Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 września 2019 r.
20:48

Skwer ma być "bardziej reprezentatywny". Czyli najpierw wycinka drzew, potem beton

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
161 36 A A
Z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też dużych drzew: jesionów (m.in. 190 cm, 196 cm, 201 cm, 211 cm, 233 cm, 224 cm obwodu pnia ), dębów (268 cm), lip (204 cm, 232 cm), klonów (190 cm, 194 cm, 204 cm, 211 cm) oraz kasztanowców (180 cm, 200 cm). Zniknie też „nieestetyczna” brzoza o obwodzie pnia 224 cm<br />
Z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też dużych drzew: jesionów (m.in. 190 cm, 196 cm, 201 cm, 211 cm, 233 cm, 224 cm obwodu pnia ), dębów (268 cm), lip (204 cm, 232 cm), klonów (190 cm, 194 cm, 204 cm, 211 cm) oraz kasztanowców (180 cm, 200 cm). Zniknie też „nieestetyczna” brzoza o obwodzie pnia 224 cm
(fot. Ewelina Burda)

Skwer na rynku w Janowie Podlaskim (powiat bialski) ma być „bardziej reprezentacyjny”. Wiąże się to z wycinką 94 drzew

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdyby wycinka nie była konieczna, to nikt by tego nie robił – zapewnia Leszek Chwedczuk, wójt Janowa Podlaskiego. W listopadzie wygrał wybory, startując z komitetu „Odnowa dla Janowa”. – Fachowcy dokonali wstępnej oceny dendrologicznej drzewostanu i na tej podstawie wiemy, że część drzew jest chora – tłumaczy.

Z 140 zostanie 46

Teraz na skwerze rośnie 140 drzew. Pod topór ma pójść 94.

– Większość to tzw. podrostki, drzewa o średnicy od 10 do 30 centymetrów, które rosną pod starymi drzewami, cienkie, samosiewy. Ale większość drzew i tak zostaje – przekonuje Jan Maraśkiewicz, konserwator zabytków z Białej Podlaskiej, który wydał zgodę na taką rewitalizację.

Tymczasem z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też sporej wielkości jesionów (najwięcej), dębów, lip, klonów oraz kasztanowców. W tym dziewięć drzew „ze względów kompozycyjnych”.

„Usunięcie planowanych drzew pozwoli na swobodny rozwój pozostałych drzew będących w najlepszej kondycji zdrowotnej” – argumentuje autorka inwentaryzacji architekt krajobrazu Jolanta Majchrowska. I do wycinki kwalifikuje dwie trzecie rosnących tu obecnie drzew.

Konie zamiast drzew

Na skwerze powstanie plac z fontanną w kształcie koni. – Spod ich kopyt będzie tryskała woda – precyzuje wójt.

W związku z tym, że pojawi się fontanna, 8 drzew musi zostać wyciętych tylko ze względów kompozycyjnych, bez względu na to, czy są chore, czy nie. – Stary budynek zburzymy i powstanie nowy o charakterze poczekalni na autobusy z funkcją toalet publicznych. Będą też alejki wyłożone kostką i nowe ławki – wymienia Chwedczuk.

Skwer znajduje się naprzeciwko Parafii Trójcy Świętej. Obok jest duży plac z kostki, który służy m.in. jako parking.

– Przywracamy wartości estetyczne tego placu, który kiedyś miał charakter reprezentacyjny. Wprowadzamy fontannę. Będą tu pomniki historyczne. To wszystko będzie uporządkowane na osi. Będzie to wartość dodana dla Janowa – uważa konserwator zabytków. I przypomina, że ta część janowskiego rynku była kiedyś placem przedkościelnym.

Butelki w dziupli już nie schowa

Co na to mieszkańcy. Większość osób, które zastajemy na skwerze to panowie popijający napoje z procentami. Ale nie wszyscy.

– O nich się mówi „stojany”, o tych bywalcach skweru – opowiada Mieczysław Klimkiewicz. – Chowają butelki w dziuplach drzew. To stare drzewa, ale betonu mamy już tu dosyć, a w taki upał strasznie grzeje w kostki.

– Co nam zostanie, jak tu wytną? Gdzie dzieci mają wyjść? – zastanawia się inny mężczyzna, którego spotykamy przed sklepem.
A co na to stali bywalcy ławki na skwerze? – Mamy księdza i wójta i oni nami rządzą. Będziemy drzewa trzymali? Przyjdzie piła i zetnie – odpowiada jeden ze starszych mężczyzn. 

Teraz na skwerze rośnie 140 drzew. Pod topór ma pójść 94

Wójt chce alejek

Wójt przekonuje, że miejsce trzeba uporządkować.

– Teraz tam nie ma alejek utwardzonych. Chcemy zrobić z tego miejsce o charakterze publicznym. Będzie można przyjść z rodziną i przy fontannie odpocząć – podkreśla i dodaje, że pojawią się nowe nasadzenia. – To na pewno nie będzie betonowy plac.
Projekt rewitalizacji został ogłoszony w 2017 roku. – Były konsultacje z mieszkańcami – zapewnia Chwedczuk.

Teren ma być monitorowany i oświetlony.

– Do nas żadne dokumenty nie wpłynęły – ucina krótko Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. – Jeżeli wyłoniony zostanie wykonawca, to on będzie musiał wystąpić o pozwolenia – zaznacza.

– Myślę, że tu rzezi drzew nie będzie – komentuje z kolei Andrzej Łazeba, kierownik Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” w Janowie Podlaskim. – Stan tego drzewostanu jest tragiczny, drzewa są chore i dziurawe – podkreśla Łazeba.

Gmina chce na to przeznaczyć ponad 3 mln zł. Jeden przetarg unieważniono z uwagi na zbyt wysokie ceny oferentów. Ogłoszono drugi, który czeka na rozstrzygnięcie.

Siekierezada

Projekt rewitalizacji zakładający wycinkę drzew miał też Parczew. Mimo protestów mieszkańców, 24 maja miejscowa firma Eres wycięła wszystkie 54 drzewa rosnące na placu Wolności. Zamiast trawy i alejek mają tu być płyty betonowe i kostka imitująca naturalny kamień. Ale fundacja EkoRozwoju wystąpiła do starosty parczewskiego o ukaranie miasta. Zdaniem wrocławskiej organizacji, drzewa z parczewskiego rynku zostały usunięte niezgodnie z prawem.

Podobny scenariusz miał się rozegrać na włodawskim Czworoboku, ale do akcji wkroczyli aktywiści z Inicjatywy LWL i urzędnicy zgodzili się na przeprojektowanie placu i uratowanie większości drzew.

e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 4 września 2019 o 00:06
+32
Ludziom w upały to są potrzebne wysokie drzewa, a nie jakieś wodotryski zwane szumnie fontannami. Po co to komu? Nie można postawić kurtyny wodne, albo zbudować małą fontannę zostawiając drzewa? Drzewa to mniej brudu, hałasu, a przede wszystkim cień i odpowiednia wilgotność, a w razie ulewy większa powierzchnia do pochłaniania nadmiaru wody i więcej tlenu. Drzewa to też o wiele ładniejszy i estetyczniejszy wygląd, niż beton, beton i jeszcze raz beton. Przy takich upałach jakie mamy co roku wycinanie szczególnie zdrowych drzew to ZBRODNIA. A te chore to może da się leczyć, tylko trzeba się na tym znać i tego chcieć.
Ludziom w upały to są potrzebne wysokie drzewa, a nie jakieś wodotryski zwane szumnie fontannami. Po co to komu? Nie można postawić kurtyny wodne, albo zbudować małą fontannę zostawiając drzewa? Drzewa to mniej brudu, hałasu, a przede wszystkim cień i odpowiednia wilgotność, a w razie ulewy większa powierzchnia do pochłaniania nadmiaru wody i więcej tlenu. Drzewa to też o wiele ładniejszy i estetyczniejszy wygląd, niż beton, beton i jeszcze raz beton. Przy takich upałach jakie mamy co roku wycinanie szczególnie zdrowych drzew to ZBRODNIA. ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 21:19
+24
Te matoły wszędzie tną drzewa. W LUBLINIE też. Co za debile.
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 20:55
+21
Co to za mania z tym betonowaniem?
Avatar
12345 / 3 września 2019 o 22:27
+18
wyciac wszystko, a pozniej sie prazyc w lecie na +60 w tym betonie z rodzina istna przyjemnosc
Avatar
. / 3 września 2019 o 21:31
+18
Ryba psuje sie od glowy. A przyklad idzie z góry. Czyli ze stolycy ... województwa. Park ... przepraszam ... plac Litewski. Ale pewnie w zamian wodotryski będą. "Bedzie pan zadowolony!"
Avatar
anka / 3 września 2019 o 23:59
+16
Wytnijcie wszystko i zalejcie betonem, a potem zróbcie tam stragany, bo do tego to akurat ten "skwerek" będzie się najbardziej nadawać.
Avatar
Ada / 4 września 2019 o 08:00
+14
Byłam w Janowie Podlaskim w te wakacje - pierwsze co rzuca się w oczy to obrzydwily betonowy placo-parking, który zapewne kiedyś był rynkiem! Ten kawałek parku jest jedynym miejscem w Centrum, w którym warto się zatrzymać - co więcej mieści się w nim punkt obsługi rowerzystów w ramach szlaku Green Velo! Władze powinny się raczej zainteresować budową ścieżki pieszej plus rowerowej do stadniny, bo w tej chwili trzeba iść poboczem drogi, co nie jest przyjemne. I odkryciem zalewu dla turystów.
Avatar
HI / 4 września 2019 o 07:30
+12
Janów Podlaski jest zielonym miasteczkiem z dużą ilością skwerow i parkiem pałacu biskupów, dookoła Janowa mamy dużo lasów największy na prawym, białoruskim brzegu Bugu. Projekt rewitalizacji rynku, który jak wszystkie rynki polskich miasteczek był miejscem handlu z wybrukowana kocimi  lbami nawierzchnią. W czasach PRL, te rynki zamieniono na mapie gaje z bieda zielenią. Projekt rewitalizacji Jankowskiego rynku nie można oceniać jako bezrozumne niszczenie drzewostanu, takiego z jakim mamy do czynienia w Lublinie.
 "Projekt rewitalizacji Jankowskiego rynku nie można oceniać jako bezrozumne niszczenie drzewostanu, (...)"***Istotnie. Nie można. Mamy bowiem do czynienia z rozumnym niszczeniem drzewostanu. Z premedytacją i zimnym wyrachowaniem . . . :(
 "Projekt rewitalizacji Jankowskiego rynku nie można oceniać jako bezrozumne niszczenie drzewostanu, (...)"***Istotnie. Nie można. Mamy bowiem do czynienia z rozumnym niszczeniem drzewostanu. Z premedytacją i zimnym wyrachowaniem . . . :( rozwiń
Avatar
Leoncio / 3 września 2019 o 21:42
+12
można mieć dyplomy - i być matołem
Avatar
Mieszkaniec / 4 września 2019 o 07:14
+10
Jaka konsultacja z mieszkańcami? Żadnej konsultacji z mieszkańcami nie było.. Poprzednia władza zaznaczam zrobiła to za plecami.. Nikt nie pytał ludzi o zdanie.. Żadnego zebrania nic żadnej konsultacji z mieszkańcami. Teraz ciosy będzie zbierał obecny wójt który tak naprawdę nie był pomysłodawcą..
Avatar
x / 6 września 2019 o 14:44
+1
Wycinka drzew to największa głupota. Skwerek powinien zostać taki jaki jest. Fajnie jest posiedzieć na takim skwerku gdzie jest dużo drzew a  nie chodniki, fontanna...bez sensu. Nie pozdrawiam tego kto to wymyślił.
 tylko zeby nie bylo tych co tam popijajo alkochol
Avatar
Janowianin / 6 września 2019 o 11:17
-1
Liczyłem dzisiaj drzewa. Jest ich około 100 lipy, klony, kasztany, dęby,... Fajne, stare, mocne. Tworzą wspaniałą zielona enklawę. Jedyne miejsce na odpoczynek od upału w zabetonowanej wiosce. I to zniknie. Zastąpi to beton i wątpliwej jakości architektura bez wartości dla mieszkańców czy tym bardziej turystów. Zatrzymajcie to póki można. To ewidentny brak pomysłu, na najcenniejsze cześć miejscowości albo przykrywka na finansowy przekręt. Jeżeli to zostanie zrealizowane to janów na tym straci. Zyska kilka osób. Ciekawe kto w tym uczestniczy? Bo 3 miliony wydaje się ogromną sumą na taką inwestycje. I zupełnie zbędna. Można inaczej i z długoterminową korzyścią dla jp.
 Śmiem twierdzić że to kłamstwo, nie byłeś i nie liczyłeś bo drzewa są w fatalnymi stanie, albo kompletnie się na tym nie znasz. Chore, połamane (jeden konar drzewa), kasztanowce nie leczone, zbyt wysoko ogłowione drzewa... czy wiecie że zbyt wysoko ogłowione drzewo traci środek ciężkości który przenosi się coraz wyżej i wyżej... A korona drzewa choć składa się z większych mniejszych konarów gałęzi jest o wiele ciężejsza niż sam pień! wszystko to niebezpieczeństwo że drzewo runie i Oby nikogo wtedy tam nie było... Nie daj Boże mocnej wichury... Drzewa nie znikną że skweru. Będzie część reprezentacyjna ale również leśna z drzewami, ławkami. Chcecie pozbyć się betonu? To zasadźmy drzewa na placu partyzantów. Wzdłuż sklepów takich jak top market Carrefour jest pas zieleni niezagospodarowany, posadźmy tam drzewa, wykorzystajmy to. Centralna część placu, lizak przy cpnie to samo. A nie, przepraszam, rosło tam drzewo, bodajże świerk, tylko uschło podlewane przez psy które nie powinny się błąkać bezpańsko po ulicach. Koszt jednego drzewa powiedzmy klona czy lipy to ok 30-35zl. Świerk który załatwiły psy cena 60-90zl.
 Śmiem twierdzić że to kłamstwo, nie byłeś i nie liczyłeś bo drzewa są w fatalnymi stanie, albo kompletnie się na tym nie znasz. Chore, połamane (jeden konar drzewa), kasztanowce nie leczone, zbyt wysoko ogłowione drzewa... czy wiecie że zbyt wysoko ogłowione drzewo traci środek ciężkości który przenosi się coraz wyżej i wyżej... A korona drzewa choć składa się z większych mniejszych konarów gałęzi jest o wiele ciężejsza niż sam pień! wszystko to niebezpieczeństwo że drzewo runie i Oby nikogo wtedy tam nie było... Nie daj Boże... rozwiń
Avatar
Mieszkaniec Janowa / 6 września 2019 o 00:15
+1
Wycinka drzew to największa głupota. Skwerek powinien zostać taki jaki jest. Fajnie jest posiedzieć na takim skwerku gdzie jest dużo drzew a nie chodniki, fontanna...bez sensu. Nie pozdrawiam tego kto to wymyślił.
Avatar
x / 5 września 2019 o 15:29
0
Projekt był wykonany za rządów Jacka H i jego radę ha ha ha
 ale wienkszosc radnych tych samych zostalo a GMINO ZONDZI RADA A NIE WOJT
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 13:20
+1
Liczyłem dzisiaj drzewa. Jest ich około 100 lipy, klony, kasztany, dęby,... Fajne, stare, mocne. Tworzą wspaniałą zielona enklawę. Jedyne miejsce na odpoczynek od upału w zabetonowanej wiosce. I to zniknie. Zastąpi to beton i wątpliwej jakości architektura bez wartości dla mieszkańców czy tym bardziej turystów. Zatrzymajcie to póki można. To ewidentny brak pomysłu, na najcenniejsze cześć miejscowości albo przykrywka na finansowy przekręt. Jeżeli to zostanie zrealizowane to janów na tym straci. Zyska kilka osób. Ciekawe kto w tym uczestniczy? Bo 3 miliony wydaje się ogromną sumą na taką inwestycje. I zupełnie zbędna. Można inaczej i z długoterminową korzyścią dla jp.
Liczyłem dzisiaj drzewa. Jest ich około 100 lipy, klony, kasztany, dęby,... Fajne, stare, mocne. Tworzą wspaniałą zielona enklawę. Jedyne miejsce na odpoczynek od upału w zabetonowanej wiosce. I to zniknie. Zastąpi to beton i wątpliwej jakości architektura bez wartości dla mieszkańców czy tym bardziej turystów. Zatrzymajcie to póki można. To ewidentny brak pomysłu, na najcenniejsze cześć miejscowości albo przykrywka na finansowy przekręt. Jeżeli to zostanie zrealizowane to janów na tym straci. Zyska kilka osób. Ciekawe kto w tym uczestniczy?... rozwiń
Avatar
Ha / 5 września 2019 o 07:47
+3
Projekt był wykonany za rządów Jacka H i jego radę ha ha ha 
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 07:05
+1
Znikną drzewa, latem upał, zima hula wiatr, ale za to 3 miliony zlotych ktoś podzieli. Pomyślcie 3 miliony zł za zbudowanie pawilonu - toalety publicznej o powierzchni kilkudziesięciu mkw i fontanny? Gdzie tu analiza potrzeb, funkcja użytkowa, wartość dodana dla miejscowości. Widzieliście projekt? Jest w gminie. Kto zdecydował o takim rozwiązaniu? Konserwator zabytków? Gdzie tu estetyka, koncepcja ogólna i pomysł na kluczowe miejsce w Janowie? A może chodzi wyłącznie (jak często przy dobrze opłaconych z funduszy UE projektach) o podział kasy? Kto przytuli 3 miliony łatwo wydane na WC z fontanną?
Znikną drzewa, latem upał, zima hula wiatr, ale za to 3 miliony zlotych ktoś podzieli. Pomyślcie 3 miliony zł za zbudowanie pawilonu - toalety publicznej o powierzchni kilkudziesięciu mkw i fontanny? Gdzie tu analiza potrzeb, funkcja użytkowa, wartość dodana dla miejscowości. Widzieliście projekt? Jest w gminie. Kto zdecydował o takim rozwiązaniu? Konserwator zabytków? Gdzie tu estetyka, koncepcja ogólna i pomysł na kluczowe miejsce w Janowie? A może chodzi wyłącznie (jak często przy dobrze opłaconych z funduszy UE projektach) o podział kasy... rozwiń
Avatar
:) / 4 września 2019 o 17:06
+3
Jacek H was tak urządzenił 
Avatar
Aaa / 4 września 2019 o 16:52
+4
Modernizacja jest potrzebna owszem ale to jest dosłownie kosmetyka.. Ławki alejki jakiś plac zabaw odnowa budynków no i rzecz jasna zrobienie porządku z tą melina która jest teraz w parku.. Tyle.. Nikt z mieszkańcow o zdanie nie pytał.. Żadnych spotkań w tej kwesti nie było... Były dyskusje na zebraniach organizowanych w środku tyg. W godzinach porannych.. Gdzie wtedy każdy jest w pracy.. Przypomina mi to bardzo ustawy w sejmie przepychane nocą... Podobnie z przedszkole poprostu sobie wymyślili i zrealizowali.. Czy ktoś rozmawiał z rodzicami z nauczycielami jak to widzą? Niestety.. A sprzeciwić się poprzedniej władzy też było ryzykiem.. Współczuję bo teraz obecny wójt będzie zbierał ciosy za tą pożal się Boże modernizację gdzie tak naprawdę nie przyłożył ręki do tego..
Modernizacja jest potrzebna owszem ale to jest dosłownie kosmetyka.. Ławki alejki jakiś plac zabaw odnowa budynków no i rzecz jasna zrobienie porządku z tą melina która jest teraz w parku.. Tyle.. Nikt z mieszkańcow o zdanie nie pytał.. Żadnych spotkań w tej kwesti nie było... Były dyskusje na zebraniach organizowanych w środku tyg. W godzinach porannych.. Gdzie wtedy każdy jest w pracy.. Przypomina mi to bardzo ustawy w sejmie przepychane nocą... Podobnie z przedszkole poprostu sobie wymyślili i zrealizowali.. Czy ktoś rozmawiał z rodzicami... rozwiń
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 14:44
+3
Oby Janów Podlaski nie powtórzył błędu Białegostoku i Parczewa, które zabetonowały swoje centra i wygląda to dosłownie tragicznie. Gdybyście widzieli jak się dba o drzewa na zachodzie. Tam drzewa się najczęściej wkomponowuje w budynki, a nie wycina.
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejna wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie

Kolejna wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie 0 0

Już w niedzielę 22 września na parkingu Targu Pod Zamkiem przy al. Unii Lubelskiej w Lublinie kolejna wyprzedaż garażowa. Będzie można sprzedać wszystko to co jest dla nas zbędne, ale może stanowić wartość dla kogoś innego.

Uwaga! TVN: Trener kadry juniorów wysyłał zawodnikowi pornografię. "Chcą zniszczyć mi karierę"
film

Uwaga! TVN: Trener kadry juniorów wysyłał zawodnikowi pornografię. "Chcą zniszczyć mi karierę" 0 0

Były trener reprezentacji Polski juniorów w bilardzie wysyłał utalentowanemu zawodnikowi z Poznania treści pornograficzne. Kiedy chłopak skomentował niepochlebnie poczynania działaczy związku, został zawieszony w prawach zawodnika.

TBV Start Lublin zagra w Browar Kociewski Cup

TBV Start Lublin zagra w Browar Kociewski Cup 0 0

Turnieju w Skarszewie to dla „czerwono-czarnych” ostatni test przed rozpoczęciem rozgrywek – 29 września ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra

Mucha poparła Burego w wyborach do Senatu

Mucha poparła Burego w wyborach do Senatu 0 6

Kandydat w wyborach do Senatu Jacek Bury otrzymał poparcie od posłanki Joanny Muchy. Politycy zapowiadają mocną współpracę po wyborach.

Radzyń Podlaski: Były prezes miejskiej spółki krytykuje burmistrza za inwestycję

Radzyń Podlaski: Były prezes miejskiej spółki krytykuje burmistrza za inwestycję 0 0

Sławomir Sałata, były prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim krytykuje decyzje miasta w sprawie budowy ulicy Przemysłowej. Jego zdaniem, są ważniejsze potrzeby w mieście. Tymczasem, prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zespół B6 z Lublina nagrał teledysk. Wkrótce premiera płyty "Obecność"
film

Zespół B6 z Lublina nagrał teledysk. Wkrótce premiera płyty "Obecność" 0 1

Powstali przed dwoma laty w Lublinie, pod koniec września wydadzą pierwszą płytę. Mowa o formacji B6, która już dała się poznać szerszej publiczności, zdobywając nagrody na ogólnopolskich przeglądach zespołów rockowych. Już 24 września odbędzie się premiera teledysku do singla "Obecność" promującego krążek o tym samym tytule.

VI Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie
21 września 2019, 0:00

VI Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie 0 0

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na 6. edycję Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich, który w tym roku odbędzie się w dniach 21-27 września. W Filharmonii wystąpią tacy artyści, jak Corina Marti, Vadim Brodski czy Georgijs Osokins.

Uwaga! TVN: Trener kadry juniorów wysyłał zawodnikowi pornografię. „Chcą zniszczyć mi karierę”
film

Uwaga! TVN: Trener kadry juniorów wysyłał zawodnikowi pornografię. „Chcą zniszczyć mi karierę” 0 0

Były trener reprezentacji Polski juniorów w bilardzie wysyłał utalentowanemu zawodnikowi z Poznania treści pornograficzne. Kiedy chłopak skomentował niepochlebnie poczynania działaczy związku, został zawieszony w prawach zawodnika.

Krwawy finał imprezy. Rzucił się na kolegę i rozciął mu szyję od ucha po brodę

Krwawy finał imprezy. Rzucił się na kolegę i rozciął mu szyję od ucha po brodę 1 0

Podczas imprezy rzucił się na kolegę i rozciął mu szyję od ucha po brodę. Później twierdził, że niczego nie pamięta. 59-latek z Bychawy stanął właśnie przed sądem, oskarżony o napaść.

Dobra gra w Mistrzostwach Świata owocuje. Spory awans koszykarskiej reprezentacji Polski w rankingu FIBA
film

Dobra gra w Mistrzostwach Świata owocuje. Spory awans koszykarskiej reprezentacji Polski w rankingu FIBA 0 1

Spory awans w rankingu Międzynarodowej Federacji Koszykówki (FIBA) zaliczyła reprezentacja Polski. Biało-czerwoni, dzięki bardzo dobrej postawie w niedawnych Mistrzostwach Świata w Chinach, wskoczyli na 13. miejsce. Dla ekipy trenera Mike'a Taylora oznacza to awans aż o dwanaście pozycji.

Napadł na 89-letnią kobietę. Sama się przed nim obroniła i wezwała policję

Napadł na 89-letnią kobietę. Sama się przed nim obroniła i wezwała policję 12 3

89-latka została zaatakowana przez 52-latka. Chciał jej zabrać telefon, ale udało jej się obronić.

Puławy: Kolejna stłuczka na pechowym skrzyżowaniu

Puławy: Kolejna stłuczka na pechowym skrzyżowaniu 0 4

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Lubelskiej z ul. Gościńczyk w Puławach.

AZS UMCS Lublin został drugą ekipą mistrzostw Polski U-20

AZS UMCS Lublin został drugą ekipą mistrzostw Polski U-20 0 0

Podczas zawodów, które odbyły się w miniony weekend w Radomiu, uzbierali na swoim koncie 2542 punkty. Pierwsza Zawisza Bydgoszcz była tylko minimalnie lepsza (2559 oczek)

Żołnierz zaatakował ciężarną żonę siekierą. Dziecko nie żyje

Żołnierz zaatakował ciężarną żonę siekierą. Dziecko nie żyje 13 9

Lisów (woj. mazowieckie). Zawodowy żołnierz zaatakował swoją ciężarną żonę siekierą. Dziecko nie żyje, a kobieta walczy o życie - podaje Polsat News. Mężczyzna został już zatrzymany, ma usłyszeć zarzuty.

Twój ulubiony zakątek w Lublinie. Nawet krokodyl walczy o tytuł

Twój ulubiony zakątek w Lublinie. Nawet krokodyl walczy o tytuł 11 5

Już ponad 20 miejsc wytypowano do konkursu „Skarby Kultury Przestrzeni”, do którego każdy może zgłosić swój ulubiony zakątek Lublina. Nietypowe i urokliwe zakamarki można wskazywać do 4 października.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.