Całość rozwiązań pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, który przedstawiał we wtorek szczegóły kolejnego rządowego projektu ustawy z "tarczy antykryzysowej".
Schreiber podkreślił, że rządowy projekt jest uzupełnieniem "tarczy antykryzysowej" i ma służyć m.in. ochronie miejsc pracy.
- Prezentujemy te niezbędne działania, by ratować polskie firmy i pomagać w codziennym funkcjonowaniu wszystkim Polakom - mówił Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Szef KSRM poinformował, że w uzupełnieniu "tarczy" znalazło się m.in. rozszerzenie zwolnień z ZUS-u także na przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników i wydłużenie do trzech miesięcy wsparcia dla osób na umowach cywilnoprawnych.
Ponadto - jak dodał - w projekcie znalazł się zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z "tarczy", wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych, rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO-sy, szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej, rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej, wydłużenie terminów administracyjnych i uproszczenia jeśli chodzi o usługi pocztowe.
- Jeżeli Senat będzie pracował równie szybko, to te działania mogą wejść w życie przed świętami Wielkiej Nocy. Chronimy miejsca pracy i poprawiamy płynność przedsiębiorstw i wciąż pozostajemy w dialogu ze stroną społeczną i przedsiębiorcami - tłumaczyła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.
W całej Polsce przedsiębiorcy złożyli w sumie 340 tys. wniosków o pomoc w ramach "tarczy antykryzysowej".
- Wśród tych wniosków mamy ok. 250 tys. wniosków o zwolnienie ze składki ZUS. Zostało złożonych około 56 tys. wniosków o postojowe. Dla mikroprzedsiębiorców zaproponowaliśmy małe pożyczki, które pozwolą złapać oddech na bieżące funkcjonowanie - podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
- Całość tych rozwiązań, tego pakietu uzupełniającego do "tarczy antykryzysowej", wyniesie ponad 11 mld zł - poinformował Schreiber.