Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

26 grudnia 2007 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Mąż surfuje, żona szydełkuje

0 0 A A

Z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu? Nieprawda! Z krewnymi można też prowadzić dobrze działający biznes.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rodzinny interes już dawno przestał być utożsamiany z niewielką - jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych osób - i mało dochodową firmą. Dziś coraz częściej małżonkowie decydują się założyć własny biznes, a dzieci dołączyć do spółki zarządzanej przez rodziców bądź dziadków. Ze statystyk wynika, że przedsiębiorstwa rodzinne stanowią najliczniejszą grupę firm w Polsce. Najwięcej spółek opartych o familijne powiązania powstało w latach 2001 i 2002.


Od czego zacząć

Formalności niezbędne do założenia firmy rodzinnej są takie same, jak w wypadku każdej innej działalności gospodarczej. Zgodnie z prawem, przedsiębiorcą staje się osoba, która uzyskała wpis do ewidencji gospodarczej. Taką ewidencję prowadzi każda gmina.

Następnie trzeba uzyskać numer identyfikacji podatkowej, czyli popularny NIP. Można to załatwić w urzędzie skarbowym lub składając wniosek w urzędzie gminy.
Kolejna sprawa to zdobycie numeru statystycznego REGON. Załatwia się to w lokalnym urzędzie statystycznym. Jeśli chcemy zatrudnić pracowników, musimy jeszcze odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Plusy

Firmy rodzinne zakładane są przede wszystkim z myślą o dalszej przyszłości. Ich największą siłą jest sukcesja na kolejne pokolenia. Właściciele firm rodzinnych są bowiem nie tylko przedsiębiorcami, ale także rodzicami, którzy chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. Pracują, licząc na to, że ich pociechy przejmą założoną i pielęgnowaną przez nich, firmę. Dlatego wpajają swoim dzieciom, jak ważna jest odpowiedzialność i kompetencja w zakresie rodzinnej marki. Z drugiej strony nowe pokolenie - o ile się na to zdecyduje - wnosi do firmy własną wizję i nowe strategie rozwoju.

- Pracuję z ojcem już kilka ładnych lat. Nigdy nie miałem wątpliwości, czy chcę się do niego przyłączyć - mówi Grzegorz Staniek z działającej na terenie Lubelszczyzny firmy STANPOŻ - systemy przeciwpożarowe. - Dogadujemy się bez problemów, może dlatego że mamy podobne charaktery - dodaje.

Firma rodzinna to możliwość kontynuacji tradycji i dalszego rozwijania dorobku rodziny, niezależność, wspólne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów. Podstawą takiego interesu są także wieloletnie i różnorodne doświadczenia członków rodziny oraz zaufanie, jakim darzą się krewni.

Minusy, ale...

Członkowie rodziny prowadzący wspólną działalność gospodarczą często pracę przenoszą do domu. Granica pomiędzy sferą zawodową ich życia a sferą prywatną bywa bowiem prawie niewidoczna. Rozmowy o firmie podczas spacerów, obiadów czy imprez rodzinnych są właściwie nieuniknione. Co prawda, teoretycznie istnieje czas pracy, ale gdy się jest zaangażowanym emocjonalnie w biznes, nie ma to znaczenia.

- Pracujemy właściwie 24 godziny na dobę, ale nie narzekamy - twierdzi Beata Nieszporek ze Świdnika. Przed wakacjami razem z mężem założyła sklep internetowy i pracownię dziewiarską "Ręczna robota”. Ona robi na drutach i szydełku swetry, czapki i sukienki, on aktualizuje stronę internetową.

Teoretycznie małżonkowie w każdej chwili mogą zaplanować wspólne wczasy. Trudniej się na nie wybrać i opuścić firmę na dłuższy czas.

- Na urlop z prawdziwego zdarzenia na razie nie możemy sobie pozwolić. Dopiero zaczynamy jako przedsiębiorcy, mamy mnóstwo obowiązków na głowie. Ale z czasem.... Nie będziemy musieli prosić nikogo o kilka dni wolnego - mówi pani Beata.

Biznes rodzinny to także duża odpowiedzialność, konieczność podejmowania ryzyka, niepewna pensja. Zdarzają się też konflikty międzypokoleniowe, które wynikają najczęściej z odrębnej wizji prowadzenia firmy.

Ale, jak mówi stare powiedzenie, "kto nie ryzykuje, ten nie jedzie”.

Kilka wskazówek

• Oddziel pracę od relacji rodzinnych
• Zbuduj silny zespół
• Wybierz odpowiedni moment na przekazanie firmy swoim dzieciom

Liczby ważne

25 proc. firm z listy stu największych w Europie to biznesy rodzinne

60 proc. spółek publicznych w USA kontrolowanych jest przez biznesy rodzinne

75 proc. biznesów europejskich to biznesy rodzinne

Pozostałe informacje

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium