Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 stycznia 2018 r.
20:58

Studniówkowy polonez z rasistowskim akcentem. Nauczyciel: "Kasia przyprowadziła sobie Murzyna"

0 145 A A
II LO w Chełmie
II LO w Chełmie (fot. Jacek Barczyński)

„Kasia przyprowadziła sobie Murzyna” – usłyszała na próbie poloneza jedna z uczennic II LO w Chełmie. Nauczyciele żartowali też, że z chłopcem o ciemniejszym kolorze skóry „pasują do siebie jak dwie czarne krople wody” i dopytywali „kto go poskładał”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

[Kontynuacja tematu: Sprawą zajmuje się prokuratura]

Ubiegłotygodniowa próba poloneza w II LO zakończyła się skandalem. Jedna z maturzystek zaprosiła na studniówkę kolegę z I LO. Kacper wyróżnia się ciemniejszym kolorem skóry. Jeden z prowadzących zajęcia nauczycieli głośno skomentował ten fakt. – Kasia przyprowadziła sobie Murzyna – stwierdził.

Chłopiec poczuł się tym stwierdzeniem urażony. Poprosił nauczycieli, by tak o nim nie mówili. – Przecież jesteście państwo pedagogami – zwrócił im uwagę.

Ale dwójka nauczycieli zamiast dyplomatycznie wybrnąć z popełnionej gafy brnęło w swoich niewybrednych żartach dalej. Para uczniów usłyszała, że „pasują do siebie jak dwie czarne krople wody”. Kacper został też zapytany „kto go poskładał” oraz czy na swoja studniówkę wybiera się z dziewczyną czy z chłopakiem. Nauczyciele sprawiali wrażenie, że dobrze się bawią.

Tak przebieg tego zdarzenia relacjonuje matka chłopca w skardze, którą złożyła w Wydziale Oświaty UM. Z dziennikarzami rozmawiać nie chce. Czeka jak na to, co spotkało jej syna, zareaguje dyrekcja II LO, Wydział Oświaty Urzędu Miasta i chełmska delegatura Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Sprawę zna Teresa Kiwińska, dyrektorka I LO w Chełmie, gdzie uczy się nastolatek.

– Uczeń z matką stawili się u mnie już w piątek – opowiada dyrektor Kiwińska. – Chłopiec szczegółowo zrelacjonował przebieg tego incydentu. Matka, która zabierała go po próbie, zauważyła, że wbrew swojej naturze jest przygnębiony. Kiedy zdradził, co go spotkało, oboje wrócili do szkoły, aby porozmawiać z tamtejszą dyrektorką.

– Przyjęłam ucznia i jego matkę po czym zaprosiłam oboje zamieszanych w tę sprawę nauczycieli – mówi Marta Klasura, dyrektor II LO w Chełmie. – W czasie tego spotkania doprowadziłam do konfrontacji ucznia z nauczycielami. Ci przeprosili chłopca zapewniając, że były to tylko żarty. Matka złożyła jednak oficjalną skargę. W związku z tym wdrożyłam wewnętrzne postępowanie celem dokładnego wyjaśnienia zajścia i wypracowania wniosków. Wyjaśnień z mojej strony oczekuje także zaalarmowany przez matkę Wydział Oświaty oraz kuratorium. Do piątku będę miała gotowe stanowisko w tej sprawie.

Zachowaniem nauczycieli zaskoczeni są też szkolni koledzy Kacpra.

– Ci nauczyciele nie powinni się tak zachować – mówi nam jedna z jego klasowych koleżanek. – Nie można kogokolwiek oceniać po kolorze skóry.

Pomimo przykrego doświadczenia chłopiec nie zamierza rezygnować ze studniówki w II LO.

– Tak jak zawsze drżałam o nasze studniówki, tak teraz drżę o tamtą – przyznaje dyrektor Kiwińska. – Boję się, aby nie wydarzyło się coś, co miałoby związek z tym incydentem. Za naszego ucznia gwarantuję. Nikt nie zarzucił mu, że był arogancki, czy niegrzeczny. To bardzo sympatyczny, zawsze uśmiechnięty młody człowiek. Wręcz uosobienie dobroci. Jest bardzo lubiany przez rówieśników.

Szkolne oświadczenia

W sprawie tego incydentu na stronach internetowych szkół pojawiły się oświadczenia Samorządu Uczniowskiego I LO oraz dyrekcji i grona pedagogicznego II LO. Według uczniów I LO „komentarze dotyczące koloru skóry, licujące nie tylko z etyką zawodu nauczyciela, zasługują na bezwzględną pogardę oraz jednoznaczne potępienie”. Z kolei kadra II LO poprosiła w tej sprawie o „zaprzestanie eskalowania konfliktu i wszczynania dyskusji na forum internetowym”.

>>>

Zobacz także: Nie lubi obcych. Niszczy im samochody

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 145

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 21:44
+4
Z kolei kadra II LO poprosiła w tej sprawie o „zaprzestanie eskalowania konfliktu (...) - to nie konflikt to rasizm!
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 21:37
+4
Nauczyciele powinni od razu stracić pracę, a piszacy tu komentarze rasistowskie debile powinni byc ukarani za wypisywanie podłości. To, że ktos w mozambiku tez może rasistowsko potraktowac bialego chlopca nie oznacza, ze ty kretynie masz sie zachowywac podle. Badz lepszym człowiekiem niz ten hipotetyczny ktos z mozambiku, tak pokaż klasę, a nie pisaniem zenujacych komentarzy.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 09:05
+3
Powinni zwolnić tych nauczycieli byłaby to dla nich nauczka do końca życia, ale u nas w Polsce wystarczy przeprosić i po sprawie.. Szkoda dziecka nic nie zawiniło, że ma taki kolor skóry, my tego sobie nie wybieramy.. Echh..
Avatar
zetka / 25 stycznia 2018 r. o 07:50
+3
undefined napisał:
Może warto zapytać samych zainteresowanych jak było naprawdę , jakie padły słowa a nie wypisywać brednie? w ten sposób krzywdzicie ludzi.
 Czytaj artykuł ze zrozumieniem - nauczyciele potwierdzili, że żartowali z ucznia i przeprosili. Czyli przyznali się, że postąpili niewłaściwie. To oni skrzywdzili tego chłopaka i powinni ponieść adekwatną karę i tyle. Zobaczymy, czy przełożeni tych niby pedagogów nie zamiotą tego pod dywan.
Avatar
Monikak / 25 stycznia 2018 r. o 06:33
+3
Patryk nie przejmuj się kretynami ze wsi! Na miejscu dyrektora 2 LO wyrzuciabym takich "dobrych nauczycieli"z hukiem.
Avatar
Beba / 24 stycznia 2018 r. o 22:31
+3
Jeżeli jest to prawdą, to świadczy to, o bardzo PODKREŚLAM BARDZO niskim poziomie "wykształcenia" tych pedagogów. Czy wyobrażacie sobie sytuację, że nauczyciel wyśmiewa się z Ucznia, który pisze Bic'iem, a wszyscy robią zadania Parker'em?Taki Uczeń też różni się od reszty klasy. Czy jest gorszy?Czy ta reszta jest lepsza???Prawidłowy wynik  zadania jest ten sam.  To o kim, to źle świadczy?Zastanówmy się, czy już nie ma w nas za grosz empatii? Postaw się na miejscu "ucznia" i oceń sytuację z tej strony...więc, jakie jest Twoje rozwiązanie zadania?Przykład powinien iść z góry!
Jeżeli jest to prawdą, to świadczy to, o bardzo PODKREŚLAM BARDZO niskim poziomie "wykształcenia" tych pedagogów. Czy wyobrażacie sobie sytuację, że nauczyciel wyśmiewa się z Ucznia, który pisze Bic'iem, a wszyscy robią zadania Parker'em?Taki Uczeń też różni się od reszty klasy. Czy jest gorszy?Czy ta reszta jest lepsza???Prawidłowy wynik  zadania jest ten sam.  To o kim, to źle świadczy?Zastanówmy się, czy już nie ma w nas za grosz empatii? Postaw się na miejscu "ucznia" i oceń sytuację z tej strony...więc, jakie jest Tw... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 22:30
+3
półTurek a nie murzyn. Pewnie dlatego poczul się urażony ze ktoś go od murzynów wyzywa...
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 21:32
+3
widzę że pisowskie trole się uaktywniły!zamknąć mordy popaprańcy
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 21:30
+3
Przecież w obecnych czasach nauczyciele to największe miernoty ze wszystkich grup zawodowych. Zero realnej weryfikacji efektów pracy. Rączka rączkę myje. I czego sie spodziewać po takich "profesjonalistach w swoim zawodzie". I dlaczego się dziwicie , że to prostactwo mówi i robi to co mówi i robi. Całe szczęście demografie powoli robi z nimi porządek.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 21:20
+3
Wywalić z roboty na zbity pysk .Na wiosce u siebie nie widzieli takich ludzi to się dziwią.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2018 r. o 17:23
+1
Ale Murzyn to Murzyn i nie ma w tym nic z rasizmu. Nazywanie białego człowieka białym człowiekiem to też rasizm??? Zidiocieliście do reszty.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2018 r. o 09:23
+2
i takie cos moze dalej uczyc? super przyklad dla uczniow
Avatar
XY / 29 stycznia 2018 r. o 08:44
0
undefined napisał:
Przecież w obecnych czasach nauczyciele to największe miernoty ze wszystkich grup zawodowych. Zero realnej weryfikacji efektów pracy. Rączka rączkę myje. I czego sie spodziewać po takich "profesjonalistach w swoim zawodzie". I dlaczego się dziwicie , że to prostactwo mówi i robi to co mówi i robi. Całe szczęście demografie powoli robi z nimi porządek.
 Znalazł się ćwierć inteligent, najgorsze teraz są mamuśki co przychodzą do szkoły, zamiast pilnować córci aby nie dawała dupy po dyskotekach (oczywiście córcia nie ma czasu na naukę) to winni są nauczyciele bo wymagają minimum wiedzy.
 Znalazł się ćwierć inteligent, najgorsze teraz są mamuśki co przychodzą do szkoły, zamiast pilnować córci aby nie dawała dupy po dyskotekach (oczywiście córcia nie ma czasu na naukę) to winni są nauczyciele bo wymagają minimum wiedzy. rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2018 r. o 08:03
+1
Brać wagę i zważyć. Co cięższe : 1. Murzyn czy 2. Dupa Jasio - Polak.????
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 13:52
+1
Wg POkrak tylko Polaków trzeba karać a nasich nie. Przyjeżdża do Lublina mosiek w spódnicy i klepie bajdy o Polsce i Polakach i to jest koszerne.
Avatar
Aga / 28 stycznia 2018 r. o 11:37
+1
Głupek
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 09:05
+3
Powinni zwolnić tych nauczycieli byłaby to dla nich nauczka do końca życia, ale u nas w Polsce wystarczy przeprosić i po sprawie.. Szkoda dziecka nic nie zawiniło, że ma taki kolor skóry, my tego sobie nie wybieramy.. Echh..
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 08:02
+1
Szkop woła na Polaków: Faszyści, nacjonaliści i wg POkrak ok. A ja myślałem, że szkopska propaganda odeszła w 1945 r gdy Ich szef od propagandy strzelił sobie w łeb. A tu szkopska propaganda żyje i ma się dobrze. Aby do maja.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 06:01
0
Pracowałem w Holandii w hurtowni kwiatów. Przyjeżdża samochód a kierowcą jest Afrykaner o ciemnej skórze. Ładuję kwity do Jego auta i słyszę pytanie; Polak" tak. A On klepie: "Jasio dupa". Wszyscy pracownicy w śmiech. Bo dobry żart tynfa wart jak mawiali Dżemojady. A tu z żartu GWno rozbija się na atomy i chce się zniszczyć Polaków.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 23:03
0
Wydaje mi się że poziom nauczycieli znacząco się obniżył w II LO, teraz pewnie przeproszą Kacpra że jest czarny
Zobacz wszystkie komentarze 145

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dekoder 4K – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

Dekoder 4K – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

W dzisiejszych czasach właściwie codziennie mamy do czynienia z kolejnymi nowinkami technologicznymi. Co kilka lat, stopniowo, dochodzi do tzw. skoków technologicznych. W wyniku jednego z nich powstała telewizja 4K, która wyprzedziła (jeszcze do niedawna najnowocześniejszą) telewizję Full HD. Czym charakteryzuje się telewizja 4K i dlaczego warto w nią zainwestować? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest termogeneza i jak wybrać dobry spalacz termogeniczny?

Czym jest termogeneza i jak wybrać dobry spalacz termogeniczny?

Termogeneza to zjawisko bardzo pomocne podczas redukcji. Na czym polega i w jaki sposób wesprzeć jego przebieg? Dowiedz się, jak znaleźć właściwy i bezpieczny spalacz termogeniczny.

Lublin. Kurtka, bluza, spodnie. Policja szuka sklepowego złodzieja

Lublin. Kurtka, bluza, spodnie. Policja szuka sklepowego złodzieja

Policja publikuje zdjęcia ze sklepowego monitoringu. Nagrany mężczyzna ukradł ubrania za blisko 800 złotych.

Tokarka CNC do metalu - czym jest i jak działa?

Tokarka CNC do metalu - czym jest i jak działa?

W przypadku obróbki metalu potrzeba dużej precyzji oraz specjalistycznych urządzeń. Osoby chcące uzyskać najwyższą jakość stawiają na zaawansowane technologie, które pozwalają zaoszczędzić czas, jednocześnie maksymalizując efektywność. Przykładem jest m.in. tokarka CNC do metalu, która bardzo dobrze się sprawdza przede wszystkim przy dużym nakładzie pracy.

Znamy laureatów specjalnej nagrody im. Jerzego Giedroycia

Znamy laureatów specjalnej nagrody im. Jerzego Giedroycia

Sławomir M. Nowinowski i Rafał Stobiecki otrzymali specjalną nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę pt. „Mam na Pana nowy zamach... Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946-2000”. Nagroda została "wręczona" wirtualnie podczas konferencji naukowej na UMCS

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

W aptece będzie można zrobić darmowy test na Covid-19. W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy, które na to pozwalają. Farmaceuci mają jednak obawy, czy uda im się w ogóle zorganizować punkty wymazowe

Lubelscy drogowcy ostrzegają. Dziś na trasach może być kiepsko

Lubelscy drogowcy ostrzegają. Dziś na trasach może być kiepsko

Na drogi zostało wysłanych 37 sztuk sprzętu, a w gotowości są kolejna pojazdy. Dziś jazda może być szczególnie trudna i nieprzyjemna.

Ślubowanie polskich olimpijczyków przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie
film

Ślubowanie polskich olimpijczyków przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie

Warszawa. W Warszawie odbyło się ślubowanie części polskich olimpijczyków udających się na zimowe igrzyska w Pekinie.

Lex Hoc idzie do kosza? PiS będzie miał nowy plan na pandemię

Lex Hoc idzie do kosza? PiS będzie miał nowy plan na pandemię

Projekt ustawy pozwalający na sprawdzanie przez pracodawców, który z pracowników się zaszczepił jest już nieaktualny. Teraz PiS ma pokazać nowe rozwiązania na walkę w pandemią koronawirusa.

Lider zespołu disco polo stanął w obronie obsługi lokalu. Został zaatakowany i ma pękniętą czaszkę

Lider zespołu disco polo stanął w obronie obsługi lokalu. Został zaatakowany i ma pękniętą czaszkę

Lider zespołu disco polo Nokaut z Chełma trafił do szpitala po tym, jak w jednym z lokali przeciwstawił się agresywnym mężczyznom. Mówi, że nie mógł biernie patrzeć na to, jak niszczą wyposażenie klubu i wyzywają obsługę

Azoty Puławy znalazły następcę Andriia Akimenki

Azoty Puławy znalazły następcę Andriia Akimenki

Na prawym skrzydle od nowego sezonu grać będzie 29-letni Dmitry Kornev

Lublin: Radny chce obniżki czynszu dla rzemieślników

Lublin: Radny chce obniżki czynszu dla rzemieślników

O obniżenie o połowę czynszów za miejskie lokale wynajmowane przez rzemieślników apeluje do Ratusza miejski radny Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).

Chcieli na swój koszt wyrównać chodnik, aby pomóc choremu synowi. "Sprawa okazała się koszmarem"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Chcieli na swój koszt wyrównać chodnik, aby pomóc choremu synowi. "Sprawa okazała się koszmarem"

Po wypadku syna, który choruje na wrodzoną łamliwość kości, chcieli na swój koszt wyremontować krzywy chodnik pod domem, a przy okazji drewnianą szopę. Niespodziewanie spotkali się z niezrozumiałą odmową. Jakie znaczenie w sprawie ma fakt, że ich sąsiadką jest matka burmistrza?

Spektakl "Słoneczna linia" w Lublinie
22 lutego 2022, 20:00

Spektakl "Słoneczna linia" w Lublinie

Głośny spektakl i znakomita obsada w Lublinie. Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na pokaz "Słonecznej linii" z Magdaleną Boczarską i Borysem Szycem. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 20.

Pożegnanie z zakupami w niedziele. Duże sieci się zamkną, małe sklepy zacierają ręce
Pierwsza strona Dziennika

Pożegnanie z zakupami w niedziele. Duże sieci się zamkną, małe sklepy zacierają ręce

W niedziele zakupów w dużych sklepach już nie zrobimy. W lutym wchodzi w życie uszczelniony zakaz handlu. Duże sieci zapowiadają, że się do niego dostosują. Za to mali sklepikarze już zacierają ręce

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!