Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 stycznia 2018 r.
20:58

Studniówkowy polonez z rasistowskim akcentem. Nauczyciel: "Kasia przyprowadziła sobie Murzyna"

0 145 A A
II LO w Chełmie
II LO w Chełmie (fot. Jacek Barczyński)

„Kasia przyprowadziła sobie Murzyna” – usłyszała na próbie poloneza jedna z uczennic II LO w Chełmie. Nauczyciele żartowali też, że z chłopcem o ciemniejszym kolorze skóry „pasują do siebie jak dwie czarne krople wody” i dopytywali „kto go poskładał”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

[Kontynuacja tematu: Sprawą zajmuje się prokuratura]

Ubiegłotygodniowa próba poloneza w II LO zakończyła się skandalem. Jedna z maturzystek zaprosiła na studniówkę kolegę z I LO. Kacper wyróżnia się ciemniejszym kolorem skóry. Jeden z prowadzących zajęcia nauczycieli głośno skomentował ten fakt. – Kasia przyprowadziła sobie Murzyna – stwierdził.

Chłopiec poczuł się tym stwierdzeniem urażony. Poprosił nauczycieli, by tak o nim nie mówili. – Przecież jesteście państwo pedagogami – zwrócił im uwagę.

Ale dwójka nauczycieli zamiast dyplomatycznie wybrnąć z popełnionej gafy brnęło w swoich niewybrednych żartach dalej. Para uczniów usłyszała, że „pasują do siebie jak dwie czarne krople wody”. Kacper został też zapytany „kto go poskładał” oraz czy na swoja studniówkę wybiera się z dziewczyną czy z chłopakiem. Nauczyciele sprawiali wrażenie, że dobrze się bawią.

Tak przebieg tego zdarzenia relacjonuje matka chłopca w skardze, którą złożyła w Wydziale Oświaty UM. Z dziennikarzami rozmawiać nie chce. Czeka jak na to, co spotkało jej syna, zareaguje dyrekcja II LO, Wydział Oświaty Urzędu Miasta i chełmska delegatura Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Sprawę zna Teresa Kiwińska, dyrektorka I LO w Chełmie, gdzie uczy się nastolatek.

– Uczeń z matką stawili się u mnie już w piątek – opowiada dyrektor Kiwińska. – Chłopiec szczegółowo zrelacjonował przebieg tego incydentu. Matka, która zabierała go po próbie, zauważyła, że wbrew swojej naturze jest przygnębiony. Kiedy zdradził, co go spotkało, oboje wrócili do szkoły, aby porozmawiać z tamtejszą dyrektorką.

– Przyjęłam ucznia i jego matkę po czym zaprosiłam oboje zamieszanych w tę sprawę nauczycieli – mówi Marta Klasura, dyrektor II LO w Chełmie. – W czasie tego spotkania doprowadziłam do konfrontacji ucznia z nauczycielami. Ci przeprosili chłopca zapewniając, że były to tylko żarty. Matka złożyła jednak oficjalną skargę. W związku z tym wdrożyłam wewnętrzne postępowanie celem dokładnego wyjaśnienia zajścia i wypracowania wniosków. Wyjaśnień z mojej strony oczekuje także zaalarmowany przez matkę Wydział Oświaty oraz kuratorium. Do piątku będę miała gotowe stanowisko w tej sprawie.

Zachowaniem nauczycieli zaskoczeni są też szkolni koledzy Kacpra.

– Ci nauczyciele nie powinni się tak zachować – mówi nam jedna z jego klasowych koleżanek. – Nie można kogokolwiek oceniać po kolorze skóry.

Pomimo przykrego doświadczenia chłopiec nie zamierza rezygnować ze studniówki w II LO.

– Tak jak zawsze drżałam o nasze studniówki, tak teraz drżę o tamtą – przyznaje dyrektor Kiwińska. – Boję się, aby nie wydarzyło się coś, co miałoby związek z tym incydentem. Za naszego ucznia gwarantuję. Nikt nie zarzucił mu, że był arogancki, czy niegrzeczny. To bardzo sympatyczny, zawsze uśmiechnięty młody człowiek. Wręcz uosobienie dobroci. Jest bardzo lubiany przez rówieśników.

Szkolne oświadczenia

W sprawie tego incydentu na stronach internetowych szkół pojawiły się oświadczenia Samorządu Uczniowskiego I LO oraz dyrekcji i grona pedagogicznego II LO. Według uczniów I LO „komentarze dotyczące koloru skóry, licujące nie tylko z etyką zawodu nauczyciela, zasługują na bezwzględną pogardę oraz jednoznaczne potępienie”. Z kolei kadra II LO poprosiła w tej sprawie o „zaprzestanie eskalowania konfliktu i wszczynania dyskusji na forum internetowym”.

>>>

Zobacz także: Nie lubi obcych. Niszczy im samochody

Komentarze 145

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 stycznia 2018 o 17:23
+1
Ale Murzyn to Murzyn i nie ma w tym nic z rasizmu. Nazywanie białego człowieka białym człowiekiem to też rasizm??? Zidiocieliście do reszty.
Avatar
zetka / 25 stycznia 2018 o 07:50
+1
undefined napisał:
Może warto zapytać samych zainteresowanych jak było naprawdę , jakie padły słowa a nie wypisywać brednie? w ten sposób krzywdzicie ludzi.
 Czytaj artykuł ze zrozumieniem - nauczyciele potwierdzili, że żartowali z ucznia i przeprosili. Czyli przyznali się, że postąpili niewłaściwie. To oni skrzywdzili tego chłopaka i powinni ponieść adekwatną karę i tyle. Zobaczymy, czy przełożeni tych niby pedagogów nie zamiotą tego pod dywan.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2018 o 07:35
+1
Tragedią jest to, że często uczniowie są mądrzejsi od nauczycieli! Patryk trzymaj się i walcz o swą godność!
Avatar
Monikak / 25 stycznia 2018 o 06:33
+1
Patryk nie przejmuj się kretynami ze wsi! Na miejscu dyrektora 2 LO wyrzuciabym takich "dobrych nauczycieli"z hukiem.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2018 o 03:36
+1
Oto wlasnie kadra nauczycielska. Prostaki
Avatar
Beba / 24 stycznia 2018 o 22:31
+1
Jeżeli jest to prawdą, to świadczy to, o bardzo PODKREŚLAM BARDZO niskim poziomie "wykształcenia" tych pedagogów. Czy wyobrażacie sobie sytuację, że nauczyciel wyśmiewa się z Ucznia, który pisze Bic'iem, a wszyscy robią zadania Parker'em?Taki Uczeń też różni się od reszty klasy. Czy jest gorszy?Czy ta reszta jest lepsza???Prawidłowy wynik  zadania jest ten sam.  To o kim, to źle świadczy?Zastanówmy się, czy już nie ma w nas za grosz empatii? Postaw się na miejscu "ucznia" i oceń sytuację z tej strony...więc, jakie jest Twoje rozwiązanie zadania?Przykład powinien iść z góry!
Jeżeli jest to prawdą, to świadczy to, o bardzo PODKREŚLAM BARDZO niskim poziomie "wykształcenia" tych pedagogów. Czy wyobrażacie sobie sytuację, że nauczyciel wyśmiewa się z Ucznia, który pisze Bic'iem, a wszyscy robią zadania Parker'em?Taki Uczeń też różni się od reszty klasy. Czy jest gorszy?Czy ta reszta jest lepsza???Prawidłowy wynik  zadania jest ten sam.  To o kim, to źle świadczy?Zastanówmy się, czy już nie ma w nas za grosz empatii? Postaw się na miejscu "ucznia" i oceń sytuację z tej strony...więc, jakie jest Tw... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 22:30
+1
półTurek a nie murzyn. Pewnie dlatego poczul się urażony ze ktoś go od murzynów wyzywa...
Avatar
Wolny / 24 stycznia 2018 o 22:20
+1
Póki całkiem niedawno nie zniesiono pańszczyzny to twoi przodkowie jako chamy z nakazu a nie z wyboru zbierali nahajem po pyskach od pana we wsi z której teraz nadajesz. Jesli chcesz odreagować swoje kompleksy to bądź człowiekiem i nie oceniaj innych wg kryteriów na które nikt nie ma wpływu. Nie ma lepszego czy gorszego koloru skóry i nikt go nie wybiera, ale bycie chamem jest wyborem.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 21:54
+1
A co się dziwić jesteśmy na Lubelszczyźnie .Lud tu ciemny ale pobożny bardzo miłosierny :).
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 21:44
+1
Z kolei kadra II LO poprosiła w tej sprawie o „zaprzestanie eskalowania konfliktu (...) - to nie konflikt to rasizm!
Avatar
Gość / 31 stycznia 2018 o 17:23
+1
Ale Murzyn to Murzyn i nie ma w tym nic z rasizmu. Nazywanie białego człowieka białym człowiekiem to też rasizm??? Zidiocieliście do reszty.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2018 o 09:23
0
i takie cos moze dalej uczyc? super przyklad dla uczniow
Avatar
XY / 29 stycznia 2018 o 08:44
0
undefined napisał:
Przecież w obecnych czasach nauczyciele to największe miernoty ze wszystkich grup zawodowych. Zero realnej weryfikacji efektów pracy. Rączka rączkę myje. I czego sie spodziewać po takich "profesjonalistach w swoim zawodzie". I dlaczego się dziwicie , że to prostactwo mówi i robi to co mówi i robi. Całe szczęście demografie powoli robi z nimi porządek.
 Znalazł się ćwierć inteligent, najgorsze teraz są mamuśki co przychodzą do szkoły, zamiast pilnować córci aby nie dawała dupy po dyskotekach (oczywiście córcia nie ma czasu na naukę) to winni są nauczyciele bo wymagają minimum wiedzy.
 Znalazł się ćwierć inteligent, najgorsze teraz są mamuśki co przychodzą do szkoły, zamiast pilnować córci aby nie dawała dupy po dyskotekach (oczywiście córcia nie ma czasu na naukę) to winni są nauczyciele bo wymagają minimum wiedzy. rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2018 o 08:03
0
Brać wagę i zważyć. Co cięższe : 1. Murzyn czy 2. Dupa Jasio - Polak.????
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 o 13:52
0
Wg POkrak tylko Polaków trzeba karać a nasich nie. Przyjeżdża do Lublina mosiek w spódnicy i klepie bajdy o Polsce i Polakach i to jest koszerne.
Avatar
Aga / 28 stycznia 2018 o 11:37
0
Głupek
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 o 09:05
0
Powinni zwolnić tych nauczycieli byłaby to dla nich nauczka do końca życia, ale u nas w Polsce wystarczy przeprosić i po sprawie.. Szkoda dziecka nic nie zawiniło, że ma taki kolor skóry, my tego sobie nie wybieramy.. Echh..
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 o 08:02
0
Szkop woła na Polaków: Faszyści, nacjonaliści i wg POkrak ok. A ja myślałem, że szkopska propaganda odeszła w 1945 r gdy Ich szef od propagandy strzelił sobie w łeb. A tu szkopska propaganda żyje i ma się dobrze. Aby do maja.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 o 06:01
0
Pracowałem w Holandii w hurtowni kwiatów. Przyjeżdża samochód a kierowcą jest Afrykaner o ciemnej skórze. Ładuję kwity do Jego auta i słyszę pytanie; Polak" tak. A On klepie: "Jasio dupa". Wszyscy pracownicy w śmiech. Bo dobry żart tynfa wart jak mawiali Dżemojady. A tu z żartu GWno rozbija się na atomy i chce się zniszczyć Polaków.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 o 23:03
0
Wydaje mi się że poziom nauczycieli znacząco się obniżył w II LO, teraz pewnie przeproszą Kacpra że jest czarny
Zobacz wszystkie komentarze 145

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie otworzą oryginalny klub. Będzie można uprawiać "niehazard"

W Lublinie otworzą oryginalny klub. Będzie można uprawiać "niehazard" 8 6

- Idąc do kręgielni czy na bilard nikt nie liczy na finansowe nagrody. W naszym klubie też niczego nie będzie można wygrać a jedynie pokonać przeciwnika – mówi dyrektor nowego miejsca, które przygotowuje się do otwarcia. 170 osób jednocześnie będzie się tu mogło oddawać niehazardowi.

Padwa Zamość wygrała pierwszy sparing

Padwa Zamość wygrała pierwszy sparing 3 0

Padwa Zamość rozegrała pierwszy mecz kontrolny. Beniaminek I ligi pokonał rezerwy Azotów Puławy 26:23

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [QUIZ]
cz. II

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [QUIZ] 1 0

Żeby oddać krew trzeba czekać w długiej kolejce. Niektórzy rezygnują. Co na to dyrekcja?
alarm24

Żeby oddać krew trzeba czekać w długiej kolejce. Niektórzy rezygnują. Co na to dyrekcja? 10 7

Centrum krwiodawstwa stale apeluje o oddawanie krwi. Ale kiedy chętnych przybywa, nie umie stworzyć warunków, żeby bez problemu mogli ją oddać – denerwuje się nasz Czytelnik, który kilka dni temu oddawał krew przy al. Kraśnickiej

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło"
film

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło" 0 4

Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie.

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką
24 sierpnia 2018, 18:00

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 22 sierpnia o godz. 18 w Pożegnaniu z Afryką (Złota 3) odbędzie się pokaz wakacyjnej improwizacji - Pączkowa sprawa.

 Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia]
galeria

Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia] 1 0

Zakończyła się 9.edycja Cieszanów Rock Festiwal, jednej z największych imprez rockowych w Polsce.

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej?

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej? 13 6

Od dziś po ulicach Lublina będzie kursować autobus z defibrylatorem, czyli urządzeniem dającym szansę na uratowanie człowieka, u którego zatrzymało się krążenie. Podobny sprzęt może się pojawić także na najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej, a także w radiowozach Straży Miejskiej

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin 387 41

Jesienią w Lublinie po raz pierwszy ma odbyć się Marsz Równości. Przygotowania już trwają, ale organizatorzy jeszcze nie zdradzają szczegółów wydarzenia

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu 0 18

Lubelski Klub Jeździecki odwołał się od sądowego nakazu opuszczenia terenów dzierżawionych nad Bystrzycą od miejskiej spółki MOSiR. Tymczasem zaległości klubu wobec spółki przekroczyły już 230 tys. zł. MOSiR rozgląda się już za nowym gospodarzem terenu, ale musi czekać na koniec sporu w sądzie

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie"

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie" 33 7

37-latek z Okolic Bełżyc odpowie za śmiertelne w skutkach potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grzegorz M. zabił syna kolegi, z którym tego samego dnia pił alkohol

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury
24 sierpnia 2018, 16:00

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury 3 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejne ciekawe koncerty i zajęcia na Moście Kultury (Most im. Lutosławskiego). W najbliższy weekend odbędzie się m.in. koncert z okazji 75-lecia urodzin Tadeusza Nalepy.

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek 0 4

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Konrada Gacy rozpoczną się we wtorek o godz. 15 w kaplicy Cmentarza Komunalnego na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 71).

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby
5 września 2018, 0:00
galeria

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby 5 10

– Będziemy opowiadać o tym, że świętowanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym miało blask ułańskiej fantazji. To będzie najbardziej radosna edycja imprezy – zapowiadają organizatorzy X Europejskiego Festiwalu Smaku. I liczą na 100 tysięcy gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!