Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 grudnia 2006 r.
20:51
Edytuj ten wpis

Wciąż ścigam się z najnowszą technologią

Zdarzają się trudne momenty ale nigdy nie żałowałem, że jestem na swoim - mówi Piotr Pakuła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Gdybym te pieniądze wsadził w fundusze inwestycyjne to na pewno więcej bym zarobił - utyskuje jeden z przedstawicieli branży fotograficznej i zastanawia się, czy nie zwinąć firmy. - Ten biznes nie należy do najłatwiejszych - potwierdza Piotr Pakuła, współwłaściciel laboratorium Kodak Express w Lublinie. - Postęp techniczny jest tak szybki, że maszyna kupiona rok temu za 100 tys. zł dziś jest warta 20 tysiecy.
W połowie lat dziewięćdziesiątych skończył ekonomię na lubelskim UMCS. Co mu to dało?
- Ogólne pojęcie o mechanizmach funkcjonowania rynku, ale żadnej wiedzy praktycznej - stwierdza Piotr Pakuła, dziś współwłaściciel trzech laboratoriów Kodak Express.
Zaczynał pracę u schyłku lat dziewięćdziesiątych jako przedstawiciel Kodaka.
- Byłem specjalistą od fotografii profesjonalnej. Po prostu jeździłem do klientów i oferowałem najnowsze materiały. Muszę przyznać, że firma dobrze nas szkoliła w tym kierunku - dodaje.
I to zaprocentowało. Kiedy Kodak zwalniał pracowników, Piotr Pakuła miał wiedzę, a także kontakty.

Zgodnie z pasją

- Dlaczego wybrałem ten kierunek? Od lat pasjonowała mnie fotografia więc nie miałem problemu z wyborem drogi. Kłopot był z pieniędzmi. Ale, jak wielu innym, pomogła rodzina i razem z kolegą założyliśmy laboratorium.
Zaprocentowały wczesze znajomości. Życzliwi podpowiedzieli jaki sprzęt wybrać, co, gdzie kupić taniej, jakie kryteria są najważniejsze.
- Wtedy już w Lublinie były minilaby. Zakładało się, że optymalne nasycenie rynku to jedno laboratorium na 40 tys. mieszkańców. My postanowiliśmy ulokować je na Czechowie, gdzie takiej placówki nie było.
Cztery lata później otworzyli kolejne laboratoria - w Świdniku i na lubelskich Czubach.

Pogoń za nowością

- W ostatnich latach nastąpiła rewolucja w branży - stwierdza Pakuła. - Od aparatów analogowych do cyfrowych. Każdy sobie sam drukuje, przejrzy w komputerze. Ale często ludzie robią to nieumiejętnie i jednak przychodzą do nas. Dziś profil klientów to 40 proc. film, 60 proc. cyfrówka.
Jaka przyszłość? Założyli studio fotograficzne, bo ciągle jest zapotrzebowanie na fotografię profesjonalną, okazjonalną. I inwestują.
- Trzeba nadążyć za technologią - mówi. - W ciągu paru lat przeszliśmy z maszyn analogowych na cyfrowe. I te są też coraz bardzie zaawansowane i musimy je zmieniać.
Żeby nadążyć za rosnącymi wymaganiami rynku trzeba inwestować. A na to trzeba mieć pieniądze...

Brać skąd się da

Początki były skromne - zaczynali za pożyczone i odłożone. Dziś trzeba o wiele większych środków.
- Kilka lat temu korzystaliśmy z Funduszy PHARE dla małych i dużych przedsiębiorstw. Teraz też składamy projekt na środki unijne. Jak trzeba braliśmy kredyty. Niestety, nie dało się ich uniknąć. Ponieważ nie znamy się na tym, skorzystaliśmy z pomocy specjalistki, która załatwiła całą "papierkologię”. Także auto braliśmy w leasingu. Nie było wyjścia, początki są zawsze trudne.
Czy są zamożnymi ludźmi, mając trzy laboratoria? - Wszystkie nasze pieniądze są w środkach trwałych - wyjaśnia Piotr Pakuła. - Jeśli chcemy utrzymać się na rynku, musimy kupować, nie możemy odkładać na własne luksusy.

Nie żałuję

Mówi, że na prowadzenie własnej firmy może zdecydować się ktoś, kto ma wyrozumiałą rodzinę i ogromną determinację.
- Pracując na państwowym o piętnastej zamykam drzwi i nic mnie nie obchodzi. Tu nic nie obchodzi klienta. Jeśli maszyna się zepsuje, trzeba siedzieć całą noc, żeby ją naprawić, bo ktoś rano przyjdzie po zdjęcia. Własna firma to wieczne zmaganie się z materią. Są bardzo trudne momenty, jednak nigdy nie żałowałem, że jestem na swoim, choć nie żyję wygodniej niż przeciętny Polak, nie mam więcej urlopu, wolnych dni, a na pewno mam mniej czasu dla bliskich. Może takie wyzwania są moim żywiołem i to właśnie lubię - zastanawia się Piotr Pakuła.

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium