Nad rzeką Klukówką w Białej Podlaskiej powstanie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Miasto prowadzi w tej sprawie rozmowy m.in. z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie. To część większego programu kompleksowej rewitalizacji Doliny Krzny.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Ośrodek ma powstać na terenach dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Przy projektowaniu koncepcji zagospodarowania tych terenów pomagają miastu studentki gospodarki przestrzennej Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej znajdą się: ścieżka edukacyjna, wieże widokowe, pieszo-rowerowy szlak, a nawet urządzenia imitujące odgłosy zwierząt. W strefie rekreacyjno-sportowej zaplanowano także siłownię czy boisko do siatkówki. Na tym nie koniec. W projekcie zaplanowany jest również pawilon wystawowy czy park linowy.
– Chcemy stworzyć trasy piesze, ścieżki rowerowe, miejsca postojowe i plażę, na której mogliby wypoczywać mieszkańcy miasta i okolicznych terenów – dodaje Dariusz Stefaniuk prezydent miasta.
Bialski magistrat zwrócił się o wsparcie tej inwestycji do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – Jesteśmy otwarci na współpracę i chcemy podjąć wspólne wyzwanie dla dobra lokalnej społeczności – mówi Jerzy Sądel, dyrektor RDLP w Lublinie. – Skorzystamy z możliwości zamiany gruntów, uzyskując tereny leśne, należące obecnie do miasta. Jest duża szansa, że realizacja tego projektu zakończy się powodzeniem. Cieszymy się, że będziemy mieli swój udział w budowie tego kompleksu – dodaje Sądel.
– Rozumiemy potrzebę rozwoju rekreacji i wypoczynku. To miejsce będzie również świetną okazją do promocji naszego lokalnego środowiska. Bez wsparcia ze strony Lasów Państwowych i zagospodarowania przez miasto terenów, które są w ich władaniu ta inwestycja nie byłaby możliwa. Miasto posiada działki zagospodarowane lasami, które z chęcią oddalibyśmy w zagospodarowanie RDLP w Lublinie – wyjaśnia z kolei Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej.
Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 7 mln zł. Miasto liczy też na dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Ośrodek ma powstać w ciągu najbliższych 3 lat.