Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

21 listopada 2017 r.
14:27

Na wydobycie czeka 186 mln ton węgla. Bogdanka będzie fedrować 50 lat

Autor: Zdjęcie autora p.p.
0 6 A A

Bogdanka ma już w ręku koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złoża „Ostrów” w obszarze górniczym „Ludwin”. Na wydobycie czeka 186 milionów ton węgla. Koncesji udzieliło Ministerstwo Środowiska. Żywotność kopalni wzrosła z 25 do 50 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pozyskanie tej koncesji to kluczowy krok dla lubelskiej kopalni. Jest to jeden z filarów ogłoszonej w ubiegłym roku „Strategii LW Bogdanka Obszar Wydobycie Grupy Enea do roku 2025”. Kopalnia planuje także rozszerzenie zasobów pola „Bogdanka” o kolejne ok. 33 mln ton. W sumie kopalnia zwiększy poziom zasobów z ok. 227 mln ton obecnie do ok. 446 mln ton, co oznacza przedłużenie żywotności kopalni do ok. 50 lat.

– Zwiększenie bazy zasobów oznacza możliwość długofalowego planowania i zabezpieczenie rozwoju kopalni, a co za tym idzie - zapewnienia stabilności zatrudnienia dla kolejnych pokoleń górników – mówi Krzysztof Szlaga, prezes zarządu LW Bogdanka SA.

Eksploatacja złoża Ostrów planowana jest dwuetapowo. W pierwszej fazie będzie prowadzona w oparciu o obecną infrastrukturę podziemną. Uruchomienie pierwszej ściany jest planowane ok. 2020 roku.

W drugiej kolejności, w latach 2025–30, przewidywane jest udostępnienie pionowe złoża i budowa niezbędnych obiektów i infrastruktury technicznej. Łączne wstępnie szacowane nakłady związane z budową infrastruktury wynoszą 1,2–1,3 mld zł. Osiągnięcie docelowych poziomów wydobycia ze złoża Ostrów planowane jest ok. 2032 roku.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 o 09:04
0
K-6 i K-7 w" obce ręce"?
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 21:54
0
o! ein polnischer Ökolog się odezwał. oczywiście, że niemcy spalają najwięcej węgla brunatnego w europie. człowiek ma rację, a totalny the bill tworzy fake news rodem z tvnu. a co mają spalać jak w byłej nrd mają tych kopalń od cholery? pozamykają kopalnie i elektrownie? nie będą palić brunatnym, to będą musieli zakupić kamienny, by zapełnić lukę. widzisz chłopcze ja jestem energetykiem i potwierdzam, że wyłączane są niemieckie elektrownie atomowe. ale jakim kosztem? obecnie niemcy są importerem energii elektrycznej m.in. z polski i francji. prawda jak ekologicznimsą niemcy? elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne nigdy nie udźwigną utrzymania systemu energetycznego. nikt temu nie zaprzeczy, kto się na tym zna. w 2013 roku: węgiel kam. 26%, kamienny 18%, jądrowa 16%, gaz ziemny 12%. co najbardziej mnie ubawiło w książce "fachkunde elektrotechnik" to podciągnięcie biomassy 6,2% pod ekologię?! przecież wartość energetyczna roślinek nie dorównuje węglowi... nawet brunatnemu. gdyby tak było, to straż miejska w polsce nie karała za palenie trawy i liści w przydomowych piecach. zobaczysz jak szybko niemcy powrócą do atomu, gdy tylko im rachunki pod***ą za prąd. a tam prawie wszystkie domy gotują, grzeją i ciepłą wodę mają z energii elektrycznej. zieloni już przerypali wybory. atom powraca do łask.
o! ein polnischer Ökolog się odezwał. oczywiście, że niemcy spalają najwięcej węgla brunatnego w europie. człowiek ma rację, a totalny the bill tworzy fake news rodem z tvnu. a co mają spalać jak w byłej nrd mają tych kopalń od cholery? pozamykają kopalnie i elektrownie? nie będą palić brunatnym, to będą musieli zakupić kamienny, by zapełnić lukę. widzisz chłopcze ja jestem energetykiem i potwierdzam, że wyłączane są niemieckie elektrownie atomowe. ale jakim kosztem? obecnie niemcy są importerem energii elektrycznej m.in. z polski i francji.... rozwiń
Avatar
Piotr / 21 listopada 2017 o 20:18
0
undefined napisał:
A za 50 lat? Nie mądrzej jest już dziś przechodzić na energię odnawialną jak Niemcy. A nie dalej się truć węglem. Za 50 lat to bedziemy wytruci przez tą weglowa polityke tego glupiego rządu.
 Problemem nie jest spalanie węgla, które przy zastosowaniu nowoczesnych pieców nie jest aż tak szkodliwe jak niektórzy sądzą ale spalanie w domach jednorodzinnych czego tylko popadnie czyli np śmieci i odpadów meblowych.
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 17:53
0
"Niemcy? ekologiczni?. Najwiecej w Europie spalają węgla brunatnego" - Nie powtarzaj propagandy z telewizji reżimowej. W przeliczeniu na produkcję przemysłową i liczbę mieszkańców. Suma spalania węgle owszem w DE jest większa niż w PL, ale porównaj sobie potencja i produkcję przemysłową obu tych krajów. Wygaszanie węgla w Niemczech trwa i owszem oddaje się do użytku jakieś nowe bloki (bo realizowane są plany z przeszłości - sam proces projektowy to jest parę lat), ale program energiewende nadal jest realizowany i plany wygaszania energetyki zarówno atomowej jak i węgłowej jest aktualny. Ale to trwa lata. I to są fakty.
"Niemcy? ekologiczni?. Najwiecej w Europie spalają węgla brunatnego" - Nie powtarzaj propagandy z telewizji reżimowej. W przeliczeniu na produkcję przemysłową i liczbę mieszkańców. Suma spalania węgle owszem w DE jest większa niż w PL, ale porównaj sobie potencja i produkcję przemysłową obu tych krajów. Wygaszanie węgla w Niemczech trwa i owszem oddaje się do użytku jakieś nowe bloki (bo realizowane są plany z przeszłości - sam proces projektowy to jest parę lat), ale program energiewende nadal jest realizowany i plany wygaszania e... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 17:09
0
Niemcy? ekologiczni?. Najwiecej w Europie spalają węgla brunatnego.
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 15:33
0
A za 50 lat? Nie mądrzej jest już dziś przechodzić na energię odnawialną jak Niemcy. A nie dalej się truć węglem. Za 50 lat to bedziemy wytruci przez tą weglowa polityke tego glupiego rządu.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 o 09:04
0
K-6 i K-7 w" obce ręce"?
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 21:54
0
o! ein polnischer Ökolog się odezwał. oczywiście, że niemcy spalają najwięcej węgla brunatnego w europie. człowiek ma rację, a totalny the bill tworzy fake news rodem z tvnu. a co mają spalać jak w byłej nrd mają tych kopalń od cholery? pozamykają kopalnie i elektrownie? nie będą palić brunatnym, to będą musieli zakupić kamienny, by zapełnić lukę. widzisz chłopcze ja jestem energetykiem i potwierdzam, że wyłączane są niemieckie elektrownie atomowe. ale jakim kosztem? obecnie niemcy są importerem energii elektrycznej m.in. z polski i francji. prawda jak ekologicznimsą niemcy? elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne nigdy nie udźwigną utrzymania systemu energetycznego. nikt temu nie zaprzeczy, kto się na tym zna. w 2013 roku: węgiel kam. 26%, kamienny 18%, jądrowa 16%, gaz ziemny 12%. co najbardziej mnie ubawiło w książce "fachkunde elektrotechnik" to podciągnięcie biomassy 6,2% pod ekologię?! przecież wartość energetyczna roślinek nie dorównuje węglowi... nawet brunatnemu. gdyby tak było, to straż miejska w polsce nie karała za palenie trawy i liści w przydomowych piecach. zobaczysz jak szybko niemcy powrócą do atomu, gdy tylko im rachunki pod***ą za prąd. a tam prawie wszystkie domy gotują, grzeją i ciepłą wodę mają z energii elektrycznej. zieloni już przerypali wybory. atom powraca do łask.
o! ein polnischer Ökolog się odezwał. oczywiście, że niemcy spalają najwięcej węgla brunatnego w europie. człowiek ma rację, a totalny the bill tworzy fake news rodem z tvnu. a co mają spalać jak w byłej nrd mają tych kopalń od cholery? pozamykają kopalnie i elektrownie? nie będą palić brunatnym, to będą musieli zakupić kamienny, by zapełnić lukę. widzisz chłopcze ja jestem energetykiem i potwierdzam, że wyłączane są niemieckie elektrownie atomowe. ale jakim kosztem? obecnie niemcy są importerem energii elektrycznej m.in. z polski i francji.... rozwiń
Avatar
Piotr / 21 listopada 2017 o 20:18
0
undefined napisał:
A za 50 lat? Nie mądrzej jest już dziś przechodzić na energię odnawialną jak Niemcy. A nie dalej się truć węglem. Za 50 lat to bedziemy wytruci przez tą weglowa polityke tego glupiego rządu.
 Problemem nie jest spalanie węgla, które przy zastosowaniu nowoczesnych pieców nie jest aż tak szkodliwe jak niektórzy sądzą ale spalanie w domach jednorodzinnych czego tylko popadnie czyli np śmieci i odpadów meblowych.
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 17:53
0
"Niemcy? ekologiczni?. Najwiecej w Europie spalają węgla brunatnego" - Nie powtarzaj propagandy z telewizji reżimowej. W przeliczeniu na produkcję przemysłową i liczbę mieszkańców. Suma spalania węgle owszem w DE jest większa niż w PL, ale porównaj sobie potencja i produkcję przemysłową obu tych krajów. Wygaszanie węgla w Niemczech trwa i owszem oddaje się do użytku jakieś nowe bloki (bo realizowane są plany z przeszłości - sam proces projektowy to jest parę lat), ale program energiewende nadal jest realizowany i plany wygaszania energetyki zarówno atomowej jak i węgłowej jest aktualny. Ale to trwa lata. I to są fakty.
"Niemcy? ekologiczni?. Najwiecej w Europie spalają węgla brunatnego" - Nie powtarzaj propagandy z telewizji reżimowej. W przeliczeniu na produkcję przemysłową i liczbę mieszkańców. Suma spalania węgle owszem w DE jest większa niż w PL, ale porównaj sobie potencja i produkcję przemysłową obu tych krajów. Wygaszanie węgla w Niemczech trwa i owszem oddaje się do użytku jakieś nowe bloki (bo realizowane są plany z przeszłości - sam proces projektowy to jest parę lat), ale program energiewende nadal jest realizowany i plany wygaszania e... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 17:09
0
Niemcy? ekologiczni?. Najwiecej w Europie spalają węgla brunatnego.
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 o 15:33
0
A za 50 lat? Nie mądrzej jest już dziś przechodzić na energię odnawialną jak Niemcy. A nie dalej się truć węglem. Za 50 lat to bedziemy wytruci przez tą weglowa polityke tego glupiego rządu.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy sezon dla hokeistów LHT Lublin zbliża się wielkimi krokami

Nowy sezon dla hokeistów LHT Lublin zbliża się wielkimi krokami 0 0

Trenowali „na sucho” na lubelskiej Rollmanii, ale odliczają już dni do powrotu na lodowisko. Hokeiści LHT Lublin przygotowują się do nowego sezonu w II lidze. Drużyna ma jednak nieco wyższe aspiracje niż tylko zdobycie trofeum na tym poziomie

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na DK2. Nie żyje 36-letni motocyklista

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na DK2. Nie żyje 36-letni motocyklista 0 0

W wypadku drogowym zginął dzisiaj 36-letni mieszkaniec gminy Terespol (powiat bialski). W miejscowości Kobylany motocyklista zderzył się z samochodem marki BMW. Kierowca auta prawdopodobnie wymusił pierwszeństwo przejazdu.

Kabaret Neo-Nówka w Zamościu i Biłgoraju. Rozdajemy zaproszenia
15 listopada 2019, 17:30

Kabaret Neo-Nówka w Zamościu i Biłgoraju. Rozdajemy zaproszenia 0 0

Kabaret Neo-Nówka powraca z nowym programem komediowym - "Żywot Mariana". Komicy wystąpią 15 listopada Biłgoraju i Zamościu.

Puławy. Tężnie solankowe już działają. Produkują korzystną dla zdrowia "mgiełkę"

Puławy. Tężnie solankowe już działają. Produkują korzystną dla zdrowia "mgiełkę" 11 0

Dwie małe tężnie solankowe w pobliżu Miejskiego Przedszkola nr 10, zostały włączone. To pierwsze tego typu konstrukcje w Puławach. W tym roku będą działały tylko do końca października, więc zainteresowani mają niewiele czasu aby przekonać się o ich skuteczności.

Spotkanie literackie z Mirą Ledowską w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa
21 października 2019, 18:00

Spotkanie literackie z Mirą Ledowską w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa 0 0

21 października o godz. 18 w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS (ul. Radziszewskiego 11) będzie można spotkać izraelską autorkę Mirę Ledowską.

Koncert "Z tamtej strony". The Snopkers Ensemble
20 października 2019, 18:00

Koncert "Z tamtej strony". The Snopkers Ensemble 0 0

W tym roku zespół The Snopkers Ensemble świętuje 5. urodziny. Z tej okazji 20 października o godz. 18 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (ul. Ewangelicka 1) odbędzie się wyjątkowy koncert.

Słaby mecz równa się przegrana. Lubelskie "Pszczółki" wracają z Polkowic pokonane

Słaby mecz równa się przegrana. Lubelskie "Pszczółki" wracają z Polkowic pokonane 0 1

Po 40 minutach walki koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin zeszły z polkowickiego parkietu pokonane przez aktualnego mistrza kraju CCC 59:69. Ciężko jednak grać o zwycięstwo, kiedy brakuje wsparcia zawodniczek rezerwowych

Tragiczny wypadek w Łazach. Nie żyje rowerzysta [zdjęcia]

Tragiczny wypadek w Łazach. Nie żyje rowerzysta [zdjęcia] 7 3

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku. Do tragedii doszło wczoraj w miejscowości Łazy (powiat łukowski). Nie żyje 83-letni rowerzysta.

Konopie na torfowisku. Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę
galeria

Konopie na torfowisku. Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę 0 0

Policjanci zlikwidowali plantację konopi w okolicach Lublina. Dochodzące do 2,5 metra rośliny rosły na torfowisku.

Charytatywny Sportowy Piknik "Na Sygnale". Bieg, pokazy i wyprzedaż garażowa
NASZ PATRONAT
20 października 2019, 10:00

Charytatywny Sportowy Piknik "Na Sygnale". Bieg, pokazy i wyprzedaż garażowa 0 0

Będzie można miło spędzić czas i pomóc chorym dzieciom. Na terenie Bike Parku przy ul. Janowskiej 76 w Lublinie odbywa się dzisiaj Sportowy Piknik "Na Sygnale".