Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

4 lutego 2004 r.
22:13
Edytuj ten wpis

Siedzi i milczy

0 0 A A

Henryk Lewczuk, poseł z Chełma, ani razu nie pojawił się na sejmowej mównicy. Od ponad dwóch lat milczy na każdy temat, choć regularnie zasiada w ławach i bierze diety poselskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według najświeższych sejmowych list obecności, poseł Lewczuk (Ruch Odbudowy Polski) należy do grupy „parlamentarzystów milczących”. Wśród posłów z naszego regionu jest absolutnym liderem milczenia.
– To bardzo sympatyczny, starszy pan – mówi jeden z lubelskich posłów lewicy. – Siedzi na wszystkich posiedzenia, podnosi rekę podczas wszystkich głosowań. Ale niewiele z tego wynika. Kilka razy zaczepiał mnie na korytarzu, proponując żebyśmy razem zrobili coś dla regionu. Później nie wracał do tego.
O pośle Lewczuku trudno powiedzieć, że nie bywa w Sejmie. Choć jest najstarszym posłem (w tym roku skończy 81 lat), jest obecny niemal na wszystkich posiedzeniach. Od początku kadencji, czyli od października 2001 roku, opuścił tylko trzy dni obrad. Ma 100-procentową frekwencję na posiedzeniach komisji.
W rodzinnym Chełmie, gdzie ma biuro poselskie, Lewczuka trudno zastać. Poseł na stałe mieszka w Milanówku pod Warszawą. Do swoich wyborców ma ponad 250 km.
Wczoraj przed południem posła w biurze nie było. Nie było go także w poniedziałek (ma przyjmować w te dni). Ale ma być jutro. Kto zatem pod nieobecność posła przyjmuje interesantów?
– Po godzinie 15 będzie kierownik biura, a na co dzień jest jeszcze pani Marzenka – mówi mężczyzna w sekretariacie.
– Kim jest pani Marzenka?
– Pracownikiem.
– A pan?
– Ja ją tylko zastępuję, nie jestem tu zatrudniony – wyjaśnia mężczyzna.
Z biurem poselskim sąsiaduje kilka instytucji. Oczom sąsiadów nie umknie przyjazd posła, tym bardziej że zdarza się to rzadko. – Może raz w miesiącu, czasami częściej – mówią.
Jerzy Masłowski, kierownik biura Lewczuka, zaznacza, że poseł przyjmuje w poniedziałki. – Zwykle przychodzi od pięciu do dziesięciu osób – mówi. – Jeśli poseł nie może przyjechać w poniedziałek, to w następnym tygodniu interesantów jest więcej.
Henryk Lewczuk nie zgadza się z opinią, że jest jednym z najmniej aktywnych posłów. – Miernikiem pracy nie jest liczba wystąpień na sejmowej mównicy – uważa. – Ja pracuję inaczej. Kontaktuję się bezpośrednio z odpowiednimi resortami, spotykam z ludźmi. Są różnego rodzaju problemy, którymi się zajmuję.
O swojej pracy poseł nie chciał mówić zbyt wiele. Stanisław Gogacz, szef lubelskiego ROP, partyjny przełożony Lewczuka, aktywność posła ocenia w skali szkolnej na „szóstkę”. Na pytanie, dlaczego tak wysoko, Gogacz opowiada głównie o historycznych zasługach posła: walce w AK podczas II wojny światowej, działalności w organizacji Wolność i Niezawisłość, a także emigracyjnej, ponad 40-letniej, aktywności we Francji.
– Poseł Lewczuk zaangażował się w naszą doroczną akcję pomocy „Polacy – rodakom” – dodaje Gogacz.
Jako emeryt Henryk Lewczuk zarabia znacznie mniej niż młodsi parlamentarzyści. Z kasy Sejmu dostaje miesięcznie około 4,7 tys. brutto, a zawodowi parlamentarzyści – ponad 11 tys. zł.

Nie jest sam

Pod względem liczby wystąpień posłowi Lewczukowi dzielnie towarzyszą posłowie z Lubelszczyzny. Lech Nikolski (SLD), szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, na mównicy pojawił się zaledwie 6 razy, Tadeusz Badach (SLD) – 9 razy, Szczepan Skomra – 11 razy.

Pozostałe informacje

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty