Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

23 grudnia 2011 r.
11:02
Edytuj ten wpis

Jak wyglądał przedświąteczny Chełm przed laty

Autor: Zdjęcie autora (sad)
0 6 A A
Zdjęcie autorstwa Albina Kuczyńskiego udostępnione przez Muzeum Ziemi Chełmskiej. Zdjęcie było preze
Zdjęcie autorstwa Albina Kuczyńskiego udostępnione przez Muzeum Ziemi Chełmskiej. Zdjęcie było preze

Dziś oczekiwanie na święta kojarzy nam się z deszczową zimą, sklepowymi półkami kipiącymi bogactwem towarów oraz odświętnie przybranymi ulicami i witrynami sklepów. A jak wyglądało to w Chełmie przed laty?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co było w sklepach, jak wyglądały ulice, czym żyli ludzie w tamtych czasach i czy zima wtedy także zaskakiwała drogowców?

24 grudnia 1982 r. Program pierwszy TVP serwuje widzom o godz. 20 kolędy, a pół godziny później czechosłowacki "Szpital na peryferiach”. W pierwszy dzień świąt wyjątkowa gratka dla miłośników westernów: film prod. USA "Z zaciśniętymi zębami”.

Zima 1982/83 miała być "niegroźna”. Tak przynajmniej wynikało z prognozy, jaką przedstawił czytelnikom Tygodnika Chełmskiego Wacław Gutowski z Łopiennika Górnego.

Pan Wacław przepowiadał pogodę obserwując wnikliwie florę i faunę. Wyszło mu nie mniej ni więcej, że zima w pierwszej połowie będzie łagodna, przeplatana przymrozkami. Druga połowa miała być mroźniejsza, do 20 stopni i spaść miało więcej śniegu. Skąd takie wnioski? Szpaki odleciały późno 28 października, a skowronki 26 tłumaczy pan Wacław na łamach gazety z 25 grudnia 1982.

W tym samym numerze fotoreportaż "Przedświąteczna gorączka”. Zaledwie trzy zdjęcia, ale o przygotowaniach przedświątecznych w tamtym czasie mówią wiele: kolejka zmarzniętych ludzi przed sklepem, kolejka rozgorączkowanych ludzi w sklepie i sielski kadr przedstawiający dłonie dzierżące miskę, z której do foremek spływa babeczkowa masa.

12 grudnia 1981 r. W programie telewizyjnym na 13 grudnia podano, że o godz. 9 będzie Teleranek. Nikt się nie spodziewał, że tego Teleranka jednak nie będzie…

Stwierdzono, że wymiana jednej butelki alkoholu na paczkę kawy jest nie do przyjęcia. Wymiana zostanie zachowana, jeśli będzie możliwość nabycia drugiej butelki alkoholu. To rok 1981 i informacja adresowana do czytelników tygodnika z 12 grudnia.
Amatorom deficytowych w tym czasie cytrusów dziennikarz wieszczył: Nie będzie pomarańczy, dostaniemy natomiast więcej cytryn (44 tony). Ale były też dobre informacje: Bez kłopotów powinniśmy kupić herbatę, a dzieci dostaną paczki po 0,5 kg wyrobów czekoladowych i owoców. Rozprowadzą je zakłady pracy lub szkoły. Tych, którzy martwili się, co poza tym postawią na świątecznym stole, gazeta uspokajała: Nie powinno być kłopotów z realizacją przydziałów mięsnych. Czyni się jednak starania, aby przed świętami zwiększyć dostawy wędlin pierwszego gatunku.

Choć to połowa grudnia, w tygodniku już znajdujemy ogłoszenie: Agencja artystyczna "Estrada” w Lublinie informuje, że przyjmuje zgłoszenia na organizowanie imprez choinkowych dla dzieci z województwa chełmskiego.

A co dla dorosłych? Niektórzy z nich jakby czuli, że zima będzie wyjątkowo sroga. W rubryce "Wpadki i wypadki” czytamy: Z pralni przy ul. Świerczewskiego skradziono osiem kożuchów o wartości 415 tys. zł. Wszystkie odzyskano, a podejrzani chełmianie Z.A. i J.S.K. trafili do aresztu.

24 grudnia 1960 r. Program pierwszy Polskiego Radia proponuje słuchaczom o godz. 19.30 wysłuchanie koncertu chopinowskiego. Dwie godziny wcześniej z eteru płynie audycja "Z życia Związku Radzieckiego”. Pierwszy dzień świąt przy radioodbiornikach: go

Kurier Lubelski w przedświątecznym numerze z 22 grudnia 1960 r. kusi sylwestrowymi zaproszeniami. Niestety, chełmianie, aby z nich skorzystać muszą pojechać do Lublina, bo oto: W Polonii wystąpią Barbara Kostrzewska, Xenia Grey i Tytus Wilski. W odremontowanej Stylowej zagra zespół wzbogacony o refrenistkę i wibrafon. Przyjemnie będzie się też bawić przy magnetofonie w Ratuszowej.

Szybki przeskok w czasie i już jesteśmy w roku 1977. A tu… Tradycyjnie zima zaskoczyła drogowców-biedaczków donosi Cement Chełm Organ Samorządu Robotniczego Kombinatu Cementowego. Tymczasem w przemokniętych butach człapią nieuprzątniętymi chodnikami statystyczni obywatele i wypatrują dzielnych pracowników służb oczyszczania sypiących hojną ręka sól.

Choć to ostatni numer przed świętami, w "Cemencie” próżno szukać świątecznych życzeń. Nie brakuje za to noworocznych serdeczności dla czytelników. Jakie czasy, takie życzenia.
22 grudnia 1982 r. Chełmskie kino Zorza przed świętami jest nieczynne. Za to w Kulturze grają dwa filmy: polski "Krak i Joanna” oraz francuski " Goń mnie, aż cię złapię”.

Sprzedaż mięsa i jego przetworów odbywać się będzie na podstawie kart zaopatrzenia Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego w Lublinie. Dostawy na rynek chełmski 100 ton konserw i 20 ton tłuszczów zwierzęcych (słonina), które głównie będą sprzedawane na karty deputatowe rolnikom czytamy w jednym z grudniowych wydań Tygodnika Chełmskiego.

Dla tych, co wolą ryby, zła wiadomość: Minimalne będą dostawy śledzi (9 ton) przy potrzebach około 100 ton. Ale... Dla dzieci i młodzieży do lat 18 będzie prowadzona sprzedaż grapefruitów i cytryn.

Nie wiadomo, kto w tamtym czasie określał produkty typowo świąteczne. Faktem jest, że w przywoływanym tu artykule pt. "Co na świątecznym stole”, do takich artykułów obok np. proszku do pieczenia zaliczono też kisiele, budynie i herbatę, których wedle informacji gazety "nie będzie pod dostatkiem”. Autor tekstu donosił też smutno: Nie ma dotychczas na nasze województwo przydziałów kakao, mąki ziemniaczanej, rodzynek oraz innych bakalii.
Wybór więc niewielki, a jeśli do tego pojawiła się dodatkowa trudność... W rubryce z ogłoszeniami drobnymi spośród 16 pozycji, 13 dotyczy zgubienia lub utracenia w wyniku kradzieży wkładek zaopatrzenia.

Niektórzy, tak jak dziś zresztą, nie oglądali się na konwenanse, skutkiem czego, taki oto wpis w kryminalnej kronice: W Głębokiem dwóch nieznanych sprawców napadło na mieszkankę Stręczyna, którą przewrócili na ziemię a następnie zabrali jej cztery butelki wódki i pieniądze.

Ale bywało i tak: Przeciwko kierownikowi sklepu GS nr 17 w Strachosławiu Eugeniuszowi P. wszczęto dochodzenie. Ukrywał on przed klientami towary spożywcze o wartości 15 tys. zł. Oj, nieładnie panie Eugeniuszu!

30 grudnia 1964 r. Operetka w Lublinie wystawia "Krakowiaków i Górali”, a w telewizji o godz. 22.25 Teatr Kobra "Telepatia”.

Zanim jednak nastąpi 30 grudnia, cofnijmy się do 23. Tego dnia wnikliwy reporter Kuriera Lubelskiego zanotował, że w aptekach obroty wzrosły o prawie 100 procent. Największym powodzeniem cieszą się pabialgina, gardan, weramon, leki przeciwgrypowe, opatrunki i olejek rycynowy. To się nazywa przezorność.

Ale przedświąteczny ruch nie tylko w aptekach. Ten sam reporter obserwujący lubelski rynek handlowy donosi: W sklepach muzycznych klienci nabywają kolędy śpiewane przez Mazowsze.
I jeszcze coś z lubelskiego gruntu: Komitet osiedlowy LSM organizuje bal w miejscowej szkole. Kuchnia ma być wyśmienita. Potrawy na gorąco i zimno przygotują znani kucharze z GS w Piaskach.

A także: Sensacja! W lubelskich łaźniach nareszcie komplety. Codziennie w godz. od 6.30 do 22 kąpieli zażywa do tysiąca osób.

A co z pogodą? Zachmurzenie duże z przejściowymi opadami śniegu. Mglisto. Temperatura do minus dwóch stopni. Wiatry słabe, wschodnie, powodujące miejscami zamiecie.

Rano warstwa śniegu mierzyła 14 centymetrów. Cóż z tego, kiedy... Dzielnie spisała się służba drogowa PKP. Dzięki 290 robotnikom odśnieżającym tory i zwrotnice nie zanotowano ani jednego opóźnienia pociągu. Aż trudno uwierzyć, że jednak można...

Nie próżnowali nie tylko robotnicy PKP. Dzielnie radzili sobie też milicjanci, którzy nie ustawali w tropieniu przestępców nawet w Wigilię. Skutki? 24 grudnia, podczas przeprowadzonej znienacka rewizji u Romana J. W konwi po mleku znaleziono 4 litry bimbru. Dochodzenie prowadzi Komenda Powiatowa MO.
24 grudnia 1983 r. Program pierwszy telewizji proponuje widzom o godz. 20 adaptację "Opowieści Wigilijnej” Dickensa. Zaś następnego dnia o godz. 18.25 widzowie mogą spodziewać się programu muzycznego "Kołobrzeskie ballady”

Mija 20 lat, a wyskokowe trunki domowego wyrobu ciągle są na topie. W grudniowym Tygodniku Chełmskim czytamy: Okres przedświąteczny uaktywnił wiele nielegalnych bimbrowni.
Dla tych, co wolą jednak zaopatrywać się w sklepach pomocny okazuje się informator świąteczny. Dowiadujemy się z niego m. in. W Chełmie czas pracy całej sieci handlowej wydłużony jest w dniach 22-23 grudnia o jedna godzinę. Zgodnie z sugestiami sklepy wiejskie powinny pracować o godzinę dłużej. Ostatecznie zdecyduje naczelnik.

Gdy jedni myślą o zakupach, inni myślą o... innych. Harcerze z chełmskiej chorągwi ZHP chcą zorganizować 7 stycznia tradycyjną gwiazdkę dla sierot z państwowych i rodzinnych domów dziecka. Natomiast kierownik kina Zorza obiecał specjalnie na tę okazję sprowadzić zekranizowaną "Akademię Pana Kleksa”, a jeżeli nie, to zestaw nie mniej atrakcyjnych bajek.
Dzięki skrupulatności ówczesnych dziennikarzy wiemy też, co działo się w tym czasie na rynku muzycznym. Tygodnik Chełmski pokusił się o płytowe podsumowanie roku. Zadając czytelnikom pytanie, jaki był rok 1983 w muzyce rockowej odpowiada, ze najbardziej na uwagę zasługiwały m. in. płyty: Lombard "Live” z przebojem "Przeżyj to sam” oraz płyta Urszuli i jej "Dmuchawce, latawce, wiatr”. Z wykonawców zagranicznych wspomina m. in. "Final Cut” Pink Floyd i "Synchronicty” The Police.

17grudnia 1988 r. Jaki jest program w telewizji? Kogo to obchodzi, skoro w mieście działa już lodowisko? Bilety dla młodzieży kosztują 80 zł, dla dorosłych 150 zł

Rozrywka, rozrywką, ale przygotowywać się do świąt trzeba. Przedświąteczny Tygodnik Chełmski w rubryce "Babskie Gadanie” radzi piórem nijakiej Nowakowej: Można się poratować znakomitymi wędlinami z Kasiłanu w sklepie przy I AWP, ale szynka po 3500 zł i kiełbasa po 2200 nie na każdą kieszeń. Fakt. Ale Nowakowa bezradnych gospodyń domowych nie zostawi bez pomocy. Proponuje tani przepis na naleśniki z pasztetowej lub podgardlanej z dodatkiem przysmażonej cebulki i przypraw i zapewnia: Wypróbowałam na swoich domownikach, więc i wam mogę polecić. Nie jest takie ryzykowne, na jakie wygląda.

1989 r. W centrum Chełma staje kilkumetrowa choinka. Gazety radzą, jak dobrze wyglądać na sylwestrowym balu: Modne są duże koki w stylu lat 50-tych, do tego bardzo długie kolczyki. Biżuteria: dużo złota. Makijaż: na policzkach zamiast różu – złoto, pomarańcze i beże.

Ówczesne vipy oceniają mijający rok. Stefan Łyczak, I sekretarz KW PZPR przyznaje: Sukcesem trzeba nazwać mimo wszystko łagodny jak do tej pory przebieg zmian polityczno-społecznych w Polsce. A Prezydent Chełma Mikołaj Łogosz cieszy się: Zauważalna jest już poprawa w zaopatrzeniu sklepów.

Ba! Mieszkańcy o ile tylko mają dewizy, mogą korzystać ze wspaniałości oferowanych przez Pewex. Jak przyznają sprzedawcy przed świętami najlepiej schodzą telewizory po 540 i 699 dolarów oraz odtwarzacze video po 275 dolarów. Ale i tak najbardziej pożądanym towarem także w Pewexie jest polska czysta wódka.

Jeżeli jest, kolejka ustawia się przez całą długość sklepu. Dostawy wódki są trzy razy w tygodniu, 200 transporterów po 15 butelek. Klienci wykupują cały zapas w jeden dzień.

24 grudnia 1980 r. Telewizja proponuje w tym dniu m. in. "Królowa Bonę” i "My Fair Lady z Audrey Hepburn

W świątecznym numerze Tygodnika Chełmskiego niespodzianka dla Czytelników. Reporter próbuje połączyć się przez radio z dwoma statkami, które żeglują po dalekich wodach, a noszą swojskie nazwy m/s Chełm i "Manifest Lipcowy”. Udaje się wywołać tylko kapitana tej drugiej jednostki. Rozmowa ma miejsce 15 grudnia. Kapitan: Jesteśmy 580 mil morskich na północny wschód od Wysp Azorskich w drodze do Nowego Orleanu po 45 tys. ton kukurydzy. Wigilię spędzimy prawdopodobnie koło Wysp Bahama. Wszystkim Czytelnikom życzymy wesołych świąt.

W TEKŚCIE WYKORZYSTANO PUBLIKACJE PRASOWE Z ARCHIWALNYCH NUMERÓW TYGODNIKA CHEŁMSKIEGO, CEMENT CHEŁM I KURIERA LUBELSKIEGO ZE ZBIORÓW CHEŁMSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pastorał / 25 października 2014 r. o 19:45

Było pięknie i dostojnie i dostatnio. Raj to macie teraz.

Avatar
kunze / 29 maja 2012 r. o 17:57
[quote name='"Zagraniczniak"' timestamp='1324990163' post='575185']
Retrospekcje z "mojego" Chełma wiążą się najczęściej z miłymi wydarzeniami dzieciństwa spędzonego w tym mieście!
Od lat mieszkam za granica i nie mam stałego kontaktu z miejscami, które wspominam z dużym rozrzewnieniem.
Nie było tam kolorowych witryn sklepów, dźwięków pędzących z szaleńczą szybkością aut i obecnie wyczuwalnej wśród mieszkańców miasta obawy przed bandytami bez powodu napadającymi na przechodniów.
Niemalże wszyscy znali wszystkich. Ci z Dyrekcji wiedzieli kto mieszka na Pilichonkach, Ci z Pilochonek wiedzieli tez, ze pan Jurek jest z Kolejowej, czy może spod Ósemki....życie toczyło się wokół problemów związanych z zaopatrzeniem, praca i unikaniem kontaktów z ówczesna MO i UB. Solidarność międzyludzka i międzypokoleniowa narodził się dużo wcześniej niż Solidarność lat osiemdziesiątych!
Rodzice nie martwili się o swoje pociech znikające na cale godziny spod ich opiekuńczych skrzydeł, bo przecież gdzieś ów Jaś lub Małgosia z pewnością jest bezpieczna wśród swoich rówieśników na sąsiedniej ulicy, czy tez osiedlu. Ktoś tam dopilnował by się nie stała im krzywda. Dzieciaki powracały do swoich kochanych rodziców z rozbitym kolanem lub już troskliwie przez kogoś zabandażowanym palcem, zjadało skromna kolacje, było kąpane w kładzione do łóżka.
Dorośli spotykali się na ławeczkach wzdłuż ulicy (wówczas) Swierczewskiego, lub podwórkach rozmawiając, plotkując a nawet wyklucajac się o jakieś nieistotne sprawy.
Większość jednak była sobie życzliwa i wzajemnie pomocna. Ówczesny niedostatek dosłownie wszystkiego spajał tych doświadczonych niepowodzeniami ludzi bez względu na ich wyznanie, wszak było jeszcze wtedy sporo Żydów, Prawosławnych i Katolików mieszkających w sąsiedztwie.
Na pewno unikało się tylko tych, o których wiedziano ze są w PZPR, maja kontakty z UB czy MO. Oczywiście nie wiedziano w wszystkich kanaliach penetrujących społeczeństwo i donoszących na znajomych. Był to jednak inny Chełm. Zdaje sobie sprawę z pewnego malowania obrazka cukierkowo słodkiego, bo jest to mimo wszystko wspomnienie beztroskiego dzieciństwa!
Jest jednak w moich oczach Chełm obecny...odwiedzony przed kilkoma miesiącami inny poprzez naturalne zmiany następujące pod wpływem czasu.
Zabudowany nowymi osiedlami tam, gdzie za moich czasów były stare walące się rudery. Niebezpieczny dla każdego pojawiającego się nie opacznie po zapadnięciu zmroku przechodnia, anonimowy poprzez napływowy z okolicznych wsi i osad element ludzki i pozbawiony pewnych stałych miejsc odniesienia!
Mam tu na myśli miejsca spotkań tak oczywistych za moich czasów!
Wszak każdy wiedział gdzie jest Oaza, Lotos i przesławny już „Wisielec”. Na kawę wpadało się do Kosmosu z ohydnym obrazem spod pędzla Bogdana Szuberta mającym nawiązywać do przestrzeni kosmicznych właśnie.
Wioletta na Dyrekcji nie była nam obcym punktem do rozpoczęcia beztroskiego wieczoru.
Na pewno nikomu nie życzę powrotu do tamtych czasów z myślą właśnie o niebywałym niedostatku doskwierającym wszystkim bez wyjątku. Nawet donosiciele wcale nie mieli lepiej od nas....tylko nadzieja na cztery pomarańcze determinowała ich do zintensyfikowania swojej aktywności donosicielskiej.
[/quote]
Należy sprostować, że obraz w Kosmosie był namalowany przez Jana Lewczuka natomiast meble były wykonane i rzeźbione przez Bogdana Szuberta.
[quote name='"Zagraniczniak"' timestamp='1324990163' post='575185']
Retrospekcje z "mojego" Chełma wiążą się najczęściej z miłymi wydarzeniami dzieciństwa spędzonego w tym mieście!
Od lat mieszkam za granica i nie mam stałego kontaktu z miejscami, które wspominam z dużym rozrzewnieniem.
Nie było tam kolorowych witryn sklepów, dźwięków pędzących z szaleńczą szybkością aut i obecnie wyczuwalnej wśród mieszkańców miasta obawy przed bandytami bez powodu napadającymi na przechodnió... rozwiń
Avatar
Coach Outlet / 30 grudnia 2011 r. o 06:24
HONOLULU — Fortifying one[url=http://www.chanel-bags-storee.org/]Chanel Bags[/url] of its key allies in the Persian Gulf,[url=http://www.coach-factory-outlett.org/]Coach Factory Outlet[/url] the Obama administration announced[url=http://www.coachbagsoutleti.org/][spam][/url] a weapons deal with Saudi Arabia [url=http://www.coachfactoryoutletbags.org/]Coach Outlet[/url]on Thursday, saying it had agreed to sell[url=http://www.coachsoutlet-store.org/]Coach Outlet Store[/url] F-15 fighter jets valued at nearly $30 [url=http://www.coachs-factorys-outlet.org/]Coach Factory Outlet[/url]billion to the Royal Saudi Air[url=http://www.coachfactoryoutletonlinee.org/]Coach Factory Online[/url] Force. The agreement, and the[url=http://www.coachoutlets-bags.net/]Coach Outlet[/url] administration’s parallel plans to [url=http://www.coachsbags-outlet.net/]Coach Outlet[/url]press ahead with a nearly $11[url=http://www.outlet-coachfactory.org/]Coach Factory Outlet[/url] billion arms deal for Iraq, despite [url=http://www.online-coach-outlet.net/][spam][/url]rising political tensions there, is dramatic evidence
[url=http://www.coach-onlines-outlet.net/]Coach Factory Outlet[/url]
HONOLULU — Fortifying one[url=http://www.chanel-bags-storee.org/]Chanel Bags[/url] of its key allies in the Persian Gulf,[url=http://www.coach-factory-outlett.org/]Coach Factory Outlet[/url] the Obama administration announced[url=http://www.coachbagsoutleti.org/][spam][/url] a weapons deal with Saudi Arabia [url=http://www.coachfactoryoutletbags.org/]Coach Outlet[/url]on Thursday, saying it had agreed to sell[url=http://www.coachsoutlet-store.org/]Coach Outlet Store[/url] F-15 fighter jets valued at nearly $30 [url=http://www.coachs-fac... rozwiń
Avatar
coach outlet / 29 grudnia 2011 r. o 11:26
[url=http://www.coach-factorysstores.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.coachs--outlet.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.chanelhandbagse.com/]Chanel Handbags[/url]
Avatar
"Zagraniczniak" / 27 grudnia 2011 r. o 13:49
Retrospekcje z "mojego" Chełma wiążą się najczęściej z miłymi wydarzeniami dzieciństwa spędzonego w tym mieście!
Od lat mieszkam za granica i nie mam stałego kontaktu z miejscami, które wspominam z dużym rozrzewnieniem.
Nie było tam kolorowych witryn sklepów, dźwięków pędzących z szaleńczą szybkością aut i obecnie wyczuwalnej wśród mieszkańców miasta obawy przed bandytami bez powodu napadającymi na przechodniów.
Niemalże wszyscy znali wszystkich. Ci z Dyrekcji wiedzieli kto mieszka na Pilichonkach, Ci z Pilochonek wiedzieli tez, ze pan Jurek jest z Kolejowej, czy może spod Ósemki....życie toczyło się wokół problemów związanych z zaopatrzeniem, praca i unikaniem kontaktów z ówczesna MO i UB. Solidarność międzyludzka i międzypokoleniowa narodził się dużo wcześniej niż Solidarność lat osiemdziesiątych!
Rodzice nie martwili się o swoje pociech znikające na cale godziny spod ich opiekuńczych skrzydeł, bo przecież gdzieś ów Jaś lub Małgosia z pewnością jest bezpieczna wśród swoich rówieśników na sąsiedniej ulicy, czy tez osiedlu. Ktoś tam dopilnował by się nie stała im krzywda. Dzieciaki powracały do swoich kochanych rodziców z rozbitym kolanem lub już troskliwie przez kogoś zabandażowanym palcem, zjadało skromna kolacje, było kąpane w kładzione do łóżka.
Dorośli spotykali się na ławeczkach wzdłuż ulicy (wówczas) Swierczewskiego, lub podwórkach rozmawiając, plotkując a nawet wyklucajac się o jakieś nieistotne sprawy.
Większość jednak była sobie życzliwa i wzajemnie pomocna. Ówczesny niedostatek dosłownie wszystkiego spajał tych doświadczonych niepowodzeniami ludzi bez względu na ich wyznanie, wszak było jeszcze wtedy sporo Żydów, Prawosławnych i Katolików mieszkających w sąsiedztwie.
Na pewno unikało się tylko tych, o których wiedziano ze są w PZPR, maja kontakty z UB czy MO. Oczywiście nie wiedziano w wszystkich kanaliach penetrujących społeczeństwo i donoszących na znajomych. Był to jednak inny Chełm. Zdaje sobie sprawę z pewnego malowania obrazka cukierkowo słodkiego, bo jest to mimo wszystko wspomnienie beztroskiego dzieciństwa!
Jest jednak w moich oczach Chełm obecny...odwiedzony przed kilkoma miesiącami inny poprzez naturalne zmiany następujące pod wpływem czasu.
Zabudowany nowymi osiedlami tam, gdzie za moich czasów były stare walące się rudery. Niebezpieczny dla każdego pojawiającego się nie opacznie po zapadnięciu zmroku przechodnia, anonimowy poprzez napływowy z okolicznych wsi i osad element ludzki i pozbawiony pewnych stałych miejsc odniesienia!
Mam tu na myśli miejsca spotkań tak oczywistych za moich czasów!
Wszak każdy wiedział gdzie jest Oaza, Lotos i przesławny już „Wisielec”. Na kawę wpadało się do Kosmosu z ohydnym obrazem spod pędzla Bogdana Szuberta mającym nawiązywać do przestrzeni kosmicznych właśnie.
Wioletta na Dyrekcji nie była nam obcym punktem do rozpoczęcia beztroskiego wieczoru.
Na pewno nikomu nie życzę powrotu do tamtych czasów z myślą właśnie o niebywałym niedostatku doskwierającym wszystkim bez wyjątku. Nawet donosiciele wcale nie mieli lepiej od nas....tylko nadzieja na cztery pomarańcze determinowała ich do zintensyfikowania swojej aktywności donosicielskiej.
Retrospekcje z "mojego" Chełma wiążą się najczęściej z miłymi wydarzeniami dzieciństwa spędzonego w tym mieście!
Od lat mieszkam za granica i nie mam stałego kontaktu z miejscami, które wspominam z dużym rozrzewnieniem.
Nie było tam kolorowych witryn sklepów, dźwięków pędzących z szaleńczą szybkością aut i obecnie wyczuwalnej wśród mieszkańców miasta obawy przed bandytami bez powodu napadającymi na przechodniów.
Niemalże wszyscy znali wszystkich. Ci z Dyrekcji wiedzieli kto mieszka na Pilichonkach, Ci z Piloch... rozwiń
Avatar
jareq / 24 grudnia 2011 r. o 18:43
"Dziś oczekiwanie na święta kojarzy nam się z deszczową zimą"

Nie rozumiem troche tego tekstu. Współcześnie zim ze śniegiem nie ma czy jak? A jeśli już patrzymy na ten rok, to akurat mamy słoneczną a nie deszczową zimę. Rok temu za to już w listopadzie brnęliśmy w zaspach... Tak czy owak, wesołych świąt!
Avatar
pastorał / 25 października 2014 r. o 19:45

Było pięknie i dostojnie i dostatnio. Raj to macie teraz.

Avatar
kunze / 29 maja 2012 r. o 17:57
[quote name='"Zagraniczniak"' timestamp='1324990163' post='575185']
Retrospekcje z "mojego" Chełma wiążą się najczęściej z miłymi wydarzeniami dzieciństwa spędzonego w tym mieście!
Od lat mieszkam za granica i nie mam stałego kontaktu z miejscami, które wspominam z dużym rozrzewnieniem.
Nie było tam kolorowych witryn sklepów, dźwięków pędzących z szaleńczą szybkością aut i obecnie wyczuwalnej wśród mieszkańców miasta obawy przed bandytami bez powodu napadającymi na przechodniów.
Niemalże wszyscy znali wszystkich. Ci z Dyrekcji wiedzieli kto mieszka na Pilichonkach, Ci z Pilochonek wiedzieli tez, ze pan Jurek jest z Kolejowej, czy może spod Ósemki....życie toczyło się wokół problemów związanych z zaopatrzeniem, praca i unikaniem kontaktów z ówczesna MO i UB. Solidarność międzyludzka i międzypokoleniowa narodził się dużo wcześniej niż Solidarność lat osiemdziesiątych!
Rodzice nie martwili się o swoje pociech znikające na cale godziny spod ich opiekuńczych skrzydeł, bo przecież gdzieś ów Jaś lub Małgosia z pewnością jest bezpieczna wśród swoich rówieśników na sąsiedniej ulicy, czy tez osiedlu. Ktoś tam dopilnował by się nie stała im krzywda. Dzieciaki powracały do swoich kochanych rodziców z rozbitym kolanem lub już troskliwie przez kogoś zabandażowanym palcem, zjadało skromna kolacje, było kąpane w kładzione do łóżka.
Dorośli spotykali się na ławeczkach wzdłuż ulicy (wówczas) Swierczewskiego, lub podwórkach rozmawiając, plotkując a nawet wyklucajac się o jakieś nieistotne sprawy.
Większość jednak była sobie życzliwa i wzajemnie pomocna. Ówczesny niedostatek dosłownie wszystkiego spajał tych doświadczonych niepowodzeniami ludzi bez względu na ich wyznanie, wszak było jeszcze wtedy sporo Żydów, Prawosławnych i Katolików mieszkających w sąsiedztwie.
Na pewno unikało się tylko tych, o których wiedziano ze są w PZPR, maja kontakty z UB czy MO. Oczywiście nie wiedziano w wszystkich kanaliach penetrujących społeczeństwo i donoszących na znajomych. Był to jednak inny Chełm. Zdaje sobie sprawę z pewnego malowania obrazka cukierkowo słodkiego, bo jest to mimo wszystko wspomnienie beztroskiego dzieciństwa!
Jest jednak w moich oczach Chełm obecny...odwiedzony przed kilkoma miesiącami inny poprzez naturalne zmiany następujące pod wpływem czasu.
Zabudowany nowymi osiedlami tam, gdzie za moich czasów były stare walące się rudery. Niebezpieczny dla każdego pojawiającego się nie opacznie po zapadnięciu zmroku przechodnia, anonimowy poprzez napływowy z okolicznych wsi i osad element ludzki i pozbawiony pewnych stałych miejsc odniesienia!
Mam tu na myśli miejsca spotkań tak oczywistych za moich czasów!
Wszak każdy wiedział gdzie jest Oaza, Lotos i przesławny już „Wisielec”. Na kawę wpadało się do Kosmosu z ohydnym obrazem spod pędzla Bogdana Szuberta mającym nawiązywać do przestrzeni kosmicznych właśnie.
Wioletta na Dyrekcji nie była nam obcym punktem do rozpoczęcia beztroskiego wieczoru.
Na pewno nikomu nie życzę powrotu do tamtych czasów z myślą właśnie o niebywałym niedostatku doskwierającym wszystkim bez wyjątku. Nawet donosiciele wcale nie mieli lepiej od nas....tylko nadzieja na cztery pomarańcze determinowała ich do zintensyfikowania swojej aktywności donosicielskiej.
[/quote]
Należy sprostować, że obraz w Kosmosie był namalowany przez Jana Lewczuka natomiast meble były wykonane i rzeźbione przez Bogdana Szuberta.
[quote name='"Zagraniczniak"' timestamp='1324990163' post='575185']
Retrospekcje z "mojego" Chełma wiążą się najczęściej z miłymi wydarzeniami dzieciństwa spędzonego w tym mieście!
Od lat mieszkam za granica i nie mam stałego kontaktu z miejscami, które wspominam z dużym rozrzewnieniem.
Nie było tam kolorowych witryn sklepów, dźwięków pędzących z szaleńczą szybkością aut i obecnie wyczuwalnej wśród mieszkańców miasta obawy przed bandytami bez powodu napadającymi na przechodnió... rozwiń
Avatar
Coach Outlet / 30 grudnia 2011 r. o 06:24
HONOLULU — Fortifying one[url=http://www.chanel-bags-storee.org/]Chanel Bags[/url] of its key allies in the Persian Gulf,[url=http://www.coach-factory-outlett.org/]Coach Factory Outlet[/url] the Obama administration announced[url=http://www.coachbagsoutleti.org/][spam][/url] a weapons deal with Saudi Arabia [url=http://www.coachfactoryoutletbags.org/]Coach Outlet[/url]on Thursday, saying it had agreed to sell[url=http://www.coachsoutlet-store.org/]Coach Outlet Store[/url] F-15 fighter jets valued at nearly $30 [url=http://www.coachs-factorys-outlet.org/]Coach Factory Outlet[/url]billion to the Royal Saudi Air[url=http://www.coachfactoryoutletonlinee.org/]Coach Factory Online[/url] Force. The agreement, and the[url=http://www.coachoutlets-bags.net/]Coach Outlet[/url] administration’s parallel plans to [url=http://www.coachsbags-outlet.net/]Coach Outlet[/url]press ahead with a nearly $11[url=http://www.outlet-coachfactory.org/]Coach Factory Outlet[/url] billion arms deal for Iraq, despite [url=http://www.online-coach-outlet.net/][spam][/url]rising political tensions there, is dramatic evidence
[url=http://www.coach-onlines-outlet.net/]Coach Factory Outlet[/url]
HONOLULU — Fortifying one[url=http://www.chanel-bags-storee.org/]Chanel Bags[/url] of its key allies in the Persian Gulf,[url=http://www.coach-factory-outlett.org/]Coach Factory Outlet[/url] the Obama administration announced[url=http://www.coachbagsoutleti.org/][spam][/url] a weapons deal with Saudi Arabia [url=http://www.coachfactoryoutletbags.org/]Coach Outlet[/url]on Thursday, saying it had agreed to sell[url=http://www.coachsoutlet-store.org/]Coach Outlet Store[/url] F-15 fighter jets valued at nearly $30 [url=http://www.coachs-fac... rozwiń
Avatar
coach outlet / 29 grudnia 2011 r. o 11:26
[url=http://www.coach-factorysstores.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.coachs--outlet.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.chanelhandbagse.com/]Chanel Handbags[/url]
Avatar
"Zagraniczniak" / 27 grudnia 2011 r. o 13:49
Retrospekcje z "mojego" Chełma wiążą się najczęściej z miłymi wydarzeniami dzieciństwa spędzonego w tym mieście!
Od lat mieszkam za granica i nie mam stałego kontaktu z miejscami, które wspominam z dużym rozrzewnieniem.
Nie było tam kolorowych witryn sklepów, dźwięków pędzących z szaleńczą szybkością aut i obecnie wyczuwalnej wśród mieszkańców miasta obawy przed bandytami bez powodu napadającymi na przechodniów.
Niemalże wszyscy znali wszystkich. Ci z Dyrekcji wiedzieli kto mieszka na Pilichonkach, Ci z Pilochonek wiedzieli tez, ze pan Jurek jest z Kolejowej, czy może spod Ósemki....życie toczyło się wokół problemów związanych z zaopatrzeniem, praca i unikaniem kontaktów z ówczesna MO i UB. Solidarność międzyludzka i międzypokoleniowa narodził się dużo wcześniej niż Solidarność lat osiemdziesiątych!
Rodzice nie martwili się o swoje pociech znikające na cale godziny spod ich opiekuńczych skrzydeł, bo przecież gdzieś ów Jaś lub Małgosia z pewnością jest bezpieczna wśród swoich rówieśników na sąsiedniej ulicy, czy tez osiedlu. Ktoś tam dopilnował by się nie stała im krzywda. Dzieciaki powracały do swoich kochanych rodziców z rozbitym kolanem lub już troskliwie przez kogoś zabandażowanym palcem, zjadało skromna kolacje, było kąpane w kładzione do łóżka.
Dorośli spotykali się na ławeczkach wzdłuż ulicy (wówczas) Swierczewskiego, lub podwórkach rozmawiając, plotkując a nawet wyklucajac się o jakieś nieistotne sprawy.
Większość jednak była sobie życzliwa i wzajemnie pomocna. Ówczesny niedostatek dosłownie wszystkiego spajał tych doświadczonych niepowodzeniami ludzi bez względu na ich wyznanie, wszak było jeszcze wtedy sporo Żydów, Prawosławnych i Katolików mieszkających w sąsiedztwie.
Na pewno unikało się tylko tych, o których wiedziano ze są w PZPR, maja kontakty z UB czy MO. Oczywiście nie wiedziano w wszystkich kanaliach penetrujących społeczeństwo i donoszących na znajomych. Był to jednak inny Chełm. Zdaje sobie sprawę z pewnego malowania obrazka cukierkowo słodkiego, bo jest to mimo wszystko wspomnienie beztroskiego dzieciństwa!
Jest jednak w moich oczach Chełm obecny...odwiedzony przed kilkoma miesiącami inny poprzez naturalne zmiany następujące pod wpływem czasu.
Zabudowany nowymi osiedlami tam, gdzie za moich czasów były stare walące się rudery. Niebezpieczny dla każdego pojawiającego się nie opacznie po zapadnięciu zmroku przechodnia, anonimowy poprzez napływowy z okolicznych wsi i osad element ludzki i pozbawiony pewnych stałych miejsc odniesienia!
Mam tu na myśli miejsca spotkań tak oczywistych za moich czasów!
Wszak każdy wiedział gdzie jest Oaza, Lotos i przesławny już „Wisielec”. Na kawę wpadało się do Kosmosu z ohydnym obrazem spod pędzla Bogdana Szuberta mającym nawiązywać do przestrzeni kosmicznych właśnie.
Wioletta na Dyrekcji nie była nam obcym punktem do rozpoczęcia beztroskiego wieczoru.
Na pewno nikomu nie życzę powrotu do tamtych czasów z myślą właśnie o niebywałym niedostatku doskwierającym wszystkim bez wyjątku. Nawet donosiciele wcale nie mieli lepiej od nas....tylko nadzieja na cztery pomarańcze determinowała ich do zintensyfikowania swojej aktywności donosicielskiej.
Retrospekcje z "mojego" Chełma wiążą się najczęściej z miłymi wydarzeniami dzieciństwa spędzonego w tym mieście!
Od lat mieszkam za granica i nie mam stałego kontaktu z miejscami, które wspominam z dużym rozrzewnieniem.
Nie było tam kolorowych witryn sklepów, dźwięków pędzących z szaleńczą szybkością aut i obecnie wyczuwalnej wśród mieszkańców miasta obawy przed bandytami bez powodu napadającymi na przechodniów.
Niemalże wszyscy znali wszystkich. Ci z Dyrekcji wiedzieli kto mieszka na Pilichonkach, Ci z Piloch... rozwiń
Avatar
jareq / 24 grudnia 2011 r. o 18:43
"Dziś oczekiwanie na święta kojarzy nam się z deszczową zimą"

Nie rozumiem troche tego tekstu. Współcześnie zim ze śniegiem nie ma czy jak? A jeśli już patrzymy na ten rok, to akurat mamy słoneczną a nie deszczową zimę. Rok temu za to już w listopadzie brnęliśmy w zaspach... Tak czy owak, wesołych świąt!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Niemcy. Wstrzymanie sprzedaży akwareli Kandinskiego. "Obraz został ukradziony z Polski"
film

Niemcy. Wstrzymanie sprzedaży akwareli Kandinskiego. "Obraz został ukradziony z Polski"

Dom aukcyjny Grisebach zapowiedział w wydanym w piątek oświadczeniu wstrzymanie sprzedaży, jak mówią polskie władze, skradzionego z polskich zbiorów obrazu Kandinskiego.

O włos od tragedii na torach. Mimo ostrzeżeń wjechał na przejazd. I utknął [wideo]
lubelskie
film

O włos od tragedii na torach. Mimo ostrzeżeń wjechał na przejazd. I utknął [wideo]

Zbagatelizował zarówno pulsujące światło sygnalizatora jak też zamykające się rogatki. Kierowca volkswagena pomimo tych sygnałów wjechał na strzeżony przejazd kolejowy między Niedrzwicą a Wilkołazem (powiat kraśnicki). 58-letni kierowca stanie przed sądem.

Zgłoszenie o napadzie na bank i uzbrojonych napastnikach. Akcja "Blokada 2022"
zdjęcia
galeria

Zgłoszenie o napadzie na bank i uzbrojonych napastnikach. Akcja "Blokada 2022"

Zadaniem policjantów było zatrzymanie uzbrojonych napastników, którzy napadli na bank i zranili kilka osób. W Anielinie funkcjonariusze zablokowali drogę i zatrzymali sprawców. Taki scenariusz działań przećwiczyli wczoraj mundurowi.

Coraz więcej przypadków raka endometrium. Bialscy lekarze prowadzą projekt badawczy

Coraz więcej przypadków raka endometrium. Bialscy lekarze prowadzą projekt badawczy

Wzrost liczby pacjentek z rakiem endometrium skłonił bialskich lekarzy do projektu badawczego. To na razie półmetek, bo przebadanych będzie tysiąc kobiet. Kluczową rolę odgrywa histeroskopia.

Tetiana Yurkevichus dołączyła do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Tetiana Yurkevichus dołączyła do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Krzysztof Szewczyk nie próżnuje i reprezentacyjną przerwę wykorzystał na zdecydowaną przebudowę składu. Przypomnijmy, że kilka dni temu zespół opuściła Emilia Kośla, a dołączyła do niego Aleksandra ZIemborska, ostatnio występująca w BC Polkowice.

Czy to już koniec kina Merkury w Białej Podlaskiej?
alarm24

Czy to już koniec kina Merkury w Białej Podlaskiej?

Bialskie kino Merkury wystawione na sprzedaż. Ale właściciel, mazowiecka spółka Max–Film uspokaja, że takie przetargi organizuje co jakiś czas.

Zmiana na zamku. Będzie nowy kierownik

Zmiana na zamku. Będzie nowy kierownik

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym czeka ważna zmiana kadrowa. Z funkcją kierownika oddziału na zamku w Janowcu po latach pracy żegna się Filip Jaroszyński.

Bądź Mikołajem dla kota lub psa. Zoomikołajki w lubelskim schronisku

Bądź Mikołajem dla kota lub psa. Zoomikołajki w lubelskim schronisku

Lubelskie schronisko dla zwierząt zaprasza na wtorek na Zoomikołajki. W tej akcji nie chodzi tylko o to, żeby zwierzęta znalazły nowe domy. Chodzi również o to, by zaraz po świętach nie zostały uznane za kolejny zbędny prezent do wyrzucenia.

LUK Lublin kontra Ślepsk Malow Suwałki. Chcą zatrzymać Filipiaka

LUK Lublin kontra Ślepsk Malow Suwałki. Chcą zatrzymać Filipiaka

W sobotę LUK Lublin zagra na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki (godz. 17.30)

Mundial 2022: Brazylia – Kamerun 0:1, Szwajcaria pokonała Serbię 3:2 i gra dalej

Mundial 2022: Brazylia – Kamerun 0:1, Szwajcaria pokonała Serbię 3:2 i gra dalej

Ostatnie mecze fazy grupowej mundialu w Katarze też dostarczyły solidnej dawki emocji. Niespodziewanie Brazylia przegrała z Kamerunem 0:1. Sporo działo się też w starciu numer dwa. Szwajcaria prowadziła z Serbią, potem przegrywała 1:2 i była poza turniejem, ale ostatecznie wygrała 3:2 i awansowała do fazy pucharowej z drugiego miejsca

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata
Magazyn

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata

W 1986 roku w Meksyku reprezentacja Polski w ramach 1/8 finału przegrała 0:4 z Brazylią i odpadła z dalszej rywalizacji. W niedzielę, po 36 latach polscy kibice po raz kolejny będą dopingować nasz zespół w starciu fazy pucharowej z innym światowym gigantem: Francją. To pokazuje. jak duży sukces odniosła na mistrzostwach świata w Katarze drużyna Czesława Michniewicza, ale o jego stylu z pewnością nie chce pamiętać nikt.

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Część nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10 tak bardzo zaskoczyła wyłączona kserokopiarka, że postanowili zainterweniować w tej sprawie u radnego.

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” oraz szefowa Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej przez najbliższe dwa lata będzie przewodniczącą zarządu Forum Informacji Turystycznej.

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group
4 grudnia 2022, 18:00

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group

W niedzielę, 4 grudnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się kolejny koncert w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego "Adventus". Wystąpi międzynarodowy zespół Canaan Group.

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Oddana w sierpniu do użytku toaleta publiczna w Radzyniu Podlaskim, od kilku tygodni nie działa. Urzędnicy winę składają na wandali.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty