Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 grudnia 2015 r.
19:42

Rosyjskie ikony w Białej Podlaskiej? Historycy piszą do prezydenta

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 58 A A
Miasto planuje stworzyć przy Muzeum Południowego sale wystawiennicze do prezentacji ikon. Polscy historycy mają wątpliwości (fot. Archiwum)
Miasto planuje stworzyć przy Muzeum Południowego sale wystawiennicze do prezentacji ikon. Polscy historycy mają wątpliwości (fot. Archiwum)

Planowane otwarcie muzeum ikon w Białej Podlaskiej budzi zaniepokojenie polskich historyków. Przygotowali w tej sprawie list otwarty do władz miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej posiada największą w Polsce kolekcję ikon – ponad 1600 obiektów. Najstarsze datowane są na XVII w. Większość z nich pochodzi z konfiskat celnych. Jednak z uwagi na brak powierzchni wystawienniczej, na stałej wystawie placówka prezentuje tylko ok. 250 ikon. To się ma zmienić.

Od kilku miesięcy trwa modernizacja oficyny zachodniej w Parku Radzwiłłowskim. Kiedyś były tu magazyny Bialskiego Centrum Kultury, a już niedługo mają tu powstać cztery nowoczesne sale wystawiennicze, właśnie do prezentacji ikon.

Wątpliwości mają jednak historycy, m.in. profesor Jan Żaryn z warszawskiego UKSW czy dr Andrzej Szabaciuk z lubelskiego KUL. „Pragniemy przypomnieć, że ikona rosyjska w zbiorach muzealnych pochodzi głównie z przemytu granicznego i znalazła się w Białej Podlaskiej w rezultacie skutecznych działań operacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej (…), a przy tym nie jest w żaden sposób organicznie związana z przeszłością historyczną regionu. Pochodzi ona „z zewnątrz” i przez to powinna być traktowana jako interesująca wizytówka kultury rosyjskiej, a nie polskiej w Białej Podlaskiej!” – tak do władz miasta pisze grupa kilkunastu polskich historyków.

Ich zdaniem otwarcie ekspozycji może wprowadzić „dysonans poznawczy”. „(…) zwłaszcza w przypadku podtrzymania pomysłu prezentacji ikony rosyjskiej z unicką na jednej ekspozycji. Byłoby to niedopuszczalne zrównanie kata z ofiarą, a przy tym fałszywe ukazanie stosunków Kościoła Katolickiego z Cerkwią Prawosławną w guberni siedleckiej w Królestwie Polskim, zwłaszcza w okresie brutalnego gwałcenia uczuć religijnych naszych przodków-unitów po zlikwidowaniu przez carat Unii Brzeskiej po 1875 roku”.

Autorzy apelują do prezydenta o ponowne przeanalizowanie tego pomysłu. Bo otwarcie takiej ekspozycji to właśnie pomysł prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). – Pismo oficjalnie nie dotarło do Urzędu Miasta. Odniesiemy się do niego, gdy oficjalnie zostanie wystosowane do prezydenta oraz po jego głębokiej analizie – powiedział nam w poniedziałek rzecznik prezydenta Michał Trantau.

– Nie jest to atak ani na Cerkiew Prawosławną, ani na władze Białej Podlaskiej. Chodzi nam o pewne priorytety – zaznacza dr Andrzej Szabaciuk, historyk i politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pochodzi z Międzyrzeca Podlaskiego. – Muzeum Południowego Podlasia w pierwszej kolejności powinno eksponować elementy związane z miejscowym dziedzictwem. Na przykład historię Unitów Podlaskich, którzy masowo i heroicznie walczyli tu o zachowanie wiary, nie dając się polityce wyznaniowej władz carskich – dodaje Szabaciuk, który sam ma unickie korzenie.

Z ideą zgadzają się miejscowi regionaliści. – Priorytetem naszego muzeum powinno być Południowe Podlasie. Tymczasem wystawy regionalne pojawiają się od czasu do czasu. Muzeum jest bardziej galerią sztuki – uważa dr Szczepan Kalinowski, regionalista z Białej Podlaskiej. – Pewne proporcje powinny zostać zachowane. Tymczasem inwestuje się w ekspozycję ikony rosyjskiej, która jest nam kulturowo obca – dodaje Kalinowski.

Przypomnijmy, że na modernizację oficyny zachodniej miasto zabezpieczyło ponad 350 tys. zł.

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 16:35
0

Rosyjskie ikony z przemytu pełnią już rolę wizytówki kulturalnej regionu. Zgadniesz gdzie, koteczku?

Może wystarczy? :D

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 14:32
0
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej podobno przewodniczy wielki artysta Stanisław Baj pochodzący z Dołhobród?
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej pod... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 19:06
0
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowiek kochający tę ziemię, jej historię a nie jakiś wykorzeniony cudak, z kompleksami. Pani Nikolska może powinna być dyr. Muzeum np. Narodowego ale nie "zapyziałego"Muzeum Płd. Podlasia poniżej jej ambicji.
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowie... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:57
0

Wygląda na to, że odbiorców rajcuje sam obraz, historyczne tło nikogo nie wzrusza. Czyli: nie znamy własnej historii i nic nas ona nie obchodzi. Wszystko to ma ogromny wpływ na budowanie wizerunku, rozwój kraju - także kulturalny, poszerzanie horyzontów i budowę własnej tożsamości. Więc można ludziom pokazać jelenie na rykowisku i piękną kobietę niekompletnie ubraną, by zyskać poklask tłumów?

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:35
0
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej Szabaciuk, w źródłowej pracy opartej na materiałach rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Osobom słabo rozeznanym w temacie polecam książkę Rosyjski Ulster. kwestia chełmska w polityce władz carskich w latach 1863-1915.
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:35
0
"Pierwsze zasadnicze pytanie dla Panów historyków.Czy zapoznali się ze scenariuszem wystawy przed spreparowaniem swojego listu do prezydenta miasta. Jeśli tak, to kiedy i gdzie??? " A powiedz mi GDZIE jest opublikowany ten scenariusz? Wszystko dzieje sie w wielkiej tajemnicy, nikt do końca nie wie jak ta ekspozycja ma ostatecznie wyglądać. Podobno 11 stycznia w Galerii Podlaskiej ma być jakieś spotkanie Prezydenta z miejscowymi historykami, może wtedy coś będzie wiadomo. wnętrza na tę ekspozycję, w oficynie zach. sa już podobno wyremontowane ale nikt ich nie widział, zamknięte, więc nie wiadomo jak prace są zaawansowane. Nikolska nie pozwala nikomu zobaczyć. Podobno już wszystko gotowe pod rosyjską ikonę.
"Pierwsze zasadnicze pytanie dla Panów historyków.Czy zapoznali się ze scenariuszem wystawy przed spreparowaniem swojego listu do prezydenta miasta. Jeśli tak, to kiedy i gdzie??? " A powiedz mi GDZIE jest opublikowany ten scenariusz? Wszystko dzieje sie w wielkiej tajemnicy, nikt do końca nie wie jak ta ekspozycja ma ostatecznie wyglądać. Podobno 11 stycznia w Galerii Podlaskiej ma być jakieś spotkanie Prezydenta z miejscowymi historykami, może wtedy coś będzie wiadomo. wnętrza na tę ekspozycję, w oficynie zach. sa już podobno wy... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:27
0
Większość Unitów Podlaskich przed zesłaniem na Wschód więziona była w zamku Radziwiłłów. W sumie kilkaset osób, z których spora część nigdy nie powróciła do domu. Kilka osób zmarło w więzieniu od chłosty wymierzonej przez kozaków na miejscach aresztowań. W więzieniu przetrzymywano m.in. najbardziej gorliwych uczestników zajść w Pratulinie i Drelowie. Jakim ahistoryzmem trzeba się kierować, by w miejscy uświęconym krwią męczeńską Unitów Podlaskich organizować stałą wystawę moskiewskiej ikony prawosławnej? Wyobrażacie sobie państwo wystawę poświęconą kulturze rosyjskiej w Cytadeli Warszawskiej, ewentualnie wystawę poświęconą Hoch Deutsche Kultur w Piwnicach Pawiaka. Moim zdaniem to trochę nie na miejscu - abstrahując od walorów sakralnych i estetycznych ikon, wystawa ta powinna być usytuowana zupełnie w innym miejscu.
Większość Unitów Podlaskich przed zesłaniem na Wschód więziona była w zamku Radziwiłłów. W sumie kilkaset osób, z których spora część nigdy nie powróciła do domu. Kilka osób zmarło w więzieniu od chłosty wymierzonej przez kozaków na miejscach aresztowań. W więzieniu przetrzymywano m.in. najbardziej gorliwych uczestników zajść w Pratulinie i Drelowie. Jakim ahistoryzmem trzeba się kierować, by w miejscy uświęconym krwią męczeńską Unitów Podlaskich organizować stałą wystawę moskiewskiej ikony prawosławnej? Wyobrażacie sobie państwo wystawę poś... rozwiń
Avatar
Małpa bez brzytwy / 28 grudnia 2015 o 15:10
0

Pierwsze zasadnicze pytanie trzeba skierować DO Panów historyków.

Jeśli trzonem wystawy mają być rosyjski ikony z przemytu, to co chcesz wiedzieć więcej?

Avatar
z Białej P. / 28 grudnia 2015 o 14:57
0

Ludność okolic Białej nie ma nic wspólnego z Ukraińcami. Jeśli już to należy szukać analogii z kulturą Poleszuków zamieszkujących  terytorium przedwojennego województwa poleskiego! A Poleszucy to bardziej Białorusini niż Ukraińcy (nie wspominając o tym, że przed wojną w przytłaczającej większości nie mieli świadomości narodowej)

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 14:48
0

Nikolska wciska ciemnotę! Instytucja którą kieruje nazywa się Muzeum Południowego Podlasia a nie Muzeum Narodowe. A więc niech zajmuje się dokumentacją i udostępnianiem historii regionalnej a nie wszelakiej! Zamiast kupowania jakichś Wieruszów-Kowalskich niech zajmie się zakupem np. dzieł Bazylego Albiczuka, których pełno po prywatnych kolekcjonerach. Niech najpierw zrobi stałą ekspozycję o Radziwiłłach, niech pokaże skarby archeologiczne wykopane z naszej ziemi a których pełno w piwnicach Muzeum. Stefaniuk dał się nabrać na piękne słówka "elokwentnej" Nikolskiej, wpatrzony w nią jak w obraz! Panie Stefaniuk! nie idź tą drogą!

Bazyli Albiczuk na Wasylówce w Dąbrowicy Małej został określony jako malarz ukraiński...

Bazyli Albiczuk na Wasylówce w Dąbrowicy Małej został określony jako malarz ukraiński...

rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 16:35
0

Rosyjskie ikony z przemytu pełnią już rolę wizytówki kulturalnej regionu. Zgadniesz gdzie, koteczku?

Może wystarczy? :D

Avatar
Gość / 31 grudnia 2015 o 14:32
0
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej podobno przewodniczy wielki artysta Stanisław Baj pochodzący z Dołhobród?
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej pod... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 19:06
0
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowiek kochający tę ziemię, jej historię a nie jakiś wykorzeniony cudak, z kompleksami. Pani Nikolska może powinna być dyr. Muzeum np. Narodowego ale nie "zapyziałego"Muzeum Płd. Podlasia poniżej jej ambicji.
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowie... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:57
0

Wygląda na to, że odbiorców rajcuje sam obraz, historyczne tło nikogo nie wzrusza. Czyli: nie znamy własnej historii i nic nas ona nie obchodzi. Wszystko to ma ogromny wpływ na budowanie wizerunku, rozwój kraju - także kulturalny, poszerzanie horyzontów i budowę własnej tożsamości. Więc można ludziom pokazać jelenie na rykowisku i piękną kobietę niekompletnie ubraną, by zyskać poklask tłumów?

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:35
0
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej Szabaciuk, w źródłowej pracy opartej na materiałach rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Osobom słabo rozeznanym w temacie polecam książkę Rosyjski Ulster. kwestia chełmska w polityce władz carskich w latach 1863-1915.
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:35
0
"Pierwsze zasadnicze pytanie dla Panów historyków.Czy zapoznali się ze scenariuszem wystawy przed spreparowaniem swojego listu do prezydenta miasta. Jeśli tak, to kiedy i gdzie??? " A powiedz mi GDZIE jest opublikowany ten scenariusz? Wszystko dzieje sie w wielkiej tajemnicy, nikt do końca nie wie jak ta ekspozycja ma ostatecznie wyglądać. Podobno 11 stycznia w Galerii Podlaskiej ma być jakieś spotkanie Prezydenta z miejscowymi historykami, może wtedy coś będzie wiadomo. wnętrza na tę ekspozycję, w oficynie zach. sa już podobno wyremontowane ale nikt ich nie widział, zamknięte, więc nie wiadomo jak prace są zaawansowane. Nikolska nie pozwala nikomu zobaczyć. Podobno już wszystko gotowe pod rosyjską ikonę.
"Pierwsze zasadnicze pytanie dla Panów historyków.Czy zapoznali się ze scenariuszem wystawy przed spreparowaniem swojego listu do prezydenta miasta. Jeśli tak, to kiedy i gdzie??? " A powiedz mi GDZIE jest opublikowany ten scenariusz? Wszystko dzieje sie w wielkiej tajemnicy, nikt do końca nie wie jak ta ekspozycja ma ostatecznie wyglądać. Podobno 11 stycznia w Galerii Podlaskiej ma być jakieś spotkanie Prezydenta z miejscowymi historykami, może wtedy coś będzie wiadomo. wnętrza na tę ekspozycję, w oficynie zach. sa już podobno wy... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 18:27
0
Większość Unitów Podlaskich przed zesłaniem na Wschód więziona była w zamku Radziwiłłów. W sumie kilkaset osób, z których spora część nigdy nie powróciła do domu. Kilka osób zmarło w więzieniu od chłosty wymierzonej przez kozaków na miejscach aresztowań. W więzieniu przetrzymywano m.in. najbardziej gorliwych uczestników zajść w Pratulinie i Drelowie. Jakim ahistoryzmem trzeba się kierować, by w miejscy uświęconym krwią męczeńską Unitów Podlaskich organizować stałą wystawę moskiewskiej ikony prawosławnej? Wyobrażacie sobie państwo wystawę poświęconą kulturze rosyjskiej w Cytadeli Warszawskiej, ewentualnie wystawę poświęconą Hoch Deutsche Kultur w Piwnicach Pawiaka. Moim zdaniem to trochę nie na miejscu - abstrahując od walorów sakralnych i estetycznych ikon, wystawa ta powinna być usytuowana zupełnie w innym miejscu.
Większość Unitów Podlaskich przed zesłaniem na Wschód więziona była w zamku Radziwiłłów. W sumie kilkaset osób, z których spora część nigdy nie powróciła do domu. Kilka osób zmarło w więzieniu od chłosty wymierzonej przez kozaków na miejscach aresztowań. W więzieniu przetrzymywano m.in. najbardziej gorliwych uczestników zajść w Pratulinie i Drelowie. Jakim ahistoryzmem trzeba się kierować, by w miejscy uświęconym krwią męczeńską Unitów Podlaskich organizować stałą wystawę moskiewskiej ikony prawosławnej? Wyobrażacie sobie państwo wystawę poś... rozwiń
Avatar
Małpa bez brzytwy / 28 grudnia 2015 o 15:10
0

Pierwsze zasadnicze pytanie trzeba skierować DO Panów historyków.

Jeśli trzonem wystawy mają być rosyjski ikony z przemytu, to co chcesz wiedzieć więcej?

Avatar
z Białej P. / 28 grudnia 2015 o 14:57
0

Ludność okolic Białej nie ma nic wspólnego z Ukraińcami. Jeśli już to należy szukać analogii z kulturą Poleszuków zamieszkujących  terytorium przedwojennego województwa poleskiego! A Poleszucy to bardziej Białorusini niż Ukraińcy (nie wspominając o tym, że przed wojną w przytłaczającej większości nie mieli świadomości narodowej)

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 o 14:48
0

Nikolska wciska ciemnotę! Instytucja którą kieruje nazywa się Muzeum Południowego Podlasia a nie Muzeum Narodowe. A więc niech zajmuje się dokumentacją i udostępnianiem historii regionalnej a nie wszelakiej! Zamiast kupowania jakichś Wieruszów-Kowalskich niech zajmie się zakupem np. dzieł Bazylego Albiczuka, których pełno po prywatnych kolekcjonerach. Niech najpierw zrobi stałą ekspozycję o Radziwiłłach, niech pokaże skarby archeologiczne wykopane z naszej ziemi a których pełno w piwnicach Muzeum. Stefaniuk dał się nabrać na piękne słówka "elokwentnej" Nikolskiej, wpatrzony w nią jak w obraz! Panie Stefaniuk! nie idź tą drogą!

Bazyli Albiczuk na Wasylówce w Dąbrowicy Małej został określony jako malarz ukraiński...

Bazyli Albiczuk na Wasylówce w Dąbrowicy Małej został określony jako malarz ukraiński...

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny finał wycinki drzew. 19-latek nie żyje

Tragiczny finał wycinki drzew. 19-latek nie żyje 4 1

Tragiczny wypadek podczas wycinki drzew. Zginął 19-latek.

Wybory 2018. Beata Szydło w czwartek na pl. Litewskim Lublinie

Wybory 2018. Beata Szydło w czwartek na pl. Litewskim Lublinie 0 2

Do Lublina przyjedzie wicepremier Beata Szydło

Rolnik włożył rękę w maszynę. Trafił do szpitala

Rolnik włożył rękę w maszynę. Trafił do szpitala 0 0

Mężczyzna włożył rękę do maszyny wykopującej ziemniaki. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Puchar Polski: Polesie Kock kontra Wisła Puławy, półfinały w Zamościu

Puchar Polski: Polesie Kock kontra Wisła Puławy, półfinały w Zamościu 4 0

W środę odbędą się jeszcze trzy mecze Pucharu Polski. W okręgu lubelskim w ramach trzeciej rundy Polesie Kock zmierzy się z Wisłą Puławy (godz. 16). A w Zamościu do rozegrania są już półfinały

Koncert Deep i Zbyszek Kowalczyk w Graffiti
29 września 2018, 19:00

Koncert Deep i Zbyszek Kowalczyk w Graffiti 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 29 września o godz. 19 w Klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią Deep i Zbyszek Kowalczyk. - To będzie rockowo-bluesowa eksplozja! - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Prezydent Zamościa i zastępca prezydenta Lublina złamali prawo wyborcze?

Prezydent Zamościa i zastępca prezydenta Lublina złamali prawo wyborcze? 1 3

O możliwym złamaniu przepisów przez prezydenta Zamościa i zastępcę prezydenta Lublina alarmuje komisarzy wyborczych Fundacja Wolności. Podejrzewa podwójne finansowanie kampanii

Urodziła córkę, zawinęła w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut

Urodziła córkę, zawinęła w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut 58 6

Po porodzie zawinęła córkę w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut. Weronika B. – studentka z Lublina – miała w środę stanąć przed sądem. Jest oskarżona o zabójstwo.

Tragiczny wypadek. Ciągnik zgniótł 68-latka
galeria

Tragiczny wypadek. Ciągnik zgniótł 68-latka 1 7

W miejscowości Kaczórki doszło do tragicznego wypadku. Ciągnik zgniótł 68-latka

Motor gra w środę z Granitem Bychawa w Pucharze Polski i szuka nowego trenera

Motor gra w środę z Granitem Bychawa w Pucharze Polski i szuka nowego trenera 8 4

W poniedziałek trzęsienie ziemi, a w środę trzeba grać kolejny mecz. W ramach trzeciej rundy Pucharu Polski LZPN Motor zmierzy się na wyjeździe z Granitem Bychawa. Początek spotkania zaplanowano na godz. 16.15

Prezydent Duda w USA. Zaproponował stworzenie Fort Trump
film

Prezydent Duda w USA. Zaproponował stworzenie Fort Trump 1 8

Waszyngton, USA. - Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym, aby udało nas się wspólnie utworzyć stałą bazę amerykańską w Polsce, którą nazwiemy „Fort Trump” - żartował Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA. - Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych oddziałów amerykańskich. Jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w interesie Polski, jak i Stanów Zjednoczonych – dodał prezydent Polski.

Chuda zima lotniska Lublin. Loty na tej trasie są popularne, ale rejsów już nie będzie

Chuda zima lotniska Lublin. Loty na tej trasie są popularne, ale rejsów już nie będzie 4 19

Wizz Air zawiesza kolejną trasę z lubelskiego lotniska. Od listopada nie będzie już latać do Sztokholmu Skavsta. W tym roku z rozkładu portu w Świdniku zniknęły już połączenia do Liverpoolu, Doncaster Sheffield, Tel Awiwu. Zimą nie polecimy też do Kijowa i Mediolanu, a wiosną do Londynu Stansted.

Znika popularna sieć sklepów w Lublinie. Jaka marka ją zastąpi?

Znika popularna sieć sklepów w Lublinie. Jaka marka ją zastąpi? 12 12

Trwa zmiana marki w popularnych Aldikach. Już wkrótce wszystkie zastąpią Stokrotki.

Eddie/Hai na Trzecim Księżycu w Kazimierzu
22 września 2018, 20:00

Eddie/Hai na Trzecim Księżycu w Kazimierzu 2 0

Co Gdzie Kiedy. Restauracja Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym zaprasza na koncert lubelskiego duetu Eddie/Hai. Artyści wystąpią w sobotę, 22 września o godz. 20.

Radna PO pozwie do sądu Sylwestra Tułajewa za hasło wyborcze?

Radna PO pozwie do sądu Sylwestra Tułajewa za hasło wyborcze? 39 15

"Łączy nas Lublin" – pod takim szyldem o fotel prezydenta miasta walczy poseł PiS Sylwester Tułajew. – To moje hasło – przekonuje tymczasem radna wojewódzka PO Celina Stasiak, która zastanawia się nad skierowaniem sprawy do sądu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r. 0 1

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.