Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

6 lutego 2019 r.
10:22

Po zmianie władzy wyszły na jaw problemy finansowe miejskiej spółki. Zmniejszą o połowę liczbę linii

26 31 A A
Połowa miejskich autobusów pochodzi z niekorzystnego dla przewoźnika najmu długoterminowego
Połowa miejskich autobusów pochodzi z niekorzystnego dla przewoźnika najmu długoterminowego (fot. Jacek Barczyński)

Zmniejszenie liczby linii o ponad połowę, stworzenie punktu przesiadkowego oraz dofinansowania z gmin. To pomysły nowego prezesa Chełmskich Linii Autobusowych na ratowanie miejskiej spółki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

CLA mają dziś 18 własnych autobusów i tyle samo w najmie długoterminowym. Cały ten tabor obsługuje 15 linii, pokonując dziennie w dni powszednie 4,7 tys. km, a w soboty 2,2 tys. km i w niedziele 1,8 tys. km. Największy problem w tym, że z roku na rok spada sprzedaż biletów.

– Dwie trzecie naszego przychodu to rekompensaty z miasta, a tylko jedna trzecia pochodzi ze sprzedaży biletów – mówi Mariusz Chudoba, od niespełna trzech tygodni prezes CLA. – Ta sprzedaż w ciągu ostatnich lat za sprawą wyludniania się miasta i coraz większej liczby osób korzystających z własnych samochodów zmniejszyła się o 6 proc. W skali roku to około 220 tys. zł.

Prezes Chudoba zamierza zmniejszyć liczbę linii z 15 do siedmiu. – Obecnie mamy kursy, z których korzysta około 40 pasażerów, ale też i takie, w których ich liczba mieści się w przedziale od 16 do 20. Jednostkowo zdarzało się nawet 90 pasażerów na jeden kurs, ale też bywało, że do autobusu wsiadała jedna osoba.

Pomimo złych wyników finansowych poprzednie władze CLA pozwoliły sobie na dodatkowo obciążający spółkę wzrost zatrudnienia. Tymczasem okazuje się, że ubiegły rok zamknie ona stratą w wysokości ponad 1,9 mln zł. Doszło do tego, że banki odmówiły kredytowania spółki, w związku z czym poważnie zadłużyła się w firmie pożyczkowej, a nawet w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

W tej sytuacji przewoźnik rozpaczliwie szuka wszelkich możliwości zaoszczędzenia pieniędzy i stopniowego redukowania zadłużenia. Prezes ubolewa, że zawarta przez poprzedników umowa na długoterminowy wynajem autobusów nie pozostawia spółce żadnego manewru. Tylko w tym roku ma z tego tytułu zapłacić 944 tys. zł. Dla CLA jest to wyjątkowo niekorzystny układ. Tak jak niekorzystne jest podpisane przed kilkoma laty porozumienie z gminą Chełm na obsługę linii autobusowej do Okszowa. Gmina nie dokłada do tego ani złotówki.

– Wystąpiłem do władz gminy Chełm i dałem im czas do 11 lutego na odpowiedź, czy będą partycypowały w kosztach utrzymania tego połączenia – mówi Chudoba. – Wystąpiłem również do innych sąsiednich gmin proponując im nasze usługi w zamian za udział w kosztach obsługi połączeń autobusowych.

Zmniejszenie liczby linii autobusowych oraz racjonalizacja ich przebiegu przede wszystkim przełoży się na mniejsze zużycie paliwa. Tymczasem autobusy, jakimi dysponują CLA, latem na 100 km zużywają 35–39 l, a zimą 40–50 l oleju napędowego. Ostatnio spółka drogą przetargu wyłoniła nowego dostawcę. Rzecz w tym, że poprzedniemu jest jeszcze winna za paliwo około miliona złotych.

Sonda: Jak oceniasz działanie komunikacji miejskiej w Chełmie?

Liczba głosów: 305
69.51%
Źle
30.49%
Dobrze

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2019 o 10:36
+20
Przy Lublinie to i tak mały pikuś. Dlatego nie mogło dojść do zmiany władzy, bo zabrakłoby miejsc w AŚ przy ul. Południowej.
Avatar
Gość / 6 lutego 2019 o 13:12
+15
Durna zmiana w natarciu :)
Avatar
Gość / 6 lutego 2019 o 13:13
+12
Chcieli zmiany, to ją mają i niech nie jęczą :)
Avatar
ubawiona.... / 6 lutego 2019 o 14:51
+11
...a ponoć komunikacja miała być darmowa? :)
Avatar
Radny z Dopiewa. / 6 lutego 2019 o 11:01
+11
Niech zrobią małe busy.
Avatar
Stop misiewiczom / 6 lutego 2019 o 18:55
+10
stała gadka pisu „przez ostatnie....” bla bla. Sam sobie wystawił ocenę wielki prezydent. Obiecywał, nie robiąc żadnych analiz?! Rzucił kilka haseł bez pokrycia, a teraz wszędzie szuka pretekstu do wycofania się z tych obietnic. Chyba musiał zdawać sobie sprawę z sytuacji finansowej i od początku było wiadomo, ze nie będzie darmowej komunikacji, jak i spełnienia reszty obietnic. Zwykła kiełbasa wyborcza i to bardzo śmierdząca. Szumnie wypisywały gazety o szybkiej reakcji na nieodśnieżone chodniki i drogi o 1 w nocy przed um, wielkiej interwencji prezydenta. Szkoda ze nie przeszkadzają mu drogi i chodniki w pozostałych częściach Chelma. Oblodzona krzywa po której nie dało sie chodzić, ludzie wywracali sie, ale także pozostale drogi i chodniki w Chełmie, nawet przy głównych ulicach. Ale w sumie po co się rozpisywać, przecież to był pretekst do zwolnień
stała gadka pisu „przez ostatnie....” bla bla. Sam sobie wystawił ocenę wielki prezydent. Obiecywał, nie robiąc żadnych analiz?! Rzucił kilka haseł bez pokrycia, a teraz wszędzie szuka pretekstu do wycofania się z tych obietnic. Chyba musiał zdawać sobie sprawę z sytuacji finansowej i od początku było wiadomo, ze nie będzie darmowej komunikacji, jak i spełnienia reszty obietnic. Zwykła kiełbasa wyborcza i to bardzo śmierdząca. Szumnie wypisywały gazety o szybkiej reakcji na nieodśnieżone chodniki i drogi o 1 w nocy przed um, wielkiej interwe... rozwiń
Avatar
obserwator / 6 lutego 2019 o 11:16
+9
Tak to jest, że po rządach lewicowych zawsze jest dziura w budżecie...!!!
Avatar
zazaza / 6 lutego 2019 o 18:35
+6
bo rozkład jazdy i trasa układana w ten sposób aby ludzie nie jeździli inaczej tego wytłumaczyć nie mogę os rejowiecka włodawska kursy o takich godz ze do pracy to 1h przedtem trzeba wyjechać bo wycieczka krajoznawcza przez gwarek itp. prowadzi kto z osiedla na rejowiecką biegać będzie nie lepiej kilka kursów przez Kochanowskiego zrobić w jakiś realnych godz to i ludzie będą jeździć takich kwiatków jest cała masa
Avatar
oko / 6 lutego 2019 o 12:55
+4
Co za bzdury, sytuacja CLA była znana wszystkim już od dawna, ale pewnie to tylko pretekst do zwolnień i cięcia siatki połączeń.
Avatar
Hahaa / 11 lutego 2019 o 21:44
+2
Ale komedia, naobiecywali darmowej komunikacji...tylko zapomnieli wspomniec ze chodziło o komunikację pieszą! Hahaha
Avatar
gp / 25 lutego 2019 o 08:50
+1
Chyba PJB po konwencji PiS i obiecankach PMM szybko zmieni prezesa CLA na takiego który uruchomi więcej linii autobusowych. Jak słusznie zauważył wiadomy Prezes ilość linii komunikacyjnych w mniejszych miastach zmniejszyła się o połowę i do kwietnia ma być zwiększona . Pytanie skąd on miał informacje o zamierzeniach chełmskiego PiS?
Avatar
Gość / 16 lutego 2019 o 12:40
+1
Brawo ul. Litewska, Hrubieszowska i mały fragment I AWP do Wojsławickiej jak zwykle będzie poszkodowany. Brak bezpośredniego połączenia z os. Słonecznego i 3 Maja w te rejony to kpina z mieszkańców. Linia nr 2 mogłaby obsłużyć Lwowską, 15sierpnia, 3 Maja, I AWP, Hrubieszowską, Litewską i dalej zjeżdżałaby do Dworca PKP, natomiast 11 obsłużyłaby fragmenty trasy obecnej linii 24 przy Jagiellońskiej.
Avatar
Gość / 12 lutego 2019 o 19:51
-2
dojna zmiana jest mocna w destrukcji, nic nowego nie wykreują, bo nie są w stanie...
Avatar
Hahaa / 11 lutego 2019 o 21:44
+2
Ale komedia, naobiecywali darmowej komunikacji...tylko zapomnieli wspomniec ze chodziło o komunikację pieszą! Hahaha
Avatar
gs / 11 lutego 2019 o 08:58
+1
bo rozkład  jazdy i trasa  układana  w ten sposób aby  ludzie  nie jeździli inaczej tego wytłumaczyć nie mogę os rejowiecka włodawska   kursy o takich godz  ze  do pracy to 1h przedtem trzeba wyjechać  bo wycieczka  krajoznawcza przez  gwarek itp.  prowadzi kto z osiedla  na rejowiecką biegać  będzie   nie lepiej kilka kursów przez Kochanowskiego  zrobić  w jakiś realnych godz  to i ludzie będą jeździć takich kwiatków jest cała masa
 Cla powstała w czsach prezydenta Bajki a wiceprezydentem był Longin Bożenski aktualny przewodniczący RM. Była to spółka z angielskim miaste , które podobno wnisosło do niej stare komputery. Wtedy ustalono takie objazdowe rozkłady jazdy. Pieknie sie składa że PJB poprawi błedy swojeg sojusznika Bajki i przewodniczącego Bożńskiego
 Cla powstała w czsach prezydenta Bajki a wiceprezydentem był Longin Bożenski aktualny przewodniczący RM. Była to spółka z angielskim miaste , które podobno wnisosło do niej stare komputery. Wtedy ustalono takie objazdowe rozkłady jazdy. Pieknie sie składa że PJB poprawi błedy swojeg sojusznika Bajki i przewodniczącego Bożńskiego rozwiń
Avatar
wlood / 10 lutego 2019 o 12:16
0
Skoro planuje się punkty przesiadkowe, to powinno się sprzedawać bilety "czasowe". Nie tylko u kierowcy (droższe) ale i w kioskach.
Avatar
Gość / 9 lutego 2019 o 20:17
-1
Po co autobusy jeżdżą ul Lwowską? Powinny być kursy przez I AWP
Avatar
Mariusz Hołub / 9 lutego 2019 o 16:56
0
A miały być darmowe autobusy ..... .... ciekawe o ile wtedy zdrożeje życie w ubogim Chełmie....
Avatar
piąteczek / 8 lutego 2019 o 08:08
+1
"wirus" najprawdopodobniej dopadł Ciebie w stopniu zagrażającym zdrowiu psychicznemu! Artykuł traktuje o decyzjach włodarza miasta, a nie polityce komunikacyjnej forsowanej przez dziennikarzy lub zwykłych mieszkańców! Nieraz warto jest się zastanowić kilka razy zanim coś się napisze....
 ...no tak znowu "mowa miłości" ....tylko czy "głupi lud to kupi"..., bo po co zdanie dziennikarzy "lub zwykłych mieszkańców", wystarczy "decyzja włodarza miasta"....
Avatar
eh... / 7 lutego 2019 o 13:20
-3
"wirus" najprawdopodobniej dopadł Ciebie w stopniu zagrażającym zdrowiu psychicznemu! Artykuł traktuje o decyzjach włodarza miasta, a nie polityce komunikacyjnej forsowanej przez dziennikarzy lub zwykłych mieszkańców! Nieraz warto jest się zastanowić kilka razy zanim coś się napisze....
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelski Rower Miejski powraca. Plany? Rowery elektryczne
film

Lubelski Rower Miejski powraca. Plany? Rowery elektryczne 22 4

Od czwartku znów będzie można korzystać z ponad 950 jednośladów dostępnych w 97 samoobsługowych wypożyczalniach Lubelskiego Roweru Miejskiego. Tymczasem władze miasta już planują zamówienie nowego systemu, w którym znalazłyby się również rowery elektryczne

Azoty Puławy – Piotrkowianin 31:27. Musieli się napracować na punkty

Azoty Puławy – Piotrkowianin 31:27. Musieli się napracować na punkty 1 0

Nie było łatwo, ale ostatecznie wszystkie punkty zostały w Puławach. Azoty w środowym, zaległym spotkaniu pokonały Piotrkowianina Piotrków Trybunalski 31:27

Szczególnie pechowy fotoradar. Czytelnik: Czy ktoś się uparł, że musi stać w tym miejscu?
alarm24

Szczególnie pechowy fotoradar. Czytelnik: Czy ktoś się uparł, że musi stać w tym miejscu? 28 4

Fotoradar w Ciecierzynie nie ma szczęścia. Już dwa razy skosiła go ciężarówka. Teraz czeka na kolejny montaż, po uszkodzeniu w grudniu minionego roku. Nasz czytelnik pyta, jaki jest sens montażu kolejnego urządzenia w tak pechowym miejscu

Sądowy finał pechowego napadu

Sądowy finał pechowego napadu 3 1

35-latek z Łukowa odpowie za napad na stację benzynową. Marcin K. sterroryzował ekspedientki rozbitą butelką, ukradł kilkaset złotych i dwie paczki papierosów. Po kilku minutach był już w kajdankach.

Zanim zrobisz zakupy w Biedronce, weź bilet. Inaczej dostaniesz mandat
alarm24

Zanim zrobisz zakupy w Biedronce, weź bilet. Inaczej dostaniesz mandat 25 5

Naszych czytelników zdziwił parkometr przy jednym ze sklepów Biedronka w Białej Podlaskiej.

Lublin: Salon Nissana z zasłoniętym logo. Firma padła ofiarą oszustwa

Lublin: Salon Nissana z zasłoniętym logo. Firma padła ofiarą oszustwa 21 8

Nie ma już autoryzowanego salonu i serwisu Nissana w Lublinie. Zniknął z początkiem marca. Problem mają właściciele samochodów, które są na gwarancji

Prezydent kupił sobie smartwatcha za publiczne pieniądze. Poprzednicy wykupili iPady za... 10 zł

Prezydent kupił sobie smartwatcha za publiczne pieniądze. Poprzednicy wykupili iPady za... 10 zł 26 12

Zarząd lubelskiej Platformy Obywatelskiej nie komentuje sprawy zakupu smartwatcha dla prezydenta Białej Podlaskiej (PO). A prezydent z drogiego zegarka rezygnować nie zamierza.

Jacek Bąk: Powinniśmy zagrać na dwóch napastników

Jacek Bąk: Powinniśmy zagrać na dwóch napastników 3 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, członkiem klubu wybitnych reprezentantów Polski

Nie ma zgody TBV na wycieczki po górkach czechowskich. "Tam jest niebezpiecznie"

Nie ma zgody TBV na wycieczki po górkach czechowskich. "Tam jest niebezpiecznie" 0 294

Właściciel górek czechowskich (spółka TBV) nie zgadza się na „otwarte spacery przyrodnicze”, które chciało organizować Towarzystwo dla Natury i Człowieka przeciwne budowie bloków mieszkalnych planowanych przez TBV. Spółka wyjaśnia, że odmawia tylko ze względu na ryzyko nieszczęśliwych wypadków.

Warszawska firma skarży przetarg ws. komunikacji miejskiej. Nie zgadza się z wymaganiami

Warszawska firma skarży przetarg ws. komunikacji miejskiej. Nie zgadza się z wymaganiami 14 4

Zaskarżone zostały zasady miejskiego przetargu na nowy system biletu elektronicznego dla Lublina.

Lublin: Martwy mężczyzna znaleziony na przystanku autobusowym
galeria

Lublin: Martwy mężczyzna znaleziony na przystanku autobusowym 28 5

Na przystanku autobusowym przy ul. Koncertowej w Lublinie zmarł 70-letni mężczyzna.

Równonoc wiosenna. Wiosna już jest, jaka będzie pogoda?
galeria

Równonoc wiosenna. Wiosna już jest, jaka będzie pogoda? 18 2

Może trudno to zauważyć, kiedy rano temperatura przy gruncie spada poniżej zera i trzeba skrobać szyby w samochodach, ale to prawda. Rozpoczęła się wiosna

Rozbudowa DK48. Równiej od Dęblina do Moszczanki

Rozbudowa DK48. Równiej od Dęblina do Moszczanki 1 3

Cztery biura projektowe są zainteresowane opracowaniem kompleksowej dokumentacji projektowej na rozbudowę blisko 8 km drogi krajowej nr 48 od mostu na Wiśle do końca zjazdu z wiaduktu nad linią kolejową w Dęblinie oraz od granic miasta do Moszczanki.

"Lubelska rafa butelkowa". Tak wygląda dno rzeki Czerniejówki w Lublinie [wideo]
Alarm 24
galeria
film

"Lubelska rafa butelkowa". Tak wygląda dno rzeki Czerniejówki w Lublinie [wideo] 517 31

Gęsty „dywan” ze szklanych butelek szpeci dno Czerniejówki koło kładki łączącej ul. Nadrzeczną ze Skrzynicką. Odpowiedzialna za czystość rzek instytucja zapewnia, że już w czwartek zabierze się za gruntowne porządki.

Górnik gra w kratkę, ale ścisła czołówka również

Górnik gra w kratkę, ale ścisła czołówka również 4 3

Od rozpoczęcia rundy wiosennej piłkarze Górnika zagrali już trzy mecze i za każdym razem osiągali inne wyniki. Najpierw pokonali u siebie Resovię, przegrali w Bełchatowie, a w niedzielę na swoim stadionie podzielili się punktami z Elaną Toruń. W efekcie drużyna trenera Franciszka Smudy nie poprawiła swojej lokaty, ale wciąż może myśleć o włączeniu się do walki o awans

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.