Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

7 kwietnia 2009 r.
20:01
Edytuj ten wpis

Jez. Białe: Przy śmietnikach będzie warta

0 5 A A

Rozwiewane przez wiatr śmieci i stosy worków z odpadami. Taki obraz ma być tylko złym wspomnieniem. W tym sezonie Okuninka nad Jeziorem Białym ma świecić czystością.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tym razem jedyną instytucją odpowiedzialną za utrzymanie porządku na największym na Lubelszczyźnie letnisku będzie Urząd Gminy. Właśnie wzywa właścicieli posesji, aby przedstawiali podpisane z zakładem komunalnym umowy na wywóz śmieci. Jeśli tego nie zrobią, narażą się na słone grzywny.

Nad Jeziorem Białym jest około 1,8 tys. działek letniskowych. Do tej pory umowy na wywóz odpadów podpisała zaledwie trzecia część właścicieli. Tadeusz Sawicki, wójt gminy Włodawa, jest jednak dobrej myśli. W ciągu zaledwie jednego miesiąca z tym ustawowym obowiązkiem uporało się bowiem już około 250 właścicieli.

Sawicki zapowiada, że przy obwodnicy zostaną ustawione dwa kontenery, pilnowane przez pracowników zatrudnionych przez urząd. Zadaniem tych osób będzie pobieranie opłat za wrzucanie worków, bądź sprawdzanie, czy pozbywający się śmieci opatrzyli worek naklejką, potwierdzającą uiszczenie opłaty. Z kolei z posesji śmiecie będą zabierane w poniedziałki, środy i piątki.

- Nikt nie może wymigać się od obowiązku podpisania umowy z firmą komunalną - podkreśla Sawicki. - I nie przyjmuję do wiadomości, że ktoś przebywa w swoim domku nad jeziorem jedynie przez kilka dni w sezonie, bądź wywozi swoje śmieci do miejsca stałego zamieszkania. To żadne tłumaczenie.

Dla pana Tadeusza z Chełma jego wypieszczony domek nad jeziorem Glinki to niemal sposób na letnie życie. Co roku spędza tam wakacje z liczną rodziną i przyjaciółmi. Siłą rzeczy razem wytwarzają górę śmieci.

- Ja naprawdę nie chcę być na bakier z prawem i też nie podoba mi się, że ludzie wyrzucają śmieci gdzie popadnie - mówi pan Tadeusz. - Osobiście chętnie podpiszę umowę z firmą zajmującą się wywozem. Problem w tym, że aby to zrobić, muszę wyprawić się do Włodawy, a dla mnie to oznacza stracenie całego dnia. Dlatego odkładam to do rozpoczęcia sezonu.

Krzysztof Kot, prezes włodawskiego MPGK obiecuje, że już od maja, w soboty i niedziele, w Okunince będzie dyżurował pracownik z umowami. Miejsce, w którym będzie czekał na właścicieli posesji zostanie oznakowane. Podobne rozwiązanie zastosowano zresztą także w ubiegłym roku.

- Przyznaję, że wtedy zainteresowanie naszą ofertą było umiarkowane - mówi prezes. - Wierzę, że teraz będzie inaczej.

Aby jeszcze bardziej ułatwić podpisywanie umów, prezes chce umieścić na stronie internetowej www.mpgk.wlodawa.pl ich wzory. To ukłon szczególnie w stronę tych właścicieli działek, którzy mieszkają w znacznej odległości od Włodawy.

Będą mogli załatwić formalności, bez konieczności osobistej wizyty we włodawskiej spółce. Po wydrukowaniu, wypełnieniu i podpisaniu formularzy, zainteresowani przesyłaliby je do firmy, po czym otrzymywaliby je z powrotem, już z podpisami i pieczątkami MPGK.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jest nadzieja... / 10 kwietnia 2009 o 21:03
0
[url="http://www.wspolnota.org.pl/content/view/8164/2/"]http://www.wspolnota.org.pl/content/view/8164/2/[/url]

Żeby było czysto

Autor: Bogdan Mościcki
06 Kwi 2009,
Gmina będzie odbierać od mieszkańców opłatę za gospodarowanie odpadami oraz przeprowadzać przetargi na ich wywóz z poszczególnych obszarów do instalacji wskazanych przez marszałka.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła 25 marca 2009 r. ważne ustalenia dotyczące założeń do systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Jedna opłata

Pierwotnie proponowane przez międzyresortowy zespół dwie opłaty - oddzielnie za wywóz i oddzielnie za przetwarzanie odpadów - uznano za niepraktyczne z punktu widzenia mieszkańca. Opłata powinna być jedna. Będzie ją od mieszkańców pobierać gmina. Bo kto inny?

Tu można się prześlizgnąć nad kontrowersyjną kwestią „władztwa nad śmieciami". Bo czy to ważne, kto i na jakim etapie jest posiadaczem tych „skarbów"? Ważne jest natomiast, kto odpowiada za poszczególne etapy ich usuwania i utylizacji. Skoro opłatę od mieszkańców pobiera gmina, to tym samym bierze główną odpowiedzialność za całokształt. Opłata tym bowiem różni się od podatku, że nie jest daniną, z którą władza może zrobić, co chce. Jest opłatą za konkretną usługę, z której trzeba się rozliczyć. I wytłumaczyć, dlaczego pobrano akurat tyle.

Za wszystko

Istotne jest ustalenie, że opłata obejmuje wszelkie koszty gospodarki odpadami komunalnymi. Wnoszą ją wyborcy, dlatego władzom gminy będzie zależało, żeby była jak najniższa. Czyli należy wprowadzić elementy rynkowej konkurencji - tam, gdzie to możliwe. Dlatego gmina zorganizuje przetargi na odbiór odpadów z określonych sektorów oraz dostarczenie ich do instalacji wskazanej przez samorząd województwa. Nie będzie tak, że tę samą ulicę obsługuje kilku przewoźników, bo to nieracjonalne.

Konkurencja między zakładami przetwarzania odpadów jest w przyszłości nieuchronna. Żeby jednak mogła się zacząć, najpierw te zakłady muszą powstać. A praktyka pokazała, że to się nie uda, dopóki na początek nie zagwarantuje się im „strumienia" odpadów. To są po prostu za drogie inwestycje, aby je przeprowadzić, licząc na łaskę dostawców. W Polsce ma to coraz bardziej palący aspekt: nie nadążamy z wykonaniem zobowiązań akcesyjnych i dyrektyw unijnych, a także z wykorzystywaniem środków, jakie Unia skłonna jest nam dać na ten cel.

Będzie kontratak

Gospodarka odpadami komunalnymi ma ogólnie biorąc trzy etapy: strasznie trudną selektywną zbiórkę, trudne przetwarzanie, a między nimi banalnie prosty etap transportu. Nie ma sensownego powodu, aby to, co w systemie najłatwiejsze nadal było ekonomicznie uprzywilejowane. To relikt z czasów, kiedy „gospodarka" odpadami polegała na ich wywiezieniu. Coś się jednak zmieniło i warto to wreszcie uwzględnić także w Polsce. Dwie poprzednie próby zostały w Sejmie storpedowane przez lobby wielkich firm zajmujących się transportem śmieci. Do trzech razy sztuka? Może jednak tym razem trzej ministrowie firmujący projekt zmian, a także wicepremier Grzegorz Schetyna, który je na Komisji Wspólnej zaaprobował, zdołają sprawić, żeby w Polsce wreszcie było czysto.
[url="http://www.wspolnota.org.pl/content/view/8164/2/"]http://www.wspolnota.org.pl/content/view/8164/2/[/url]

Żeby było czysto

Autor: Bogdan Mościcki
06 Kwi 2009,
Gmina będzie odbierać od mieszkańców opłatę za gospodarowanie odpadami oraz przeprowadzać przetargi na ich wywóz z poszczególnych obszarów do instalacji wskazanych przez marszałka.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła 25 marca 2009 r. ważne ustalenia dotyczące założeń do systemu gospodarki odpadami... rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2009 o 23:40
0
fajnie ze wzieli sie za to bo jak bylem 2 lata temu to byl taki szok ze smieciami w tym roku wybieram sie tam na odpoczynek
Avatar
eko.obywatel@gmail.com / 8 kwietnia 2009 o 23:00
0
Całą dyskusję dotyczącą dzikich wysypisk, które nie są znane w większości krajów unijnych (Włochy to wyjątek – tam też rządzi mafia…) - trzeba zacząć od opłaty za usuwanie odpadów domowych.
W Unii Europejskiej płaci ryczałtowo każda rodzina do administracji gminnej, która jest obowiązana odebrać wszelkie odpady domowe i wyposażyć posesję w znormalizowane pojemniki.
Nie jest więc potrzebna żadna umowa która określa ilość i wielkość pojemników (a jeśli odpady nie mieszczą się incydentalnie w pojemnikach – i tak gmina jest obowiązana odebrać odpady w ramach opłaty zryczałtowanej).
Taki system powoduje to, że nikt nawet nie myśli o usuwaniu odpadów „w krzaki”, czy też o podtruwaniu bliźnich poprzez spalanie odpadów w domowych piecach.

Pozostawienie w Polsce dotychczasowego chaotycznego stanu organizacyjno-logistycznego, w którym nie można jednoznacznie wskazać, kto jest odpowiedzialny wobec mieszkańców i wobec zobowiązań międzynarodowych Polski, za system gospodarki odpadami komunalnymi, zagraża bolesnymi skutkami dla budżetu i prestiżu państwa - wobec perspektywy unijnych sankcji finansowych za niewypełnienie podpisanych w 2001 roku zobowiązań akcesyjnych koszyka „środowisko”. Dzikie wysypiska stały się naszą klęską narodową i wstydliwą wizytówką…
. --- Trzeba przyjąć unijną zasadę, że „jeśli różnice między przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej mogą powodować opóźnienia w realizacji celów Wspólnoty - niezbędne jest zbliżenie przepisów prawnych w tej dziedzinie na wzór państw osiągających wzorcowe rezultaty w osiąganiu unijnej hierarchii postępowania z odpadami”. --- Rezultaty Unii Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony środowiska są jednym z największych osiągnięć tej Wspólnoty. ---- Niecelowe jest więc eksperymentowanie z szukaniem innych rozwiązań – Polska nie ma na to czasu i dostatecznych finansów. --- Niestety – informacje o kierunkach zmian uregulowań w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w świetle których kuriozalnie na tle krajów Unii Europejskiej obywatele musieliby wnosić dwie opłaty za usuwanie odpadów domowych – sprawiają wrażenie, że świadomie chce się doprowadzić do tego aby kolejny raz odrzucić w parlamencie niezbędny euro-program naprawczy – co wobec unijnych zagrożeń sankcjami finansowymi jest działaniem wbrew polskiej racji stanu… Nazywanie opłaty za usuwanie i zagospodarowanie odpadów (którą przecież i obecnie powinna uiszczać każda rodzina) „nowym podatkiem” – jest celowym bałamuceniem tych którym dotychczasowy układ jest wygodny
---- U nas w Polsce środowiska przedsiębiorców prywatnych, które już dwukrotnie dzięki skutecznemu (kosztownemu) lobbingowi ,,zadbały’’ o to, aby Sejm odrzucił ,,europejskie’’ reformy w tej dziedzinie, starannie tuszują prawdziwy powód katastrofalnego stanu - a więc zaniechanie reform systemowych gospodarki odpadami komunalnymi.
--- TO WŁAŚNIE CENTRUM RZĄDOWE NIE WYPEŁNIA SWOJEJ ROLI PORZĄDKUJĄCEJ - NIE DAJĄC ODPOWIEDNICH INSTRUMENTÓW I NARZĘDZI PRAWNO-ORGANIZACYJNO-LOGISTYCZNYCH LOKALNYM ADMINISTRACJOM SAMORZĄDOWYM.
--- MUSI WRESZCIE DOJŚĆ DO ŚWIADOMOŚCI WIELU OSÓB I INSTYTUCJI FAKT, ŻE JAKIEKOLWIEK WYZNACZANIE KOLEJNYCH "GÓR DO ZDOBYCIA" W KRAJOWYM PLANIE GOSPODARKI ODPADAMI, BEZ RZETELNEGO UZDROWIENIA PODSTAW ORGANIZACYJNO-LOGISTYCZNYCH SYSTEMU GMINNEGO, SKAZUJE PONOWNIE KRAJOWY PLAN GOSPODARKI ODPADAMI NA MIANO "KSIĘŻYCOWEGO DOKUMENTU" - TAK JAK STAŁO SIĘ TO Z POPRZEDNIM KRAJOWYM PLANEM GOSPODARKI ODPADAMI.
--- Tylko przedstawienie wobec Unii Europejskiej konkretnej „mapy drogowej” programu naprawczego – może odsunąć nałożenie sankcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości… --- Żałosne jest to, że aby w Polsce administracje gminne mogły posiadać takie same narzędzia i mechanizmy zarządzania jakie mają samorządy w Unii Europejskiej - trzeba wszczynać referendum...
Zdzisław Smolak - eko.obywatel@gmail.com – społeczny rzecznik europeizacji polskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Jeśli mieszkańcu-obywatelu chcesz mieszkać jak Europejczyk – domagaj się unijnych zasad w gospodarce odpadami – gdzie nie ma miejsca na unikanie opłaty i zaśmiecanie otoczenia!
Całą dyskusję dotyczącą dzikich wysypisk, które nie są znane w większości krajów unijnych (Włochy to wyjątek – tam też rządzi mafia…) - trzeba zacząć od opłaty za usuwanie odpadów domowych.
W Unii Europejskiej płaci ryczałtowo każda rodzina do administracji gminnej, która jest obowiązana odebrać wszelkie odpady domowe i wyposażyć posesję w znormalizowane pojemniki.
Nie jest więc potrzebna żadna umowa która określa ilość i wielkość pojemników (a jeśli odpady nie mieszczą się incydentalnie w pojemnikach – i tak g... rozwiń
Avatar
zacma / 8 kwietnia 2009 o 12:07
0
no ladnie teraz wczasowicze zamiast wyrzucac smieci tam gdzie powinni beda je roznosic po lesie i bedzie wiekszy syf niz byl do tej pory
Avatar
ŻURAW / 8 kwietnia 2009 o 10:21
0
A ja "nie przyjmuję do wiadomości" , że mając podpisaną umowę i płacąc za wywóz śmieci , muszę znosić fetor rozkładających się odpadów przy kontenerach , bo włodawscy włodarze albo cierpią na niedowład logistyczny , albo potrafią tylko ściągać kasę traktując letników jak dojną krowę.
Avatar
Jest nadzieja... / 10 kwietnia 2009 o 21:03
0
[url="http://www.wspolnota.org.pl/content/view/8164/2/"]http://www.wspolnota.org.pl/content/view/8164/2/[/url]

Żeby było czysto

Autor: Bogdan Mościcki
06 Kwi 2009,
Gmina będzie odbierać od mieszkańców opłatę za gospodarowanie odpadami oraz przeprowadzać przetargi na ich wywóz z poszczególnych obszarów do instalacji wskazanych przez marszałka.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła 25 marca 2009 r. ważne ustalenia dotyczące założeń do systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Jedna opłata

Pierwotnie proponowane przez międzyresortowy zespół dwie opłaty - oddzielnie za wywóz i oddzielnie za przetwarzanie odpadów - uznano za niepraktyczne z punktu widzenia mieszkańca. Opłata powinna być jedna. Będzie ją od mieszkańców pobierać gmina. Bo kto inny?

Tu można się prześlizgnąć nad kontrowersyjną kwestią „władztwa nad śmieciami". Bo czy to ważne, kto i na jakim etapie jest posiadaczem tych „skarbów"? Ważne jest natomiast, kto odpowiada za poszczególne etapy ich usuwania i utylizacji. Skoro opłatę od mieszkańców pobiera gmina, to tym samym bierze główną odpowiedzialność za całokształt. Opłata tym bowiem różni się od podatku, że nie jest daniną, z którą władza może zrobić, co chce. Jest opłatą za konkretną usługę, z której trzeba się rozliczyć. I wytłumaczyć, dlaczego pobrano akurat tyle.

Za wszystko

Istotne jest ustalenie, że opłata obejmuje wszelkie koszty gospodarki odpadami komunalnymi. Wnoszą ją wyborcy, dlatego władzom gminy będzie zależało, żeby była jak najniższa. Czyli należy wprowadzić elementy rynkowej konkurencji - tam, gdzie to możliwe. Dlatego gmina zorganizuje przetargi na odbiór odpadów z określonych sektorów oraz dostarczenie ich do instalacji wskazanej przez samorząd województwa. Nie będzie tak, że tę samą ulicę obsługuje kilku przewoźników, bo to nieracjonalne.

Konkurencja między zakładami przetwarzania odpadów jest w przyszłości nieuchronna. Żeby jednak mogła się zacząć, najpierw te zakłady muszą powstać. A praktyka pokazała, że to się nie uda, dopóki na początek nie zagwarantuje się im „strumienia" odpadów. To są po prostu za drogie inwestycje, aby je przeprowadzić, licząc na łaskę dostawców. W Polsce ma to coraz bardziej palący aspekt: nie nadążamy z wykonaniem zobowiązań akcesyjnych i dyrektyw unijnych, a także z wykorzystywaniem środków, jakie Unia skłonna jest nam dać na ten cel.

Będzie kontratak

Gospodarka odpadami komunalnymi ma ogólnie biorąc trzy etapy: strasznie trudną selektywną zbiórkę, trudne przetwarzanie, a między nimi banalnie prosty etap transportu. Nie ma sensownego powodu, aby to, co w systemie najłatwiejsze nadal było ekonomicznie uprzywilejowane. To relikt z czasów, kiedy „gospodarka" odpadami polegała na ich wywiezieniu. Coś się jednak zmieniło i warto to wreszcie uwzględnić także w Polsce. Dwie poprzednie próby zostały w Sejmie storpedowane przez lobby wielkich firm zajmujących się transportem śmieci. Do trzech razy sztuka? Może jednak tym razem trzej ministrowie firmujący projekt zmian, a także wicepremier Grzegorz Schetyna, który je na Komisji Wspólnej zaaprobował, zdołają sprawić, żeby w Polsce wreszcie było czysto.
[url="http://www.wspolnota.org.pl/content/view/8164/2/"]http://www.wspolnota.org.pl/content/view/8164/2/[/url]

Żeby było czysto

Autor: Bogdan Mościcki
06 Kwi 2009,
Gmina będzie odbierać od mieszkańców opłatę za gospodarowanie odpadami oraz przeprowadzać przetargi na ich wywóz z poszczególnych obszarów do instalacji wskazanych przez marszałka.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła 25 marca 2009 r. ważne ustalenia dotyczące założeń do systemu gospodarki odpadami... rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2009 o 23:40
0
fajnie ze wzieli sie za to bo jak bylem 2 lata temu to byl taki szok ze smieciami w tym roku wybieram sie tam na odpoczynek
Avatar
eko.obywatel@gmail.com / 8 kwietnia 2009 o 23:00
0
Całą dyskusję dotyczącą dzikich wysypisk, które nie są znane w większości krajów unijnych (Włochy to wyjątek – tam też rządzi mafia…) - trzeba zacząć od opłaty za usuwanie odpadów domowych.
W Unii Europejskiej płaci ryczałtowo każda rodzina do administracji gminnej, która jest obowiązana odebrać wszelkie odpady domowe i wyposażyć posesję w znormalizowane pojemniki.
Nie jest więc potrzebna żadna umowa która określa ilość i wielkość pojemników (a jeśli odpady nie mieszczą się incydentalnie w pojemnikach – i tak gmina jest obowiązana odebrać odpady w ramach opłaty zryczałtowanej).
Taki system powoduje to, że nikt nawet nie myśli o usuwaniu odpadów „w krzaki”, czy też o podtruwaniu bliźnich poprzez spalanie odpadów w domowych piecach.

Pozostawienie w Polsce dotychczasowego chaotycznego stanu organizacyjno-logistycznego, w którym nie można jednoznacznie wskazać, kto jest odpowiedzialny wobec mieszkańców i wobec zobowiązań międzynarodowych Polski, za system gospodarki odpadami komunalnymi, zagraża bolesnymi skutkami dla budżetu i prestiżu państwa - wobec perspektywy unijnych sankcji finansowych za niewypełnienie podpisanych w 2001 roku zobowiązań akcesyjnych koszyka „środowisko”. Dzikie wysypiska stały się naszą klęską narodową i wstydliwą wizytówką…
. --- Trzeba przyjąć unijną zasadę, że „jeśli różnice między przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej mogą powodować opóźnienia w realizacji celów Wspólnoty - niezbędne jest zbliżenie przepisów prawnych w tej dziedzinie na wzór państw osiągających wzorcowe rezultaty w osiąganiu unijnej hierarchii postępowania z odpadami”. --- Rezultaty Unii Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony środowiska są jednym z największych osiągnięć tej Wspólnoty. ---- Niecelowe jest więc eksperymentowanie z szukaniem innych rozwiązań – Polska nie ma na to czasu i dostatecznych finansów. --- Niestety – informacje o kierunkach zmian uregulowań w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w świetle których kuriozalnie na tle krajów Unii Europejskiej obywatele musieliby wnosić dwie opłaty za usuwanie odpadów domowych – sprawiają wrażenie, że świadomie chce się doprowadzić do tego aby kolejny raz odrzucić w parlamencie niezbędny euro-program naprawczy – co wobec unijnych zagrożeń sankcjami finansowymi jest działaniem wbrew polskiej racji stanu… Nazywanie opłaty za usuwanie i zagospodarowanie odpadów (którą przecież i obecnie powinna uiszczać każda rodzina) „nowym podatkiem” – jest celowym bałamuceniem tych którym dotychczasowy układ jest wygodny
---- U nas w Polsce środowiska przedsiębiorców prywatnych, które już dwukrotnie dzięki skutecznemu (kosztownemu) lobbingowi ,,zadbały’’ o to, aby Sejm odrzucił ,,europejskie’’ reformy w tej dziedzinie, starannie tuszują prawdziwy powód katastrofalnego stanu - a więc zaniechanie reform systemowych gospodarki odpadami komunalnymi.
--- TO WŁAŚNIE CENTRUM RZĄDOWE NIE WYPEŁNIA SWOJEJ ROLI PORZĄDKUJĄCEJ - NIE DAJĄC ODPOWIEDNICH INSTRUMENTÓW I NARZĘDZI PRAWNO-ORGANIZACYJNO-LOGISTYCZNYCH LOKALNYM ADMINISTRACJOM SAMORZĄDOWYM.
--- MUSI WRESZCIE DOJŚĆ DO ŚWIADOMOŚCI WIELU OSÓB I INSTYTUCJI FAKT, ŻE JAKIEKOLWIEK WYZNACZANIE KOLEJNYCH "GÓR DO ZDOBYCIA" W KRAJOWYM PLANIE GOSPODARKI ODPADAMI, BEZ RZETELNEGO UZDROWIENIA PODSTAW ORGANIZACYJNO-LOGISTYCZNYCH SYSTEMU GMINNEGO, SKAZUJE PONOWNIE KRAJOWY PLAN GOSPODARKI ODPADAMI NA MIANO "KSIĘŻYCOWEGO DOKUMENTU" - TAK JAK STAŁO SIĘ TO Z POPRZEDNIM KRAJOWYM PLANEM GOSPODARKI ODPADAMI.
--- Tylko przedstawienie wobec Unii Europejskiej konkretnej „mapy drogowej” programu naprawczego – może odsunąć nałożenie sankcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości… --- Żałosne jest to, że aby w Polsce administracje gminne mogły posiadać takie same narzędzia i mechanizmy zarządzania jakie mają samorządy w Unii Europejskiej - trzeba wszczynać referendum...
Zdzisław Smolak - eko.obywatel@gmail.com – społeczny rzecznik europeizacji polskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Jeśli mieszkańcu-obywatelu chcesz mieszkać jak Europejczyk – domagaj się unijnych zasad w gospodarce odpadami – gdzie nie ma miejsca na unikanie opłaty i zaśmiecanie otoczenia!
Całą dyskusję dotyczącą dzikich wysypisk, które nie są znane w większości krajów unijnych (Włochy to wyjątek – tam też rządzi mafia…) - trzeba zacząć od opłaty za usuwanie odpadów domowych.
W Unii Europejskiej płaci ryczałtowo każda rodzina do administracji gminnej, która jest obowiązana odebrać wszelkie odpady domowe i wyposażyć posesję w znormalizowane pojemniki.
Nie jest więc potrzebna żadna umowa która określa ilość i wielkość pojemników (a jeśli odpady nie mieszczą się incydentalnie w pojemnikach – i tak g... rozwiń
Avatar
zacma / 8 kwietnia 2009 o 12:07
0
no ladnie teraz wczasowicze zamiast wyrzucac smieci tam gdzie powinni beda je roznosic po lesie i bedzie wiekszy syf niz byl do tej pory
Avatar
ŻURAW / 8 kwietnia 2009 o 10:21
0
A ja "nie przyjmuję do wiadomości" , że mając podpisaną umowę i płacąc za wywóz śmieci , muszę znosić fetor rozkładających się odpadów przy kontenerach , bo włodawscy włodarze albo cierpią na niedowład logistyczny , albo potrafią tylko ściągać kasę traktując letników jak dojną krowę.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 0

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 1 2

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 4 4

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 23 6

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 2 0

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 64 13

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 17 2

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 4 7

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 2

Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wprowadziło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. – To bardzo dobry kierunek – komentują lubelscy stomatolodzy

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii

Powiększą swoją siedzibę w Lublinie i ruszają na podbój Indii 11 8

Billennium, lider branży IT, który rozbudowuje swoją lubelską siedzibę rozpoczął ekspansję na rynek indyjski.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 3

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.