Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

22 listopada 2018 r.
19:49

Wysypisko śmieci na cmentarzu, nikt ich nie wywozi. Proboszcz: Nasza parafia jest biedna

172 34 A A
Proboszcz nie miał aktualnej umowy z miejscową firmą Eko, która zajmuje się odbiorem śmieci
Proboszcz nie miał aktualnej umowy z miejscową firmą Eko, która zajmuje się odbiorem śmieci (fot. Jacek Barczyński)

Od 1 listopada na parafialnych cmentarzach rosną góry śmieci. - Szacuję, że ich wywóz będzie kosztował co najmniej 10 tys. zł. Nasza parafia jest biedna, więc w ostateczności zaciągnę kredyt - mówi proboszcz parafii w Pawłowie w gminie Rejowiec Fabryczny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Proboszcz Parafii Świętego Jana Chrzciciela w Pawłowie albo pali, albo zakopuje śmieci z parafialnego cmentarza – informacja tej treści poprzez chełmski sanepid trafiła do wójta gminy Rejowiec Fabryczny.

– Sanepid oddalił od siebie tę sprawę, stwierdzając, że to nie jego kompetencje – mówi wójt Zdzisław Krupa. –Zawiadomienie podobnej treści trafiło też i do nas. Nasi pracownicy przeprowadzili na cmentarzu wizję lokalną i potwierdzili, że rzeczywiście śmieci się tam wcześniej paliły. Dwukrotnie musieli tam interweniować strażacy z OSP w Kaniem. Tego, czy odpady były też zakopywane, urzędnicy nie stwierdzili.

Okazało się, że proboszcz nie miał aktualnej umowy z miejscową firmą Eko, która zajmuje się odbiorem śmieci, ani też tegorocznych rachunków za tego rodzaju usługi. Zobowiązał się umowę uaktualnić. Obiecał też, że do końca grudnia hałdy śmieci z cmentarza znikną.

– W anonimowych donosach zostałem zniesławiony – mówi ks. Wiktor Stanisław Łopuch, proboszcz pawłowskiej parafii. – Góry śmieci na cmentarnych składowiskach urosły po 1 listopada. Ludzie wciąż tam jeszcze sprzątają groby i śmieci przybywa. Szacuję, że wywóz wszystkich będzie kosztował co najmniej 10 tys. zł. Nasza parafia jest biedna, ale wierzę, że razem z naszymi wiernymi poradzimy sobie z tym ciężarem. W ostateczności zaciągnę kredyt.

Proboszcz podkreśla, że w całej tej sprawie nie czuje się winny. Podobny problem, jak on, mają niemal wszyscy administratorzy parafialnych nekropolii w kraju. Zarzuty, że to on był sprawcą zakopywania śmieci, czy ich palenia uważa za niepoważne.

Wczoraj mimo zimna na cmentarzu można było spotkać ludzi, którzy przyszli tam, aby posprzątać groby bliskich.

– Przyjechaliśmy z workiem, aby zebrać wypalone znicze i zabrać do domu – mówi jedna z zastanych na cmentarzu kobiet. – I tak płacę za odbiór domowych odpadów, więc nie jest to dla mnie problem. Przynajmniej mam satysfakcję, że swoimi śmieciami nie powiększę wciąż rosnącej góry odpadów. A jak trzeba będzie to w ramach parafialnej zbiórki też dam parę złotych, aby proboszcz mógł zapłacić za wywóz śmieci. Bo na naszym cmentarzu powinno być ładnie.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olo / 22 listopada 2018 o 20:43
+41
za pogrzeb to wie jak kasować klienta
Avatar
Krzysztof / 23 listopada 2018 o 00:25
+34
W Niemczech tylko jedna świeczka na grobie i do tego normalnym grobie, a nie "małym pałacyku". A w Polsce?
Avatar
edo / 23 listopada 2018 o 00:29
+33
naród zatracił poczucie piekna i estetyki, wychowani w pogardzie do ww przymiotów lubuja się w kiczowatych sztucznych ozdobach  jak kwiaty , wianki itp, producenci wymyślaja coraz bardziej kiczowate znicze , z aniołkami, świętymi itp, stosy tego leża pózniej w cmentarnych konternerach i obok, ludzie ocknijcie się z tego ogłupiajacego amoku, wróćcie do natury, niech cmentarze zaczna przypominac parki, skromne ziemne groby, to co teraz jest to jedna wielka betonowo plastikowa pustynia, administratorzy wycinaja wszystkie cmentarne drzewa, ochrona środowiska nie protestuje bo się boi proboszcza i jego reakcji, -dziczejemy, wstyd przed światem
naród zatracił poczucie piekna i estetyki, wychowani w pogardzie do ww przymiotów lubuja się w kiczowatych sztucznych ozdobach  jak kwiaty , wianki itp, producenci wymyślaja coraz bardziej kiczowate znicze , z aniołkami, świętymi itp, stosy tego leża pózniej w cmentarnych konternerach i obok, ludzie ocknijcie się z tego ogłupiajacego amoku, wróćcie do natury, niech cmentarze zaczna przypominac parki, skromne ziemne groby, to co teraz jest to jedna wielka betonowo plastikowa pustynia, administratorzy wycinaja wszystkie cmentarne drzewa, ochro... rozwiń
Avatar
Gość / 22 listopada 2018 o 19:57
+28
należy odebrać cmentarze spod rzymskiej kurateli,to nie jest sposób na zarządzanie takimi obiektami, i kto q-wa taka głupote wymyślił żeby plebany miały na tym pieczę?
Avatar
Parafianin / 22 listopada 2018 o 20:30
+26
No cóż, takich parafii jest wiele... np. w Wysokiem . Przy każdej okazji proboszcz woła o datki na wywóz śmieci, a śmieci leżą.... czasem wybucha tam pożar... byłem naocznym świadkiem takiego pożaru...
Avatar
anka / 22 listopada 2018 o 19:57
+24
Widzę, że ten artykuł pomógł niektórym sobie ulżyć. Śmieci są wszystkich przychodzących na cmentarz, a zapłacić mają ci co chodzą regularnie do kościoła. Trochę to dziwaczne.
Avatar
Emu / 22 listopada 2018 o 20:29
+20
Uważam za bardzo dobry pomysł, żeby zabierać wypalone znicze do domowych odpadów. I
Avatar
Gość / 23 listopada 2018 o 06:44
+15
Niech się zwróci do bezdomnego. Dał dwa auta koledze po fachu, to może mu zakupi śmieciarkę ?? Albo da chociaż na wywóz ?? Ale sądzę że taka akacja to przy ich zachłanności do boga mamony to za mało...
Avatar
Gość / 22 listopada 2018 o 22:01
+15
Przecież palenie śmieci przy wiejskich cmentarzach to normalne ( dla księdza), w parafii Radawiec Duży k. Lublina to od lat jest praktykowane, ale kto księdzu zabroni? Jak widzę te kłęby czarnego dymu zza kościoła szlag mnie trafia....
Avatar
Nadinfułat Mamoń / 23 listopada 2018 o 00:00
+8
Nie wiem czy przepisy sanitarne dopuszczają możliwość zabierania śmieci z cmentarza do domu. Ze względu na to, że jakiś czas śmieci znajdowały się na cmentarzu, mogą stanowic zagrożenie epidemiologiczne. Dlatego zanim z ambony wezwie się ludzi do zabierania śmieci do domów, warto zapytać w SANEPID-zie czy można.  Najlepiej zacząć uczyć, żeby nie kupować kiczowatych sztucznych kwiatów, tylko żywe, które można skompostować. Wprowadzić segregację szkła, plastiku i metalu, co znacznie obniży koszt wywozu odpadów.
Avatar
ja / 25 listopada 2018 o 00:23
+1
A w Biskupicach co ksiądz robi i mówi na temat wywozu śmieci? bo jakoś zapomniałem
Avatar
hehe / 24 listopada 2018 o 18:26
+1
Ksiądz by się nie ośmieszał. Pogrzeb ciężkie pieniądze, wjazd firmy kamieniarskiej na cmentarz - opłata, przy pochówku odsłonięcie płyty czy cokolwiek oplata - to qrwa gdzie są te pieniądze
 a nie widziałeś jak w filmie kler proboszcz na rynny zbierał cała wieczność,a jak mu kupili rynny ,to sie wsciekł ,że koniec zbiórki i nową trzeba wymyśleć
Avatar
gość / 23 listopada 2018 o 15:18
+1
w Krężnicy Jarej pleban również nagminnie pali śmieci z cmentarza
Avatar
gość / 23 listopada 2018 o 14:10
+1
hej konserwator a Ty nie masz przypadkiem grobów swoich bliskich na cmentarzu w Pawłowie ? Myslisz , że to tylko pawłowiacy śmiecą ? a inni z Krasnego , józefina , zalesia kraszeńskiego , Rejowca fabrycznego czy wogóle z polski ???????????? Pomyśl konserwator !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
gość / 23 listopada 2018 o 14:02
+1
A może by tak część pieniedzy z wypominków przeznaczyc na wywóz odpadów z cmentarza
Avatar
tm / 23 listopada 2018 o 13:50
+1
kościół z jednej strony bierze od państwa miliardy (tak, miliardy, nie miliony) z drugiej, kiedy przychodzi do uregulowania zobowiązań, "parafie są biedne".
Avatar
konserwator / 23 listopada 2018 o 13:09
+1
Dlaczego pawłowiaki nie posegregowali tych śmieci,plastik,szkło, odpady,a po drugie nie są tacy biedni ,niech się zrzucą ,sami naśmiecili,umieją tylko biadolić.
Avatar
Gość / 23 listopada 2018 o 11:03
+2
Huty szkła skupują stłuczkę.Posortować plastik, szkło i większość problemu zniknie.Biedna parafia , a tony drogich zniczy.
Avatar
Artur / 23 listopada 2018 o 08:30
+2
W Piaskach na cmentarzu panoszy się taki wysoki burak, co wie ile zdzierać to niech plebanowi odpali a nie ten z ambony proponuje zabierać znicze do domu.
Avatar
Gość / 23 listopada 2018 o 07:50
+2
Ksiądz by się nie ośmieszał. Pogrzeb ciężkie pieniądze, wjazd firmy kamieniarskiej na cmentarz - opłata, przy pochówku odsłonięcie płyty czy cokolwiek oplata - to qrwa gdzie są te pieniądze
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nikt tak nie posprzątał Lublina na wiosnę jak Kotki [zdjęcia]
galeria

Nikt tak nie posprzątał Lublina na wiosnę jak Kotki [zdjęcia] 0 1

Dzieci z miejskiego przedszkola przy ul. Rzeckiego były wczoraj jednymi z wielu, które wyruszyły w miasto, żeby nieco oczyścić je z odpadów.

Nie będzie kary za wycięte dęby. Gmina nie zapłaci 61 tys. zł

Nie będzie kary za wycięte dęby. Gmina nie zapłaci 61 tys. zł 0 0

Gmina nie zapłaci 61 tys. zł kary nałożonej przez puławskie starostwo za wycięcie trzech dębów bez zezwolenia. Tak zdecydowało Samorządowe Kolegium Odwoławcze

Dzisiaj minister Błaszczak w PZL Świdnik. Związkowcy chcą go zapytać o Sokoły

Dzisiaj minister Błaszczak w PZL Świdnik. Związkowcy chcą go zapytać o Sokoły 0 13

Związkowcy z PZL Świdnik czekają na ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak ma przyjechać dziś w związku z podpisaniem umowy na cztery AW101. Ale nie o tym chce z nim rozmawiać załoga świdnickiej fabryki

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2019 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2019 roku 0 0

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać"

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać" 0 81

Strajk nauczycieli zawieszony, po weekendzie pedagodzy wrócą do klas. – Walka o lepszą szkołę wcale się nie zakończyła – grzmią związkowcy. Nie wszyscy jednak w to wierzą. – Mieliśmy gigantyczne wsparcie ze strony uczniów i ich rodziców, protest powinien trwać. Teraz wszyscy będą się z nas już tylko śmiać – komentuje jeden z nauczycieli

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio
26 kwietnia 2019, 19:00

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio 0 0

Grill, muzyka, leżaki i duuużo piwa rzemieślniczego. W piątek Browar Zakładowy Wielokran, czyli lokal firmowy browaru z Poniatowej świętuje 1. urodziny.

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT"
galeria

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT" 0 26

Sejmik województwa lubelskiego zaprotestował w sprawie „wprowadzania ideologii LGBT” do wspólnot samorządowych. Projekt PiS poparli także radni PSL

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę 0 30

Nowy tor do jazdy rowerem ma być otwarty od przyszłego tygodnia na górce Globus w miejscu stroku narciarskiego. Już w niedzielę odbędzie się tu pierwsza impreza sportowa, później trasy powinny być dostępne dla wszystkich chętnych rowerzystów – bez ograniczeń i bez opłat

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał 0 31

Rolnicy z powiatu bialskiego debatowali wczoraj o tym, jak wyjść z dramatycznej sytuacji, w której się znaleźli. Zaprosili ministra rolnictwa, ale ten nie przyjechał

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia 0 0

Wydarzeniem weekendu będzie gala KSW 48, która w sobotni wieczór odbędzie się w hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika 0 19

W Białej Podlaskiej trwa budowa ścieżek rowerowych. Jednak na ulicy Brzeskiej można się natknąć na architektoniczną przeszkodę.

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń]

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń] 0 7

Żeby w majowy weekend nudzić się w Lublinie, trzeba będzie się mocno uprzeć. Wiele darmowych atrakcji będzie czekać na mieszkańców i gości od 26 kwietnia do 5 maja. Można będzie pójść na koncert, potańcówkę lub jedną z wielu wycieczek tematycznych. Poniżej spis wydarzeń, na które można się wybrać za darmo bez wcześniejszych zapisów

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem 0 16

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwyzywał i pobił młodego mężczyznę z Bangladeszu. Wszystko dlatego, że ten przed przypadek dotknął go podczas imprezy w klubie – dowodzą śledczy. Napastnik uderzył również Polaka, który bronił obcokrajowca.