Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 września 2024 r.
17:18

Wypłoszyć ptaki z parku. Przyrodnicy miażdżą pomysł, który uzyskał pozytywną ocenę urzędników

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
park Radziwiłłowski
park Radziwiłłowski (fot. archiwum)

Wypłoszyć ptaki z parku i usunąć ich gniazda. Ten zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego pomysł wywołuje sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród przyrodników. – Sokół płoszy nie tylko gawrony, ale tak naprawdę wszystkie ptaki przebywające w parku, a nawet w okolicy- alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ratusz problemu nie widzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autor chce ograniczyć liczebność ptaków w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej poprzez ich płoszenie metodą sokolniczą. Jego zdaniem poprawi się estetyka tego miejsca. „Ptaki od lat brudzą swoimi odchodami ławki, chodniki, latarnie. (…) Skutecznie zniechęcają do spacerowania” – narzeka mieszkaniec. Na tym nie koniec, bo pomysłodawca sugeruje też usunięcie gniazd ptaków w okresie pozalęgowym. Przeszkadzają mu m.in. te z rodziny krukowatych, które zakłócają też odbiór imprez w parku.  Swój projekt oszacował na ok. 70 tys. zł, w tym wynajęcie sokolnika kosztowałoby najwięcej, bo 30 tys. zł.

Płoszenie ptaków taką metodą pozytywnie zaopiniował zespół odpowiedzialny za budżet obywatelski i tym sposobem propozycja trafiła na listę do głosowania. A mieszkańcy mogą wybierać swoje typy od poniedziałku do 20 września.

Jednak przyrodnicy stanowczo krytykują takie rozwiązanie. - Należy bardzo wyraźnie powiedzieć, że jest to projekt wysoce szkodliwy dla przyrody. Gawrony – bo zapewne głównie na nich ma się skupić ten pomysł– są jednym z gatunków, których liczebność w naszym kraju spada najszybciej, w ciągu ostatnich 15 lat o 60 proc. - zauważa Monika Klimowicz-Kominowska, badaczka i rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - To spowodowało, że gawron znalazł się na czerwonej liście ptaków Polski ze statusem „narażony na wyginięcie”. Obecnie prowadzimy działania, by objęć ten gatunek ochroną ścisłą na całym obszarze występowania – podkreśla Klimowicz-Kominowska. 

Tłumaczy też, dlaczego gawrony coraz częściej osiedlają się w miastach. -  Trudno od nich oczekiwać, że nagle przeniosą się do swoich pierwotnych siedlisk, czyli na tereny rolne i wzdłuż dolin rzecznych. Miejsca te zostały tak bardzo przekształcone przez człowieka, że powrót jest po prostu niemożliwy. Co się zatem stanie, gdy zniszczymy kolonię lęgową w parku Radziwiłłowskim? Ptaki – owszem, przeniosą się w inne okolice - na osiedlowe skwery, na aleje drzew wzdłuż ulic i tam przecież będą zanieczyszczać chodniki i samochody-zaznacza rzeczniczka. Jednocześnie, sugeruje by się zastanowić, bo być może park jest tym miejscem, gdzie obecność gawronów jest najmniej uciążliwa dla mieszkańców.  

Poza tym, sama metoda sokolnicza też nie jest taka jednoznaczna. - Szkolony ptak sokolniczy w czasie lotów płoszy nie tylko gawrony, ale tak naprawdę wszystkie ptaki przebywające w parku, a nawet w okolicy. To spowoduje, że park opuszczą nie tylko ptaki potencjalnie uważane za konfliktowe, ale także pozostałe ptaki, których obecność – jak się domyślamy – nie tylko nie przeszkadza spacerowiczom, ale może nawet ich cieszyć, na przykład dzięki śpiewowi- podkreśla badaczka z OTOP. Pozostaje jeszcze kwestia prawna. - Gdyż potencjalna zgoda udzielona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska dotyczy wyłącznie konkretnych gatunków. Jednak ptak sokolniczy nie płoszy wybiórczo tylko tych wykazanych w zgodzie RDOŚ gatunków- zauważa rzeczniczka.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie potwierdza, że na płoszenie ptaków trzeba uzyskać zezwolenie. -Wydawane jest ono w formie decyzji administracyjnej, niezależnie od pory roku. Praktyka pokazuje, że wnioski dotyczące płoszenia w parkach miejskich najczęściej dotyczą gawronów- przyznaje Cezary Wierzchoń, rzecznik lubelskiej RDOŚ.

- Rozważana jest jednak zmiana niektórych zapisów prawnych z zakresu ochrony przyrody, tak by ograniczyć w stosunku do tego gatunku ogólne odstępstwo umożliwiające usuwanie bez zezwolenia od dnia 16 października do końca lutego gniazd ptasich z obiektów budowlanych lub terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne- podkreśla rzecznik.

Tymczasem, urzędnicy z bialskiego ratusza przyznają, że na tym etapie nie zasięgali opinii ornitologów.  – Oczywiście jest wymagana zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która może być uzyskana po wyłonieniu projektu do realizacji- uważa Monika Kozłowska, p.o. naczelnika wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. -  Sokolnictwo nie wymaga stosowania trujących środków ani technologii, które mogłyby szkodzić środowisku. Jest to więc metoda zgodna z ochroną przyrody i ekologią, ponieważ ptaki drapieżne wywołują jedynie efekt odstraszania- przekonuje Kozłowska,

Zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego, które zdobędą najwięcej głosów, będą ogłoszone na początku października.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium