Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

1 lipca 2022 r.
19:00

W Lublinie chwalili polski węgiel i narzekali na Europę. "Takiej pozycji jak Polska, nie ma żaden kraj"

Konferencja zakończyła się podpisaniem Lubelskiej Rezolucji Energetycznej. Dokument ma trafić do unijnych komisarzy
Konferencja zakończyła się podpisaniem Lubelskiej Rezolucji Energetycznej. Dokument ma trafić do unijnych komisarzy (fot. Agnieszka Mazuś)

Było o „absurdzie” unijnej transformacji energetycznej, o tym że „wojna zmieniła wszystko” i o nowych odwiertach kopalni Bogdanka. A europoseł Grzegorz Tobiszowski, główny prelegent na konferencji „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?”, radził: – Ministrowie muszą w Brukseli bardziej tańczyć, ale jakbyście sobie cyknęli jakąś kopalenkę, to byłoby to piękne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencję „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym zorganizowało Towarzystwo Mediów Lokalnych, wydawca bezpłatnego czasopisma „Panorama Lubelska”. Panele dyskusyjne prowadził Michał Niewiadomski (w materiałach jest podpisany jako „Rzeczpospolita”, choć z tym wydawnictwem dziennikarz rozstał się już w styczniu).

Pierwsze skrzypce grał Grzegorz Tobiszewski (PiS), były wiceministrem energii w rządzie PiS, obecnie poseł do europarlamentu. To nie pierwsza inicjowana przez niego konferencja, na której można było usłyszeć narzekanie na Komisję Europejskiej (która „upiera się na OZE”) zamiast „wykorzystywać surowce tradycyjne, kopalne”.

– Przecież tak się nie da. W Polsce bądźmy roztropniejsi – nawoływał europoseł. – Takiej pozycji jak Polska, nie ma żaden kraj. To my dziś dzielimy się gazem. Myśmy się nie mylili jako elita polityczna, a inni się bardzo się pomylili i teraz bardzo mamy prawo do własnego zdania – przekonywał.

Swoje wystąpienie zakończył stwierdzeniem: – Proszę państwa, macie świetne złoża na Lubelszczyźnie. Ministrowie muszą w Brukseli bardziej tańczyć, ale jakbyście sobie cmyknęli jakąś kopalenkę, to powiem wam szczerze byłoby to piękne. Wiem, że to mówienie pod prąd, ale jeśli ma to służyć ziemi lubelskiej, Polsce, to powinniśmy się nad tym głęboko zastanowić. Powiedzieć to Europie!

Kolejny prelegent – prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka – podziękował mu za te „budujące słowa”. Artur Wasil przekonywał, że transformacja w zachodnich krajach Europy się nie udała. Wspominał „zamieszki uliczne, w których ginęli ludzie” w Wielkiej Brytanii. I „niesprawiedliwą transformację” w Niemczech.

– Z odnalezionych dokumentów wynika, że rząd niemiecki na transformację górnictwa przez 11 lat zagwarantował 17 mld euro wsparcia dla 34 tysięcy ludzi. Na odprawy emerytalne czy tworzenie nowych miejsc pracy – opowiadał Wasil. Wyliczył, że w takim razie Lubelszczyzna powinna otrzymać nie miliard, a 3 mld zł. – Ale to nie wszystko, bo okazuje się, że program transformacyjny tam się nie udał. Nastąpiło zubożenie społeczeństwa w zagłębiu Ruhry, a w rejonach Gelsenkirchen jest największe bezrobocie w całych Niemczech. Musimy mówić o absurdzie tej transformacji. To nie jest dbanie o środowisko, tylko o biznes.

Z obecnymi na sali podzielił się też najbliższymi planami kopalni, która rozpoczyna właśnie poszukiwania węgla typu 35.

– Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą. Rozpoczynamy wiercenie trzech otworów na południu Lubelszczyzny. Prawdopodobnie pierwszy to przełom sierpnia i września. Myślę, że już w tym roku, będziemy wiedzieć, jaki to jest węgiel i co robimy dalej – mówił prezes LWL Bogdanka.

Skąd na to pieniądze? – Banki są niechętne finansowaniu górnictwa. Ale są sygnały z funduszy surowcowych spoza UE, które są zainteresowane wejściem kapitałowo w polskie górnictwo.

Ministerstwo Aktywów Państwowych reprezentował sekretarz stanu Piotr Pyzik.

– Wojna trwa, my jesteśmy krajem przyfrontowym, więc musimy być przygotowani na wszystko – mówił dziennikarzom na konferencji prasowej. – Wiatr nie wieje, ani słońce nie świeci przez 24 godziny. Miks węgla i OZE jest koniecznością. Po 26 lutym zmieniło się wszystko. Niech Komisja Europejska sama sobie dzis odpowie, czy ta idee fixe zielonej polityki jest utopią czy nie? Bo jeżeli jest utopią, to znaczy, że dotyczy setek milionów obywateli Europy.

Konferencja zakończyła się podpisaniem Lubelskiej Rezolucji Energetycznej. Dokument, na którym pierwsze podpisy złożyli marszałek województwa Jarosław Stawiarski (PiS) i burmistrz Rejowca Stanisław Bodys, ma trafić do unijnych komisarzy.

– Chcemy pokazać, że rząd polski nie jest w swoich wnioskach osamotniony, bo ma wsparcie samorządów, biznesu, społeczeństwa – tłumaczy europoseł Tobiszewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium