Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 grudnia 2018 r.
14:16

Polacy nie chcą zaostrzenia zakazu handlu. Sejm zastanawia się nad zmianami

0 36 A A

Tylko jedno ostrzeżenie i aż 40 wniosków do sądu o ukaranie – to efekt dotychczasowych kontroli sklepów, w których łamano zakaz handlu w niedziele. A na horyzoncie dalsze zaostrzenie zakazu, którego – jak dowodzą sondaże – Polacy nie chcą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od marca do listopada kontrolerzy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie przeprowadzili 583 kontrole dotyczące przestrzegania zakazu handlu w niedziele. Stwierdzili 68 wykroczeń. Polegały one np. na powierzeniu wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi, który powinien mieć dzień wolny.

Tylko w jednym przypadku kontrolerzy zastosowali „środek wychowawczy” – ostrzeżenie. W sumie nałożyli 27 mandatów karnych na łączną kwotę 29 tys. zł, a w 40 przypadkach skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

W przyszłym roku kar i mandatów może być znacznie więcej, bo od 1 stycznia 2019 roku zakupy będzie można robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Będą jednak wyjątki. W kwietniu dodatkowo zakupy zrobimy w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, a w grudniu – w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Całkowity zakaz handlu, z nielicznymi wyjątkami, ma obowiązywać już od 2020 roku.

Zapowiada się, że będzie jeszcze ostrzej. W Sejmie jest już projekt poselski, za którym stoi „Solidarność”, by „wolne niedziele” wydłużyć od godz. 22.00 w sobotę do 5.00 w poniedziałek. Dziś to odpowiednio od 23.00 w sobotę do północy z niedzieli na poniedziałek.

Tymczasem, jak wynika z opublikowanego wczoraj przez „Rzeczpospolitą” sondażu IBRiS, aż 68 proc. Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu całkowitego zakazu handlu w niedziele.

Co więcej – co trzeci ankietowany twierdzi, że deklaracja zniesienia ograniczeń może wpłynąć na ich decyzje wyborcze. A to każe przypuszczać, że dalsze zaostrzanie przepisów może kosztować partię rządzącą bardzo dużo. – Nawet utratę władzy – ostrzegają komentatorzy.

Zakaz handlu popierają jednak sprzedawcy. – Ludzie mają więcej czasu dla rodzin i bliskich. W związku z wolną niedzielą nie skarżą się już tak bardzo na permanentne zmęczenie – ocenia Jarosław Lewiński, szef związku w Biedronce.

Jednak badanie Maison&Partners, przeprowadzone na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), wykazało, że 71 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu to naruszenie swobody konsumenckiej. Dlatego ZPP proponuje: może lepiej wprowadzić ustawową gwarancję dwóch wolnych niedziel dla każdego pracownika w Polsce. W ten sposób kupujący mieliby możliwość robienia zakupów w niedziele, a pracownicy – wolny dzień.

Nowelizacja prawa dotyczącego zakazu handlu w niedziele może być uchwalona jeszcze w tym tygodniu.

Bunt w małych miastach?

Okazuje się, że największymi przeciwnikami ograniczeń w handlu są mieszkańcy małych miast, do 20 tysięcy mieszkańców.

– W tej grupie ponad połowa ankietowanych w badaniu Maison&Partners negatywnie odnosi się do jakichkolwiek ograniczeń handlu w niedziele. Oznacza to, że im dalej będzie to ograniczenie szło, z tym gorszym odbiorem spotka się w mniejszych miejscowościach. Wynik może być zaskakujący, ale musimy pamiętać, że w niewielkich miastach wizyta w centrum handlowym to niejednokrotnie jedyna forma rozrywki dostępna w weekend dla przeciętnego mieszkańca. Skoro zabiera się ludziom możliwość spędzania w ten sposób wolnego czasu, nic dziwnego, że oceniają to negatywnie – komentuje prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Źródło: businessinsider.com.pl

Czy chciałby pan/pani, aby zakaz handlu obejmował wszystkie niedziele? (w proc.)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 14:20
Za zaostrzaniem zakazu są tylko zakute łby prominentnych działaczy związkowych.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 16:56
Po co chcą ingerować w Nasz wolny czas? To jest mój czas wolny i robię w nim co chce, a to czy pójdę na zakupy czy poleżę to już moja decyzja.. Gdzie ta wolna polska jak chcą Nam rozkazywać/nakazywać co mamy robić!? Może niedługo będzie zakaz pracy? Na to liczę - wtedy zawszę będę bardzo wypoczęty... Idiotyzm i chęć kierowania Naszym życiem; dziękuje PIS: podsumowując: nie, nie zagłosuje..
Avatar
Prawda / 5 grudnia 2018 r. o 17:30
Chcę pracować w Niedzielę ludzie znieście ten przeklęty zakaz handlu Ja muszę pracować Ja muszę żyć!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 14:35
Ale się suweren wkur... jak już w styczniu albo lutym wszystko, w prawie wszystkie niedziele, będzie pozamykane. Nigdzie nie wtedy wyjdzie, bo na dworze smród i zagrożenie życia z powodu smogu, a za rozrywkę trzeba będzie zapłacić kilka stów (kino, lodowisko, kawiarnia, restauracja, muzeum itp.). Takie niedzielne zakupy, fakt łączyły się z wydawaniem pieniędzy, ale to było połączenie niezbędnych zakupów z jakimś tam wyjściem i spędzeniem wolnego czasu chociażby w postaci szlajania się między sklepami. Teraz trzeba będzie siedzieć w domu i oglądać bzdury w TV.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 17:48
Ten rząd to TRAGEDIA !!!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 17:46
Dziękuje durna zmiano :(
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 14:22
Zdecydowanie NIE. Niektórym pasuje dzień wolny w środku tygodnia. Oddany za niedziele.
Avatar
DziwneToWszystko / 5 grudnia 2018 r. o 23:45
Boję się krwi nie zostaję pielegniarką, nie chce pracować w weekendy, nie zatrudniam się jako sprzedawca. Proste!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 16:10
Hahahaha od Kiedy zakaz hadlu ma coś wspólnego z rozrywką? Jesli dla nich rozrywka to zakupy to gratulacje.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 15:21
Już abstra***ąc od sensu całego zakazu, to co ten koleś pier... o jakimś permanentnym zmęczeniu? Już nie przesadzajmy... Nikt nie pracował w niedzielę dodatkowo, etat to 40 godzin, nieważne w jakie dni, więc tak samo zmęczony ma prawo być ten, kto pracuje pn-pt. Inna sprawa jest taka, że jakby za niedzielę płacić odpowiednio więcej, to sprzedawcy i kasjerzy by się wyklocali nie o wolną niedzielę, tylko o pracującą. I ani zmęczeni by nie byli, ani ten dzień z rodziną nagle by nie był taki ważny. Piszę to jako były wieloletni pracownik handlu, który w niedzielę zasuwał do roboty i nie robił z tego wielkiego halo (a nawet czasem było to na rękę, bo i w urzędzie coś na tygodniu można było załatwić, i do lekarza pójść itd. bez kombinacji i urlopu)
Już abstra***ąc od sensu całego zakazu, to co ten koleś pier... o jakimś permanentnym zmęczeniu? Już nie przesadzajmy... Nikt nie pracował w niedzielę dodatkowo, etat to 40 godzin, nieważne w jakie dni, więc tak samo zmęczony ma prawo być ten, kto pracuje pn-pt. Inna sprawa jest taka, że jakby za niedzielę płacić odpowiednio więcej, to sprzedawcy i kasjerzy by się wyklocali nie o wolną niedzielę, tylko o pracującą. I ani zmęczeni by nie byli, ani ten dzień z rodziną nagle by nie był taki ważny. Piszę to jako były wieloletni pracownik handlu... rozwiń
Avatar
Aajaj / 9 grudnia 2018 r. o 16:46
Powino być tak jak kiedyś ? Soboty do 14 a niedziela wolna ? Aha... czyli alkohol sprzedawany od 13 tej, w sklepach NIC na półkach , kartki na żywność i inne rzeczy, kolejki kilkunastu godzinne po wszystko ... SERIO ???
Avatar
Kamil / 6 grudnia 2018 r. o 07:37
Skamieliny z czasów PRLu ograniczają nam prawo dla naszego dobra. (takie komunistyczne). Zamiast dać większą wypłatę osobą pracującym w niedziele, to wolą im zakazać pracy. :P
Avatar
Ania / 6 grudnia 2018 r. o 02:07
PiS won
Avatar
obywatel gorszego sortu / 6 grudnia 2018 r. o 01:12
Komuś się w 4 literach poprzewracało. Nie chcą pracować w niedzielę ? Niech zostaną urzędnikami, lekarzami czy założą własną firmę. To wy powinniście latać wokół klientów bo to dzięki nim macie pracę, szanowni sprzedawcy.
Avatar
DziwneToWszystko / 5 grudnia 2018 r. o 23:45
Boję się krwi nie zostaję pielegniarką, nie chce pracować w weekendy, nie zatrudniam się jako sprzedawca. Proste!
Avatar
Zdziwiona / 5 grudnia 2018 r. o 22:22
 Tobie nie podobała się praca w SOBOTĘ i zmieniłaś ją,ciesząc się wolnym weekendem. A od innych oczekujesz żeby pracowali również w niedzielę . A co byłoby gdyby wszyscy pracownicy handlu  też poszło w Twoje ślady . Hipokryzja pełną gębą..
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 19:38
Może czas zmienić sejm?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 19:36
pisowska i solidaruchowa szmaciarnia chce nam życie urządzać
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 19:12
Cha cha cha!!!!!!!
Avatar
^_^ / 5 grudnia 2018 r. o 19:00
Ma być jak w Europie. Brak nakazu tyrania w Niedzielę! Mi zamknięte sklepy w niedzielę w Niemczech nie przeszkadza. Jest tyle innych miejsc do zwiedzenia niż stanie przy kasie. Od tego jest WOLNA SOBOTA ;)
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda lubelski zdecydował o swojej politycznej przyszłości. Otrzymał propozycję zostania posłem.

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Uroczyście otwarto nowy dworzec kolejowy w Świdniku zbudowany za 5 mln zł. Tyle kosztował obiekt z poczekalnią mającą osiem krzesełek, dwa wyświetlacze i toalety. Kasy biletowej nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Jerzy Bielecki (Prawo i Sprawiedliwość) zrzekł się poselskiego mandatu. Formalnie jego miejsce w Sejmie powinien zająć wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Rozmowa z Łukaszem Gizą, trenerem KS Cisowianka Drzewce

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Miasto szykuje się do przetargu na przebudowę obiektów sportowych obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Rzeckiego. Prace zostały już wpisane do miejskiego planu tegorocznych zamówień publicznych.

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Reprezentacja Ghany po pasjonującym meczu pokonała 3:2 Koreę Południową, a jej bohaterem okazał się zdobywca dwóch goli Mohammed Kudus grający na co dzień w Ajaksie Amsterdam

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

Toczą się negocjacje w sprawie przyszłorocznych podwyżek w policji. Wielu z mundurowych chce odejść, bo bardziej im się opłaca zostać emerytami.

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

36-latek z gminy Janowiec, który w sobotę pod wpływem alkoholu doprowadził tragicznego w skutkach wypadku, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Na miejscu zginęła mieszkanka Puław, a jej mąż trafił do szpitala.

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Wielkie emocje, sześć bramek i podział punktów. Reprezentacja Kamerunu przegrywała z Serbią 1:3, ale zdołała odrobić straty i spotkanie zakończyło się podziałem punktów

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Nie dłużej niż pięć miesięcy ma trwać remont krytej pływalni Strefa H2O, czyli starego basenu przy Al. Zygmuntowskich.

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Nie jest tajemnicą, że zarobki programistów specjalizujących się w wykorzystaniu w praktyce niezwykle popularnego języka Java należą do najwyższych w rodzimej branży IT. Praca ta wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością nieprzerwanego stawiania czoła różnorakim wyzwaniom, jednakże jest ona nad wyraz opłacalna. Sprawdźmy więc z czym ona się wiąże!

Zamość. O Zamoyskich w kawiarni. I nie tylko o Janie
1 grudnia 2022, 17:00

Zamość. O Zamoyskich w kawiarni. I nie tylko o Janie

Nie tylko o Janie Zamoyskim, założycielu miasta, ale też innych członkach wybitnego rodu opowiadać będzie w czwartek (1 grudnia) historyk Jacek Feduszka. Na spotkanie z nim warto wybrać się tego dnia do Kawiarni Mazagran na Starym Mieście w Zamościu.

Młodzi artyści namalują wspomnienia mieszkańców Puław

Młodzi artyści namalują wspomnienia mieszkańców Puław

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie namalują obrazy inspirowane prawdziwymi historiami opowiedzianymi im przez mieszkańców Puław. Podczas spotkania zaplanowanego na wtorek, każdy będzie mógł przyjść i podzielić się z artystami własnymi wspomnieniami związanymi z miastem.

Polski Cukier AZS UMCS awansował do finału turnieju Lotto 3x3 Liga

Polski Cukier AZS UMCS awansował do finału turnieju Lotto 3x3 Liga

Impreza odbywająca się w Cetniewie była bardzo ciekawym turniejem, na który stawiły się wszystkie zespoły występujące w rozgrywkach Energa Basket Ligi. W tym gronie były również lublinianki. Akademiczki wystąpiły w składzie: Aleksandra Kuczyńska, Olga Trzeciak, Anna Winkowska i Wiktoria Zając.

Z parkingów zaczęły znikać samochody. Wielka akcja CBŚP w Radzyniu Podlaskim
zdjęcia
galeria

Z parkingów zaczęły znikać samochody. Wielka akcja CBŚP w Radzyniu Podlaskim

14 podejrzanych, a z nich 11 osób zostało aresztowanych. Tak wygląda bilans najnowszej akcji CBŚP, które namierzyło gang złodziei samochodów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!