Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

14 czerwca 2015 r.
17:40

Jak gasić, to na medal. Strażak z Krasnegostawu mistrzem Europy

TEAM POLSKA w Strasbourgu (od lewej)” Paweł Hess, Szymon Jopek, Daniel Góralczyk, Agnieszka Figuła i Rafał Bereza
TEAM POLSKA w Strasbourgu (od lewej)” Paweł Hess, Szymon Jopek, Daniel Góralczyk, Agnieszka Figuła i Rafał Bereza

Rafał Bereza, zawodowy strażak z Krasnegostawu przyczynił się do sukcesu polskiej reprezentacji na przeprowadzonych we francuskim Strasbourgu międzynarodowych zawodach FIREFIGHTER COMBAT CHALLENGE. Jego drużyna wywalczyła tam pierwsze miejsce, a on sam indywidualnie był drugi w kategoriach OPEN oraz do lat 30. A wraz z trzema kolegami zajął trzecie miejsce w strażackiej sztafecie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zawody FCC mają rangę mistrzostw Europy, chociaż w Strasbourgu wystąpiły także drużyny z USA i Kanady. W sumie stawiło się tam prawie 300 strażaków z 12 krajów. Zawodnicy pokonując specjalnie przygotowany tor przeszkód mieli do wykonania takie zadania, jak wnoszenie 20-kilogramowego sprzętu na wysokość trzeciego piętra, wciąganie węża, włamanie, przeciągnięcie węża i ewakuowanie poszkodowanego. Włamanie polegało np. na przesunięciu o 1,5 m 80-kilogramowej sztaby przy pomocy młota ważącego 5 kg.

Team Polska

- Dla mnie najtrudniejsze było ewakuowanie ważącego 90 kilogramów manekina na odległość 30 m - mówi mł. asp. Rafał Bereza. - Wszystko to w specjalnym ubraniu, czyli butach skuterach, rękawicach, hełmie i z aparatem ochrony dróg oddechowych z podpiętą maską, przez którą oddychało się przez cały czas wykonywania zadania. Trzeba było sobie z tym poradzić w momencie największego zmęczenia.

W skład drużyny pod nazwą TEAM POLSKA poza mł. asp. Rafałem Berezą weszli mł. asp. Paweł Hess, st. sekc. Daniel Góralczyk (obaj z KM PSP Bielsko Biała), mł. asp. Szymon Jopek z KP PSP Myślenice oraz kpt. Agnieszka Figuła z KM PSP Kraków.

- Z Pawłem i Szymkiem studiowaliśmy razem w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie - dodaje Rafał Bereza. - Wiemy, co który z nas potrafi i na co go stać. Dotyczy to również pozostałych członków zespołu.

Rodzinna tradycja

Tę samą szkołę, co Rafał Bereza ukończył także jego starszy o dwa lata brat Kamil. Teraz pracują w tej samej jednostce. Do Krakowa wybiera się także najmłodszy z trójki braci. Wszyscy, wraz z ojcem, który w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu przepracował 28 lat, należą również do Ochotniczej Straży Pożarnej w rodzinnej Wólce Orłowskiej.

Nasz bohater służbę w krasnostawskiej jednostce rozpoczął 1 sierpnia 2013 roku.

- Miałem już do czynienia z śmiertelnymi wypadkami drogowymi i śmiercią w pożarze - mówi Bereza. - Przyszło mi też odcinać wisielca. Najbardziej zapadła mi jednak w pamięci interwencja w płonącym mieszkaniu. Weszliśmy do zadymionego pomieszczenia niemal po omacku. Kolega wyprowadził mężczyznę, a ja jego żonę. Kiedy ją prowadziłem obejmowały już nas języki ognia. Nie pozostawało mi nic innego, jak szybko otrząsnąć się po tym doświadczeniu. Takich momentów nie można długo rozpamiętywać. Po prostu nadal trzeba robić swoje.

Sztafeta

Pytany o zawodowe marzenia pan Rafał odpowiada, że nadal chce się spełniać w tym, co robi. Wciąż też chce startować w pożarniczych zawodach, zachowywać zdrowie i nie łapać kontuzji. Po cichu marzy mu się także ukończenie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, tak jak udało się to jego bratu Kamilowi.

A już po zawodach we Francji zdążył wziąć udział w podobnej, chociaż niższej rangą, imprezie w Czechach.

- Niestety, indywidualnie zająłem tam dopiero piąte miejsce. Być może nie zapoznałem się dostatecznie z zasadami zawodów, bądź nie zostałem z nimi zapoznany przez organizatorów. Dość, że nie traktuję startu w Czechach jako porażki tym bardziej, że nasza drużyna w sztafecie zajęła tam pierwsze miejsce.

Teraz Bereza wraz z TEAM POLSKA szykuje się do wyjazdu na kolejne zawody, tym razem organizowane na Słowacji. Traktuje je jako rozgrzewkę przed najważniejszym tegorocznym sprawdzianem, czyli wyznaczonymi już 24 czerwca międzynarodowymi mistrzostwami w Toruniu. Jego zdaniem to jedna z najtrudniejszych tego rodzaju imprez w Europie. Uczestnicy sprawdzają się tam nie tylko w formule FIREFIGHTER COMBAT CHALLENGE, ale też TOUGHT FIREFIGHTER ALIVE.

15 pięter

Jeśli w pierwszej formule zawodnicy mają do pokonania jeden tor przeszkód z zadaniami, to w ramach TFA czekają ich cztery kolejne konkurencje, w tym rozwijanie i zwijanie węży ważących 120 kg, bicie młotem w betonowy mur, czy pokonanie trzymetrowej ściany. Specjalnym wyzwaniem jest tam też 15-piętrowy ratusz, do którego strażacy muszą dobiec w pełnym rynsztunku pokonując 400 metrów.

- W Toruniu będę się starał poprawić swój ubiegłoroczny wynik indywidualny - mówi Bereza. - Ostatnim razem uzyskałem tam trzecią lokatę.

Co Rafał Berezai koledzy z drużyny z tego wszystkiego ma? Przełożeni jego sukcesy premiują dodatkowymi urlopami, bądź nagrodami pieniężnymi przyznawanymi przy okazji strażackich świąt. W żaden sposób nie ułatwią mu natomiast na przykład dostania się do Szkoły Głównej Pożarnictwa, czy też do elitarnych jednostek pożarniczych, które w ramach międzynarodowych akcji ratunkowych są wysyłane w różne zakątki świata.

- To tak nie działa - tłumaczy Bereza. - O przyjęciu do szkoły oficerskiej decyduje przede wszystkim świadectwo maturalne. Z kolei członkowie ekip ratunkowych przechodzą specjalne szkolenie w ustalonych zespołach. Dlatego też mam świadomość, że startując i osiągając sukcesy w zawodach pożarniczych robię to przede wszystkim dla własnej satysfakcji i po to, aby w tym, co robię na co dzień osiągać jak najwyższą sprawność. Zależy mi też, aby rodzice byli ze mnie dumni.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty