Łuski słonecznika mają zastąpić węgiel w dwóch kotłach elektrociepłowni Megatem koło ul. Mełgiewskiej. O tym już pisaliśmy. Teraz mieszkańcy mają czas na zgłaszanie swoich uwag Urzędowi Miasta, od którego zależą losy inwestycji. Według inwestora zmiana paliwa ma zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.
Szczegółowe dane znalazły się w ujawnionym przez Urząd Miasta raporcie o wpływie planowanej inwestycji na otoczenie. Sporządzenia takiego raportu oczekiwały od inwestora zarówno władze miasta, jak i województwa. Teraz dokument zbadają urzędnicy, sanepid i służby ochrony środowiska.
Inwestycja dotyczy dwóch, istniejących już kotłów opalanych węglem. Właśnie z tego paliwa powstaje cała energia wytwarzana w elektrociepłowni Megatem. Oba kotły miałyby być przystosowane do spalania paliwa z łusek słonecznika. Miałyby go zużywać nawet 80 tys. ton rocznie.
Paliwo ze słonecznika ma być przywożone koleją. – Rozładunek składu 40 wagonów zajmie około dwa dni – piszą autorzy raportu i zastrzegają, że nie ma mowy o hałasowaniu nocą. – Rozładunek będzie się odbywał w czasie pierwszej i drugiej zmiany – czytamy w dokumencie. Tuż przed spaleniem paliwo byłoby rozdrabniane.
Właściciel elektrociepłowni zapewnia, że dzięki zmianie paliwa zmniejszy się emisja zanieczyszczeń. – Prognozuje się obniżenie emisji do powietrza z elektrociepłowni w stosunku do poziomu aktualnie generowanego – zapisano w raporcie. – Przeprowadzenie modernizacji istniejących kotłów wodnych zasilanych obecnie węglem kamiennym pozwoli na zagwarantowanie odbiorcom ekologicznego ciepła w okresach szczytowego zapotrzebowania związanego z występowaniem minimalnych temperatur.
Losy inwestycji zależą teraz od miejskich urzędników. To oni zdecydują, czy Megatem dostanie decyzję środowiskową otwierającą drogę do dalszych prac. Przed wydaniem decyzji urzędnicy muszą spytać o zdanie mieszkańców. Do 26 kwietnia każdy może zgłosić swoje uwagi, niezależnie od tego, czy mieszka tuż obok elektrociepłowni, czy w drugim końcu miasta.
– Uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez prezydenta przed wydaniem decyzji. Można je zgłaszać pocztą tradycyjną, elektroniczną, osobiście, a nawet telefonicznie – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.(wszystkie dane kontaktowe w ramce).
Przypomnijmy, że właściciel elektrociepłowni planuje też drugą inwestycję. Chce od podstaw zbudować blok energetyczny zasilany biomasą.
– Mamy prawomocne pozwolenie na budowę – potwierdza Wiesław Wojciechowski z zarządzającej elektrociepłownią spółki Megatem EC. Prace mogą się zacząć pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Chcesz zgłosić uwagi?
• Listownie: Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, ul. Zana 38, 20-601 Lublin • osobiście: w Wydziale Ochrony Środowiska przy Zana 38 • pocztą elektroniczną: srodowisko@lublin.eu • telefonicznie: 81 466 26 22.