Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

23 grudnia 2011 r.
11:02
Edytuj ten wpis

Jak wyglądał przedświąteczny Chełm przed laty

Autor: Zdjęcie autora (sad)
Zdjęcie autorstwa Albina Kuczyńskiego udostępnione przez Muzeum Ziemi Chełmskiej. Zdjęcie było preze
Zdjęcie autorstwa Albina Kuczyńskiego udostępnione przez Muzeum Ziemi Chełmskiej. Zdjęcie było preze

Dziś oczekiwanie na święta kojarzy nam się z deszczową zimą, sklepowymi półkami kipiącymi bogactwem towarów oraz odświętnie przybranymi ulicami i witrynami sklepów. A jak wyglądało to w Chełmie przed laty?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co było w sklepach, jak wyglądały ulice, czym żyli ludzie w tamtych czasach i czy zima wtedy także zaskakiwała drogowców?

24 grudnia 1982 r. Program pierwszy TVP serwuje widzom o godz. 20 kolędy, a pół godziny później czechosłowacki "Szpital na peryferiach”. W pierwszy dzień świąt wyjątkowa gratka dla miłośników westernów: film prod. USA "Z zaciśniętymi zębami”.

Zima 1982/83 miała być "niegroźna”. Tak przynajmniej wynikało z prognozy, jaką przedstawił czytelnikom Tygodnika Chełmskiego Wacław Gutowski z Łopiennika Górnego.

Pan Wacław przepowiadał pogodę obserwując wnikliwie florę i faunę. Wyszło mu nie mniej ni więcej, że zima w pierwszej połowie będzie łagodna, przeplatana przymrozkami. Druga połowa miała być mroźniejsza, do 20 stopni i spaść miało więcej śniegu. Skąd takie wnioski? Szpaki odleciały późno 28 października, a skowronki 26 tłumaczy pan Wacław na łamach gazety z 25 grudnia 1982.

W tym samym numerze fotoreportaż "Przedświąteczna gorączka”. Zaledwie trzy zdjęcia, ale o przygotowaniach przedświątecznych w tamtym czasie mówią wiele: kolejka zmarzniętych ludzi przed sklepem, kolejka rozgorączkowanych ludzi w sklepie i sielski kadr przedstawiający dłonie dzierżące miskę, z której do foremek spływa babeczkowa masa.

12 grudnia 1981 r. W programie telewizyjnym na 13 grudnia podano, że o godz. 9 będzie Teleranek. Nikt się nie spodziewał, że tego Teleranka jednak nie będzie…

Stwierdzono, że wymiana jednej butelki alkoholu na paczkę kawy jest nie do przyjęcia. Wymiana zostanie zachowana, jeśli będzie możliwość nabycia drugiej butelki alkoholu. To rok 1981 i informacja adresowana do czytelników tygodnika z 12 grudnia.
Amatorom deficytowych w tym czasie cytrusów dziennikarz wieszczył: Nie będzie pomarańczy, dostaniemy natomiast więcej cytryn (44 tony). Ale były też dobre informacje: Bez kłopotów powinniśmy kupić herbatę, a dzieci dostaną paczki po 0,5 kg wyrobów czekoladowych i owoców. Rozprowadzą je zakłady pracy lub szkoły. Tych, którzy martwili się, co poza tym postawią na świątecznym stole, gazeta uspokajała: Nie powinno być kłopotów z realizacją przydziałów mięsnych. Czyni się jednak starania, aby przed świętami zwiększyć dostawy wędlin pierwszego gatunku.

Choć to połowa grudnia, w tygodniku już znajdujemy ogłoszenie: Agencja artystyczna "Estrada” w Lublinie informuje, że przyjmuje zgłoszenia na organizowanie imprez choinkowych dla dzieci z województwa chełmskiego.

A co dla dorosłych? Niektórzy z nich jakby czuli, że zima będzie wyjątkowo sroga. W rubryce "Wpadki i wypadki” czytamy: Z pralni przy ul. Świerczewskiego skradziono osiem kożuchów o wartości 415 tys. zł. Wszystkie odzyskano, a podejrzani chełmianie Z.A. i J.S.K. trafili do aresztu.

24 grudnia 1960 r. Program pierwszy Polskiego Radia proponuje słuchaczom o godz. 19.30 wysłuchanie koncertu chopinowskiego. Dwie godziny wcześniej z eteru płynie audycja "Z życia Związku Radzieckiego”. Pierwszy dzień świąt przy radioodbiornikach: go

Kurier Lubelski w przedświątecznym numerze z 22 grudnia 1960 r. kusi sylwestrowymi zaproszeniami. Niestety, chełmianie, aby z nich skorzystać muszą pojechać do Lublina, bo oto: W Polonii wystąpią Barbara Kostrzewska, Xenia Grey i Tytus Wilski. W odremontowanej Stylowej zagra zespół wzbogacony o refrenistkę i wibrafon. Przyjemnie będzie się też bawić przy magnetofonie w Ratuszowej.

Szybki przeskok w czasie i już jesteśmy w roku 1977. A tu… Tradycyjnie zima zaskoczyła drogowców-biedaczków donosi Cement Chełm Organ Samorządu Robotniczego Kombinatu Cementowego. Tymczasem w przemokniętych butach człapią nieuprzątniętymi chodnikami statystyczni obywatele i wypatrują dzielnych pracowników służb oczyszczania sypiących hojną ręka sól.

Choć to ostatni numer przed świętami, w "Cemencie” próżno szukać świątecznych życzeń. Nie brakuje za to noworocznych serdeczności dla czytelników. Jakie czasy, takie życzenia.
22 grudnia 1982 r. Chełmskie kino Zorza przed świętami jest nieczynne. Za to w Kulturze grają dwa filmy: polski "Krak i Joanna” oraz francuski " Goń mnie, aż cię złapię”.

Sprzedaż mięsa i jego przetworów odbywać się będzie na podstawie kart zaopatrzenia Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego w Lublinie. Dostawy na rynek chełmski 100 ton konserw i 20 ton tłuszczów zwierzęcych (słonina), które głównie będą sprzedawane na karty deputatowe rolnikom czytamy w jednym z grudniowych wydań Tygodnika Chełmskiego.

Dla tych, co wolą ryby, zła wiadomość: Minimalne będą dostawy śledzi (9 ton) przy potrzebach około 100 ton. Ale... Dla dzieci i młodzieży do lat 18 będzie prowadzona sprzedaż grapefruitów i cytryn.

Nie wiadomo, kto w tamtym czasie określał produkty typowo świąteczne. Faktem jest, że w przywoływanym tu artykule pt. "Co na świątecznym stole”, do takich artykułów obok np. proszku do pieczenia zaliczono też kisiele, budynie i herbatę, których wedle informacji gazety "nie będzie pod dostatkiem”. Autor tekstu donosił też smutno: Nie ma dotychczas na nasze województwo przydziałów kakao, mąki ziemniaczanej, rodzynek oraz innych bakalii.
Wybór więc niewielki, a jeśli do tego pojawiła się dodatkowa trudność... W rubryce z ogłoszeniami drobnymi spośród 16 pozycji, 13 dotyczy zgubienia lub utracenia w wyniku kradzieży wkładek zaopatrzenia.

Niektórzy, tak jak dziś zresztą, nie oglądali się na konwenanse, skutkiem czego, taki oto wpis w kryminalnej kronice: W Głębokiem dwóch nieznanych sprawców napadło na mieszkankę Stręczyna, którą przewrócili na ziemię a następnie zabrali jej cztery butelki wódki i pieniądze.

Ale bywało i tak: Przeciwko kierownikowi sklepu GS nr 17 w Strachosławiu Eugeniuszowi P. wszczęto dochodzenie. Ukrywał on przed klientami towary spożywcze o wartości 15 tys. zł. Oj, nieładnie panie Eugeniuszu!

30 grudnia 1964 r. Operetka w Lublinie wystawia "Krakowiaków i Górali”, a w telewizji o godz. 22.25 Teatr Kobra "Telepatia”.

Zanim jednak nastąpi 30 grudnia, cofnijmy się do 23. Tego dnia wnikliwy reporter Kuriera Lubelskiego zanotował, że w aptekach obroty wzrosły o prawie 100 procent. Największym powodzeniem cieszą się pabialgina, gardan, weramon, leki przeciwgrypowe, opatrunki i olejek rycynowy. To się nazywa przezorność.

Ale przedświąteczny ruch nie tylko w aptekach. Ten sam reporter obserwujący lubelski rynek handlowy donosi: W sklepach muzycznych klienci nabywają kolędy śpiewane przez Mazowsze.
I jeszcze coś z lubelskiego gruntu: Komitet osiedlowy LSM organizuje bal w miejscowej szkole. Kuchnia ma być wyśmienita. Potrawy na gorąco i zimno przygotują znani kucharze z GS w Piaskach.

A także: Sensacja! W lubelskich łaźniach nareszcie komplety. Codziennie w godz. od 6.30 do 22 kąpieli zażywa do tysiąca osób.

A co z pogodą? Zachmurzenie duże z przejściowymi opadami śniegu. Mglisto. Temperatura do minus dwóch stopni. Wiatry słabe, wschodnie, powodujące miejscami zamiecie.

Rano warstwa śniegu mierzyła 14 centymetrów. Cóż z tego, kiedy... Dzielnie spisała się służba drogowa PKP. Dzięki 290 robotnikom odśnieżającym tory i zwrotnice nie zanotowano ani jednego opóźnienia pociągu. Aż trudno uwierzyć, że jednak można...

Nie próżnowali nie tylko robotnicy PKP. Dzielnie radzili sobie też milicjanci, którzy nie ustawali w tropieniu przestępców nawet w Wigilię. Skutki? 24 grudnia, podczas przeprowadzonej znienacka rewizji u Romana J. W konwi po mleku znaleziono 4 litry bimbru. Dochodzenie prowadzi Komenda Powiatowa MO.
24 grudnia 1983 r. Program pierwszy telewizji proponuje widzom o godz. 20 adaptację "Opowieści Wigilijnej” Dickensa. Zaś następnego dnia o godz. 18.25 widzowie mogą spodziewać się programu muzycznego "Kołobrzeskie ballady”

Mija 20 lat, a wyskokowe trunki domowego wyrobu ciągle są na topie. W grudniowym Tygodniku Chełmskim czytamy: Okres przedświąteczny uaktywnił wiele nielegalnych bimbrowni.
Dla tych, co wolą jednak zaopatrywać się w sklepach pomocny okazuje się informator świąteczny. Dowiadujemy się z niego m. in. W Chełmie czas pracy całej sieci handlowej wydłużony jest w dniach 22-23 grudnia o jedna godzinę. Zgodnie z sugestiami sklepy wiejskie powinny pracować o godzinę dłużej. Ostatecznie zdecyduje naczelnik.

Gdy jedni myślą o zakupach, inni myślą o... innych. Harcerze z chełmskiej chorągwi ZHP chcą zorganizować 7 stycznia tradycyjną gwiazdkę dla sierot z państwowych i rodzinnych domów dziecka. Natomiast kierownik kina Zorza obiecał specjalnie na tę okazję sprowadzić zekranizowaną "Akademię Pana Kleksa”, a jeżeli nie, to zestaw nie mniej atrakcyjnych bajek.
Dzięki skrupulatności ówczesnych dziennikarzy wiemy też, co działo się w tym czasie na rynku muzycznym. Tygodnik Chełmski pokusił się o płytowe podsumowanie roku. Zadając czytelnikom pytanie, jaki był rok 1983 w muzyce rockowej odpowiada, ze najbardziej na uwagę zasługiwały m. in. płyty: Lombard "Live” z przebojem "Przeżyj to sam” oraz płyta Urszuli i jej "Dmuchawce, latawce, wiatr”. Z wykonawców zagranicznych wspomina m. in. "Final Cut” Pink Floyd i "Synchronicty” The Police.

17grudnia 1988 r. Jaki jest program w telewizji? Kogo to obchodzi, skoro w mieście działa już lodowisko? Bilety dla młodzieży kosztują 80 zł, dla dorosłych 150 zł

Rozrywka, rozrywką, ale przygotowywać się do świąt trzeba. Przedświąteczny Tygodnik Chełmski w rubryce "Babskie Gadanie” radzi piórem nijakiej Nowakowej: Można się poratować znakomitymi wędlinami z Kasiłanu w sklepie przy I AWP, ale szynka po 3500 zł i kiełbasa po 2200 nie na każdą kieszeń. Fakt. Ale Nowakowa bezradnych gospodyń domowych nie zostawi bez pomocy. Proponuje tani przepis na naleśniki z pasztetowej lub podgardlanej z dodatkiem przysmażonej cebulki i przypraw i zapewnia: Wypróbowałam na swoich domownikach, więc i wam mogę polecić. Nie jest takie ryzykowne, na jakie wygląda.

1989 r. W centrum Chełma staje kilkumetrowa choinka. Gazety radzą, jak dobrze wyglądać na sylwestrowym balu: Modne są duże koki w stylu lat 50-tych, do tego bardzo długie kolczyki. Biżuteria: dużo złota. Makijaż: na policzkach zamiast różu – złoto, pomarańcze i beże.

Ówczesne vipy oceniają mijający rok. Stefan Łyczak, I sekretarz KW PZPR przyznaje: Sukcesem trzeba nazwać mimo wszystko łagodny jak do tej pory przebieg zmian polityczno-społecznych w Polsce. A Prezydent Chełma Mikołaj Łogosz cieszy się: Zauważalna jest już poprawa w zaopatrzeniu sklepów.

Ba! Mieszkańcy o ile tylko mają dewizy, mogą korzystać ze wspaniałości oferowanych przez Pewex. Jak przyznają sprzedawcy przed świętami najlepiej schodzą telewizory po 540 i 699 dolarów oraz odtwarzacze video po 275 dolarów. Ale i tak najbardziej pożądanym towarem także w Pewexie jest polska czysta wódka.

Jeżeli jest, kolejka ustawia się przez całą długość sklepu. Dostawy wódki są trzy razy w tygodniu, 200 transporterów po 15 butelek. Klienci wykupują cały zapas w jeden dzień.

24 grudnia 1980 r. Telewizja proponuje w tym dniu m. in. "Królowa Bonę” i "My Fair Lady z Audrey Hepburn

W świątecznym numerze Tygodnika Chełmskiego niespodzianka dla Czytelników. Reporter próbuje połączyć się przez radio z dwoma statkami, które żeglują po dalekich wodach, a noszą swojskie nazwy m/s Chełm i "Manifest Lipcowy”. Udaje się wywołać tylko kapitana tej drugiej jednostki. Rozmowa ma miejsce 15 grudnia. Kapitan: Jesteśmy 580 mil morskich na północny wschód od Wysp Azorskich w drodze do Nowego Orleanu po 45 tys. ton kukurydzy. Wigilię spędzimy prawdopodobnie koło Wysp Bahama. Wszystkim Czytelnikom życzymy wesołych świąt.

W TEKŚCIE WYKORZYSTANO PUBLIKACJE PRASOWE Z ARCHIWALNYCH NUMERÓW TYGODNIKA CHEŁMSKIEGO, CEMENT CHEŁM I KURIERA LUBELSKIEGO ZE ZBIORÓW CHEŁMSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Niespokojnie w pogodzie. Prognozowane burze z gradem

Poniedziałek w pogodzie może przynieść upały i burze. W niektórych miejscach regionu może spaść grad.

Trybuny robiły co mogły, ale PGE Start przegrał z Legią w meczu o mistrzostwo Polski
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Trybuny robiły co mogły, ale PGE Start przegrał z Legią w meczu o mistrzostwo Polski

W niedzielny wieczór na trybunach hali Globus pojawiło się znowu 4221 widzów. Pewnie gdyby obiekt przy ul. Kazimierza Wielkiego mógł pomieścić więcej osób, to fanów byłoby i dwa razy tyle. Chociaż kibice czerwono-czarnych robili zdzierali gardła na maksa, żeby wspierać swoich pupili, ale i deprymować rywali, to górą była Legia. Ekipa z Warszawa wygrała mecz numer siedem i została mistrzem Polski po 56 latach przerwy. A w Lublinie muszą się zadowolić srebrnymi medalami.

Podejść było kilka. W końcu wymieniają dach w najstarszej szkole w mieście

Podejść było kilka. W końcu wymieniają dach w najstarszej szkole w mieście

Podejść było kilka, ale w końcu udało się rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę. W najstarszym bialskim liceum trwa wymiana dachu.

Zderzenie w Chodlu. Wśród poszkodowanych 9-letnie dziecko
ZDJĘCIA
galeria

Zderzenie w Chodlu. Wśród poszkodowanych 9-letnie dziecko

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w sobotę na jednym ze skrzyżowań w Chodlu.

PGE Start wicemistrzem Polski. Legia wygrała w Lublinie mecz numer siedem
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start wicemistrzem Polski. Legia wygrała w Lublinie mecz numer siedem

Kibice w Lublinie muszą się zadowolić wicemistrzostwem Polski. PGE Start w siódmym meczu finału Orlen Basket Ligi przegrał z Legią. Ekipa z Warszawy wygrała w hali Globus 92:82.

Kolejny etap remontu na Węglinie. Przystanek zostanie przeniesiony

Kolejny etap remontu na Węglinie. Przystanek zostanie przeniesiony

Prace związane z przebudową sieci ciepłowniczej na lubelskim Węglinie wkraczają w kolejny etap. Piesi i rowerzyści muszą liczyć się z kolejnymi utrudnieniami.

Poznaj Lublin z innej perspektywy. Koziołki opowiedzą ci historię miasta
Magazyn

Poznaj Lublin z innej perspektywy. Koziołki opowiedzą ci historię miasta

Wrocław ma krasnale, Kraków smoki, a Lublin: koziołki. Ich znalezienie może być interesującym pomysłem na poznanie najważniejszych wydarzeń z historii Lublina.

Pilnie potrzebni dawcy. Banki krwi zaczynają świecić pustkami
HARMONOGRAM AKCJI

Pilnie potrzebni dawcy. Banki krwi zaczynają świecić pustkami

Krew to lekarstwo, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

10 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem domu jednorodzinnego

10 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem domu jednorodzinnego

W niedzielne popołudnie doszło do pożaru domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim.

Zderzenie na trasie S17. Tworzą się ogromne korki

Zderzenie na trasie S17. Tworzą się ogromne korki

Na trasie Ryki-Warszawa doszło do zderzenia dwóch aut.

Dawid Kurminowski może wzmocnić Motor Lublin

Motor Lublin blisko trzech transferów?

Według doniesień mediów Motor Lublin jest już bardzo bliski znalezienia następcy Samuela Mraza. Wygląda na to, że wkrótce nowym napastnikiem żółto-biało-niebieskich zostanie Karol Czubak, ostatnio gracz belgijskiego KV Kortijk. Co ciekawe, do drużyny trenera Mateusza Stolarskiego w najbliższym czasie może dołączyć dwóch kolejnych piłkarzy.

Już dzisiaj finał Miss Polonia 2025. Czy dziewczyna z Lubelszczyzny powtórzy sukces Mai Klajdy?

Już dzisiaj finał Miss Polonia 2025. Czy dziewczyna z Lubelszczyzny powtórzy sukces Mai Klajdy?

24 kandydatki z całej Polski powalczą o koronę najpiękniejszej Polki. Wśród nich znajdziemy lubliniankę i puławiankę. Czy któraś z nich powtórzy sukces Mai Klajdy z Łęcznej?

IMGW ostrzega: upały sięgające 33 stopni Celsjusza

IMGW ostrzega: upały sięgające 33 stopni Celsjusza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla niemalże całego województwa lubelskiego.

Dzisiaj poznamy koszykarskiego mistrza Polski

Wszystkie bilety sprzedane, dzisiaj PGE Start gra w Lublinie mecz o mistrzostwo Polski z Legią

Dzisiaj o godz. 17.30 w hali Globus rozpocznie się decydujące spotkanie o mistrzostwo Polski. W siódmym meczu finału Orlen Basket Ligi zmierzą się PGE Start i Legia Warszawa. W piątek „Wojskowi” doprowadzili do remisu 3:3. Tym razem czerwono-czarni będą mieli atut własnego parkietu. Na trybunach będzie też komplet kibiców, bo klub z Lublina już w sobotę poinformował o sprzedaży wszystkich biletów.

73-latek "przekoziołkował" na drodze

73-latek "przekoziołkował" na drodze

Chwilę grozy przeżyli 73-latek i 68-letnia pasażerka auta, które dachowało na drodze. Na szczęście nic im się nie stało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

miesz

ZAMOŚĆ

106,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

179,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

45,00 zł

Komunikaty