Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

4 sierpnia 2009 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Sprawdź, ile postoisz w kolejkach do lekarzy specjalistów

Autor: Zdjęcie autora Monika Mojsym
0 6 A A

Ponad pół roku czekania na wizytę u kardiologa, trzy miesiące na badanie okulistyczne i wizytę u protetyka. A może potrzebna jest tomografia? Można skorzystać, ale dopiero za sześć miesięcy. To nie żart.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Lekarz rodzinny stwierdził, że mam problem z zatokami. Skierował mnie do laryngologa. – mówi Barbara Pawlikowska. – Poszłam do poradni. Myślałam, że na konsultacje poczekam maksymalnie godzinę. Okazało się, że mogę zostać przyjęta za dwa tygodnie. Wybrałam wizytę w prywatnym gabinecie. To skandal, że płacąc tak wysokie składki na ubezpieczenie nie można swobodnie skorzystać z pomocy lekarza!

Podobnie jest w przypadku wizyt u lekarzy innych specjalności. Narodowy Fundusz Zdrowia w Lublinie na swojej stronie internetowej podaje, że np. w Poradni Leczenia Jaskry na konsultacje oczekuje około 100 osób. O wiele więcej czeka na badanie u endokrynologa i kardiologa. Kolejki pacjentów są też przed gabinetami stomatologów i protetyków.

W równie kiepskiej sytuacji są osoby, które chciałby skorzystać z porady alergologa lub diabetologa. Muszą czekać na to ponad miesiąc. Bardzo oblegani są też neurolodzy, reumatolodzy i urolodzy. Trzy tygodnie czeka się na rehabilitację i wizytę u psychiatry.

W praktyce jest jeszcze gorzej. – Zarejestrowałam się do kardiologa na początku czerwca – mówi pani Marianna. – Wyznaczyli mi termin na listopad.

Dlaczego musimy tyle czekać? Lekarze tłumaczą, że zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim organizacji pracy w przychodniach. Zarobki niektórych specjalistów powinny się wiązać z liczbą przyjętych pacjentów. Jednak w niektórych placówkach ciągle płaci im się za dzień pracy, niezależnie od tego, ile osób przebadają.

– Bywa również tak, że przychodnie zaczynają zapisy do lekarzy już w styczniu, na cały rok. Stąd tak długi czas oczekiwania – mówi Mariusz Cios, kierownik przychodni Prof-Med w Chełmie. – Pacjenci w innych przychodniach czekają na wizytę u okulisty kilkadziesiąt dni. U nas jest inaczej, bo zapisy na kolejny miesiąc prowadzimy w poniedziałek kończącego się miesiąca. Efekt? Czeka się kilkanaście dni.

Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia nie gratyfikuje przychodni, w których są mniejsze kolejki. Wina nie leży również w niewielkim kontrakcie z funduszem. – Przychodnie przyszpitalne mają większy kontrakt i stąd większe kolejki – argumentuje Cios. – My mamy umowy na sporo mniejsze kwoty, a pacjenci czekają krócej.

Czasami warto też odwiedzić kilka przychodni i sprawdzić, w której lekarz szybciej może przyjąć. Nie można zapominać również o dokumentach ubezpieczenia i skierowaniu do specjalisty. To dodatkowo przyczynia się do tego, że musimy dłużej czekać.

Tym, którzy nie mają zdrowia albo cierpliwości pozostają prywatne wizyty. Niestety, trzeba za nie sporo zapłacić.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
karczycho / 5 sierpnia 2009 o 15:34
0
"Twór doktoropodobny", umieram :D Zabawne sformułowanie, fat. Ale faktem jest też że jego autora natychmiast zbluzgano - czemu? Przeciez medycyna to studia jak każde inne, jedni studenci jadą na trójczynach, inni maja piątki. Jedni po studiach są doktorami, inni tworami doktoropodobnymi. To wada systemu, podobnie jak fakt, że na wizytę u specjalisty czekasz miesiącami. Możesz umrzeć w tym czasie 5 razy, kogo to obchodzi? Nie ma co. Mamy kapitalizm, a państwo utrudniając nam dostęp do publicznej służby zdrowia wymusza na nas wpieranie sektora prywatengo. Żeby nie stac w kolejkach, nie spotykać się z chamstwem na każdym kroku i mieć gwarancje, że zostanę profesjonalnie obsłuzony, a w razie hospitalizacji nie położą mnie na korytarzu, musiałem wykupić sobie abonament w prywatnej klinice i ubezpieczenie w Avivie, żeby miec wypłaty w razie choroby i nie pojśc z torbami. Ale nic to, władza nas kocha, NFZ nam zapewnia opieke zdrowotną... Tylko na jakim poziomie? Dno.
"Twór doktoropodobny", umieram :D Zabawne sformułowanie, fat. Ale faktem jest też że jego autora natychmiast zbluzgano - czemu? Przeciez medycyna to studia jak każde inne, jedni studenci jadą na trójczynach, inni maja piątki. Jedni po studiach są doktorami, inni tworami doktoropodobnymi. To wada systemu, podobnie jak fakt, że na wizytę u specjalisty czekasz miesiącami. Możesz umrzeć w tym czasie 5 razy, kogo to obchodzi? Nie ma co. Mamy kapitalizm, a państwo utrudniając nam dostęp do publicznej służby zdrowia wymusza na nas wpieran... rozwiń
Avatar
KNOŚ / 5 sierpnia 2009 o 13:07
0
doc napisał:
no i pięknie , plujcie dalej na doktorow , wieszajcie dalej na nich psy , to bedzie czekali rok na wizyte , wasze skamlenie w niczym nie pomoze juz

PRAWDZIWY DOKTOR PRZYCHODZI SAM,A CZEKA SIĘ WYŁĄCZNIE NA TWÓR DOKTORO-PODOBNY,TWÓR POLSKIEJ DEMOKRACJI.NATWORZYŁO SIĘ ICH DZISIAJ;DOKTOR OD LEWEGO UCHA,DOKTOR OD PRAWEJ DZIURKI W NOSIE I ZANIM ZNAJDĄ CHOROBĘ TO SZYBCIEJ PUK SIĘ DELIKWENTEM ZAJMIE NIŻ ONI WYLECZĄ.BYLE CWACH(postać z filmu"szpital na peryferiach")A JUŻ NA WSTĘPIE RZĄDA 7 TYŚ/MC,A JAK NIE TO STRAJKUJE.kASIORA,KASIORA,KASIORA A RESZTA TO JUŻ PROBLEM PACJENTA-TYLKO,ŻE PACJENTOWI,BYWA TAK,ZA CIĘŻKĄ PRACĘ PŁACĄ 1000zł a za czynsz musi zapłacić 500.OTO JEST DEMOKRACJA PO POLSKU,ZA KTÓRĄ W LATACH 70-80-TYCH GOTOWI BYLIŚMY ODDAĆ ŻYCIE.

PRAWDZIWY DOKTOR PRZYCHODZI SAM,A CZEKA SIĘ WYŁĄCZNIE NA TWÓR DOKTORO-PODOBNY,TWÓR POLSKIEJ DEMOKRACJI.NATWORZYŁO SIĘ ICH DZISIAJ;DOKTOR OD LEWEGO UCHA,DOKTOR OD PRAWEJ DZIURKI W NOSIE I ZANIM ZNAJDĄ CHOROBĘ TO SZYBCIEJ PUK SIĘ DELIKWENTEM ZAJMIE NIŻ ONI WYLECZĄ.BYLE CWACH(postać z filmu"szpital na peryferiach")A JUŻ NA WSTĘPIE RZĄDA 7 TYŚ/MC,A JAK NIE TO STRAJKUJE.kASIORA,KASIORA,KASIORA A RESZTA TO JUŻ PROBLEM PACJENTA-TYLKO,ŻE PACJENTOWI,BYWA TAK,ZA CIĘŻKĄ PRACĘ PŁACĄ 1000zł a za czynsz musi zapłacić 500.OTO ... rozwiń
Avatar
kośba / 5 sierpnia 2009 o 12:50
0
Gość napisał:
W czym problem? Przecież to nie tylko u nas tak jest.Przykładowo w UK też się czeka na wizytę u specjalisty i na rehabilitację w przypadku kiedy jest ona calkowicie refundowana. Sprawą dyskusyjną moze być jedynie jakość usług medycznych a nie czas oczekiwania.

Zastanowiłeś się co piszesz?-czy napisałeś coś ,bo masz czas?
Avatar
KOŚBA / 5 sierpnia 2009 o 12:46
0
Skoro do kardiologa trzeba czekać pół roku,to w wielu przypadkach problem rozwiąże się sam.No może nie sam a z udziałem:Pani minister Kopacz,
NFZ-etu,i obecnie nam panujących.Jest jeszcze jedna sprawa,o ile w Polsce czeka się 6-mcy to w jej enklawach zwanych "Beeeeeeeeee"pewnie ze dwa razy tyle.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2009 o 09:42
0
W czym problem? Przecież to nie tylko u nas tak jest.Przykładowo w UK też się czeka na wizytę u specjalisty i na rehabilitację w przypadku kiedy jest ona calkowicie refundowana. Sprawą dyskusyjną moze być jedynie jakość usług medycznych a nie czas oczekiwania.
Avatar
doc / 5 sierpnia 2009 o 09:31
0
no i pięknie , plujcie dalej na doktorow , wieszajcie dalej na nich psy , to bedzie czekali rok na wizyte , wasze skamlenie w niczym nie pomoze juz
Avatar
karczycho / 5 sierpnia 2009 o 15:34
0
"Twór doktoropodobny", umieram :D Zabawne sformułowanie, fat. Ale faktem jest też że jego autora natychmiast zbluzgano - czemu? Przeciez medycyna to studia jak każde inne, jedni studenci jadą na trójczynach, inni maja piątki. Jedni po studiach są doktorami, inni tworami doktoropodobnymi. To wada systemu, podobnie jak fakt, że na wizytę u specjalisty czekasz miesiącami. Możesz umrzeć w tym czasie 5 razy, kogo to obchodzi? Nie ma co. Mamy kapitalizm, a państwo utrudniając nam dostęp do publicznej służby zdrowia wymusza na nas wpieranie sektora prywatengo. Żeby nie stac w kolejkach, nie spotykać się z chamstwem na każdym kroku i mieć gwarancje, że zostanę profesjonalnie obsłuzony, a w razie hospitalizacji nie położą mnie na korytarzu, musiałem wykupić sobie abonament w prywatnej klinice i ubezpieczenie w Avivie, żeby miec wypłaty w razie choroby i nie pojśc z torbami. Ale nic to, władza nas kocha, NFZ nam zapewnia opieke zdrowotną... Tylko na jakim poziomie? Dno.
"Twór doktoropodobny", umieram :D Zabawne sformułowanie, fat. Ale faktem jest też że jego autora natychmiast zbluzgano - czemu? Przeciez medycyna to studia jak każde inne, jedni studenci jadą na trójczynach, inni maja piątki. Jedni po studiach są doktorami, inni tworami doktoropodobnymi. To wada systemu, podobnie jak fakt, że na wizytę u specjalisty czekasz miesiącami. Możesz umrzeć w tym czasie 5 razy, kogo to obchodzi? Nie ma co. Mamy kapitalizm, a państwo utrudniając nam dostęp do publicznej służby zdrowia wymusza na nas wpieran... rozwiń
Avatar
KNOŚ / 5 sierpnia 2009 o 13:07
0
doc napisał:
no i pięknie , plujcie dalej na doktorow , wieszajcie dalej na nich psy , to bedzie czekali rok na wizyte , wasze skamlenie w niczym nie pomoze juz

PRAWDZIWY DOKTOR PRZYCHODZI SAM,A CZEKA SIĘ WYŁĄCZNIE NA TWÓR DOKTORO-PODOBNY,TWÓR POLSKIEJ DEMOKRACJI.NATWORZYŁO SIĘ ICH DZISIAJ;DOKTOR OD LEWEGO UCHA,DOKTOR OD PRAWEJ DZIURKI W NOSIE I ZANIM ZNAJDĄ CHOROBĘ TO SZYBCIEJ PUK SIĘ DELIKWENTEM ZAJMIE NIŻ ONI WYLECZĄ.BYLE CWACH(postać z filmu"szpital na peryferiach")A JUŻ NA WSTĘPIE RZĄDA 7 TYŚ/MC,A JAK NIE TO STRAJKUJE.kASIORA,KASIORA,KASIORA A RESZTA TO JUŻ PROBLEM PACJENTA-TYLKO,ŻE PACJENTOWI,BYWA TAK,ZA CIĘŻKĄ PRACĘ PŁACĄ 1000zł a za czynsz musi zapłacić 500.OTO JEST DEMOKRACJA PO POLSKU,ZA KTÓRĄ W LATACH 70-80-TYCH GOTOWI BYLIŚMY ODDAĆ ŻYCIE.

PRAWDZIWY DOKTOR PRZYCHODZI SAM,A CZEKA SIĘ WYŁĄCZNIE NA TWÓR DOKTORO-PODOBNY,TWÓR POLSKIEJ DEMOKRACJI.NATWORZYŁO SIĘ ICH DZISIAJ;DOKTOR OD LEWEGO UCHA,DOKTOR OD PRAWEJ DZIURKI W NOSIE I ZANIM ZNAJDĄ CHOROBĘ TO SZYBCIEJ PUK SIĘ DELIKWENTEM ZAJMIE NIŻ ONI WYLECZĄ.BYLE CWACH(postać z filmu"szpital na peryferiach")A JUŻ NA WSTĘPIE RZĄDA 7 TYŚ/MC,A JAK NIE TO STRAJKUJE.kASIORA,KASIORA,KASIORA A RESZTA TO JUŻ PROBLEM PACJENTA-TYLKO,ŻE PACJENTOWI,BYWA TAK,ZA CIĘŻKĄ PRACĘ PŁACĄ 1000zł a za czynsz musi zapłacić 500.OTO ... rozwiń
Avatar
kośba / 5 sierpnia 2009 o 12:50
0
Gość napisał:
W czym problem? Przecież to nie tylko u nas tak jest.Przykładowo w UK też się czeka na wizytę u specjalisty i na rehabilitację w przypadku kiedy jest ona calkowicie refundowana. Sprawą dyskusyjną moze być jedynie jakość usług medycznych a nie czas oczekiwania.

Zastanowiłeś się co piszesz?-czy napisałeś coś ,bo masz czas?
Avatar
KOŚBA / 5 sierpnia 2009 o 12:46
0
Skoro do kardiologa trzeba czekać pół roku,to w wielu przypadkach problem rozwiąże się sam.No może nie sam a z udziałem:Pani minister Kopacz,
NFZ-etu,i obecnie nam panujących.Jest jeszcze jedna sprawa,o ile w Polsce czeka się 6-mcy to w jej enklawach zwanych "Beeeeeeeeee"pewnie ze dwa razy tyle.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2009 o 09:42
0
W czym problem? Przecież to nie tylko u nas tak jest.Przykładowo w UK też się czeka na wizytę u specjalisty i na rehabilitację w przypadku kiedy jest ona calkowicie refundowana. Sprawą dyskusyjną moze być jedynie jakość usług medycznych a nie czas oczekiwania.
Avatar
doc / 5 sierpnia 2009 o 09:31
0
no i pięknie , plujcie dalej na doktorow , wieszajcie dalej na nich psy , to bedzie czekali rok na wizyte , wasze skamlenie w niczym nie pomoze juz
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samsung Galaxy S9 czy Samsung Galaxy S9 Plus – jaka jest między nimi różnica?

Samsung Galaxy S9 czy Samsung Galaxy S9 Plus – jaka jest między nimi różnica? 0 0

Linia Galaxy to produkty Samsunga, które od kilku lat budzą największe emocje w branży elektronicznej. Obecnie na rynku mamy model S9 oraz jego większego brata, w postaci modelu S9 Plus. Czym różnią się te telefony? Co, poza rozmiarem, zyskujemy, decydując się na droższy model?

MOSiR wybrał ekipy, które przystosują stadion żużlowy do nowych wymogów

MOSiR wybrał ekipy, które przystosują stadion żużlowy do nowych wymogów 0 0

Zarządca stadionu przy Al. Zygmuntowskich wybrał firmy mające przygotować obiekt do wymogów żużlowej Ekstraligi.

Ile jest wilków i rysi w Roztoczańskim Parku Narodowym?
film

Ile jest wilków i rysi w Roztoczańskim Parku Narodowym? 0 1

Polskie parki narodowe są za małe, aby zapewnić miejsce do życia dużym drapieżnikom. Mogą jednak pełnić rolę spokojnych enklaw do rozrodu. Takim miejscem dla wilków jest Roztoczański Park Narodowy.

Prokuratura umorzyła śledztwo, była dyrektor wróci? Chcą tego związkowcy

Prokuratura umorzyła śledztwo, była dyrektor wróci? Chcą tego związkowcy 6 18

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Śledczy uznali, że nie kłamała ona w swoich oświadczeniach składanych w związku z przetargami. Związkowcy żądają jej powrotu na stanowisko dyrektora COZL

Lublin Jam Improv vol. 6
25 stycznia 2019, 19:00

Lublin Jam Improv vol. 6 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już po raz szósty w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) przeprowadzone zostanie Lublin Jam Improv z udziałem lokalnych formacji improwizacyjnych. Wydarzenie będzie miało miejsce w piątek, 25 stycznia o godz. 19.

Mieszkańcy Końskowoli otrzymali nagrodę za segregowanie śmieci

Mieszkańcy Końskowoli otrzymali nagrodę za segregowanie śmieci 7 3

Mieszkańcy gminy Końskowola w powiecie puławskim przykładają się do segregowania odpadów. W 2017 roku recyklingiem objęto 63 proc. wyprodukowanych przez nich śmieci. Gmina zajęła pierwsze miejsce wśród wiejskich samorządów.

Ewakuacja kilkunastu budynków KUL, odwołane zajęcia. Listy wysłano także do innych uczelni
galeria

Ewakuacja kilkunastu budynków KUL, odwołane zajęcia. Listy wysłano także do innych uczelni 15 1

Policjanci szukają sprawcy fałszywego alarmu, który doprowadził do ewakuacji budynków KUL. Na uniwersytet trafił email, z informacją o bombie. Podobne listy rozesłano do innych uczelni w kraju, ale ewakuację zarządzono tylko w Lublinie.

Siatkarze poznali rywali w ME 2019. "Mieliśmy szczęście, ale turniej polega nie tylko na losowaniu"
film

Siatkarze poznali rywali w ME 2019. "Mieliśmy szczęście, ale turniej polega nie tylko na losowaniu" 0 0

Polscy siatkarze poznali rywali, z którymi zmierzą się w fazie grupowej Mistrzostw Europy 2019. Mistrzowie świata zagrają w grupie D z Holandią, Czechami, Estonią, Ukrainą i Czarnogórą.

Ruszyła sprzedaż kalendarzy MKS Perła (wideo)
film

Ruszyła sprzedaż kalendarzy MKS Perła (wideo) 0 0

Uwaga kibice! Unikatowe kalendarze ścienne MKS Perła na 2019 rok są już w sprzedaży.

Święty Spokój - nowy sklep na Starym Mieście w Lublinie. Mają 3000 płyt winylowych i 2000 książek [zdjęcia]
galeria

Święty Spokój - nowy sklep na Starym Mieście w Lublinie. Mają 3000 płyt winylowych i 2000 książek [zdjęcia] 36 2

Miejsce, które łączy w sobie muzyczne zamiłowania właścicieli z lekturą książek. Święty Spokój przy ulicy Bramowej pojawił się niedawno. Może skusić nie tylko czytelników, ale przede wszystkim melomanów.

Zamość: 32-latek zatrzymany za znęcanie się nad matką

Zamość: 32-latek zatrzymany za znęcanie się nad matką 1 0

32-letni mieszkaniec Zamościa od ponad roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką. Grozi mu do 5 lat więzienia

Zostań jednym z Tytanów!

Zostań jednym z Tytanów! 0 0

W czwartek o godzinie 20.30 na bocznym boisku Areny Lublin odbędzie się rekrutacja do drużyny Tytanów Lublin

Lubelskie: Nie żyje kobieta jadąca motorowerem. Kierowca mercedesa najechał na tył pojazdu
galeria

Lubelskie: Nie żyje kobieta jadąca motorowerem. Kierowca mercedesa najechał na tył pojazdu 6 3

Radzyńscy policjanci ustalają szczegóły tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło w środę w miejscowości Stasinów (gm. Radzyń Podlaski) na drodze krajowej nr 63.

Wystawa fotografii Macieja Ciuhaka
25 stycznia 2019, 19:00

Wystawa fotografii Macieja Ciuhaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. Pracownia Otwarta LuCreate (Krakowskie Przedmieście 53) zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Podróż, zawierającego prace lubelskich fotografów. Tym razem zobaczymy fotografie Macieja Ciuhaka. Wernisaż ekspozycji 25 stycznia o godz. 19.

21-latek stracił prawo jazdy. Był pijany, jadąc audi uderzył w opla

21-latek stracił prawo jazdy. Był pijany, jadąc audi uderzył w opla 0 6

Do wypadku doszło we wtorek rano w miejscowości Markowicze na drodze wojewódzkiej nr 835. Czołowo zderzyły się tam dwa samochody osobowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!