Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

9 marca 2020 r.
9:18

"Małpki" rozpijają Polaków, więc wzrośnie akcyza. Producenci wódki atakują producentów piwa [zdjęcia]

97 40 A A

Lubelska fabryka Stock Polska rezygnuje z inwestycji wartych 30 mln euro i zatrudniania nowych pracowników. Powód? Rządowy plan podniesienia akcyzy na „małpki”, czyli wódkę sprzedawaną w małych butelkach. Przedstawiciele branży spirytusowej protestują przeciwko zmianom w prawie i odbijają piłeczkę w stronę browarników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka tygodni temu rząd poinformował, że zamierza podnieść akcyzę na wódkę sprzedawaną w butelkach do 300 ml, czyli tzw. „małpkach”. Dodatkowe opłaty mogą zostać nałożone już 1 kwietnia. Wszystko po to, by Polacy zaczęli mniej pić. Ustawodawcy powołują się przy tym dane firmy badawczej Synergion z których wynika, że w całym kraju każdego dnia sprzedawanych jest nawet 3 miliony „małpek”, z czego milion – tylko do południa.

Odpowiedzią branży spirytusowej jest m.in. ruszająca właśnie akcja „Pij odpowiedzialnie”, w ramach której będzie można zobaczyć bilbordy z informacją, że w 30 ml kieliszku wódki, 100 ml kieliszku wina i 250 ml kuflu piwa znajduje się ta sama ilość czystego alkoholu – 10 g. Przedstawiciele sektora organizują też konferencje, na których przedstawiają „Prawdziwe dane na temat konsumpcji alkoholu w Polsce”. W piątek w siedzibie Stock Polska w Lublinie przekonywali, że wzrost spożycia alkoholu to efekt „bezzasadnego uprzywilejowania branży piwowarskiej”, a podniesienie akcyzy to „kolejny atak na branżę spirytusową”.

– Na podstawie fałszywych informacji wykreowanych w mediach przez branżę piwowarską, rząd podejmuje błędne decyzje dotyczące rynku alkoholi – przekonuje Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. – Nierzetelny raport, który powstał na zlecenie producentów piwa wykreował w społeczeństwie fałszywe przekonanie, że to „małpki” rozpijają Polaków. Z liczb wynika jednak coś zupełnie innego: Polacy wypijają najwięcej alkoholu etylowego właśnie w piwie – twierdzi Włodarczyk.

Producenci mocniejszych trunków apelują o rezygnację z wprowadzenia opłaty za „małpki” i wycofanie się z uprzywilejowanego traktowania branży piwowarskiej m.in. przez umożliwienie jej reklamowania się.

W odpowiedzi browarnicy zarzucają konkurencji posługiwanie się zmanipulowanymi statystykami i dobieranie liczb do swojej wizji rozwoju rynku alkoholowego.

– Żonglowanie danymi sprzedażowymi, czyli porównywanie liczb bezwzględnych to manipulacja dość oczywista, bo każdy dorosły człowiek dostrzega i rozumie różnicę pomiędzy pół litra wódki, a pół litra piwa. Ale porównanie milionów z miliardami wygląda efektownie – ripostuje Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. – Co się za tym jednak kryje? Przecież nie tylko ilość wypijanego płynu ma znaczenie, ale przede wszystkim sposób, w jaki konsumuje się piwo i wódkę. Są to zupełnie dwa różne modele konsumpcji. Według badań, wódka jest tym trunkiem, którym konsumenci najczęściej się upijają – dodaje Morzycki i tłumaczy, że podczas gdy konsumpcja piwa od ośmiu lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie, sprzedaż wódki w ostatnich latach solidnie rośnie. Spada natomiast zainteresowanie piwami mocnymi.

Przedstawiciele branży spirytusowej przekonują natomiast, że ze względu na plany rządu mogą być zmuszeni do rezygnacji z planowanych inwestycji. – Otrzymałem już aprobatę na wydanie 25-30 mln euro na budowę bardziej wydajnej destylarni w Lublinie. Wiązałoby się to z zatrudnieniem kilkudziesięciu nowych osób – dodaje Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska. – Po informacjach o podniesieniu akcyzy rada nadzorcza wstrzymała się z inwestycją, aby poczekać na rozwój sytuacji. Biznes musi się przecież zwracać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!