Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

15 kwietnia 2011 r.
10:57
Edytuj ten wpis

Ewa Dejneko: Ta praca jest dla mnie wszystkim

0 0 A A
Ewa Dejneko, współwłaścicielka PHU Col-Garten Sp. z o.o (Maciej Kaczanowski)
Ewa Dejneko, współwłaścicielka PHU Col-Garten Sp. z o.o (Maciej Kaczanowski)

Decyzją Czytelników Dziennika Wschodniego Ewa Dejneko, współwłaścicielka PHU Col-Garten Sp. z o.o., zajęła II miejsce w plebiscycie Kobieta Przedsiębiorcza 2011

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego wybrała pani ogrodnictwo?

– Miłością do roślin i ziemi zaszczepił mnie dziadek. W moim rodzinnym domu uprawiało się zioła, nie kupowaliśmy nasion: hodowało się własne. W liceum, w Unii, mieliśmy cudownego nauczyciela biologii, pana Tuligłowicza, który w plenerach pokazywał nam przyrodę. Kiedy wybrałam ten kierunek, ojciec śmiał się, że ćwiczenia z nawożenia będą dla mnie straszne. Rzeczywiście, takie były. Ale ostatecznie studia skończyłam bezstresowo i wiem, że dobrze wybrałam.

• Kiedy postanowiła pani pójść na swoje?

– W 1984 roku, a więc jeszcze przed przemianami rynkowymi, założyłam "Zakład rzemieślniczy urządzania zieleńców”. Wtedy monopolistą były "Zieleń Miejska” i Gospodarka Komunalna. Przebić się było trudno. Moim pierwszym zleceniem było uporządkowanie terenu po rozbiórce i starych, zrujnowanych piwnicach przy ulicy Sierocej.

• To były czasy manufaktury?

– Tak. Nie można było dostać małego sprzętu ogrodniczego, małych maszyn. Większość prac wykonywano metodą łopata-grabie.

• Jednak to się wkrótce miało zmienić?

– Po raz pierwszy wyjechałam do ówczesnego RFN w 1987 roku, do kolegi, który pracował w jednej z firm ogrodniczych i zabrał mnie kiedyś z sobą. Firmę prowadziła młoda kobieta, która jeździła mikrobusem. U nas wtedy takich samochodów się nie widziało. Ładowała do auta glebogryzarkę, piłę elektryczną, trymer, i inne maszyny ogrodnicze i... swoje małe dziecko. tak jechała do pracy. Pomyślałam wtedy, że właśnie taką firmę z prawdziwego zdarzenia chciałabym kiedyś mieć. Czasy były bardzo trudne, jednak już w 1991 roku postanowiliśmy założyć PHU Col-Garten S-ka z o.o.

• Zmienił się profil firmy?

– Najpierw zajmowaliśmy się konserwacją zieleni w mieście. Miasto jest podzielone na sektory i dla każdego przeprowadzany był oddzielny przetarg. Jednak udział w tej procedurze był bardzo stresujący i z czasem postanowiliśmy wycofać się z tego, a nawiązać współpracę z dużymi firmami drogowymi. I teraz, jako podwykonawcy, pracujemy z drogowcami.

• Na czym to polega?

– Zajmujemy się zielenią wzdłuż dróg, zabezpieczamy skarpy, urządzamy naprowadzenia dla zwierząt, które muszą przejść przez autostradę. Pierwszą "unijną” robotę wykonywaliśmy przy al. Spółdzielczości Pracy, później przy Jana Pawła II i Krańcowej. Już sporo takich prac wykonaliśmy.

• Ilu pracowników firma zatrudnia?

– W pierwszym okresie były 3–4 osoby, dzisiaj 20 pracowników.

• Jak sobie z tym wszystkim radzi kobieta?

– Nie mam oporów przed zwróceniem uwagi, nie toleruję pewnych zachowań: lewizny, alkoholu, nieuczciwości. Bardzo trudno było tak dobrać ludzi, żeby tworzyli zgraną załogę. Przewinęło się dużo osób, którym wydawało się, że jest to praca lekka, łatwa i przyjemna.

• Co jest najtrudniejsze?

– Wyrobienie sobie autorytetu u pracowników i podejmowanie ryzyka finansowego. Mnie niepowodzenia finansowe nie stresowały, ale bardzo gryzłam się tym, jak ktoś mnie oszukał albo kiedy pracownicy byli nielojalni. Zdarzają się nieuczciwi inwestorzy, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych. My przy dużych robotach wpłacamy kaucję na zabezpieczenie wykonania. Nieuczciwy inwestor będzie się bardzo starać, żeby kaucji nie oddać. Jednak nasza firma jest już na takim etapie, że nie musimy już ryzykować i brać każdego zlecenia. Długo pracowaliśmy na swoją opinię. Ta praca jest dla mnie wszystkim i nigdy nie żałowałam, że zdecydowaliśmy się na założenie własnej firmy.

• Gdzie teraz Col-Garten prowadzi prace?

– Właśnie wybieram się na obwodnicę Mińska Mazowieckiego, gdzie budowane są odcinki A-2. Już jest tam co robić. Na odcinku 15 km trzeba zagospodarować zieleń.

• Jak pani odpoczywa?

– Najchętniej w towarzystwie przyjaciół, wśród zieleni, której nigdy nie mam dosyć. W domu odpoczywam w ogrodzie na tarasie, zagospodarowuję też działkę w niedalekim Krzesimowie.

Pozostałe informacje

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium