Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

7 grudnia 2019 r.
13:51

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom

56 63 A A
Katarzyna Nabożna-Motała, adwokat reprezentująca młode matki prowadzące działalność gospodarczą, które czują się pokrzywdzone przez ZUS
Katarzyna Nabożna-Motała, adwokat reprezentująca młode matki prowadzące działalność gospodarczą, które czują się pokrzywdzone przez ZUS

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W całym kraju są już setki takich spraw. Powstał nawet Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS, po to by „nagłośnić nadużycia urzędników wobec młodych matek”. Chodzi o kobiety, które prowadzą lub prowadziły działalność gospodarczą. Żeby korzystać z wyższych świadczeń (na przykład w czasie ciąży, kiedy konieczne jest zwolnienie lekarskie oraz na macierzyńskim) podnosiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie. Pisaliśmy o tym 26 listopada.

Jak tłumaczą kobiety, które zgodziły się z nami wówczas porozmawiać, mają do tego prawo, bo nie ma żadnego przepisu, który by tego zabraniał.

– Tymczasem urzędnicy żądają teraz zwrotu już wypłaconych pieniędzy. ZUS kwestionuje decyzje, które sam wcześniej wydał. Zwrot naliczany jest nawet z kilku lat wstecz – mówiła nam jedna z kobiet znajdujących się w takiej sytuacji.

– ZUS w interesie społecznym ma prawo badać, czy kwota, od której opłacane są składki, nie została zawyżona, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z ubiegłego roku. Zdaniem Sądu niesprawiedliwe i krzywdzące dla pozostałych ubezpieczonych jest zawyżanie przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek, nieznajdujące żadnego odzwierciedlenia w faktycznych przychodach firmy – tłumaczyła Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. – Niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacją, że działalność gospodarcza to fikcja, która prowadzi do bezprawnego zgłoszenia do ubezpieczeń, a potem wypłaty nienależnych świadczeń.

Rozmowa z Katarzyną Nabożną-Motałą, adwokat reprezentującą młode matki prowadzące działalność gospodarczą, które czują się pokrzywdzone przez ZUS

• Po co powstał Ruch Kobiet na Działalności Gospodarczej kontra ZUS? 

– To zorganizowana grupa kobiet prowadzących działalność gospodarczą, zrzesza te z nich, które sprzeciwiają się nadużyciom i które czują się pokrzywdzone przez ZUS. Są to w 99 proc. ciężarne kobiety lub młode matki, które próbują łączyć macierzyństwo z prowadzeniem firmy, a wobec których ZUS wszczyna liczne postępowania administracyjne i kontrole, wstrzymuje wypłatę świadczeń i żąda zwrotu wypłaconych już świadczeń uznając, że wypłacił ich już zbyt dużo.

Problemy mają najczęściej kobiety, które otrzymywały, otrzymują lub chcą otrzymywać z ZUS-u świadczenia wyższe niż minimalne. Ruch ma zamiar założyć Stowarzyszenie aby ustabilizować swoją sytuację pod kątem prawnym.

• Jaką skalę mają już kontrole ZUS dotyczące młodych matek prowadzących działalność gospodarczą?

– Facebookowy fanpage ruchu polubiło blisko 3 tysiące osób, do grupy na Facebooku dołączyło blisko tysiąc osób. Codziennie dołączają nowe osoby z całej Polski. Skala problemu jest ogromna. Liczona w tysiącach. Problem dotyka również kobiet na etacie. One też do nas dołączają i widzimy również u nich nasilenie tych kontroli oraz postępowań.

• Reprezentuje pani kobiety, które są w takiej sytuacji, ale też sama jest pani w takiej sytuacji.

– Tak. ZUS również wobec mnie prowadził liczne postępowania administracyjne od roku. Wszystkie zostały umorzone oprócz jednej, która zakończyła się w sądzie. Mianowicie odnaleziono brak formularza z 2017 roku. Urzędnik mnie źle pouczył i zamiast formularza złożyłam wniosek, co zostało odszukane po półtora roku i wykorzystane, aby wydać negatywną decyzję, abym musiała 2-3 lata się z nimi sądzić i w tym czasie nie móc pobierać należnych mi świadczeń w należnej mi wysokości.

Widzę, że z miesiąca na miesiąc tych spraw jest coraz więcej. Dołączają kolejne miasta. Najwięcej tych spraw jest w Lublinie, Elblągu, Bielsko Białej i Legnicy. Sądy są przepełnione i czas oczekiwania na sprawę coraz bardziej się wydłuża. Moim zdaniem ma to służyć zniechęceniu do pobierania jakikolwiek świadczeń. Taka kobieta po licznych postępowaniach administracyjnych, kontrolach, sprawach sądowych zanim złoży wniosek o opiekę na dziecko, 5 razy się zastanowi, gdyż obecnie taki wniosek często kończy się wszczęciem postępowania. Uważam, że w przypadku co niektórych kobiet można już mówić śmiało o nękaniu - mają sprawę sądową, wygrywają ją, a ZUS zaczyna kolejną kontrolę. Wiele kobiet jest na skraju wyczerpania nerwowego, gdyż żąda się od nich zwrotu znacznych kwot albo nie mają za co żyć podczas postępowań, które ciągną się miesiącami. W tym czasie wszelkie świadczenia są wstrzymane a urzędnicy są tak zapracowani, że nie są w stanie dotrzymywać terminów, a kobieta wpada w problemy finansowe.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w poparciach odwołań od decyzji ZUS wielu kobiet, wskazuje liczne naruszenia ZUS, które prowadzą do braku pewności prawnej i konfliktują obywatela z państwem.

• Czy mechanizm kontroli ZUS w związku z podniesioną podstawą może też dotyczyć innych grup społecznych?

– Tak. Uważam, że może to dotknąć tak naprawdę każdą grupę społeczną, w szczególności emerytów. Proszę sobie bowiem wyobrazić, że ktoś chce podwyższyć sobie emeryturę i opłaca wyższe składki, po czym jak już przejdzie na tę emeryturę zostanie mu ona obniżona, gdyż ZUS powoła się na niesprawiedliwość społeczną albo będzie kwestionować prowadzenie działalności gospodarczej. Bo do tego taka strategia ZUS może prowadzić.

Co więcej, pracownicy ZUS nadal zapewniają, że wyższe składki można opłacać i nie jest to od niczego zależne. Przy czym wydają negatywne decyzje setkom kobiet, że tych wyższych składek nie mogły opłacić powołując się na niesprawiedliwość społeczną. Gdzie był ZUS jak te kobiety opłacały te wysokie składki? Wtedy nie było problemu, aby przyjąć te pieniądze od kobiet. Dopiero przy wypłacie pojawił się problem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2019 r. o 14:20
+10
Dla niektórych cwaniakowanie stało się sposobem na życie do tego stopnia, że wszelkie próby przywrócenia normalności są oprotestowywane jako co najmniej zamach na demokrację. Ciekawe byłyby dane n/t jaki procent przedsiębiorców, nie będących przyszłymi matkami, płaci dobrowolnie wyższe składki na zus. Obstawiam, że będzie to w granicach błędu statystycznego coś około zera.
Avatar
xuj doopa i kamieni kupa / 7 grudnia 2019 r. o 17:12
+9
Dla niektórych cwaniakowanie stało się sposobem na życie do tego stopnia, że wszelkie próby przywrócenia normalności      są oprotestowywane jako co najmniej zamach na demokrację. Ciekawe byłyby dane n/t jaki procent przedsiębiorców, nie będących przyszłymi matkami, płaci dobrowolnie wyższe składki na zus. Obstawiam, że będzie to w granicach błędu statystycznego coś około zera.
 Właśnie. ZUS popełnia wizerunkowy błąd, nie publikując danych o strukturze biorców tych świadczeń, co wykorzystują ochoczo "poszkodowane" matki. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w 99% przypadków motywacją do wpłacania dobrowolnych wyższych niż obowiązkowe składek było zajście w ciążę, a w 70%+ przypadkach była to jednocześnie motywacja do założenia "działalności" w ogóle (takiej jak sprzedaż 1 pary skarpetek/m-c na allegor, czy świadczenie "usług marketingu" dla firmy wujka/szwagra etc.). PS. "Luka" w prawie prawdopodobnie nie była przypadkiem i miała pierwotnie służyć garstce "wtajemniczonych". Problemy zaczęły się, kiedy pomniejsze cwaniary zwąchały szanse wydojenia państwa.
 Właśnie. ZUS popełnia wizerunkowy błąd, nie publikując danych o strukturze biorców tych świadczeń, co wykorzystują ochoczo "poszkodowane" matki. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w 99% przypadków motywacją do wpłacania dobrowolnych wyższych niż obowiązkowe składek było zajście w ciążę, a w 70%+ przypadkach była to jednocześnie motywacja do założenia "działalności" w ogóle (takiej jak sprzedaż 1 pary skarpetek/m-c na allegor, czy świadczenie "usług marketingu" dla firmy wujka/szwagra etc.). PS... rozwiń
Avatar
obserwator / 7 grudnia 2019 r. o 16:08
+9
W kolejce w aptece słyszałem jak młode kobiety dosyć głośno rozmawiały jak podniosły sobie składkę w ciąży.Wyśmiewały koleżankę,która jest frajerką i nie potrafi sobie w życiu radzić bo tego nie zrobiła.Więc chyba coś jest na rzeczy.
Avatar
obiektywny / 7 grudnia 2019 r. o 21:05
+8
Ludzie opamiętajcie się! W moim przypadku składki były opłacane kilkanaście lat, w tym od najniższej podstawy może przez 3-4 lata, reszta od podstaw wyższych, a teraz obrońcy moralności tu piszą, że to było celowe. Tak było celowe żebym nie miała emerytury w kwocie 100 zl. I mam do tego prawo, a ZUS ma obowiązek się do niego stosować. Moją moralność może oceniać ksiądz, a nie ZUS.
 To nie masz się czego obawiać.Rzecz dotyczy wyłudzaczyMoralność to Twoja rzecz i nie ma nikt tego oceniać.
Avatar
Ciekawostka / 7 grudnia 2019 r. o 17:09
+8
Członkowie rodzin naczelniczek zakładali firmy i szybko występowali do legnickiego ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego - w sumie wyłudzili kilka milionów złotych - pisze w środę "Gazeta Wyborcza"."GW" informuje, że udało jej się dotrzeć do dokumentów i ludzi, którzy pracowali z osobami zamieszanymi w ten proceder. - To był rodzinny interes. Pracownicy ZUS wiedzieli, jak można szybko wyprowadzić pieniądze z Zakładu, i postanowili z tego skorzystać - powiedział gazecie informator.Proceder polegał na tym, że mężowie, żony, bracia, teściowe i matki pracownic ZUS zakładali własną działalność gospodarczą. Decydowali się odprowadzić dobrowolną składkę chorobową, ale nie w wysokości minimalnej (65 zł miesięcznie), jak robi większość przedsiębiorców, ale nawet po kilkaset złotych. Następnie szybko przynosili zwolnienia lekarskie i występowali o zasiłek chorobowy, który przysługuje przedsiębiorcy już po trzech miesiącach terminowanego opłacania składek. Wysokie składki oznaczają wysokie zasiłki, dlatego wypłaty wynosiły po kilka tysięcy złotych miesięcznie - informuje "GW". Wklejcie w google to znajdziecie...
Członkowie rodzin naczelniczek zakładali firmy i szybko występowali do legnickiego ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego - w sumie wyłudzili kilka milionów złotych - pisze w środę "Gazeta Wyborcza"."GW" informuje, że udało jej się dotrzeć do dokumentów i ludzi, którzy pracowali z osobami zamieszanymi w ten proceder. - To był rodzinny interes. Pracownicy ZUS wiedzieli, jak można szybko wyprowadzić pieniądze z Zakładu, i postanowili z tego skorzystać - powiedział gazecie informator.Proceder polegał na tym, że mężowie, żony, bra... rozwiń
Avatar
Wkurzona matka / 10 grudnia 2019 r. o 08:26
+7
Na pytanie czy mogę sobie podwyższyć składki bo jestem w ciąży usłyszałam od miłej pani z ZUS że oczywiście deklarowana składka jest dobrowolną i wynosi między 60- 250 % średniego wynagrodzenia na tamten czas wynosiła coś lekko ponad 9000. Pani w ZUS ochoczo namawiała mnie na składki od najwyższej podstawy, kiedy stwierdziłam że moja firma na czysto tyle nie wyciąga to mi powiedziała że to nie jest zależne od dochodu. Oplacalam wyższe składki niż minimalne ale nie najwyższe po pojęciu na macierzyński miałam już ntrole, wszystko było ok. Zasiłek wyplacony. Teraz po 6 latach dostaje pismo że to niesprawiedliwe spolecznie. Może by tak miłe panie z ZUS pozywać cywilnie za wprowadzenie w błąd płatnika. Sprawa zainteresować prokuraturę skoro jest to łamanie prawa. Może gdyby jedna i druga rzezyla to ci my zastanowiła by się raz czy dwa nad tym co robi.
Na pytanie czy mogę sobie podwyższyć składki bo jestem w ciąży usłyszałam od miłej pani z ZUS że oczywiście deklarowana składka jest dobrowolną i wynosi między 60- 250 % średniego wynagrodzenia na tamten czas wynosiła coś lekko ponad 9000. Pani w ZUS ochoczo namawiała mnie na składki od najwyższej podstawy, kiedy stwierdziłam że moja firma na czysto tyle nie wyciąga to mi powiedziała że to nie jest zależne od dochodu. Oplacalam wyższe składki niż minimalne ale nie najwyższe po pojęciu na macierzyński miałam już ntrole, wszystko było ok. Zasi... rozwiń
Avatar
Strachliwy / 7 grudnia 2019 r. o 20:56
+7
To tylko w Polsce, odpowiedzialności urzędnika nie ma a przedsiębiorca w walce z urzędnikami nic nie zdziala. I prawo działające wstecz... Każdy z Nas musi się bać bo nie wiedziec co jeszcze wymysla aby finansowac nierobów.
Avatar
Przedsiębiorca / 7 grudnia 2019 r. o 20:53
+7
Ten przepis miał być dla nielicznych ale coś się wymknęło spod kontroli i jak zwykle muszą zapłacić "szaracy". Ci co komentują że wyłudziły,firma fikcyjna itp,widać ewidentnie że nie znają bliżej całej sprawy. Jak firma może być fikcyjna, która działa od 5 , 6 lat czy więcej albo zasłanianie się sprawiedliwością społeczną. 500 + biorą wszyscy nie zależnie czy zarobią 1000zl czy 100 000zl. Ciekaw jestem gdyby za 4 lata ktoś przyszedł i kazał oddawać 500+ powołując się na niesprawiedliwość spoleczna. Taka sytuacja może spotkać każdego. Dzisiaj coś zgodne z prawem a za kilka lat zmiana decyzji i powołanie się na jakiś wymysł. Dodatkowo , przede wszystkim jak zawsze cierpią prowadzący działalność . My jesteśmy jak.dojne krowy mamy tylko dawać ale nic nie brać. Pracownik ma tylko prawa i to powinno sie zmienić bo ta grupa to dopiero wyludzacze.
Ten przepis miał być dla nielicznych ale coś się wymknęło spod kontroli i jak zwykle muszą zapłacić "szaracy". Ci co komentują że wyłudziły,firma fikcyjna itp,widać ewidentnie że nie znają bliżej całej sprawy. Jak firma może być fikcyjna, która działa od 5 , 6 lat czy więcej albo zasłanianie się sprawiedliwością społeczną. 500 + biorą wszyscy nie zależnie czy zarobią 1000zl czy 100 000zl. Ciekaw jestem gdyby za 4 lata ktoś przyszedł i kazał oddawać 500+ powołując się na niesprawiedliwość spoleczna. Taka sytuacja może spotkać każdeg... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2019 r. o 20:35
+7
Nie rozumiem jadu w niektorych wypowiedziach.. Skoro przywilejem przedsiebiorcy jest możliwość opłacania wyzszych skladek, bo panstwo daje taka szansę, dzieki ktorej czy to na l4, macierzynskim czy emeryturze wlasciciel dg moze spac spokojnie to dlaczego nazywa sie go zlodziejem czy wyludzaczem??? Jest taka opcja, stac mnie - to dbam za przeproszeniem o swoj i rodziny tylek i z tego korzystam. Nie biore z pustego - bo w pierwszej kolejności opłacam..
Avatar
Gość / 7 grudnia 2019 r. o 16:39
+7
ZUS powinien wszystkie skradzione zasiłki odzyskać z odsetkami karnymi. Faktycznie niektóre i niektórzy będą musieli oddać kwoty liczone w milionach złotych. Wystarczyło nic faktycznie nie robić i mieć setki tysięcy złotych co roku za nic.
Avatar
Hydraulik - 25 lat uczciwego płacenia składek / 8 stycznia 2020 r. o 17:34
-1
Na ukradzione zasiłki chorobowe i macierzyńskie musieli ciężko pracować wszyscy płatnicy uczciwie płacący składki. Bardzo wąska grupa wyłudziła ogromne fundusze, które teraz muszą być zwrócone z karnymi odsetkami.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 09:15
-1
Jak się ukradło to należy oddać.
Avatar
Anders / 16 grudnia 2019 r. o 05:18
-1
dr.ologhodospellwork@gmail.com pomoże ci odzyskać swoją byłą żonę, byłego męża lub kogoś bliskiego, który cię opuścił i chce zwrócić taką osobę, po prostu skontaktuj się z drologhodo z jego danymi WhatsApp 2348156911977. za pomocą jego czarnej magii, którą może zwróć miłość z powrotem. skontaktowałem się z nim, aby pomóc mi rozwiązać problem, i było to łatwe jak zawsze, a on pracował dla mnie, aby odzyskać moją miłość. Dzięki dr.ologhodospellwork naprawdę działa i działa cuda.
Avatar
Queen / 16 grudnia 2019 r. o 05:17
-1
Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail do chubygreat@gmail.com.
Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail... rozwiń
Avatar
Queen / 16 grudnia 2019 r. o 05:13
-1
Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail do chubygreat@gmail.com.
Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail... rozwiń
Avatar
MOTOROLA / 12 grudnia 2019 r. o 11:44
-2
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2019 roku sygn. III UZP 7/19 także pracodawcy są zobowiązani do zwrotu nienależnie wypłaconych zasiłków.
Avatar
Daria / 12 grudnia 2019 r. o 06:49
-5
Jeśli się wyłudziło to trzeba oddać i ponieść konsekwencje, gdyż 99% uczciwie opłaca i to z ich składek pochodzą te ogromne i bezpodstawne zasiłki.
Avatar
Sprawiedliwe społecznie / 10 grudnia 2019 r. o 08:32
+6
50mln złotych nagród dla dyrektorów ZUS to sprawiedliwość społeczna. Zabrać matkom dać dyrektorom. Przecież ich pensje i tak są sponsorowane przez nas
Avatar
Wkurzona matka / 10 grudnia 2019 r. o 08:26
+7
Na pytanie czy mogę sobie podwyższyć składki bo jestem w ciąży usłyszałam od miłej pani z ZUS że oczywiście deklarowana składka jest dobrowolną i wynosi między 60- 250 % średniego wynagrodzenia na tamten czas wynosiła coś lekko ponad 9000. Pani w ZUS ochoczo namawiała mnie na składki od najwyższej podstawy, kiedy stwierdziłam że moja firma na czysto tyle nie wyciąga to mi powiedziała że to nie jest zależne od dochodu. Oplacalam wyższe składki niż minimalne ale nie najwyższe po pojęciu na macierzyński miałam już ntrole, wszystko było ok. Zasiłek wyplacony. Teraz po 6 latach dostaje pismo że to niesprawiedliwe spolecznie. Może by tak miłe panie z ZUS pozywać cywilnie za wprowadzenie w błąd płatnika. Sprawa zainteresować prokuraturę skoro jest to łamanie prawa. Może gdyby jedna i druga rzezyla to ci my zastanowiła by się raz czy dwa nad tym co robi.
Na pytanie czy mogę sobie podwyższyć składki bo jestem w ciąży usłyszałam od miłej pani z ZUS że oczywiście deklarowana składka jest dobrowolną i wynosi między 60- 250 % średniego wynagrodzenia na tamten czas wynosiła coś lekko ponad 9000. Pani w ZUS ochoczo namawiała mnie na składki od najwyższej podstawy, kiedy stwierdziłam że moja firma na czysto tyle nie wyciąga to mi powiedziała że to nie jest zależne od dochodu. Oplacalam wyższe składki niż minimalne ale nie najwyższe po pojęciu na macierzyński miałam już ntrole, wszystko było ok. Zasi... rozwiń
Avatar
Myślenie nie boli / 10 grudnia 2019 r. o 08:03
+5
Jeśli kupujesz nowy samochód opłacasz za niego ubezpieczenie ( samochód wartości 100 tys to ubezpieczenie ok 2500 tys rocznie) po roku masz wypadek samochód skasowany odbierasz ubezpieczenie to znaczy że jesteś złodzieje bo twoje wpłacone składki są niewspółmierne do ot znanego ubezpieczenia. 
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzikie cmentarzysko zwierząt pod Lublinem
zdjęcia
galeria

Dzikie cmentarzysko zwierząt pod Lublinem

Odór nie do zniesienia, a pod wiatą wywieszonych kilkaset martwych zwierząt bez głów i skór. – Widok rodem z filmów Hitchcocka – obrońcy zwierząt tak opisują wizytę na terenie jednego z pól w Stasinie pod Lublinem.

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych
Zdjęcia ze Strefy Kibica w Lublinie
galeria

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych

Reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na Euro 2020 przegrała ze Słowacją i mocno skomplikowała sobie szansę na wyjście z grupy

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace
galeria

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace

To jedne z najbardziej ulotnych działań w miejskiej przestrzeni. Tym razem studentów Architektury Krajobrazu KUL można spotkać na lubelskim osiedlu Błonie. Część prac już jest, kolejne w środę

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Za cztery lata kierowcy ominą Chełm nową obwodnicą. Podpisano umowę na realizację inwestycji. W ciągu kilku najbliższych dni kierowcy powinni też pojechać nowym odcinkiem S19 od Janowa Lubelskiego do Lasów Janowskich. Ta droga zostanie przekazana kierowcom na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu.

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje
zdjęcia
galeria

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje

We wtorek ruszają baseny na świeżym powietrzu. Park Avia w Świdniku szykuje też kolejną atrakcję – park linowy. Prawdopodobnie ruszy z początkiem lata. – Zaczyny drugi sezon i serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2
film

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2

Reprezentacja Czech niczym wytrawny bokser pokonała w Glasgow Szkotów po dwóch golach swojego snajpera Patricka Shicka. A drugą bramkę z tego spotkania czescy kibice będą wspominać latami

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody
wideo
film

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody

Ponad 2-metrowy sum w lubelskim zalewie? Tak, wędkarze udowodnili, że takie połowy są możliwe.

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Prokuratura zapowiada apelację w sprawie Artura P. Mężczyzna zamordował swojego ojca, zadając mu serię ciosów nożem. Sąd skazał go za to na 18 lat więzienia.

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

Do 9 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm. Po ich zweryfikowaniu i zaopiniowaniu zostaną poddane głosowaniu w dniach 6-10 września.

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Rozmowa z Piotrem Roszkowskim, zwycięzcą Pucharu Polski w pumptracku

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Jest wyrok w sprawie zabójstwa młodego mężczyzny na lubelskim Czechowie. Piotr B. został pobity i wypchnięty z okna na 10 piętrze przez kolegów, z którymi pił alkohol. Chciał spać, a oni spieszyli się do pracy.

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada
18 czerwca 2021, 21:00

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada

W miniony weekend została zainaugurowana tegoroczna odsłona plenerowego Kina Berła (ul. Bernardyńska 15). Przed nami kolejne czerwcowe projekcje. 18 czerwca ok. godz. 21 zobaczymy film "Greenland".

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)
film

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)

Nowa wyprawa i lekcja historii o IX-wiecznej Norwegii i Anglii, czyli najbliższe dodatki do gry Assassin's Creed: Valhalla.

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Wuwuzele, flagi oraz wspólne kibicowanie reprezentacji Polski – za taką atmosferą kibice tęsknili długich kilka lat. Niestety w niewielu miejscach w regionie będzie można poczuć choć trochę atmosferę mistrzostw Europy.

Jak pójdzie biało-czerwonym na Euro? Pytamy puławian
film

Jak pójdzie biało-czerwonym na Euro? Pytamy puławian

Polscy piłkarze rozpoczynają dzisiaj walkę w Mistrzostwach Europy. W pierwszym meczu zmierzą się ze Słowacją. W grupie mamy także Hiszpanów i Szwedów. Sprawdziliśmy jakie oczekiwania, co do gry biało-czerwonych mają puławianie i osoby związane z miastem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!