Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

8 sierpnia 2011 r.
19:53
Edytuj ten wpis

Komornik zajął konta chełmskiego szpitala. Leków starczy na tydzień

0 6 A A
Nad chełmskim szpitalem dosłownie i w przenośni zbierają się czarne chmury. (Jacek Barczyński)
Nad chełmskim szpitalem dosłownie i w przenośni zbierają się czarne chmury. (Jacek Barczyński)

W chełmskim szpitalu leków wystarczy zaledwie na tydzień, opatrunki skończą się najpóźniej za dwa tygodnie, a zapas błon rentgenowskich wystarczy już tylko na jeden dzień. Szpital utracił płynność finansową, a jego konto zajął komornik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tylko za pierwszych sześć miesięcy tego roku szpital ma już blisko 10,3 mln zł długu. Prognoza na cały rok to ponad 18,5 mln zł. Szpitalne zobowiązania ogółem, bez odsetek, oszacowano na 43,9 mln zł, przy czym te wymagalne przekładają się na 12,8 mln zł. Kwota samych zaległych składek do ZUS to 4,01 mln zł.

– Podstawowa przyczyna tej sytuacji, to spadek przychodów wynikających z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi Robert Lis, dyrektor szpitala. – Z chwilą utraty części kontraktów, wskaźnik naszej płynności finansowej zaczął spadać.

Doszło do tego, że szpital stał się niewypłacalny. Dostawcy już o tym wiedzą i wstrzymali zaopatrzenie. Lis uspakaja, że szpital ma jeszcze zapasy, które pozwolą przetrwać najgorsze.

Nic dziwnego, że szpital wpadł w długi, skoro jego średnie miesięczne wpływy wynoszą około 5,5 mln zł, a miesięczne koszty to 7,4 mln zł. Na same płace z pochodnymi co miesiąc potrzeba ponad 4,6 mln zł, a na leki, materiały medyczne, odczynniki i podatki 1,6 mln zł.

Obecnie placówkę uratowałoby 7 mln zł. – Już wystąpiłem o pożyczkę do Zarządu Województwa Lubelskiego – mówi Lis. – Spotkałem się także z jego członkami, aby przedstawić naszą sytuację oraz możliwości jej naprawy. Naturalną koleją rzeczy to, czy pożyczkę otrzymamy, będzie zależało od przygotowywanego przez nas programu naprawczego.

Najważniejsze jest teraz przywrócenie szpitalowi płynności finansowej. Druga sprawa to uregulowanie zobowiązań wobec pracowników. Od Zarządu Województwa kierownictwo szpitala oczekuje zatem środków i czasu niezbędnego na działania naprawcze.

Te działania to zwiększenie i ustabilizowanie przychodów szpitala. Sposobem na to jest przekonanie NFZ, że chełmski szpital jest wart lepszych kontraktów, niż ma obecnie. Wzbogacając ofertę, dyrektor Lis planuje dokupienie specjalistycznego sprzętu medycznego, jak chociażby laparoskopu. Chce także doposażyć Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz podnieść standard stacji dializ. Z kolei zarząd oczekuje od niego także wyzbycia się części niepotrzebnego majątku

– Nasz szpital przeżywa kryzys, ale niezmiennie służy ludziom – mówi Mariusz Kowalczuk, zastępca Lisa. – Wykorzystanie łóżek sięga u nas 86 proc. To bardzo dobry wynik.

Kowalczuk podkreśla również, że szpital pogrążył się przez tzw. nadwykonania, czyli świadczenia nierefundowane przez NFZ. Tylko w pierwszym półroczu kosztowały one placówkę 3,9 mln zł.

– Gdyby NFZ nam za to płacił, nie mielibyśmy obecnych problemów – dodaje Kowalczuk. Podliczył też, że za nadwykonania w latach 2008–2010 szpitalowi należy się od NFZ 16 mln zł. Przynajmniej część tej kwoty kierownictwo szpitala chce odzyskać na drodze sadowej.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
GS / 15 sierpnia 2011 o 19:44
0
[quote name='Gdzie tu logika?' timestamp='1312878847' post='512425']
Skoro NFZ to twór Państwowy, to jest odpowiedzialny za Państwowe mienie. W Chełmie jest TYLKO JEDEN szpital, któremu NFZ obciął środki. Teraz placówka musi przygotowywać ofertę dla NFZ by dostać odebrane kontrakty. Rozumiem ideę kapitalizmu i konkurencji, ale to raczej działa w przypadku gdy jest więcej niż jedna strona zainteresowana. W artykule napisali, że długi powstały na skutek działań NFZ - pozwać NFZ o odszkodowanie!!!!!
[/quote]
Ciekawe rozwiązanie ekonomiczne wymusić sądownie zapłatę za usługi, na które nie została zawarta umowa.
[quote name='Gdzie tu logika?' timestamp='1312878847' post='512425']
Skoro NFZ to twór Państwowy, to jest odpowiedzialny za Państwowe mienie. W Chełmie jest TYLKO JEDEN szpital, któremu NFZ obciął środki. Teraz placówka musi przygotowywać ofertę dla NFZ by dostać odebrane kontrakty. Rozumiem ideę kapitalizmu i konkurencji, ale to raczej działa w przypadku gdy jest więcej niż jedna strona zainteresowana. W artykule napisali, że długi powstały na skutek działań NFZ - pozwać NFZ o odszkodowanie!!!!&... rozwiń
Avatar
rysiek / 9 sierpnia 2011 o 14:47
0
No tak poprzednik nic nie wiedział i nowemu dyrektorowi nie powiedział a zastępcą został. Uwierzy ktoś w te bajki? No chyba nie? Nowy dyrektor no może na ekonomii się nie zna, a może i czytać nie umie? No kto to wie? A tak miało być ładnie. Pani minister Kopacz szpital otworzyła, były kwiatki i mowy ładne i kicha!!! I ładny kwiatek!!! I "kuku" się stało. Kasy nie ma, nikt nie wiedział no to? No pracownikom najlepiej wstrzymać pensję. Dlaczego? No bo "naczalstwo" nie zrobiło wcześniej co do niego należało!!! Nawet nie wiedzieli ze wakacje są. Nie wiedzieli ze osoby decyzyjne na szczeblu województwa przerwę wakacyjna maja? No coś takiego, no!!!Ale w najjaśniejszej RP "Naczalstwo" za błędy nie odpowiada bo z nadania czy układów jest. Coś mi się zdaje że tak? No szpital nowy, no troszeczkę wyposażony, kadrę nie kiepską posiada toż to i kąsek łakomy, prawda? Więc wg starego porzekadła gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze,lub o ich robienie. Proste jak budowa cepa. Gdy w normalnym kraju coś takiego ma miejsce to wszyscy odpowiedzialni za ten stan rzeczy idą z przysłowiowymi torbami. Ale to w normalnym kraju. Podejrzewam ze tym przypadku zrobi się redukcje zatrudnienia, obetnie pobory, i jakoś tam będzie do czasu kiedy placówki się nie sprzeda. No oczywiście to przecież jasne ze tzw. urzędasów się nie tknie tylko skupimy się na personelu, prawda? Dlaczego? Bo tak najprościej. No co z takim duzym biurowcem zrobić, no co? I co dalej? No nic jak to w Polsce.
No tak poprzednik nic nie wiedział i nowemu dyrektorowi nie powiedział a zastępcą został. Uwierzy ktoś w te bajki? No chyba nie? Nowy dyrektor no może na ekonomii się nie zna, a może i czytać nie umie? No kto to wie? A tak miało być ładnie. Pani minister Kopacz szpital otworzyła, były kwiatki i mowy ładne i kicha!!! I ładny kwiatek!!! I "kuku" się stało. Kasy nie ma, nikt nie wiedział no to? No pracownikom najlepiej wstrzymać pensję. Dlaczego? No bo "naczalstwo" nie zrobiło wcześniej co do niego na... rozwiń
Avatar
Gdzie tu logika? / 9 sierpnia 2011 o 10:34
0
Skoro NFZ to twór Państwowy, to jest odpowiedzialny za Państwowe mienie. W Chełmie jest TYLKO JEDEN szpital, któremu NFZ obciął środki. Teraz placówka musi przygotowywać ofertę dla NFZ by dostać odebrane kontrakty. Rozumiem ideę kapitalizmu i konkurencji, ale to raczej działa w przypadku gdy jest więcej niż jedna strona zainteresowana. W artykule napisali, że długi powstały na skutek działań NFZ - pozwać NFZ o odszkodowanie!!!!!
Avatar
mosquito / 9 sierpnia 2011 o 07:14
0
taki jest stan całego państwa
Avatar
zdrów jak ryba / 8 sierpnia 2011 o 20:55
0
Jak najdalej od chełmskiego szpitala-ja chcę jeszcze pożyć
Avatar
kibza / 8 sierpnia 2011 o 20:47
0
Zakupić trochę pabulonu i będą mieli spokój z pacjentami. Horror ,żeby składki publiczne
nabijały kabzy komorników.
Avatar
GS / 15 sierpnia 2011 o 19:44
0
[quote name='Gdzie tu logika?' timestamp='1312878847' post='512425']
Skoro NFZ to twór Państwowy, to jest odpowiedzialny za Państwowe mienie. W Chełmie jest TYLKO JEDEN szpital, któremu NFZ obciął środki. Teraz placówka musi przygotowywać ofertę dla NFZ by dostać odebrane kontrakty. Rozumiem ideę kapitalizmu i konkurencji, ale to raczej działa w przypadku gdy jest więcej niż jedna strona zainteresowana. W artykule napisali, że długi powstały na skutek działań NFZ - pozwać NFZ o odszkodowanie!!!!!
[/quote]
Ciekawe rozwiązanie ekonomiczne wymusić sądownie zapłatę za usługi, na które nie została zawarta umowa.
[quote name='Gdzie tu logika?' timestamp='1312878847' post='512425']
Skoro NFZ to twór Państwowy, to jest odpowiedzialny za Państwowe mienie. W Chełmie jest TYLKO JEDEN szpital, któremu NFZ obciął środki. Teraz placówka musi przygotowywać ofertę dla NFZ by dostać odebrane kontrakty. Rozumiem ideę kapitalizmu i konkurencji, ale to raczej działa w przypadku gdy jest więcej niż jedna strona zainteresowana. W artykule napisali, że długi powstały na skutek działań NFZ - pozwać NFZ o odszkodowanie!!!!&... rozwiń
Avatar
rysiek / 9 sierpnia 2011 o 14:47
0
No tak poprzednik nic nie wiedział i nowemu dyrektorowi nie powiedział a zastępcą został. Uwierzy ktoś w te bajki? No chyba nie? Nowy dyrektor no może na ekonomii się nie zna, a może i czytać nie umie? No kto to wie? A tak miało być ładnie. Pani minister Kopacz szpital otworzyła, były kwiatki i mowy ładne i kicha!!! I ładny kwiatek!!! I "kuku" się stało. Kasy nie ma, nikt nie wiedział no to? No pracownikom najlepiej wstrzymać pensję. Dlaczego? No bo "naczalstwo" nie zrobiło wcześniej co do niego należało!!! Nawet nie wiedzieli ze wakacje są. Nie wiedzieli ze osoby decyzyjne na szczeblu województwa przerwę wakacyjna maja? No coś takiego, no!!!Ale w najjaśniejszej RP "Naczalstwo" za błędy nie odpowiada bo z nadania czy układów jest. Coś mi się zdaje że tak? No szpital nowy, no troszeczkę wyposażony, kadrę nie kiepską posiada toż to i kąsek łakomy, prawda? Więc wg starego porzekadła gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze,lub o ich robienie. Proste jak budowa cepa. Gdy w normalnym kraju coś takiego ma miejsce to wszyscy odpowiedzialni za ten stan rzeczy idą z przysłowiowymi torbami. Ale to w normalnym kraju. Podejrzewam ze tym przypadku zrobi się redukcje zatrudnienia, obetnie pobory, i jakoś tam będzie do czasu kiedy placówki się nie sprzeda. No oczywiście to przecież jasne ze tzw. urzędasów się nie tknie tylko skupimy się na personelu, prawda? Dlaczego? Bo tak najprościej. No co z takim duzym biurowcem zrobić, no co? I co dalej? No nic jak to w Polsce.
No tak poprzednik nic nie wiedział i nowemu dyrektorowi nie powiedział a zastępcą został. Uwierzy ktoś w te bajki? No chyba nie? Nowy dyrektor no może na ekonomii się nie zna, a może i czytać nie umie? No kto to wie? A tak miało być ładnie. Pani minister Kopacz szpital otworzyła, były kwiatki i mowy ładne i kicha!!! I ładny kwiatek!!! I "kuku" się stało. Kasy nie ma, nikt nie wiedział no to? No pracownikom najlepiej wstrzymać pensję. Dlaczego? No bo "naczalstwo" nie zrobiło wcześniej co do niego na... rozwiń
Avatar
Gdzie tu logika? / 9 sierpnia 2011 o 10:34
0
Skoro NFZ to twór Państwowy, to jest odpowiedzialny za Państwowe mienie. W Chełmie jest TYLKO JEDEN szpital, któremu NFZ obciął środki. Teraz placówka musi przygotowywać ofertę dla NFZ by dostać odebrane kontrakty. Rozumiem ideę kapitalizmu i konkurencji, ale to raczej działa w przypadku gdy jest więcej niż jedna strona zainteresowana. W artykule napisali, że długi powstały na skutek działań NFZ - pozwać NFZ o odszkodowanie!!!!!
Avatar
mosquito / 9 sierpnia 2011 o 07:14
0
taki jest stan całego państwa
Avatar
zdrów jak ryba / 8 sierpnia 2011 o 20:55
0
Jak najdalej od chełmskiego szpitala-ja chcę jeszcze pożyć
Avatar
kibza / 8 sierpnia 2011 o 20:47
0
Zakupić trochę pabulonu i będą mieli spokój z pacjentami. Horror ,żeby składki publiczne
nabijały kabzy komorników.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 16 0

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 1 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 10 7

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 2 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 14 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 13

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 43 44

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 21 6

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 160 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!