Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 grudnia 2015 r.
19:42

Rosyjskie ikony w Białej Podlaskiej? Historycy piszą do prezydenta

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 58 A A
Miasto planuje stworzyć przy Muzeum Południowego sale wystawiennicze do prezentacji ikon. Polscy historycy mają wątpliwości (fot. Archiwum)
Miasto planuje stworzyć przy Muzeum Południowego sale wystawiennicze do prezentacji ikon. Polscy historycy mają wątpliwości (fot. Archiwum)

Planowane otwarcie muzeum ikon w Białej Podlaskiej budzi zaniepokojenie polskich historyków. Przygotowali w tej sprawie list otwarty do władz miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej posiada największą w Polsce kolekcję ikon – ponad 1600 obiektów. Najstarsze datowane są na XVII w. Większość z nich pochodzi z konfiskat celnych. Jednak z uwagi na brak powierzchni wystawienniczej, na stałej wystawie placówka prezentuje tylko ok. 250 ikon. To się ma zmienić.

Od kilku miesięcy trwa modernizacja oficyny zachodniej w Parku Radzwiłłowskim. Kiedyś były tu magazyny Bialskiego Centrum Kultury, a już niedługo mają tu powstać cztery nowoczesne sale wystawiennicze, właśnie do prezentacji ikon.

Wątpliwości mają jednak historycy, m.in. profesor Jan Żaryn z warszawskiego UKSW czy dr Andrzej Szabaciuk z lubelskiego KUL. „Pragniemy przypomnieć, że ikona rosyjska w zbiorach muzealnych pochodzi głównie z przemytu granicznego i znalazła się w Białej Podlaskiej w rezultacie skutecznych działań operacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej (…), a przy tym nie jest w żaden sposób organicznie związana z przeszłością historyczną regionu. Pochodzi ona „z zewnątrz” i przez to powinna być traktowana jako interesująca wizytówka kultury rosyjskiej, a nie polskiej w Białej Podlaskiej!” – tak do władz miasta pisze grupa kilkunastu polskich historyków.

Ich zdaniem otwarcie ekspozycji może wprowadzić „dysonans poznawczy”. „(…) zwłaszcza w przypadku podtrzymania pomysłu prezentacji ikony rosyjskiej z unicką na jednej ekspozycji. Byłoby to niedopuszczalne zrównanie kata z ofiarą, a przy tym fałszywe ukazanie stosunków Kościoła Katolickiego z Cerkwią Prawosławną w guberni siedleckiej w Królestwie Polskim, zwłaszcza w okresie brutalnego gwałcenia uczuć religijnych naszych przodków-unitów po zlikwidowaniu przez carat Unii Brzeskiej po 1875 roku”.

Autorzy apelują do prezydenta o ponowne przeanalizowanie tego pomysłu. Bo otwarcie takiej ekspozycji to właśnie pomysł prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). – Pismo oficjalnie nie dotarło do Urzędu Miasta. Odniesiemy się do niego, gdy oficjalnie zostanie wystosowane do prezydenta oraz po jego głębokiej analizie – powiedział nam w poniedziałek rzecznik prezydenta Michał Trantau.

– Nie jest to atak ani na Cerkiew Prawosławną, ani na władze Białej Podlaskiej. Chodzi nam o pewne priorytety – zaznacza dr Andrzej Szabaciuk, historyk i politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pochodzi z Międzyrzeca Podlaskiego. – Muzeum Południowego Podlasia w pierwszej kolejności powinno eksponować elementy związane z miejscowym dziedzictwem. Na przykład historię Unitów Podlaskich, którzy masowo i heroicznie walczyli tu o zachowanie wiary, nie dając się polityce wyznaniowej władz carskich – dodaje Szabaciuk, który sam ma unickie korzenie.

Z ideą zgadzają się miejscowi regionaliści. – Priorytetem naszego muzeum powinno być Południowe Podlasie. Tymczasem wystawy regionalne pojawiają się od czasu do czasu. Muzeum jest bardziej galerią sztuki – uważa dr Szczepan Kalinowski, regionalista z Białej Podlaskiej. – Pewne proporcje powinny zostać zachowane. Tymczasem inwestuje się w ekspozycję ikony rosyjskiej, która jest nam kulturowo obca – dodaje Kalinowski.

Przypomnijmy, że na modernizację oficyny zachodniej miasto zabezpieczyło ponad 350 tys. zł.

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 16:35
0

Rosyjskie ikony z przemytu pełnią już rolę wizytówki kulturalnej regionu. Zgadniesz gdzie, koteczku?

Może wystarczy? :D

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 14:32
0
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej podobno przewodniczy wielki artysta Stanisław Baj pochodzący z Dołhobród?
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej pod... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 19:06
0
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowiek kochający tę ziemię, jej historię a nie jakiś wykorzeniony cudak, z kompleksami. Pani Nikolska może powinna być dyr. Muzeum np. Narodowego ale nie "zapyziałego"Muzeum Płd. Podlasia poniżej jej ambicji.
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowie... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:57
0

Wygląda na to, że odbiorców rajcuje sam obraz, historyczne tło nikogo nie wzrusza. Czyli: nie znamy własnej historii i nic nas ona nie obchodzi. Wszystko to ma ogromny wpływ na budowanie wizerunku, rozwój kraju - także kulturalny, poszerzanie horyzontów i budowę własnej tożsamości. Więc można ludziom pokazać jelenie na rykowisku i piękną kobietę niekompletnie ubraną, by zyskać poklask tłumów?

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:35
0
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej Szabaciuk, w źródłowej pracy opartej na materiałach rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Osobom słabo rozeznanym w temacie polecam książkę Rosyjski Ulster. kwestia chełmska w polityce władz carskich w latach 1863-1915.
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:35
0
"Pierwsze zasadnicze pytanie dla Panów historyków.Czy zapoznali się ze scenariuszem wystawy przed spreparowaniem swojego listu do prezydenta miasta. Jeśli tak, to kiedy i gdzie??? " A powiedz mi GDZIE jest opublikowany ten scenariusz? Wszystko dzieje sie w wielkiej tajemnicy, nikt do końca nie wie jak ta ekspozycja ma ostatecznie wyglądać. Podobno 11 stycznia w Galerii Podlaskiej ma być jakieś spotkanie Prezydenta z miejscowymi historykami, może wtedy coś będzie wiadomo. wnętrza na tę ekspozycję, w oficynie zach. sa już podobno wyremontowane ale nikt ich nie widział, zamknięte, więc nie wiadomo jak prace są zaawansowane. Nikolska nie pozwala nikomu zobaczyć. Podobno już wszystko gotowe pod rosyjską ikonę.
"Pierwsze zasadnicze pytanie dla Panów historyków.Czy zapoznali się ze scenariuszem wystawy przed spreparowaniem swojego listu do prezydenta miasta. Jeśli tak, to kiedy i gdzie??? " A powiedz mi GDZIE jest opublikowany ten scenariusz? Wszystko dzieje sie w wielkiej tajemnicy, nikt do końca nie wie jak ta ekspozycja ma ostatecznie wyglądać. Podobno 11 stycznia w Galerii Podlaskiej ma być jakieś spotkanie Prezydenta z miejscowymi historykami, może wtedy coś będzie wiadomo. wnętrza na tę ekspozycję, w oficynie zach. sa już podobno wy... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:27
0
Większość Unitów Podlaskich przed zesłaniem na Wschód więziona była w zamku Radziwiłłów. W sumie kilkaset osób, z których spora część nigdy nie powróciła do domu. Kilka osób zmarło w więzieniu od chłosty wymierzonej przez kozaków na miejscach aresztowań. W więzieniu przetrzymywano m.in. najbardziej gorliwych uczestników zajść w Pratulinie i Drelowie. Jakim ahistoryzmem trzeba się kierować, by w miejscy uświęconym krwią męczeńską Unitów Podlaskich organizować stałą wystawę moskiewskiej ikony prawosławnej? Wyobrażacie sobie państwo wystawę poświęconą kulturze rosyjskiej w Cytadeli Warszawskiej, ewentualnie wystawę poświęconą Hoch Deutsche Kultur w Piwnicach Pawiaka. Moim zdaniem to trochę nie na miejscu - abstrahując od walorów sakralnych i estetycznych ikon, wystawa ta powinna być usytuowana zupełnie w innym miejscu.
Większość Unitów Podlaskich przed zesłaniem na Wschód więziona była w zamku Radziwiłłów. W sumie kilkaset osób, z których spora część nigdy nie powróciła do domu. Kilka osób zmarło w więzieniu od chłosty wymierzonej przez kozaków na miejscach aresztowań. W więzieniu przetrzymywano m.in. najbardziej gorliwych uczestników zajść w Pratulinie i Drelowie. Jakim ahistoryzmem trzeba się kierować, by w miejscy uświęconym krwią męczeńską Unitów Podlaskich organizować stałą wystawę moskiewskiej ikony prawosławnej? Wyobrażacie sobie państwo wystawę poś... rozwiń
Avatar
Małpa bez brzytwy / 28 grudnia 2015 o 15:10
0

Pierwsze zasadnicze pytanie trzeba skierować DO Panów historyków.

Jeśli trzonem wystawy mają być rosyjski ikony z przemytu, to co chcesz wiedzieć więcej?

Avatar
z Białej P. / 28 grudnia 2015 o 14:57
0

Ludność okolic Białej nie ma nic wspólnego z Ukraińcami. Jeśli już to należy szukać analogii z kulturą Poleszuków zamieszkujących  terytorium przedwojennego województwa poleskiego! A Poleszucy to bardziej Białorusini niż Ukraińcy (nie wspominając o tym, że przed wojną w przytłaczającej większości nie mieli świadomości narodowej)

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 14:48
0

Nikolska wciska ciemnotę! Instytucja którą kieruje nazywa się Muzeum Południowego Podlasia a nie Muzeum Narodowe. A więc niech zajmuje się dokumentacją i udostępnianiem historii regionalnej a nie wszelakiej! Zamiast kupowania jakichś Wieruszów-Kowalskich niech zajmie się zakupem np. dzieł Bazylego Albiczuka, których pełno po prywatnych kolekcjonerach. Niech najpierw zrobi stałą ekspozycję o Radziwiłłach, niech pokaże skarby archeologiczne wykopane z naszej ziemi a których pełno w piwnicach Muzeum. Stefaniuk dał się nabrać na piękne słówka "elokwentnej" Nikolskiej, wpatrzony w nią jak w obraz! Panie Stefaniuk! nie idź tą drogą!

Bazyli Albiczuk na Wasylówce w Dąbrowicy Małej został określony jako malarz ukraiński...

Bazyli Albiczuk na Wasylówce w Dąbrowicy Małej został określony jako malarz ukraiński...

rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 16:35
0

Rosyjskie ikony z przemytu pełnią już rolę wizytówki kulturalnej regionu. Zgadniesz gdzie, koteczku?

Może wystarczy? :D

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 14:32
0
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej podobno przewodniczy wielki artysta Stanisław Baj pochodzący z Dołhobród?
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej pod... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 19:06
0
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowiek kochający tę ziemię, jej historię a nie jakiś wykorzeniony cudak, z kompleksami. Pani Nikolska może powinna być dyr. Muzeum np. Narodowego ale nie "zapyziałego"Muzeum Płd. Podlasia poniżej jej ambicji.
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowie... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:57
0

Wygląda na to, że odbiorców rajcuje sam obraz, historyczne tło nikogo nie wzrusza. Czyli: nie znamy własnej historii i nic nas ona nie obchodzi. Wszystko to ma ogromny wpływ na budowanie wizerunku, rozwój kraju - także kulturalny, poszerzanie horyzontów i budowę własnej tożsamości. Więc można ludziom pokazać jelenie na rykowisku i piękną kobietę niekompletnie ubraną, by zyskać poklask tłumów?

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:35
0
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej Szabaciuk, w źródłowej pracy opartej na materiałach rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Osobom słabo rozeznanym w temacie polecam książkę Rosyjski Ulster. kwestia chełmska w polityce władz carskich w latach 1863-1915.
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:35
0
"Pierwsze zasadnicze pytanie dla Panów historyków.Czy zapoznali się ze scenariuszem wystawy przed spreparowaniem swojego listu do prezydenta miasta. Jeśli tak, to kiedy i gdzie??? " A powiedz mi GDZIE jest opublikowany ten scenariusz? Wszystko dzieje sie w wielkiej tajemnicy, nikt do końca nie wie jak ta ekspozycja ma ostatecznie wyglądać. Podobno 11 stycznia w Galerii Podlaskiej ma być jakieś spotkanie Prezydenta z miejscowymi historykami, może wtedy coś będzie wiadomo. wnętrza na tę ekspozycję, w oficynie zach. sa już podobno wyremontowane ale nikt ich nie widział, zamknięte, więc nie wiadomo jak prace są zaawansowane. Nikolska nie pozwala nikomu zobaczyć. Podobno już wszystko gotowe pod rosyjską ikonę.
"Pierwsze zasadnicze pytanie dla Panów historyków.Czy zapoznali się ze scenariuszem wystawy przed spreparowaniem swojego listu do prezydenta miasta. Jeśli tak, to kiedy i gdzie??? " A powiedz mi GDZIE jest opublikowany ten scenariusz? Wszystko dzieje sie w wielkiej tajemnicy, nikt do końca nie wie jak ta ekspozycja ma ostatecznie wyglądać. Podobno 11 stycznia w Galerii Podlaskiej ma być jakieś spotkanie Prezydenta z miejscowymi historykami, może wtedy coś będzie wiadomo. wnętrza na tę ekspozycję, w oficynie zach. sa już podobno wy... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:27
0
Większość Unitów Podlaskich przed zesłaniem na Wschód więziona była w zamku Radziwiłłów. W sumie kilkaset osób, z których spora część nigdy nie powróciła do domu. Kilka osób zmarło w więzieniu od chłosty wymierzonej przez kozaków na miejscach aresztowań. W więzieniu przetrzymywano m.in. najbardziej gorliwych uczestników zajść w Pratulinie i Drelowie. Jakim ahistoryzmem trzeba się kierować, by w miejscy uświęconym krwią męczeńską Unitów Podlaskich organizować stałą wystawę moskiewskiej ikony prawosławnej? Wyobrażacie sobie państwo wystawę poświęconą kulturze rosyjskiej w Cytadeli Warszawskiej, ewentualnie wystawę poświęconą Hoch Deutsche Kultur w Piwnicach Pawiaka. Moim zdaniem to trochę nie na miejscu - abstrahując od walorów sakralnych i estetycznych ikon, wystawa ta powinna być usytuowana zupełnie w innym miejscu.
Większość Unitów Podlaskich przed zesłaniem na Wschód więziona była w zamku Radziwiłłów. W sumie kilkaset osób, z których spora część nigdy nie powróciła do domu. Kilka osób zmarło w więzieniu od chłosty wymierzonej przez kozaków na miejscach aresztowań. W więzieniu przetrzymywano m.in. najbardziej gorliwych uczestników zajść w Pratulinie i Drelowie. Jakim ahistoryzmem trzeba się kierować, by w miejscy uświęconym krwią męczeńską Unitów Podlaskich organizować stałą wystawę moskiewskiej ikony prawosławnej? Wyobrażacie sobie państwo wystawę poś... rozwiń
Avatar
Małpa bez brzytwy / 28 grudnia 2015 o 15:10
0

Pierwsze zasadnicze pytanie trzeba skierować DO Panów historyków.

Jeśli trzonem wystawy mają być rosyjski ikony z przemytu, to co chcesz wiedzieć więcej?

Avatar
z Białej P. / 28 grudnia 2015 o 14:57
0

Ludność okolic Białej nie ma nic wspólnego z Ukraińcami. Jeśli już to należy szukać analogii z kulturą Poleszuków zamieszkujących  terytorium przedwojennego województwa poleskiego! A Poleszucy to bardziej Białorusini niż Ukraińcy (nie wspominając o tym, że przed wojną w przytłaczającej większości nie mieli świadomości narodowej)

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 14:48
0

Nikolska wciska ciemnotę! Instytucja którą kieruje nazywa się Muzeum Południowego Podlasia a nie Muzeum Narodowe. A więc niech zajmuje się dokumentacją i udostępnianiem historii regionalnej a nie wszelakiej! Zamiast kupowania jakichś Wieruszów-Kowalskich niech zajmie się zakupem np. dzieł Bazylego Albiczuka, których pełno po prywatnych kolekcjonerach. Niech najpierw zrobi stałą ekspozycję o Radziwiłłach, niech pokaże skarby archeologiczne wykopane z naszej ziemi a których pełno w piwnicach Muzeum. Stefaniuk dał się nabrać na piękne słówka "elokwentnej" Nikolskiej, wpatrzony w nią jak w obraz! Panie Stefaniuk! nie idź tą drogą!

Bazyli Albiczuk na Wasylówce w Dąbrowicy Małej został określony jako malarz ukraiński...

Bazyli Albiczuk na Wasylówce w Dąbrowicy Małej został określony jako malarz ukraiński...

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny finał wycinki drzew. 19-latek nie żyje

Tragiczny finał wycinki drzew. 19-latek nie żyje 4 1

Tragiczny wypadek podczas wycinki drzew. Zginął 19-latek.

Wybory 2018. Beata Szydło w czwartek na pl. Litewskim Lublinie

Wybory 2018. Beata Szydło w czwartek na pl. Litewskim Lublinie 0 2

Do Lublina przyjedzie wicepremier Beata Szydło

Rolnik włożył rękę w maszynę. Trafił do szpitala

Rolnik włożył rękę w maszynę. Trafił do szpitala 0 0

Mężczyzna włożył rękę do maszyny wykopującej ziemniaki. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Puchar Polski: Polesie Kock kontra Wisła Puławy, półfinały w Zamościu

Puchar Polski: Polesie Kock kontra Wisła Puławy, półfinały w Zamościu 4 0

W środę odbędą się jeszcze trzy mecze Pucharu Polski. W okręgu lubelskim w ramach trzeciej rundy Polesie Kock zmierzy się z Wisłą Puławy (godz. 16). A w Zamościu do rozegrania są już półfinały

Koncert Deep i Zbyszek Kowalczyk w Graffiti
29 września 2018, 19:00

Koncert Deep i Zbyszek Kowalczyk w Graffiti 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 29 września o godz. 19 w Klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią Deep i Zbyszek Kowalczyk. - To będzie rockowo-bluesowa eksplozja! - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Prezydent Zamościa i zastępca prezydenta Lublina złamali prawo wyborcze?

Prezydent Zamościa i zastępca prezydenta Lublina złamali prawo wyborcze? 1 3

O możliwym złamaniu przepisów przez prezydenta Zamościa i zastępcę prezydenta Lublina alarmuje komisarzy wyborczych Fundacja Wolności. Podejrzewa podwójne finansowanie kampanii

Urodziła córkę, zawinęła w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut

Urodziła córkę, zawinęła w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut 58 6

Po porodzie zawinęła córkę w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut. Weronika B. – studentka z Lublina – miała w środę stanąć przed sądem. Jest oskarżona o zabójstwo.

Tragiczny wypadek. Ciągnik zgniótł 68-latka
galeria

Tragiczny wypadek. Ciągnik zgniótł 68-latka 1 7

W miejscowości Kaczórki doszło do tragicznego wypadku. Ciągnik zgniótł 68-latka

Motor gra w środę z Granitem Bychawa w Pucharze Polski i szuka nowego trenera

Motor gra w środę z Granitem Bychawa w Pucharze Polski i szuka nowego trenera 8 4

W poniedziałek trzęsienie ziemi, a w środę trzeba grać kolejny mecz. W ramach trzeciej rundy Pucharu Polski LZPN Motor zmierzy się na wyjeździe z Granitem Bychawa. Początek spotkania zaplanowano na godz. 16.15

Prezydent Duda w USA. Zaproponował stworzenie Fort Trump
film

Prezydent Duda w USA. Zaproponował stworzenie Fort Trump 1 8

Waszyngton, USA. - Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym, aby udało nas się wspólnie utworzyć stałą bazę amerykańską w Polsce, którą nazwiemy „Fort Trump” - żartował Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA. - Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych oddziałów amerykańskich. Jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w interesie Polski, jak i Stanów Zjednoczonych – dodał prezydent Polski.

Chuda zima lotniska Lublin. Loty na tej trasie są popularne, ale rejsów już nie będzie

Chuda zima lotniska Lublin. Loty na tej trasie są popularne, ale rejsów już nie będzie 4 19

Wizz Air zawiesza kolejną trasę z lubelskiego lotniska. Od listopada nie będzie już latać do Sztokholmu Skavsta. W tym roku z rozkładu portu w Świdniku zniknęły już połączenia do Liverpoolu, Doncaster Sheffield, Tel Awiwu. Zimą nie polecimy też do Kijowa i Mediolanu, a wiosną do Londynu Stansted.

Znika popularna sieć sklepów w Lublinie. Jaka marka ją zastąpi?

Znika popularna sieć sklepów w Lublinie. Jaka marka ją zastąpi? 12 12

Trwa zmiana marki w popularnych Aldikach. Już wkrótce wszystkie zastąpią Stokrotki.

Eddie/Hai na Trzecim Księżycu w Kazimierzu
22 września 2018, 20:00

Eddie/Hai na Trzecim Księżycu w Kazimierzu 2 0

Co Gdzie Kiedy. Restauracja Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym zaprasza na koncert lubelskiego duetu Eddie/Hai. Artyści wystąpią w sobotę, 22 września o godz. 20.

Radna PO pozwie do sądu Sylwestra Tułajewa za hasło wyborcze?

Radna PO pozwie do sądu Sylwestra Tułajewa za hasło wyborcze? 39 15

"Łączy nas Lublin" – pod takim szyldem o fotel prezydenta miasta walczy poseł PiS Sylwester Tułajew. – To moje hasło – przekonuje tymczasem radna wojewódzka PO Celina Stasiak, która zastanawia się nad skierowaniem sprawy do sądu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r. 0 1

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!