Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

30 listopada 2019 r.
17:15

Za wzór wzięli sobie torby, paski i plecaki. Większość wyrobów Ledrin trafia za granicę

0 8 A A
Najlepsze słowo, żeby opisać naszą firmę, to rodzina. Jesteśmy jak jeden symbiotyczny organizm i codziennie mamy tego świadomość – mówią właściciele przedsiębiorstwa zatrudniającego 65 osób
Najlepsze słowo, żeby opisać naszą firmę, to rodzina. Jesteśmy jak jeden symbiotyczny organizm i codziennie mamy tego świadomość – mówią właściciele przedsiębiorstwa zatrudniającego 65 osób (fot. Krzysztof Mazur)

W swoim archiwum mają ponad 6 tys. wykrojów różnych toreb, plecaków i pasków. Produkowali dla wielu firm kojarzących się z luksusem i prestiżem. Mimo sukcesu wciąż są wierni swoim lubelskim korzeniom

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Był rok 1993. Dariusz Lipiński, inżynier z wykształcenia, pracował jako tłumacz języka niemieckiego. Przez wiele lat za Odrą, ale i nad Bystrzycą, bo do Lublina przyjeżdżało wtedy bardzo wielu niemieckich przedsiębiorców. Jednym z produktów, którym się tu zachwycali, była skóra juchtowa należąca do najdroższych i najbardziej szlachetnych skór. Niemalowana ma kolor piasku, ale z czasem staje się miodowa, by w końcu przejść w kolor karmelu. Starzeje się powoli, a ponieważ jest bardzo wytrzymała, może służyć kilku pokoleniom.

Szansa na sukces

– Produkowano ją na ul. Towarowej, a wyroby z niej wytwarzały dwie lubelskie firmy. Lublin słynął z tej produkcji nie tylko na cały kraj, ale i za granicę – opowiada Dariusz Lipiński, właściciel firmy. – I właśnie wtedy przedsiębiorca, dla którego tłumaczyłem, zaproponował, żebym zajął się skórami i robił z nim interesy. To było przejście do branży, na której zupełnie się nie znałem, ale to były takie czasy, że chwytało się każdą okazję na biznes. Wtedy wszystko było łatwe.

I tak to się zaczęło. Powstał Ledrin. Na początku było sześciu pracowników. Dziś jest ich 65. Niektórzy pracują od początku działalności firmy. Razem z nią musieli kilkukrotnie zmieniać lokalizację, by ostatecznie, sześć lat temu, osiąść w specjalnej strefie ekonomicznej na Felinie. Oprócz magazynu i hali produkcyjnej mieści się w niej stacjonarny sklep.

– 20 procent naszej produkcji to towary na rynek polski. Sprzedajemy je pod marką Daag w naszym sklepie, przez internet i w około 150 sklepach w galeriach handlowych w całej Polsce. Kiedyś szukaliśmy nowych lokalizacji i kontrahentów, ale teraz ten rynek jest już nasycony – uważa Agnieszka Lipińska, właścicielka firmy.

Większość produkcji to jednak wyroby, które trafiają do Niemiec i Szwajcarii.

– W ciągu roku wysyłamy tam kilkadziesiąt tysięcy skomplikowanych wyrobów skórzanych. To zwykle bardzo pracochłonne torby, ale oprócz nich są także plecaki, paski. Wypuszczamy zwykle krótkie serie, dlatego w ciągu roku jest to 500-600 różnych modeli – opowiada właściciel firmy. – Dzięki temu nasza praca jest ciekawsza i pełna nowych wyzwań. I wciąż chce nam się działać i stawiać przed sobą nowe cele.

Plecaki z Lufthansy

Produkcja nie stara się przy tym tylko podążać za modą. Produkty Ledrin określić można bardziej jako minimalistyczny vintage dla klientów o bardziej wyrobionym guście. Oczywiście, co kilka miesięcy ci wybierają inne modele i kolory, ale torby, które kupią w Lublinie, na pewno szybko nie przestaną być modne.

– Mimo że najczęściej produkujemy z naturalnych skór, nie jest to jedyna część naszej produkcji. Na rynek niemiecki produkujemy torby z różnych specjalistycznych materiałów technicznych wykorzystywanych także m.in. przy produkcji butów. Ostatnio mieliśmy ciekawe zlecenie od Lufthansy, która chce przerabiać swoje produkty, by nie trafiały na śmietnik. Z wycofanych już z samolotów koców z logo firmy produkowaliśmy plecaki – opowiadają Lipińscy.

Kiedy wchodzimy do zakładu produkcyjnego, widzimy mnóstwo ludzi pochylonych nad mozolną pracą kaletniczą. Nie można jednak powiedzieć, że to rękodzielnictwo, bo za produkcję odpowiadają maszyny. To one tną skóry i koordynują cały proces produkcji.

– Ale bez ludzi zaangażowanych w swoją pracę i bardzo kreatywnych nie udałoby nam się jednak osiągnąć tak wiele – podkreślają Lipińscy. – Najlepsze słowo, żeby opisać naszą firmę, to rodzina. Jesteśmy jak jeden symbiotyczny organizm i codziennie mamy tego świadomość. Nawet w dużym przedsiębiorstwie nietrudno jest zapamiętać imię każdego człowieka. Bo musisz pamiętać, że sukces końcowy jest efektem pracy każdego z nich z osobna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium