym ludziom. – Najlepiej z zaskoczenia. Prowadzę zajęcia i pytam: Kto wie, gdzie jest sakralny słup? Otwierają oczy szeroko. Przecież przechodzicie koło niego codziennie.

Oranżeria w Radzyniu

Chodzi o 3,5-metrowy słup, nakryty stożkowym dachem i zwieńczony krzyżem. Najprawdopodobniej postawiono go w związku z epidemiami cholery, który nawiedziły ziemię radzyńską w XIX wieku.
Kiedy zmarł Jan Paweł II gromadzili się w tym miejscu mieszkańcy Radzynia Podlaskiego. Z tej okazji radzyński słup sakralny wzbogacony został o wizerunek polskiego papieża. A coraz więcej ludzi wierzy, że to miejsce wyjątkowe, które chroni mieszkańców od zła i nieszczęść.

Kiedy ma wszystkiego dość, idzie do oranżerii. – Została wzniesiona około 1756 roku, zaprojektował ją Jakub Fontana. Stanowi przykład architektury rokokowej. Zdobią ją rzeźby dłuta Jana Chryzostoma Redlera. Znajdziecie ją we wschodniej części radzyńskiego parku – mówi Robert Mazurek.

Piękny park w Radzyniu Podl.

O niezwykłej budowli piszą ogólnopolskie przewodniki, ktore zaliczają ją do najpiękniejszych oranżerii w Europie.

– Mogę tam siedzieć godzinami. Może dlatego że to miejsce jest bardzo nasłonecznione, daje tyle spokoju i odprężenia. Lubię wpatrywać się we wspaniałą rzeźbę zdobiącą fronton budynku. Przedstawia rydwan Apollina zaprzężony w trzy przepyszne rumaki. Uznawana jest za najlepszą rzeźbę rokokową w Polsce – dodaje pasjonat Radzynia.

Po obejrzeniu oranżerii warto nacieszyć się parkiem o barokowym charakterze. Park również zaprojektował Fontana, a założył go niemiecki ogrodnik Dawid Knackfus. W parku znajdują się pomniki przyrody: modrzew polski i europejski.

Kamień

Z oranżerią związana jest także romantyczna legenda. – Najpierw należy zobaczyć kamień leżący w parku. Widać na nim odcisk kopyta – zaczyna opowieść nasz przewodnik.

Cała legenda związana jest Urszulą Potocką, córką Eustachego Potockiego, która według woli rodziców miała poślubić wojewodę Czerkawskiego, Sanguszkę. Ona jednak kochała Stanisława Paszkowskiego, syna właściciela okolicznej wioski Paszk.

– Ale rodzice postawili na swoim. Podczas wesela panna młoda wymknęła się z przyjęcia i usiadła na ławce, stojącej przed pałacową oranżerią. Tam czekał Stanisław Paszkowski. Wyznali sobie miłość i… pożegnali się na zawsze. Urszula z miłości i tęsknoty umarła kilka lat później.
Pamiątką spotkania jest ślad kopyta odbity w kamieniu.

Kościół

W Radzyniu Podlaskim trzeba też koniecznie zobaczyć renesansowy kościół parafialny z 1641 roku ufundowany przez Stanisława Mniszcha i jego żonę Zofię z Działyńskich. – Najprawdopodobniej projektantem i budowniczym radzyńskiej świątyni był Jan Wolf. Ołtarz główny świątyni datowany jest na początek XVIII wieku. Znajduje się w nim obraz "Św. Trójcy” i zamiennie "Ukrzyżowanie” pędzla Józefa Buchbindera, znanego i cenionego w świecie malarza dzieł religijnych z końca XIX wieku. To mój ulubiony obraz – opowiada Mazurek.

Pojedynek

To właśnie w tym kościele 25 września 1817 odbył się cichy ślub księżnej Anny Sapieżanki z księciem Adamem Czartoryskim. Zanim do ślubu doszło, książę pojedynkował się o swoją przyszłą żonę. Anna poznała Adama w Wilnie w 1816 roku. Kiedy ogłoszono zaręczyny, wybuchł skandal. Generał Ludwik Pac wyzwał Czartoryskiego na pojedynek. Czartoryski został lekko ranny, ale oświadczyn nie wycofał. Wtedy Pac zarzucił konkurentowi, że obiecał zerwać mariaż. Wzburzony Czartoryski wyzwał Paca na kolejny pojedynek. Dalej akcja potoczyła się w błyskawicznym tempie. Do akcji wkroczył car Aleksander, który zakazał pojedynku. Rywale postanowili załatwić sprawę poza granicami Królestwa. W międzyczasie doszło do aresztowania Paca. Pojedynek najprawdopodobniej odbył się w marcu 1817 roku, rywal wycofał swoje pretensje.

Pałac w Radzyniu Podlaskim

Turyści odwiedzający Radzyń obowiązkowo oglądają wspaniały pałac, w czasach Augusta III zaliczany do największych rezydencji w Polsce. To kolejne dzieło Jakuba Fontany. Wnętrza pałacu uległy spaleniu w 1944 roku, po wojnie pałac odbudowano. Na szczęście, zachowały się bogate dekoracje rzeźbiarskie na zewnątrz.

– Można zobaczyć Herkulesa walczącego ze smokiem, Herkulesa pokonującego Cerbera, Tezeusza powalającego Minotaura – wylicza Mazurek.

Radzyń najpierw nazywał się Kozirynek. Czy to żydowskie echa? Nie wiadomo. Wiadomo że w XIX wieku Radzyń Podlaski słynął z nauczania Tory. Stało się tak dzięki rabinowi Jakubowi Leinerowi. Jego syn Gerschom Henoch Leiner zasłynął z tego, że wynalazł niebieski barwnik do zdobienia frędzli rytualnych szat. Świątobliwy rabin produkował ów barwnik z krwi pewnego ślimaka, żyjącego na brzegach Morza Śródziemnego we Włoszech.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium