Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

20 października 2018 r.
8:03

Czym Lubelskie podbije Las Vegas? Te firmy pojadą do USA

0 5 A A
(fot. Agnieszka Mazuś)

Do Nevady pojadą twórcy narzędzi do szybkiej diagnostyki medycznej (Pro-Project, InThoTech), mobilnego pieca do pizzy (Spino), innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa (NexBio, Plantalux), aplikacji mobilnych (MintCloud,), oprogramowania i platform internetowych (Akanza, Clinic Hunter, Tipmedia) i materiałów z kompozytów węglowych (Wit-Composites).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z 18 lubelskich firm polsko-amerykańska komisja wybrała 10, którym wręczono symboliczne bilety do Nevady.

– Życzę wam owocnego pobytu. Byście eksplodowali na wszystkie rynki świata – gratulował zwycięzcom Sławomir Sosnowski, marszałek województwa.

– Byście tam szli z wysoko uniesioną flagą Polski i Lubelskiego – kibicuje Artur Habza, Departament Gospodarki i Współpracy Zagranicznej UMWL. I przypomnina, że gubernator Nevady szukał partnerów w pięciu europejskich krajach. – Polska była na końcu na tej listy. A w Polsce już na samym początku byliśmy my.

– Już po kilku godzinach od pierwszej rozmowy z gubernatorem podpisaliśmy wstępne porozumienie – podkreśla Sosnowski.

„Pionierska w skali kraju” współpraca miedzy regionem a amerykańskim stanem, czyli pilotażowy projekt NLAB Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge budżet naszego województwa będzie kosztować tylko 30 tys. zł (15 proc. z 200 tys. zł).

W listopadzie i w styczniu do najszybciej rozwijającego się amerykańskiego stanu poleci 10 przedsiębiorców. Program ich wizyty jest napięty, bo mają tylko dwa tygodnie, by znaleźć tam partnerów, klientów, sprawdzić swój produkt na amerykańskim rynku.

Zdaniem członków komisji, która wybierała firmy na podstawie kilkuminutowych prezentacji (w języku angielskim), największe szanse na sukces za oceanem ma Tipmedia. To właśnie pomysł na biznes Piotra Marka (gotowe rozwiązania internetowe dla lokalnych mediów) dostał najwyższą liczbę punktów.

– Zaskoczyło mnie to, że zostaliśmy uznani za najlepszy start-up – przyznaje Piotr Marek, dziennikarz z doświadczeniem m.in. w Parlamencie Europejskim, właściciel Telewizji Elbląskiej. Lublinianin od 4 lat. – Jestem tu, bo zakochałem się w lubliniance – przyznaje. I podkreśla: – Dziś jestem chodzącą reklamą Lublina. Wszystkim powtarzam, że to idealne miejsce do pracy i życia.

Głośną owacją (i wysoką punktacją) zakończyła się prezentacja Weroniki Soszyńskiej z Wit-Composites. Jedna z dwóch kobiet startujących w tym konkursie opowiadała o kompozytach z włókien węglowych, które ze względu na swoje właściwości (bardzo lekkie i bardzo wytrzymałe) mają szansę zrewolucjonizować branżę lotniczą.

– Prace nad stworzeniem tego materiału zajęły nam 7 tys. godzin, 4 lata, ale się udało – mówi Soszyńska. I podkreśla, że to nie tylko jej sukces, ale całego konsorcjum, z którym znaleźli się też naukowcy z Politechniki Lubelskiej i inżynierowie z PZL Mielec. Wynalazkiem zainteresował się już Lockheed Martin Corporation, amerykański koncern zbrojeniowy, jeden z „wielkiej piątki” amerykańskiego przemysłu obronnego. – Pracownicy dywizji kosmicznej w październiku byli w Lublinie. Chcieli zobaczyć wyniki naszej pracy. Chcą zastosować nasze kompozyty także w statkach kosmicznych – zdradza dyrektor zarządzająca Wit-Composites.

Wszystkie startujące w konkursie firmy miały szansę dobrze się poznać. I niewykluczone, że z czasem te znajomości przerodzą się w biznesową współpracę. – Widzę tu pięciu potencjalnych partnerów – przyznaje Soszyńska. I zdradza, że jej firma zrobi poszycie dla latającego spodka zaprojektowanego w puławskiej firmie APS Lab, który może powstać w PZL Świdnik.

– Jeśli nie zdecyduje się na to Lockheed Martin – podkreśla Mark Walsh z APS Lab.

APS Lab buduje też generator wytwarzający „prąd w technologii aktywnej”. – Jedno z trzech zastosowań to likwidacja bariery zasięgu w samochodach elektrycznych. Generator zamiast akumulatora. Tą technologią możemy budować nawet elektryczne maszyny rolnicze – podkreśla wynalazca, który w tym roku do Nevady nie pojedzie.

Kolejna taka szansa za rok.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium