Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 stycznia 2018 r.
20:58

Studniówkowy polonez z rasistowskim akcentem. Nauczyciel: "Kasia przyprowadziła sobie Murzyna"

0 145 A A
II LO w Chełmie
II LO w Chełmie (fot. Jacek Barczyński)

„Kasia przyprowadziła sobie Murzyna” – usłyszała na próbie poloneza jedna z uczennic II LO w Chełmie. Nauczyciele żartowali też, że z chłopcem o ciemniejszym kolorze skóry „pasują do siebie jak dwie czarne krople wody” i dopytywali „kto go poskładał”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

[Kontynuacja tematu: Sprawą zajmuje się prokuratura]

Ubiegłotygodniowa próba poloneza w II LO zakończyła się skandalem. Jedna z maturzystek zaprosiła na studniówkę kolegę z I LO. Kacper wyróżnia się ciemniejszym kolorem skóry. Jeden z prowadzących zajęcia nauczycieli głośno skomentował ten fakt. – Kasia przyprowadziła sobie Murzyna – stwierdził.

Chłopiec poczuł się tym stwierdzeniem urażony. Poprosił nauczycieli, by tak o nim nie mówili. – Przecież jesteście państwo pedagogami – zwrócił im uwagę.

Ale dwójka nauczycieli zamiast dyplomatycznie wybrnąć z popełnionej gafy brnęło w swoich niewybrednych żartach dalej. Para uczniów usłyszała, że „pasują do siebie jak dwie czarne krople wody”. Kacper został też zapytany „kto go poskładał” oraz czy na swoja studniówkę wybiera się z dziewczyną czy z chłopakiem. Nauczyciele sprawiali wrażenie, że dobrze się bawią.

Tak przebieg tego zdarzenia relacjonuje matka chłopca w skardze, którą złożyła w Wydziale Oświaty UM. Z dziennikarzami rozmawiać nie chce. Czeka jak na to, co spotkało jej syna, zareaguje dyrekcja II LO, Wydział Oświaty Urzędu Miasta i chełmska delegatura Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Sprawę zna Teresa Kiwińska, dyrektorka I LO w Chełmie, gdzie uczy się nastolatek.

– Uczeń z matką stawili się u mnie już w piątek – opowiada dyrektor Kiwińska. – Chłopiec szczegółowo zrelacjonował przebieg tego incydentu. Matka, która zabierała go po próbie, zauważyła, że wbrew swojej naturze jest przygnębiony. Kiedy zdradził, co go spotkało, oboje wrócili do szkoły, aby porozmawiać z tamtejszą dyrektorką.

– Przyjęłam ucznia i jego matkę po czym zaprosiłam oboje zamieszanych w tę sprawę nauczycieli – mówi Marta Klasura, dyrektor II LO w Chełmie. – W czasie tego spotkania doprowadziłam do konfrontacji ucznia z nauczycielami. Ci przeprosili chłopca zapewniając, że były to tylko żarty. Matka złożyła jednak oficjalną skargę. W związku z tym wdrożyłam wewnętrzne postępowanie celem dokładnego wyjaśnienia zajścia i wypracowania wniosków. Wyjaśnień z mojej strony oczekuje także zaalarmowany przez matkę Wydział Oświaty oraz kuratorium. Do piątku będę miała gotowe stanowisko w tej sprawie.

Zachowaniem nauczycieli zaskoczeni są też szkolni koledzy Kacpra.

– Ci nauczyciele nie powinni się tak zachować – mówi nam jedna z jego klasowych koleżanek. – Nie można kogokolwiek oceniać po kolorze skóry.

Pomimo przykrego doświadczenia chłopiec nie zamierza rezygnować ze studniówki w II LO.

– Tak jak zawsze drżałam o nasze studniówki, tak teraz drżę o tamtą – przyznaje dyrektor Kiwińska. – Boję się, aby nie wydarzyło się coś, co miałoby związek z tym incydentem. Za naszego ucznia gwarantuję. Nikt nie zarzucił mu, że był arogancki, czy niegrzeczny. To bardzo sympatyczny, zawsze uśmiechnięty młody człowiek. Wręcz uosobienie dobroci. Jest bardzo lubiany przez rówieśników.

Szkolne oświadczenia

W sprawie tego incydentu na stronach internetowych szkół pojawiły się oświadczenia Samorządu Uczniowskiego I LO oraz dyrekcji i grona pedagogicznego II LO. Według uczniów I LO „komentarze dotyczące koloru skóry, licujące nie tylko z etyką zawodu nauczyciela, zasługują na bezwzględną pogardę oraz jednoznaczne potępienie”. Z kolei kadra II LO poprosiła w tej sprawie o „zaprzestanie eskalowania konfliktu i wszczynania dyskusji na forum internetowym”.

>>>

Zobacz także: Nie lubi obcych. Niszczy im samochody

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 145

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 21:44
+3
Z kolei kadra II LO poprosiła w tej sprawie o „zaprzestanie eskalowania konfliktu (...) - to nie konflikt to rasizm!
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 21:37
+3
Nauczyciele powinni od razu stracić pracę, a piszacy tu komentarze rasistowskie debile powinni byc ukarani za wypisywanie podłości. To, że ktos w mozambiku tez może rasistowsko potraktowac bialego chlopca nie oznacza, ze ty kretynie masz sie zachowywac podle. Badz lepszym człowiekiem niz ten hipotetyczny ktos z mozambiku, tak pokaż klasę, a nie pisaniem zenujacych komentarzy.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2018 r. o 17:23
+2
Ale Murzyn to Murzyn i nie ma w tym nic z rasizmu. Nazywanie białego człowieka białym człowiekiem to też rasizm??? Zidiocieliście do reszty.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 09:05
+2
Powinni zwolnić tych nauczycieli byłaby to dla nich nauczka do końca życia, ale u nas w Polsce wystarczy przeprosić i po sprawie.. Szkoda dziecka nic nie zawiniło, że ma taki kolor skóry, my tego sobie nie wybieramy.. Echh..
Avatar
zetka / 25 stycznia 2018 r. o 07:50
+2
undefined napisał:
Może warto zapytać samych zainteresowanych jak było naprawdę , jakie padły słowa a nie wypisywać brednie? w ten sposób krzywdzicie ludzi.
 Czytaj artykuł ze zrozumieniem - nauczyciele potwierdzili, że żartowali z ucznia i przeprosili. Czyli przyznali się, że postąpili niewłaściwie. To oni skrzywdzili tego chłopaka i powinni ponieść adekwatną karę i tyle. Zobaczymy, czy przełożeni tych niby pedagogów nie zamiotą tego pod dywan.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2018 r. o 07:35
+2
Tragedią jest to, że często uczniowie są mądrzejsi od nauczycieli! Patryk trzymaj się i walcz o swą godność!
Avatar
Monikak / 25 stycznia 2018 r. o 06:33
+2
Patryk nie przejmuj się kretynami ze wsi! Na miejscu dyrektora 2 LO wyrzuciabym takich "dobrych nauczycieli"z hukiem.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2018 r. o 03:36
+2
Oto wlasnie kadra nauczycielska. Prostaki
Avatar
Beba / 24 stycznia 2018 r. o 22:31
+2
Jeżeli jest to prawdą, to świadczy to, o bardzo PODKREŚLAM BARDZO niskim poziomie "wykształcenia" tych pedagogów. Czy wyobrażacie sobie sytuację, że nauczyciel wyśmiewa się z Ucznia, który pisze Bic'iem, a wszyscy robią zadania Parker'em?Taki Uczeń też różni się od reszty klasy. Czy jest gorszy?Czy ta reszta jest lepsza???Prawidłowy wynik  zadania jest ten sam.  To o kim, to źle świadczy?Zastanówmy się, czy już nie ma w nas za grosz empatii? Postaw się na miejscu "ucznia" i oceń sytuację z tej strony...więc, jakie jest Twoje rozwiązanie zadania?Przykład powinien iść z góry!
Jeżeli jest to prawdą, to świadczy to, o bardzo PODKREŚLAM BARDZO niskim poziomie "wykształcenia" tych pedagogów. Czy wyobrażacie sobie sytuację, że nauczyciel wyśmiewa się z Ucznia, który pisze Bic'iem, a wszyscy robią zadania Parker'em?Taki Uczeń też różni się od reszty klasy. Czy jest gorszy?Czy ta reszta jest lepsza???Prawidłowy wynik  zadania jest ten sam.  To o kim, to źle świadczy?Zastanówmy się, czy już nie ma w nas za grosz empatii? Postaw się na miejscu "ucznia" i oceń sytuację z tej strony...więc, jakie jest Tw... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 r. o 22:30
+2
półTurek a nie murzyn. Pewnie dlatego poczul się urażony ze ktoś go od murzynów wyzywa...
Avatar
Gość / 31 stycznia 2018 r. o 17:23
+2
Ale Murzyn to Murzyn i nie ma w tym nic z rasizmu. Nazywanie białego człowieka białym człowiekiem to też rasizm??? Zidiocieliście do reszty.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2018 r. o 09:23
+1
i takie cos moze dalej uczyc? super przyklad dla uczniow
Avatar
XY / 29 stycznia 2018 r. o 08:44
+1
undefined napisał:
Przecież w obecnych czasach nauczyciele to największe miernoty ze wszystkich grup zawodowych. Zero realnej weryfikacji efektów pracy. Rączka rączkę myje. I czego sie spodziewać po takich "profesjonalistach w swoim zawodzie". I dlaczego się dziwicie , że to prostactwo mówi i robi to co mówi i robi. Całe szczęście demografie powoli robi z nimi porządek.
 Znalazł się ćwierć inteligent, najgorsze teraz są mamuśki co przychodzą do szkoły, zamiast pilnować córci aby nie dawała dupy po dyskotekach (oczywiście córcia nie ma czasu na naukę) to winni są nauczyciele bo wymagają minimum wiedzy.
 Znalazł się ćwierć inteligent, najgorsze teraz są mamuśki co przychodzą do szkoły, zamiast pilnować córci aby nie dawała dupy po dyskotekach (oczywiście córcia nie ma czasu na naukę) to winni są nauczyciele bo wymagają minimum wiedzy. rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2018 r. o 08:03
+1
Brać wagę i zważyć. Co cięższe : 1. Murzyn czy 2. Dupa Jasio - Polak.????
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 13:52
+1
Wg POkrak tylko Polaków trzeba karać a nasich nie. Przyjeżdża do Lublina mosiek w spódnicy i klepie bajdy o Polsce i Polakach i to jest koszerne.
Avatar
Aga / 28 stycznia 2018 r. o 11:37
+1
Głupek
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 09:05
+2
Powinni zwolnić tych nauczycieli byłaby to dla nich nauczka do końca życia, ale u nas w Polsce wystarczy przeprosić i po sprawie.. Szkoda dziecka nic nie zawiniło, że ma taki kolor skóry, my tego sobie nie wybieramy.. Echh..
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 08:02
+1
Szkop woła na Polaków: Faszyści, nacjonaliści i wg POkrak ok. A ja myślałem, że szkopska propaganda odeszła w 1945 r gdy Ich szef od propagandy strzelił sobie w łeb. A tu szkopska propaganda żyje i ma się dobrze. Aby do maja.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 r. o 06:01
+1
Pracowałem w Holandii w hurtowni kwiatów. Przyjeżdża samochód a kierowcą jest Afrykaner o ciemnej skórze. Ładuję kwity do Jego auta i słyszę pytanie; Polak" tak. A On klepie: "Jasio dupa". Wszyscy pracownicy w śmiech. Bo dobry żart tynfa wart jak mawiali Dżemojady. A tu z żartu GWno rozbija się na atomy i chce się zniszczyć Polaków.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 23:03
+1
Wydaje mi się że poziom nauczycieli znacząco się obniżył w II LO, teraz pewnie przeproszą Kacpra że jest czarny
Zobacz wszystkie komentarze 145

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego

W związku z dużą ilością pytań od zaniepokojonych pacjentów onkologicznych po informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej ograniczenia planowych zabiegów, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość Sp. z o.o. przyłącza się do stanowiska środowisk onkologicznych o nieprzerywanie leczenia i wykonywanie badań diagnostycznych.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 października 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 października 2020 r.

Puławy: Chcą podnieść podatki. Nie wszystkie

Puławy: Chcą podnieść podatki. Nie wszystkie

Podczas najbliższej sesji, radni zdecydują o wysokości podatków w 2021 roku. Zgodnie z propozycją prezydenta, część z nich, jak ten od mieszkalnych części budynków, czy małej działalności gospodarczej, pozostaną na dotychczasowym poziomie. Więcej zapłacą za to supermarkety.

Lubelskie: Protesty w obronie praw kobiet przeszły ulicami miast w naszym regionie

Lubelskie: Protesty w obronie praw kobiet przeszły ulicami miast w naszym regionie

Kobiety i wspierający je mężczyźni protestowali w środę w wielu miastach w woj. lubelskim. Największa demonstracja w obronie praw kobiet była w Lublinie - uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób. Manifestanci wyszli na ulice także w Zamościu czy Świdniku.

Kolejny dzień protestów. Na ulice wyszły także mieszkanki Kraśnika [wideo]
film

Kolejny dzień protestów. Na ulice wyszły także mieszkanki Kraśnika [wideo]

Środa była kolejnym dniem strajków kobiet w całej Polsce. Na ulice wyszły również mieszkanki Kraśnika.

Protest w obronie praw kobiet w Zamościu. "Nie jestem inkubatorem" [zdjęcia]
galeria

Protest w obronie praw kobiet w Zamościu. "Nie jestem inkubatorem" [zdjęcia]

W środę kobiety ponownie protestowały na ulicach wielu miast w całym kraju. Nie inaczej było w Zamościu, gdzie swój sprzeciw zamanifestowały mieszkanki oraz mieszkańcy.

Czarny marsz w Świdniku. Kolejny protest w obronie praw kobiet
Zdjęcia
galeria

Czarny marsz w Świdniku. Kolejny protest w obronie praw kobiet

Środa była kolejnym dniem protestów kobiet w całej Polsce. Na ulice Świdnika ponownie wyszli mieszkańcy tego miasta.

Łuków: Będzie rozprawa w sprawie ataku nieletnich na Wietnamkę

Łuków: Będzie rozprawa w sprawie ataku nieletnich na Wietnamkę

Sąd Rejonowy wyznaczył termin pierwszej rozprawy w sprawie ataku nieletnich chuliganów na Wietnamkę. 59-latka od wielu lat mieszka w Łukowie.

Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta
Zdjęcia, wideo
galeria
film

Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta

– Może ta inicjatywa będzie drobnym kamykiem, który spowoduje lawinę dla dalszych zmian – zastanawiał się 22-letni Marcin, jeden z uczestników wczorajszej manifestacji przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego. W największym od lat zgromadzeniu w Lublinie wzięło udział nawet 8-10 tys. osób.

Puławianki znów demonstrowały w obronie swoich praw [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Puławianki znów demonstrowały w obronie swoich praw [zdjęcia, wideo]

"Rewolucja jest kobietą", "moje ciało - mój wybór", "wybór - nie zakaz" - to część haseł, jakie na transparentach wypisały uczestniczki kolejnej już w tym tygodniu antyrządowej pikiety w obronie tzw. kompromisu aborcyjnego. Pod puławskim Ratuszem protestowały setki mieszkańców.

Ulica Lipowa w Lublinie, 1938 r. Świadectwo remontowo-drogowe

Ulica Lipowa w Lublinie, 1938 r. Świadectwo remontowo-drogowe

– Fotografia doskonale ilustruje jak często na obszarze Lublina wykonywane były różnego rodzaju roboty ziemne, które bezpowrotnie niszczyły znajdujące się pod poziomem gruntu obiekty archeologiczne i historyczne nawarstwienia. Niestety wtedy, roboty te nie były prowadzone pod nadzorem archeologicznym, co niestety skutkowało bezpowrotną utratą ww. elementów obrazujących historię rozwoju miasta – napisał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków pokazując zdjęcie z 1938 roku.

Urodziny Marii Kuncewiczowej. Spacer i oprowadzanie kuratorskie w Kazimierzu Dolnym
30 października 2020, 12:00

Urodziny Marii Kuncewiczowej. Spacer i oprowadzanie kuratorskie w Kazimierzu Dolnym

Z okazji urodzin swojej patronki, Marii Kuncewiczowej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Dom Kuncewiczów, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie oraz spacer sentymentalny w dniach 30-31 października.

Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach w Kinie Bajka
3 listopada 2020, 16:30

Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach w Kinie Bajka

"Echa Katynia" - to hasło pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach, który odbył się w październiku w Warszawie. W listopadzie wybrane filmy zostaną wyświetlone w ramach retrospektywy w Kinie Bajka.

Nauczycielka szkoły w Kraśniku: "Błyskawica to symbol szatana"
galeria

Nauczycielka szkoły w Kraśniku: "Błyskawica to symbol szatana"

„Błyskawica to symbol szatana. Niektórzy z was więc demonstrują, że chcą mu służyć?” – napisała do pełnoletnich uczniów jedna z nauczycielek Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kraśniku. Uprzedziła też, że osoby prowokujące nieodpowiednią symboliką na zdalnych lekcjach zostaną z nich wyrzucone. Co na to szkoła?

Tanie linie anulują loty z Portu Lotniczego Lublin. Cztery trasy zostaną zawieszone

Tanie linie anulują loty z Portu Lotniczego Lublin. Cztery trasy zostaną zawieszone

Fatalne wieści dla Portu Lotniczego Lublin. W związku z cięciami w zimowych rozkładach dwóch linii lotniczych w listopadzie zawieszone zostaną loty do Dublina, Londynu Luton, Doncaster Sheffield i Oslo Torp. Do połowy grudnia z lotniska będą wykonywane rejsy jedynie w dwóch kierunkach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!