Władze Krasnegostawu szykują się do uroczystego otwarcia wyremontowanego Starościńskiego Zespołu Dworsko-Folwarcznego. Odnowa kosztowała ponad 9 mln zł, z czego prawie 6,8 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania.
Pierwotnie projekt miał być sfinalizowany już we wrześniu 2013 r. Ówczesny burmistrz Andrzej Jakubiec umowę o jego dofinansowaniu podpisał już w grudniu 2011 r. Prace najpierw opóźniła surowa zima. Następnie w połowie inwestycji lubelska firma, której miasto powierzyło wykonawstwo, zbankrutowała. Zaangażowanie następnej wymagało dodatkowego czasu.
– Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczyć tę inwestycję – mówi Paweł Pastuszak z Urzędu Miasta Krasnystaw. – Wszystkie niezawinione przez nas poślizgi były aneksowane z Urzędem Marszałkowskim. Ostatecznie na uporanie się ze wszystkim mieliśmy czas do 30 października. Wyszło na to, że wyprzedziliśmy ten termin.
Projekt „Rewitalizacja starościńskiego zespołu dworsko-folwarcznego wraz z historycznym parkiem w Krasnymstawie” sprowadzał się do zagospodarowania od podstaw położonego u zbiegu ulic Sikorskiego, Konopnickiej i Piłsudskiego obszaru o powierzchni 1,4 ha. W ramach tego przedsięwzięcia wyremontowany został dwór i przebudowane budynki gospodarcze.
Gruntownie odnowiony został także zapuszczony podworski park, w którym urządzono także plac zabaw dla dzieci oraz terenową siłownię.
W wyremontowanych i odpowiednio zaadaptowanych budynkach swoje siedziby znajdzie Centrum Integracji Społecznej, Klub Seniora oraz klub opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Sam dwór pochodzi jeszcze z pierwszej połowy XIX w.
Po zniszczeniu zamku w Krasnymstawie będącego siedzibą starostów, administratorzy przenieśli się do folwarku zwanego dalej od swej funkcji „Starostwem”. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1782 r. Ocalały dwór starościński jest typowym przykładem dawnych skromnych siedzib podmiejskich. Ponadto to jedyny zachowany na terenie dawnego województwa chełmskiego drewniany dwór o konstrukcji wieńcowej i cechach klasycystycznych. Współcześnie budynek jest otynkowany.
– Uroczyste otwarcie wyremontowanych obiektów zaplanowano 18 października o godzinie 10.30 – mówi Magdalena Górecka z UM Krasnystaw. – Zostanie połączone z imprezą plenerową, podczas której będzie można zwiedzić dwór oraz podziwiać historyczne inscenizacje. Gratką ma być także możliwość skosztowania XIX-wiecznych potraw.