Hieronim Zonik jest wójtem gminy od 1991 r. Ma nadzieję, że w kolejnych wyborach samorządowych będzie się ubiegał już nie o stanowisko wójta, ale burmistrza
- W przeszłości Siedliszcze było już miastem dwukrotnie - mówi wójt. - Najpierw za sprawą Mikołaja i Tomasza Korybutów, a następnie Wojciecha Węgleńskiego, który przywilej lokacyjny otrzymał od Augusta II Sasa. Siedliszcze przestało być miastem dopiero na kilka lat przed Powstaniem Styczniowym. O jego dawnym charakterze wciąż świadczy miasteczkowa zabudowa rynku.
Zdaniem wójta zdecydowana większość mieszkańców popiera jego starania o wydźwignięcie Siedliszcza do rangi miasteczka. Od lata wręcz rozliczają go z efektów tych starań. Partnerami wójta w tym przedsięwzięciu są także tamtejsi radni.
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy poza jednym radnym, który wstrzymał się od głosowania, pozostałych 14 w jednej uchwale pozytywnie zaopiniowało dotychczasowe wysiłki wójta na rzecz uczynienia Siedliszcza miastem, a w drugiej upoważniło go do wystąpienia z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie do ministra administracji i cyfryzacji.
- Siedliszcze w obecnym stanie ma już wszelkie warunki, aby stać się miasteczkiem - podkreśla Zonik. - Myślę o rozbudowanej kanalizacji, sieci wodociągowej, szkołach, domu dziecka, aptekach, szpitalu i przychodniach, zakładach pracy i punktach usługowych. Mamy w Siedliszczu nawet prywatny naukowy ośrodek badawczy. No i co najważniejsze - dysponujemy uzbrojonymi terenami pod dalszą zabudowę.
Właśnie z tymi terenami Siedliszcze ma problem, który może rozwiązać jego awans. Rzecz w tym, że w swoich granicach dysponuje przewidzianymi pod zabudowę gruntami nawet III klasy. Wyłączanie ich z produkcji rolnej jest tyle pod względem administracyjnym skomplikowane, co kosztowne. Miasta takich problemów nie mają.
- Mając upoważnienie rady nie pozostaje już nic innego, jak dostarczyć wojewodzie lubelskiemu nasz wniosek w sprawie zmiany statusu Siedliszcza z wiejskiego na miejski - dodaje Zonik. - Z kolei wojewoda po przeanalizowaniu tych materiałów przekaże je głównemu adresatowi, czyli ministrowi administracji i cyfryzacji. Jest nadzieja, że ten wyda oczekiwaną przez nas decyzję już jesienią. A skoro tak, to z dniem 1 stycznia 2016 r. Siedliszcze będzie kolejnym miastem na Lubelszczyźnie.
Wójt Zonik jest dobrej myśli. Niedawno z innymi przedstawicielami Siedliszcza odwiedził Stopnicę pod Kielcami, która miastem została w styczniu. Stopnicy się udało, chociaż ma znacznie mniej mieszkańców niż Siedliszcze, w którym zameldowanych jest około 1,7 tys. osób.
Ewentualna zmiana statusu ma dotyczyć samego Siedliszcza, ale też miejscowości Siedliszcze Osada i Siedliszcze Kolonia.