Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

7 grudnia 2019 r.
13:51

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom

56 63 A A
Katarzyna Nabożna-Motała, adwokat reprezentująca młode matki prowadzące działalność gospodarczą, które czują się pokrzywdzone przez ZUS
Katarzyna Nabożna-Motała, adwokat reprezentująca młode matki prowadzące działalność gospodarczą, które czują się pokrzywdzone przez ZUS

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W całym kraju są już setki takich spraw. Powstał nawet Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS, po to by „nagłośnić nadużycia urzędników wobec młodych matek”. Chodzi o kobiety, które prowadzą lub prowadziły działalność gospodarczą. Żeby korzystać z wyższych świadczeń (na przykład w czasie ciąży, kiedy konieczne jest zwolnienie lekarskie oraz na macierzyńskim) podnosiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie. Pisaliśmy o tym 26 listopada.

Jak tłumaczą kobiety, które zgodziły się z nami wówczas porozmawiać, mają do tego prawo, bo nie ma żadnego przepisu, który by tego zabraniał.

– Tymczasem urzędnicy żądają teraz zwrotu już wypłaconych pieniędzy. ZUS kwestionuje decyzje, które sam wcześniej wydał. Zwrot naliczany jest nawet z kilku lat wstecz – mówiła nam jedna z kobiet znajdujących się w takiej sytuacji.

– ZUS w interesie społecznym ma prawo badać, czy kwota, od której opłacane są składki, nie została zawyżona, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z ubiegłego roku. Zdaniem Sądu niesprawiedliwe i krzywdzące dla pozostałych ubezpieczonych jest zawyżanie przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek, nieznajdujące żadnego odzwierciedlenia w faktycznych przychodach firmy – tłumaczyła Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. – Niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacją, że działalność gospodarcza to fikcja, która prowadzi do bezprawnego zgłoszenia do ubezpieczeń, a potem wypłaty nienależnych świadczeń.

Rozmowa z Katarzyną Nabożną-Motałą, adwokat reprezentującą młode matki prowadzące działalność gospodarczą, które czują się pokrzywdzone przez ZUS

• Po co powstał Ruch Kobiet na Działalności Gospodarczej kontra ZUS? 

– To zorganizowana grupa kobiet prowadzących działalność gospodarczą, zrzesza te z nich, które sprzeciwiają się nadużyciom i które czują się pokrzywdzone przez ZUS. Są to w 99 proc. ciężarne kobiety lub młode matki, które próbują łączyć macierzyństwo z prowadzeniem firmy, a wobec których ZUS wszczyna liczne postępowania administracyjne i kontrole, wstrzymuje wypłatę świadczeń i żąda zwrotu wypłaconych już świadczeń uznając, że wypłacił ich już zbyt dużo.

Problemy mają najczęściej kobiety, które otrzymywały, otrzymują lub chcą otrzymywać z ZUS-u świadczenia wyższe niż minimalne. Ruch ma zamiar założyć Stowarzyszenie aby ustabilizować swoją sytuację pod kątem prawnym.

• Jaką skalę mają już kontrole ZUS dotyczące młodych matek prowadzących działalność gospodarczą?

– Facebookowy fanpage ruchu polubiło blisko 3 tysiące osób, do grupy na Facebooku dołączyło blisko tysiąc osób. Codziennie dołączają nowe osoby z całej Polski. Skala problemu jest ogromna. Liczona w tysiącach. Problem dotyka również kobiet na etacie. One też do nas dołączają i widzimy również u nich nasilenie tych kontroli oraz postępowań.

• Reprezentuje pani kobiety, które są w takiej sytuacji, ale też sama jest pani w takiej sytuacji.

– Tak. ZUS również wobec mnie prowadził liczne postępowania administracyjne od roku. Wszystkie zostały umorzone oprócz jednej, która zakończyła się w sądzie. Mianowicie odnaleziono brak formularza z 2017 roku. Urzędnik mnie źle pouczył i zamiast formularza złożyłam wniosek, co zostało odszukane po półtora roku i wykorzystane, aby wydać negatywną decyzję, abym musiała 2-3 lata się z nimi sądzić i w tym czasie nie móc pobierać należnych mi świadczeń w należnej mi wysokości.

Widzę, że z miesiąca na miesiąc tych spraw jest coraz więcej. Dołączają kolejne miasta. Najwięcej tych spraw jest w Lublinie, Elblągu, Bielsko Białej i Legnicy. Sądy są przepełnione i czas oczekiwania na sprawę coraz bardziej się wydłuża. Moim zdaniem ma to służyć zniechęceniu do pobierania jakikolwiek świadczeń. Taka kobieta po licznych postępowaniach administracyjnych, kontrolach, sprawach sądowych zanim złoży wniosek o opiekę na dziecko, 5 razy się zastanowi, gdyż obecnie taki wniosek często kończy się wszczęciem postępowania. Uważam, że w przypadku co niektórych kobiet można już mówić śmiało o nękaniu - mają sprawę sądową, wygrywają ją, a ZUS zaczyna kolejną kontrolę. Wiele kobiet jest na skraju wyczerpania nerwowego, gdyż żąda się od nich zwrotu znacznych kwot albo nie mają za co żyć podczas postępowań, które ciągną się miesiącami. W tym czasie wszelkie świadczenia są wstrzymane a urzędnicy są tak zapracowani, że nie są w stanie dotrzymywać terminów, a kobieta wpada w problemy finansowe.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w poparciach odwołań od decyzji ZUS wielu kobiet, wskazuje liczne naruszenia ZUS, które prowadzą do braku pewności prawnej i konfliktują obywatela z państwem.

• Czy mechanizm kontroli ZUS w związku z podniesioną podstawą może też dotyczyć innych grup społecznych?

– Tak. Uważam, że może to dotknąć tak naprawdę każdą grupę społeczną, w szczególności emerytów. Proszę sobie bowiem wyobrazić, że ktoś chce podwyższyć sobie emeryturę i opłaca wyższe składki, po czym jak już przejdzie na tę emeryturę zostanie mu ona obniżona, gdyż ZUS powoła się na niesprawiedliwość społeczną albo będzie kwestionować prowadzenie działalności gospodarczej. Bo do tego taka strategia ZUS może prowadzić.

Co więcej, pracownicy ZUS nadal zapewniają, że wyższe składki można opłacać i nie jest to od niczego zależne. Przy czym wydają negatywne decyzje setkom kobiet, że tych wyższych składek nie mogły opłacić powołując się na niesprawiedliwość społeczną. Gdzie był ZUS jak te kobiety opłacały te wysokie składki? Wtedy nie było problemu, aby przyjąć te pieniądze od kobiet. Dopiero przy wypłacie pojawił się problem.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2019 o 14:20
+10
Dla niektórych cwaniakowanie stało się sposobem na życie do tego stopnia, że wszelkie próby przywrócenia normalności są oprotestowywane jako co najmniej zamach na demokrację. Ciekawe byłyby dane n/t jaki procent przedsiębiorców, nie będących przyszłymi matkami, płaci dobrowolnie wyższe składki na zus. Obstawiam, że będzie to w granicach błędu statystycznego coś około zera.
Avatar
xuj doopa i kamieni kupa / 7 grudnia 2019 o 17:12
+9
Dla niektórych cwaniakowanie stało się sposobem na życie do tego stopnia, że wszelkie próby przywrócenia normalności      są oprotestowywane jako co najmniej zamach na demokrację. Ciekawe byłyby dane n/t jaki procent przedsiębiorców, nie będących przyszłymi matkami, płaci dobrowolnie wyższe składki na zus. Obstawiam, że będzie to w granicach błędu statystycznego coś około zera.
 Właśnie. ZUS popełnia wizerunkowy błąd, nie publikując danych o strukturze biorców tych świadczeń, co wykorzystują ochoczo "poszkodowane" matki. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w 99% przypadków motywacją do wpłacania dobrowolnych wyższych niż obowiązkowe składek było zajście w ciążę, a w 70%+ przypadkach była to jednocześnie motywacja do założenia "działalności" w ogóle (takiej jak sprzedaż 1 pary skarpetek/m-c na allegor, czy świadczenie "usług marketingu" dla firmy wujka/szwagra etc.). PS. "Luka" w prawie prawdopodobnie nie była przypadkiem i miała pierwotnie służyć garstce "wtajemniczonych". Problemy zaczęły się, kiedy pomniejsze cwaniary zwąchały szanse wydojenia państwa.
 Właśnie. ZUS popełnia wizerunkowy błąd, nie publikując danych o strukturze biorców tych świadczeń, co wykorzystują ochoczo "poszkodowane" matki. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w 99% przypadków motywacją do wpłacania dobrowolnych wyższych niż obowiązkowe składek było zajście w ciążę, a w 70%+ przypadkach była to jednocześnie motywacja do założenia "działalności" w ogóle (takiej jak sprzedaż 1 pary skarpetek/m-c na allegor, czy świadczenie "usług marketingu" dla firmy wujka/szwagra etc.). PS... rozwiń
Avatar
obserwator / 7 grudnia 2019 o 16:08
+9
W kolejce w aptece słyszałem jak młode kobiety dosyć głośno rozmawiały jak podniosły sobie składkę w ciąży.Wyśmiewały koleżankę,która jest frajerką i nie potrafi sobie w życiu radzić bo tego nie zrobiła.Więc chyba coś jest na rzeczy.
Avatar
obiektywny / 7 grudnia 2019 o 21:05
+8
Ludzie opamiętajcie się! W moim przypadku składki były opłacane kilkanaście lat, w tym od najniższej podstawy może przez 3-4 lata, reszta od podstaw wyższych, a teraz obrońcy moralności tu piszą, że to było celowe. Tak było celowe żebym nie miała emerytury w kwocie 100 zl. I mam do tego prawo, a ZUS ma obowiązek się do niego stosować. Moją moralność może oceniać ksiądz, a nie ZUS.
 To nie masz się czego obawiać.Rzecz dotyczy wyłudzaczyMoralność to Twoja rzecz i nie ma nikt tego oceniać.
Avatar
Ciekawostka / 7 grudnia 2019 o 17:09
+8
Członkowie rodzin naczelniczek zakładali firmy i szybko występowali do legnickiego ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego - w sumie wyłudzili kilka milionów złotych - pisze w środę "Gazeta Wyborcza"."GW" informuje, że udało jej się dotrzeć do dokumentów i ludzi, którzy pracowali z osobami zamieszanymi w ten proceder. - To był rodzinny interes. Pracownicy ZUS wiedzieli, jak można szybko wyprowadzić pieniądze z Zakładu, i postanowili z tego skorzystać - powiedział gazecie informator.Proceder polegał na tym, że mężowie, żony, bracia, teściowe i matki pracownic ZUS zakładali własną działalność gospodarczą. Decydowali się odprowadzić dobrowolną składkę chorobową, ale nie w wysokości minimalnej (65 zł miesięcznie), jak robi większość przedsiębiorców, ale nawet po kilkaset złotych. Następnie szybko przynosili zwolnienia lekarskie i występowali o zasiłek chorobowy, który przysługuje przedsiębiorcy już po trzech miesiącach terminowanego opłacania składek. Wysokie składki oznaczają wysokie zasiłki, dlatego wypłaty wynosiły po kilka tysięcy złotych miesięcznie - informuje "GW". Wklejcie w google to znajdziecie...
Członkowie rodzin naczelniczek zakładali firmy i szybko występowali do legnickiego ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego - w sumie wyłudzili kilka milionów złotych - pisze w środę "Gazeta Wyborcza"."GW" informuje, że udało jej się dotrzeć do dokumentów i ludzi, którzy pracowali z osobami zamieszanymi w ten proceder. - To był rodzinny interes. Pracownicy ZUS wiedzieli, jak można szybko wyprowadzić pieniądze z Zakładu, i postanowili z tego skorzystać - powiedział gazecie informator.Proceder polegał na tym, że mężowie, żony, bra... rozwiń
Avatar
Strachliwy / 7 grudnia 2019 o 20:56
+7
To tylko w Polsce, odpowiedzialności urzędnika nie ma a przedsiębiorca w walce z urzędnikami nic nie zdziala. I prawo działające wstecz... Każdy z Nas musi się bać bo nie wiedziec co jeszcze wymysla aby finansowac nierobów.
Avatar
Przedsiębiorca / 7 grudnia 2019 o 20:53
+7
Ten przepis miał być dla nielicznych ale coś się wymknęło spod kontroli i jak zwykle muszą zapłacić "szaracy". Ci co komentują że wyłudziły,firma fikcyjna itp,widać ewidentnie że nie znają bliżej całej sprawy. Jak firma może być fikcyjna, która działa od 5 , 6 lat czy więcej albo zasłanianie się sprawiedliwością społeczną. 500 + biorą wszyscy nie zależnie czy zarobią 1000zl czy 100 000zl. Ciekaw jestem gdyby za 4 lata ktoś przyszedł i kazał oddawać 500+ powołując się na niesprawiedliwość spoleczna. Taka sytuacja może spotkać każdego. Dzisiaj coś zgodne z prawem a za kilka lat zmiana decyzji i powołanie się na jakiś wymysł. Dodatkowo , przede wszystkim jak zawsze cierpią prowadzący działalność . My jesteśmy jak.dojne krowy mamy tylko dawać ale nic nie brać. Pracownik ma tylko prawa i to powinno sie zmienić bo ta grupa to dopiero wyludzacze.
Ten przepis miał być dla nielicznych ale coś się wymknęło spod kontroli i jak zwykle muszą zapłacić "szaracy". Ci co komentują że wyłudziły,firma fikcyjna itp,widać ewidentnie że nie znają bliżej całej sprawy. Jak firma może być fikcyjna, która działa od 5 , 6 lat czy więcej albo zasłanianie się sprawiedliwością społeczną. 500 + biorą wszyscy nie zależnie czy zarobią 1000zl czy 100 000zl. Ciekaw jestem gdyby za 4 lata ktoś przyszedł i kazał oddawać 500+ powołując się na niesprawiedliwość spoleczna. Taka sytuacja może spotkać każdeg... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2019 o 20:35
+7
Nie rozumiem jadu w niektorych wypowiedziach.. Skoro przywilejem przedsiebiorcy jest możliwość opłacania wyzszych skladek, bo panstwo daje taka szansę, dzieki ktorej czy to na l4, macierzynskim czy emeryturze wlasciciel dg moze spac spokojnie to dlaczego nazywa sie go zlodziejem czy wyludzaczem??? Jest taka opcja, stac mnie - to dbam za przeproszeniem o swoj i rodziny tylek i z tego korzystam. Nie biore z pustego - bo w pierwszej kolejności opłacam..
Avatar
Gość / 7 grudnia 2019 o 16:39
+7
ZUS powinien wszystkie skradzione zasiłki odzyskać z odsetkami karnymi. Faktycznie niektóre i niektórzy będą musieli oddać kwoty liczone w milionach złotych. Wystarczyło nic faktycznie nie robić i mieć setki tysięcy złotych co roku za nic.
Avatar
Wkurzona matka / 10 grudnia 2019 o 08:26
+6
Na pytanie czy mogę sobie podwyższyć składki bo jestem w ciąży usłyszałam od miłej pani z ZUS że oczywiście deklarowana składka jest dobrowolną i wynosi między 60- 250 % średniego wynagrodzenia na tamten czas wynosiła coś lekko ponad 9000. Pani w ZUS ochoczo namawiała mnie na składki od najwyższej podstawy, kiedy stwierdziłam że moja firma na czysto tyle nie wyciąga to mi powiedziała że to nie jest zależne od dochodu. Oplacalam wyższe składki niż minimalne ale nie najwyższe po pojęciu na macierzyński miałam już ntrole, wszystko było ok. Zasiłek wyplacony. Teraz po 6 latach dostaje pismo że to niesprawiedliwe spolecznie. Może by tak miłe panie z ZUS pozywać cywilnie za wprowadzenie w błąd płatnika. Sprawa zainteresować prokuraturę skoro jest to łamanie prawa. Może gdyby jedna i druga rzezyla to ci my zastanowiła by się raz czy dwa nad tym co robi.
Na pytanie czy mogę sobie podwyższyć składki bo jestem w ciąży usłyszałam od miłej pani z ZUS że oczywiście deklarowana składka jest dobrowolną i wynosi między 60- 250 % średniego wynagrodzenia na tamten czas wynosiła coś lekko ponad 9000. Pani w ZUS ochoczo namawiała mnie na składki od najwyższej podstawy, kiedy stwierdziłam że moja firma na czysto tyle nie wyciąga to mi powiedziała że to nie jest zależne od dochodu. Oplacalam wyższe składki niż minimalne ale nie najwyższe po pojęciu na macierzyński miałam już ntrole, wszystko było ok. Zasi... rozwiń
Avatar
Hydraulik - 25 lat uczciwego płacenia składek / 8 stycznia 2020 o 17:34
+1
Na ukradzione zasiłki chorobowe i macierzyńskie musieli ciężko pracować wszyscy płatnicy uczciwie płacący składki. Bardzo wąska grupa wyłudziła ogromne fundusze, które teraz muszą być zwrócone z karnymi odsetkami.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 09:15
+1
Jak się ukradło to należy oddać.
Avatar
Anders / 16 grudnia 2019 o 05:18
-1
dr.ologhodospellwork@gmail.com pomoże ci odzyskać swoją byłą żonę, byłego męża lub kogoś bliskiego, który cię opuścił i chce zwrócić taką osobę, po prostu skontaktuj się z drologhodo z jego danymi WhatsApp 2348156911977. za pomocą jego czarnej magii, którą może zwróć miłość z powrotem. skontaktowałem się z nim, aby pomóc mi rozwiązać problem, i było to łatwe jak zawsze, a on pracował dla mnie, aby odzyskać moją miłość. Dzięki dr.ologhodospellwork naprawdę działa i działa cuda.
Avatar
Queen / 16 grudnia 2019 o 05:17
-1
Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail do chubygreat@gmail.com.
Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail... rozwiń
Avatar
Queen / 16 grudnia 2019 o 05:13
-1
Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail do chubygreat@gmail.com.
Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail... rozwiń
Avatar
MOTOROLA / 12 grudnia 2019 o 11:44
-1
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2019 roku sygn. III UZP 7/19 także pracodawcy są zobowiązani do zwrotu nienależnie wypłaconych zasiłków.
Avatar
Daria / 12 grudnia 2019 o 06:49
-3
Jeśli się wyłudziło to trzeba oddać i ponieść konsekwencje, gdyż 99% uczciwie opłaca i to z ich składek pochodzą te ogromne i bezpodstawne zasiłki.
Avatar
Sprawiedliwe społecznie / 10 grudnia 2019 o 08:32
+4
50mln złotych nagród dla dyrektorów ZUS to sprawiedliwość społeczna. Zabrać matkom dać dyrektorom. Przecież ich pensje i tak są sponsorowane przez nas
Avatar
Wkurzona matka / 10 grudnia 2019 o 08:26
+6
Na pytanie czy mogę sobie podwyższyć składki bo jestem w ciąży usłyszałam od miłej pani z ZUS że oczywiście deklarowana składka jest dobrowolną i wynosi między 60- 250 % średniego wynagrodzenia na tamten czas wynosiła coś lekko ponad 9000. Pani w ZUS ochoczo namawiała mnie na składki od najwyższej podstawy, kiedy stwierdziłam że moja firma na czysto tyle nie wyciąga to mi powiedziała że to nie jest zależne od dochodu. Oplacalam wyższe składki niż minimalne ale nie najwyższe po pojęciu na macierzyński miałam już ntrole, wszystko było ok. Zasiłek wyplacony. Teraz po 6 latach dostaje pismo że to niesprawiedliwe spolecznie. Może by tak miłe panie z ZUS pozywać cywilnie za wprowadzenie w błąd płatnika. Sprawa zainteresować prokuraturę skoro jest to łamanie prawa. Może gdyby jedna i druga rzezyla to ci my zastanowiła by się raz czy dwa nad tym co robi.
Na pytanie czy mogę sobie podwyższyć składki bo jestem w ciąży usłyszałam od miłej pani z ZUS że oczywiście deklarowana składka jest dobrowolną i wynosi między 60- 250 % średniego wynagrodzenia na tamten czas wynosiła coś lekko ponad 9000. Pani w ZUS ochoczo namawiała mnie na składki od najwyższej podstawy, kiedy stwierdziłam że moja firma na czysto tyle nie wyciąga to mi powiedziała że to nie jest zależne od dochodu. Oplacalam wyższe składki niż minimalne ale nie najwyższe po pojęciu na macierzyński miałam już ntrole, wszystko było ok. Zasi... rozwiń
Avatar
Myślenie nie boli / 10 grudnia 2019 o 08:03
+4
Jeśli kupujesz nowy samochód opłacasz za niego ubezpieczenie ( samochód wartości 100 tys to ubezpieczenie ok 2500 tys rocznie) po roku masz wypadek samochód skasowany odbierasz ubezpieczenie to znaczy że jesteś złodzieje bo twoje wpłacone składki są niewspółmierne do ot znanego ubezpieczenia. 
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r. 0 1

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym 0 0

Wraz z rosnącą popularnością małych mieszkań coraz częściej stajemy przed podjęciem decyzji: jak połączyć pokój dzienny z kuchnią. Te dwa pomieszczenia, mimo pełnienia zupełnie różnych funkcji, mogą stworzyć świetnie zgrany duet.

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne" 9 3

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy 0 4

Prezydent Lublina chce, by Rada Miasta zrezygnowała z żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto Politechnice Lubelskiej podczas sprzedaży kamienicy przy Okopowej 8.

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci
film

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci 15 3

Głogów (woj. dolnośląskie). Na ulicach Głogowa doszło do policyjnego pościgu. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód bez tablic rejestracyjnych, jednak kierowca zaczął wtedy uciekać. Okazało się, że cztery osoby dorosłe przebywające w aucie - w tym kierowca - były pod wpływem narkotyków. Co więcej, w samochodzie znajdowała się dwójka kilkumiesięcznych dzieci.

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie
1 lutego 2020, 19:30

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie 0 0

Kawiarnia Lipowa w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego "Piosenki jak listy". Artysta wystąpi na scenie lokalu 1 lutego o godz. 19.30.

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej 4 16

Problemów z przejazdem muszą się spodziewać kierowcy na ul. Turystycznej, gdzie zaczęła się przebudowa drogi związana z wyznaczeniem przystanków komunikacji miejskiej blisko przejazdu kolejowego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego 14 4

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania
film

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania 0 2

Poznań. Poznański sąd skazał motorniczą, która śmiertelnie potrąciła w Poznaniu na przejściu dla pieszych ośmioletniego Jasia. Ani chłopiec, ani prowadząca tramwaj nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu - mieli czerwone światło. Kobieta dobrowolne poddała się karze roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności"

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności" 0 4

Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie
galeria

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie 0 0

Policja zabezpieczyła 5 urządzeń. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie nielegalnych gier.

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia]
galeria

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia] 3 0

Ważne jest to, co prawdziwe, a nie sztuczne. Kiedy babcia Dora sprzeda gospodarkę i pójdzie do domu z betonu, zabierze ze sobą gąskę i świnkę. Ale w domach z betonu nie ma miłości. Życie toczy się w internecie, nikt z nikim nie rozmawia, a nawet nie segreguje śmieci. Nowy spektakl w Andersenie trafia w samo sedno. Brawo.

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu
1 lutego 2020, 20:00

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu 0 0

Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego o godz. 20.

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy 0 3

25-letni Bartłomiej Kalinkowski podpisał z Górnikiem Łęczna 1,5 roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pomocnik trafił do Łęcznej na zasadzie transferu definitywnego z występującego w PKO Ekstraklasie Łódzkiego Klubu Sportowego

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce 1 4

Minister edukacji narodowej wskazał 24 zawody, na które prognozuje się zapotrzebowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się takie zawody jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także technik energetyk. Jako nowe wskazane zostały: automatyk i technik-programista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.